Підготовка і турбота про газоні взимку

газон взимку

Мабуть, кожна людина, що живе у власному будинку і розбив навколо свого житла газон, мріє, щоб останній зеленів і радував око власника круглий рік. На жаль, клімат в нашій країні занадто суворий для цього. Низькі температури, величезна кількість снігу - все це робить просто неможливим постійне зростання газонної трави.

газон взимку

Тому одним з найбільш складних і відповідальних занять, пов'язаних зі збереженням чудового зовнішнього вигляду території, прилеглої до будинку, є підготовка газону до зими. Адже вам хочеться, щоб навесні газон якомога швидше одужав від зимівлі, зазеленів і знову надав вашій ділянці витончений, витончений зовнішній вигляд? Якщо так, то восени доведеться виконати чималий обсяг робіт для цього.

Стрижка газону останній раз восени

Протягом усього теплої пори року вам доводиться доглядати за своїм газоном. Одним з найбільш морочливих занять є стрижка газону. Проводити її доводиться раз в 7-10 днів, в залежності від температури грунту, її складу і вологості.

Чим ближче зима, тим холодніше повітря, а, отже, і грунт. Тому темпи зростання істотно скорочуються. І деяким власникам газону здається, що годі й косити газон на зиму, припиняючи приділяти йому достатньо уваги. Це серйозна помилка. Трава хоч і повільно, але продовжує рости. В результаті цього трава відростає, в'яне від перших холодів і лягає на землю, вкриваючи її густим килимом.

трава вкриває землю
Замерзла трава лягає на землю

Здавалося б - нічого страшного. Але навесні тьмяна трава може стати перешкодою для молодої трави, значно знижуючи темпи її зростання, що напевно не сподобається жодному власнику ділянки.
Коли косити траву в останній раз в році? На жаль, тут неможливо дати однозначну пораду. Все залежить не тільки від регіону і клімату, але і від погоди в конкретному році. Тому просто стежте за тим, щоб трава не була занадто довгою.

Якщо вона досягає довжини 7-8 сантиметрів - пройдіться по ній косаркою.

При настанні прохолодних ночей, трава росте дуже рідко, так що, стригти ділянку доведеться дуже нечасто. Втім, важливо знати міру в будь-якому випадку. Не варто стригти траву коротше, ніж п'ять сантиметрів. Інакше ви ризикуєте залишити свою траву зовсім без поживних речовин, які знадобляться їй для швидкого відновлення навесні. Якщо осінь видасться незвично теплою, і трава знову встигне дорости до 7-8 сантиметрів, повторіть стрижку газону.

стрижка газону

Чи не роздумуйте, косити чи траву або залишити досить довгою. Нехай краще вона перезимує трохи коротшою, ніж занадто довгою. Цей дефект виправиться сам, і досить швидко. А ось прибирати рясну, висохлу і наполовину зогнилу траву навесні вам доведеться самим.

Що робити з зістрижену травою? Тут є два варіанти. Можна відправити їх на компостну купу, або ж просто розкидати по грядках, з яких вже зібраний урожай (якщо такі є). Ніжна, свіжа газонна трава досить швидко згниє, і навесні ви отримаєте свіжий перегній, який стане чудовим добривом для посаджених рослин. В останньому випадку вам не доведеться спочатку тягати траву в компостну купу, а потім, навесні, на грядки.

Забезпечення газону поживними речовинами

Коли остання в році стрижка газону завершена, приходить пора всерйоз подумати про те, щоб трава благополучно пережила зиму. Для цього їй потрібні поживні речовини. Щоб забезпечити їх траві, потрібно внести останні в році добрива в грунт.

добриво газону
Пристрій для добрива газону

Якщо до серпня ви регулярно вносили в грунт азотні добрива, що стимулюють ріст і забезпечують густоту трави, то тепер повністю забудьте про них. Траві більше не потрібно рости. Починаючи з середини вересня - середини жовтня (залежно від регіону) намагайтеся вносити калійні і фосфорні добрива. Вони забезпечують розвиток потужної кореневої системи, а, отже, швидкий старт навесні.

Вносити добрива бажано один раз в тиждень, краще вечорами.

Відразу після внесення добрив газон слід полити, щоб капсули повністю розчинилися і пішли в грунт.

Якщо ви не впевнені, що зможете правильно розрахувати пропорції добрив, можна придбати спеціальні комплекси для осіннього догляду за газоном.

До речі, від регулярного поливу дачі краще відмовитися. Денної спеки, швидко витягаючої вологу з ґрунту, вже не спостерігається. Тому земля довгий час залишається вологою, що може призвести до гниття кореневої системи, через що окремі ділянки газону можуть просто залишитися без трави.

Згнилий корінь трави
Приклад згнилі кореня газонної трави

Не варто турбуватися, що трава на газоні висохне. Добові перепади температури зазвичай забезпечують рясне утворення роси, якій буде цілком достатньо для трави. Звичайно, якщо раптово в кінці вересня температура раптово підніметься до +30 градусів в тіні, можна трохи полити газон. Але таке трапляється вкрай рідко.

Прибирання зайвого сміття

Восени на газоні скупчується велика кількість самого різного сміття. Це залишки незібраної трави, листя, нападники з дерев і чагарників і інші дрібниці. Залишати все це на газоні на зиму не варто. Висока вологість через осінні дощі в сумі з теплими вересневими (а може і жовтневими) днями, може привести до того, що останки органіки будуть гнити прямо на вашому газоні. Подібний субстрат - ідеальне середовище для розвитку самих різних хвороб, здатних вразити траву на вашому газоні.

згнила органіка
Згнила органіка на газоні

Так що, якщо ви вирішили підготувати свій газон до зимівлі, не полінуйтеся очистити його від усього цього сміття. Зробити це досить легко, навіть якщо газон має досить велику площу. Досить озброїтися граблями (краще віяловими, як більш легкими і не пошкоджують дерен, але в крайньому випадку підійдуть і класичні, тільки постарайтеся занадто сильно не тиснути на них).

Однак проводити очистку газону від сміття не рекомендується після сильних дощів, коли земля стає вологою і податливою. Навіть якщо ви будете ступати максимально обережно, на поверхні газону залишаться вм'ятини - ваші сліди. Приховати їх або позбутися від них досить складно. А ідеально рівний газон з ланцюжком вм'ятин виглядає вже не так привабливо, як раніше.

Детальна відеоінструкція з підготовки газону до зими.

Проведення аерації

Взагалі, аерацію потрібно проводити кілька разів на рік. Але якщо зазвичай її основним призначенням є забезпечення припливу кисню до коренів, то осіння аерація має інший зміст. Часті, холодні осінні зливи нерідко переростають в снігопад, що супроводжується стрімким похолоданням. Якщо дерен не має ніяких отворів, то велика кількість води накопичується на поверхні, утворюючи калюжі. Замерзаючи, вони можуть не тільки пошкодити дерен, але і знищити траву, яка опинилася в цих калюжах. Якщо ж ви проведете аерацію, то вода буде йти в грунт, не приносячи ні найменшої шкоди вашому газону.

У більшості випадків аерацію можна провести за допомогою звичайних вил. Виберіть сухий день, коли грунт підсохне, і просто пройдіться по всій ділянці, озброївшись вилами. Втикайте їх на невелику глибину (сантиметрів 8-10, не більше) через кожен крок.

аерація газону
Схема роботи аерації

Великий навантаження це не несе, та й занадто багато часу також не забирає. Втім, якщо площа газону занадто велика, щоб обробляти її вручну, можна скористатися досягненнями техніки. Існують як насадки для мотоблока, так і спеціалізовані прилади - аератори. Їх гострі гаки встромляються в грунт і обережно проробляють велику кількість отворів. Проводити аерацію фахівці рекомендують в середині-кінці вересня.

Ремонт газону перед зимою

Звичайно, проводити ремонт газону, такий, як посів трави в місцях з дуже рідкої порослю, слід навесні. Молоду, тільки що проклюнулися і слабку поросль може вбити перший же заморозок, зводячи нанівець всі ваші труди. Однак і восени, при підготовці газону до зимівлі, доводиться виконувати деяку роботу.

Восени варто проводити вирівнювання газону. Якщо ви виявили невеликі вм'ятини або ямки, їх необхідно засипати спеціальною сумішшю крупного річкового піску і перегнилих листя.

ремонт газону

Використовувати невеликий морський пісок при цьому небажано - в деяких випадках це призводить до появи гнилі в кореневій системі. А ось порожнечі між великими піщинами швидко заповнюються перегноєм, представляючи собою чудову середовище для вирощування свіжого, красивого газону. Заповнивши всі ямки і вибоїни сумішшю, щільно утрамбуйте її, щоб вітер і дощ не змогли зіпсувати результати вашої роботи.

Крім того, не зайвим буде розкидати по всій території газону невелика кількість суміші подрібненого торфу і сухого компосту.

Це буде дуже корисно для виснаженої за сезон грунту - її родючість підвищиться, і в наступному році ви гарантовано отримаєте килим густий смарагдовою трави.

Чи потрібно дбати про газоні взимку

Нерідко власники приватних будинків цікавляться - чи потрібен догляд за газоном взимку? Дійсно, адже в цей час трава не росте, і, взагалі, весь газон схований під глибоким снігом. Тому, здавалося б, можна забути про необхідність доглядати за ним до самої весни. Але насправді це не зовсім так.

догляд за газоном

Почати варто з розподілу снігу. Він грає важливу роль в захисті трави і кореневої системи від російських морозів. Тому весь сніг, який ви зчищають з доріжки, варто переміщати на газон, рівномірно розподіляючи його по всій поверхні. Завдяки цьому ви не тільки вбережете свій газон від морозу, але й забезпечите собі мінімум клопоту навесні - сніг рівномірно розтане і земля одночасно висохне на всій площі газону, щоб ви могли приступити до роботи.

На сам газон небажано наступати до тих пір, поки шар снігу не ньому не досягне 15-20 сантиметрів. Взагалі, небажано прокладати через газон стежки і вже тим більше заливати ковзанки, як роблять деякі люди. Все це негативно позначиться на вашому газоні - з'являться плями голої землі або як мінімум істотно сповільниться зростання трави на деяких ділянках.

весняний газон
Так виглядає газон навесні

У деяких регіонах країни взимку можуть виникати й інші проблеми. Денні відлиги, чергуючись з нічними заморозками, утворюють прямо на снігу тонку крижану кірку. Вона перекриває доступ свіжого повітря до трави, яка, хоч і здатна перезимувати в складних умовах, все ж залишається живий і потребує кисню.

На щастя, з цією проблемою досить легко боротися. Озбройтеся звичайної лижною палицею і кожен раз, коли після відлиги вдарять морози, пройдіться по газону і руйнуйте крижану кірку. Робота ця нескладна, неважка і не забирає багато часу. Тому її можна з упевненістю довірити навіть дитині.
Як бачите, підготувати газон до зими не так просто як може здатися на перший погляд. Зате, виконуючи всі описані вище роботи, ви можете бути впевнені, що навесні ваш газон швидко зазеленіє, і все літо буде радувати вас чудовим зовнішнім виглядом.

Як зробити газон самому