Які щітки для електродвигунів пральних машин більш затребувані?

Щітки для електродвигуна пральної машини - це важлива деталь, яка забезпечує надійну і безперебійну роботу пристроїв такого типу. Поломка щіток часто є причиною виходу двигуна з ладу, і хоча вони піддаються швидкій заміні, іноді така проблема ставить в тупик рядового користувача.

Внутрішня будова і принцип роботи двигуна пральної машини

Перед тим як приступити до заміни щіток, слід розібратися в причині їх поломки або зносу. Адже проблема може ховатися не тільки в фізичному старінні, але і в незбалансованості мотора і неправильної експлуатації машини.

Приблизно 85% сучасних пральних машин укомплектовується колекторним двигуном. З початку 90-х років він поступово, але впевнено витіснив з ринку конденсаторні асинхронні двигуни, що працюють від однієї фази. Головні переваги колекторних двигунів - велика потужність, компактність і простота управління. Зовнішні ознаки моторів різних виробників можуть трохи відрізнятися, але принцип роботи у всіх них залишається загальним.

Які щітки для електродвигунів пральних машин більш затребувані?Колекторний двигун пральної машини

Двигун сучасної пральної машини - це складне електричний пристрій, яке витримує досить сильні навантаження. Він складається з декількох основних вузлів:

  1. Статор - нерухома частина приладу. Являє собою набір пластин з електротехнічної сталі, між якими укладаються обмотки мідного дроту. Після подачі напруги на обмотки статора виникає електромагнітне поле, яке при взаємодії з аналогічним полем ротора приводить його в рух.
  2. Ротор, або, як його ще називають, якір, - рухомий елемент мотора. Складається з трьох основних частин: сердечника, обмотки і колектора, встановлених на загальну вісь. Струм подається на колектор за допомогою пари пружних графітових пластинок - щіток двигуна.
  3. Тахогенератор - спеціальний пристрій, призначений для того, щоб контролювати швидкість обертання ротора. Тахогенератор зчитує показники оборотів ротора і передає їх на обробку до електронній схемі. З огляду на отримані дані, електроніка подає сигнал про прискорення або уповільнення двигуна.

Всім частинам двигуна допомагають плавно обертатися металеві підшипники - вони зводять до мінімуму силу тертя і роблять роботу мотора плавною. Оскільки подача струму на колектор двигуна здійснюється за допомогою механічного контакту з графітовими щітками, в точці їх дотику виникає сильне тертя і нагрів, які є основними причинами виходу двигуна з ладу. Для того щоб уникнути аварійної зупинки приладу, слід періодично оглядати щітки на предмет зношування, а при потребі - своєчасно проводити їх заміну.

Які ознаки вказують на необхідність ремонту?

Якщо ваша пральна машина несподівано вийшла з ладу, то причина може ховатися саме в поломки двигуна. Сучасні виробники з метою здешевлення продукції випускають мотори у вигляді збірних агрегатів, які практично неможливо відремонтувати самостійно. Єдине, що можна зробити своїми руками, - замінити щітки, які вважаються витратним матеріалом.

Які щітки для електродвигунів пральних машин більш затребувані?Поломка двигуна машинки

Візуально визначити, чи настав час замінити щітки, можна за кількома явними ознаками:

  • при обертанні барабана виникає сторонній шум, легкий скрегіт або скрип;
  • спостерігається втрата потужності електродвигуна - це особливо помітно при віджиманні - мотор починає "задихатися", звук його роботи відрізняється від нормального;
  • під час прання відчувається неприємний запах гару, паленого пластику;
  • при переході в режим віджиму пральна машина зупиняється і висвічується на табло код помилки.

Якщо хоча б один з перерахованих вище ознак став спостерігатися останнім часом, це може означати, що необхідна заміна щіток електродвигуна.

Як правильно підібрати щітки?

Перед тим як приступити до заміни щіток електродвигуна, слід визначити, які саме комплектуючі підійдуть для вашої моделі. Рекомендується використовувати виключно оригінальні запчастини, так як універсальні варіанти можуть працювати неправильно або привести до остаточної поломки мотора.

Які щітки для електродвигунів пральних машин більш затребувані?Заміна щіток електродвигуна

Двигуни сучасних пральних машин автоматичного типу укомплектовуються щітками трьох типів:

  • щітки в нерозбірному пластиковому корпусі;
  • підпружинені щітки, які складаються з графітового стержня, металевої пружини і мідного дроту з клемою на зворотному кінці;
  • прості щітки, які мають вигляд графітового стержня, з одного з кінців якого виходить мідний контакт.

Незалежно від типу щіток їх робоча частина зрізана під кутом для кращого контакту з колектором. Найкраще вибирати їх, знаючи модель пральної машини або попередньо знявши їх з двигуна. Міняють одночасно обидві щітки, так як в противному випадку навантаження на ротор буде нерівномірною.

Заміна щіток

Самостійно замінити щітки для пральної машини досить просто. Для початку потрібно максимально зручно дістатися до двигуна - в деяких моделях з цією метою доведеться розібрати частину корпусу, але в більшості випадків можна обмежитися зняттям задній панелі. Після цього знімають приводний ремінь і відкручують кріпильні болти, відокремлюючи тим самим мотор від барабана.

Щоб вся робота не пройшла даремно, слід упевнитися в тому, що поломка двигуна пов'язана саме з несправними щітками. Для цього знадобиться звичайний тестер, застосовуваний в електроніці. З його допомогою вимірюється опір контактів колектора на корпус і на коротке замикання. Якщо підозра впала на обрив мідної обмотки, то таку поломку найлегше виявити омметром. Прилад підключають до ламелей колектора, які знаходяться по сусідству один з одним, після чого вручну обертають ротор, заміряючи при цьому опір на ламелях. Якщо воно помітно зростає, то досить імовірний розрив обмотки.

Якщо ніяких ознак поломки не виявилося, можна приступати до заміни щіток. Довжина відпрацьованих стрижнів допускається близько 7 мм, але якщо ви витягли старі щітки і побачили, що їх довжина становить 1-1,5 см, їх все одно доведеться замінити новими. Швидкість зносу контактів з часом змінюється нерівномірно, і якщо перші сантиметри щіток сточуються роками, то останні можуть зноситися буквально за кілька тижнів. Причина цього - перегрів точок дотику з колектором, в результаті чого графіт не просто сточується в дрібний порошок, а відколюється цілими шматками.

Які щітки для електродвигунів пральних машин більш затребувані?зношені щітки

Під час вилучення щіток обов'язково запам'ятайте або замалюйте схематично їх розташування щодо колектора, напрямок косого зрізу їх робочій площині. В подальшому ця інформація стане в нагоді для правильного монтажу нових контактів. Якщо в пральній машині застосовуються щітки в пластиковому корпусі, то цей крок можна пропустити - такі запчастини конструктивно неможливо встановити неправильно.

Щітки витягуються з гнізда, їх контакт обережно від'єднують. Мідні пластинки колектора, з якими безпосередньо будуть контактувати щітки, злегка зачищають дрібним наждачним папером, видаляючи після цього весь пил пилососом. На місце, що звільнилося встановлюють нові щітки для двигуна пральної машини, при необхідності їх також можна підчистити наждаком.

Останній крок - зворотна зборка пральної машини. Двигун встановлюють на своє місце, але поки ще не під'єднують приводний ремінь. Пральна машина підключається до мережі і переводиться в режим віджиму. Перші кілька хвилин щітки можуть сильно іскрити, але це нормально - за цей час всі нерівності на їх поверхні притираються. Після того як іскріння припинилося, машину відключають і закінчують збірку.

Заміна щіток для двигуна пральної машини повинна відбуватися регулярно, інакше можуть виникнути проблеми з експлуатацією техніки.

У самостійному проведенні такого дрібного ремонту немає нічого складного, його можна зробити самостійно, попередньо вивчивши інструкцію до пральної машини і дотримуючись обережності.

Пристрій електродвигуна пральної машини не настільки складне, як може здатися на перший погляд, правильний і своєчасний догляд за цим агрегатом забезпечить стабільну і довговічну роботу побутової техніки.

Опубликовано: 12-02-2020, 11:30
0

Похожие статьи


Наверх