Ландшафтний дизайн ділянки на схилі

дизайн ділянки на схилі

«Круте» планування

Дачну ділянку на схилі можна розглядати, як найбільш невдалий варіант для індивідуального будівництва, а можна подивитися і з іншого боку. Деякі дизайнери з радістю беруться за оформлення таких нестандартних територій. Саме на схилі можна відпустити на волю всю фантазію і втілити найрізноманітніші художні задумки, поєднати непоєднуване, перетворити незручності на користь і красу.

дизайн ділянки на схилі
Приклад ландшафтного дизайну ділянки на схилі

Для втілення деяких ідей на рівних ділянках створюються штучні гірки, насипу, підйоми і схили, а ділянку з ухилом - вже готова природна заготовка, залишилося тільки оформити. Головний недолік, який супроводжує благоустрій території на схилі - це, безсумнівно, чималі витрати і трудомісткі роботи. Без цього не обійтися ніяк, адже для облаштування, вирощування саду, ведення городніх робіт буде потрібно споруджувати підпірні стінки, зміцнення, тераси, сходи.

Ландшафтний дизайн і розташування будівель і зон може бути найрізноманітнішим і залежить від градуса ухилу, розташування садиби.

 1. Найневдалішим варіантом є дачні ділянки на північному схилі. Площа виходить закритою від сонця протягом майже всього дня, що обмежує різновид зелених насаджень.

  тераси на ділянці
  Устаткування терас і сходів на ділянці під ухилом

 2. На противагу північним - південні схили дуже сприятливі для вирощування винограду, садів і городів. Підпірні тераси на схилі - найвдаліше місце для городу. Овочі, підставлені сонця, ростуть буйно, плодові дерева рясно плодоносять.
 3. Схил може бути несуцільним: частина ділянки - на рівній місцевості, а частина розташована під нахилом. Така ділянка облаштовувати легше: звести будинок і споруди на рівній поверхні, а благоустрій схилу залишити на потім.

Правила зонування

Дизайн ділянки на схилі і розташування функціональних зон залежать від уподобань господарів і можливостей території. Будь-який варіант зонування вимагає дотримання своїх правил.

 1. Будинок і придворні споруди розташовуються на верху схилу. Таке розташування найбільш поширене, так як в цьому випадку зливові води не загрожують затоплення житлового приміщення, для їх стоку облаштовуються дренажні пристрої.
  зонування ділянки
  Варіант зонування ділянки на схилі

  Біля будинку на висоті висаджуються і високі дерева: дуби, тополі, сосни, ялини, горіхи. По схилу розташовуються декоративні та садові чагарники, квітники. У найнижчій частині розташовують самі низькорослі квіти і рослини, чергуючи вічнозелені чагарники з сезонними квітами таким чином, щоб оглядова панорама радувала око цілий рік.

 2. Будинок внизу ділянки. Якщо дача спланована таким чином, що сходи спускається до будинку, який захований внизу, то порядок розташування посадок буде трохи іншим. В цьому випадку оточення будинку повинні складати невисокі дерева або чагарники, перед ними низькорослі насадження. При складанні дендрологічного плану ділянки, великі дерева, сад краще розташовувати у верхній частині території, біля входу.

Зміцнення - прикраси

Головні недоліки «крутого» ділянки - це осипання грунту і вимивання ґрунтовими водами. Щоб дача радувала не одне покоління, ряд нелегких земельних робіт, спрямованих на зміцнення просто необхідний. Зате створені каскадні тераси, стінки допоможуть створити ту саму неповторну атмосферу.

Чагарники на схилі також бажано розміщувати переважно такі, які мають розгалужену кореневу систему: розростаючись, вони будуть і радувати і зміцнювати схил.

Ялівець, кизил, шипшина, барбарис, бересклет, карликова ялина - ці рослини перетворюють запущений пагорб в особливий ландшафтний куточок, а також і допомагають запобігти осипання, затримати вологу. Підпірні стінки - це інженерні споруди, які повинні забезпечити закріплення ґрунту, стримувати маси землі. Планування схилу без підпірних споруд просто неможлива.

планування ділянки
Планування і зонування ділянки розташованого під ухилом

Залежно від якості зміцнює грунту підпірні стінки можна розділити на легкі і капітальні. Капітальні підпірні стінки заввишки до 3 метрів - це ґрунтовні споруди, що вимагають заливки фундаменту на схилі, і призначені для довготривалого стримування і зміцнення важкої маси грунту. Перед облаштуванням такої стінки потрібен ретельний інженерний розрахунок.

Легкі стінки зводяться без потужного фундаменту, вони призначені більше для прикраси, зміцнення невеликої ділянки. Матеріал, з якого створюють підпірні стінки:

 • Дерево. Відмінний декоративний елемент, особливо якщо дача оформляється в сільському або голландському стилі. Недолік - недовговічність. Тому краще використовувати дерев'яні підпірки при оформленні невисоких терас і добре обробляти дерев'яні елементи; дерев'яні підпірні стінки
 • Цегла. Рівна цегляна кладка дозволяє підкреслити строгість ліній в ландшафтному оформленні в стилі модерн;
 • Бетон або штучні блоки. Ці матеріали дозволяють створювати міцні та довговічні підпірні стінки дешево і самостійно. Чи не занадто естетичний вигляд бетонної споруди можна виправити облицюванням плиткою або обробкою огорожі штучним каменем;
 • Натуральний камінь. Зміцнення з каменю вийде найдорожчим, але і самим довговічним і надійним, а його декоративна сторона найкращим чином вписується в ландшафтний дизайн пагорба.

Ширяють сади і вид на природу

Підпірні стінки, встановлені за певним планом, створюють своєрідний ландшафтний пейзаж з терасами. Терасування на крутому схилі дозволяє створити сприятливі майданчики з грунтом для городу, саду, клумб. Також за допомогою окремих терас вигідно відокремлюються зони відпочинку.

облаштування терас
Варіант облаштування терас на схилах ділянки

Розташувати ступінчасті майданчика можна вертикально один за одним, можна в шаховому порядку, вимога одна: чим крутіше ухил, тим вже повинна бути тераса.

Правильно проведене зміцнення ділянки за допомогою терасування має вирішити відразу кілька завдань:

 1. Дача ділиться на зручні функціональні зони.
 2. Схил зміцнюється, створюються оптимальні умови для стоку води.
 3. Створена разом з терасою сходи полегшує свободу пересування.

Дуже цікаві ідеї створення зон відпочинку на терасованих майданчиках. Розташовуватися вони можуть на різних рівнях. Верхня тераса може перетворитися на майданчик огляду, з якої можна милуватися чудовим краєвидом, попиваючи чай за столиком.
майданчик для відпочинку
Майданчик відпочинку на нижній терасі, навпаки, створить захищену приватну обстановку, дозволить сховатися від сторонніх очей і протягів.

Раз сходинка, два сходинка

Вертикальне планування ділянки на схилі немислима без облаштування таких елементів, як сходи і садові доріжки. Основна сходи для спуску і підйому може бути частиною терас або вимощена на схилі окремо. У будь-якому випадку сходинки повинні бути максимально зручними для переходу і одночасно підкреслювати стиль всієї садиби.

сходів на ділянці
Приклад облаштування сходів на ділянці

Додаткові доріжки облаштовуються зі ступенями або викладаються серпантином. На дуже високих схилах доречно робити переходи, встановити на них лави для відпочинку. Перила і сходові площадки і доріжок - місця для оформлення ліанами і витких квітів.

Матеріалом, з якого виготовляється сходи, може бути і дерево, і камінь, і цегла і бетонні плити: важливо лише відповідність в дизайні, зручність і безпеку.

Сад і город

Яка ж дача без саду і городу? Незважаючи на значні витрати на зміцнення і пристрій терас, садову ділянку і город на ухилі відрізняються рядом переваг.

 1. Велика освітленість в порівнянні з рівнинними площами, особливо на південних схилах, а це одна з причин отримувати кращі врожаї.
 2. Збільшується період функціонування городу та саду, так як навесні грунт на верхніх терасах ухилу прогрівається швидше. Перші заморозки зачіпають ці майданчики пізніше за інших.
 3. Зонування і різні рівні висоти дають можливість розміщення тепло- і світлолюбних рослин на вищих рівнях, а більш холодостійких - внизу.
 4. Трохи інженерних знань і умінь допоможуть надати дренажним системам відведення зливових вод функції зрошувальних і влаштувати полив природною водою, не привертаючи додаткових ресурсів.

  інженерні споруди
  Приклад використання в ландшафті різних інженерних споруд

 5. І нарешті, можливість влаштувати чергування грядок, клумб з каменів, альпійських гірок, саду.

На верхній частині пагорба успішно вирощують виноград, абрикоси, яблуні, персики. На грядках затишно себе почувають помідори, перець, цибулю. Середина хороша для чагарників, ягід, квітів. У нижній частині можна посадити культури, які найменше бояться заморозків.

Посадки верхній і середній частині схилу найбільш уразливі перед протягами і вітрами. Планування будівель і тип огорожі повинні враховувати цю особливість і передбачати таке розташування, щоб максимально усунути цю неприємність.

Водоймище і водоспад

Власники заміської ділянки, які вирішили втілити на своїй території цікавий ландшафтний проект ділянки, рідко обходяться без створення маленького ставка або водойми. Постійний рух води завжди привертає увагу, створює саме ту атмосферу, яка необхідна для релаксу та відчуття повної гармонії з природою.

водоспад на ділянці
Пристрій водоспаду з природних каменів

Планування і впровадження в життя струмочка з водоспадом на рівній місцевості вимагає цілого комплексу спеціальних інженерно-будівельних робіт. Ось чим хороші володіння на ухилі, так це можливістю без проблем створити цілий комплекс водойм (можна в мініатюрі).

 • Ставок. Дуже часто дача на ділянці з ухилом закінчується внизу незручним яром, болотцем або невеликим озерцем. Ці природні недоліки можна перетворити в дуже оригінальне місце для відпочинку з містками, дерев'яної альтанкою. Іноді досить просто розкопати трохи водойма, зміцнити боки каменями і висадити рослини, які зміцнять і прикрасять схили; ставок на ділянці
 • Водоспад. Дренажні труби можна вивести в одне місце таким чином, щоб вийшла імітація справжнього природного струмка з водоспадом. На крутому схилі для його облаштування потрібно всього лише дуже багато каменів різного розміру і конфігурації. Камені укладають так, щоб виходили перепади висоти, вихід труби також маскується камінням. Для постійного наповнення водою потрібно буде встановити насос, який буде піднімати воду для струмка. Місце стоку води перетворюється в невелика водойма, якщо на ділянці немає виходу до природного. Береги струмка і водойми прикрашають до смаку: доречні тут всілякі річкові рослини, невисокі лугові квіти, маленькі скульптури.

  водоспад на ділянці
  Варіант пристрою водоспаду на ділянці

Фантазія, велике бажання і вміння перетворять ділянку, який здається незручним і непрактичним в справжній куточок любові і радості.

Опубликовано: 19-03-2019, 22:24
0

Похожие статьи


Наверх