Будівництво дренажного колодязя

схема дренажного колодязя

Досить часто люди зустрічаються з такою проблемою, як висока вологість грунту або наявність ґрунтових вод на дачі і присадибній ділянці. Щоб уникнути руйнування фундаменту або плодоносному саду на ділянках слід побудувати дренажну систему. Одним з головних складових якісної системи щодо відведення вологи з ґрунту є колекторний колодязь для дренажів.

схема дренажного колодязя
Схема пристрою дренажного колодязя на дачі

Він служить резервуаром, де скупчується вся зайва рідина. За допомогою дренажних колодязів досить просто робити очистку всієї системи.
Типи дренажних систем:

 1. Відкриті системи дренажу - малоефективні, якщо на ділянці великий обсяг підземних вод.
 2. Закриті системи дренажу - ефективно застосовуються для відводу великого обсягу підземних вод.

Слід знати: в системі відведення грунтових вод важливо ефективно сконструювати трубопровідну магістраль і розташування водоприймача. Правильний монтаж дренажної системи продовжує термін експлуатації трубопроводу, не дозволяє накопичуватися в трубах зайвій воді і перешкоджає засмічення.

Призначення дренажних систем

Основним завданням дренажної системи можна назвати зниження рівня ґрунтових вод.

схема дренажна система
Схема дренажної системи на ділянці

За допомогою дренажу волога стікає в заздалегідь заплановані місця, такі як озера, ставки, яри або спеціально підготовлені ємності. Системи для відводу води можуть застосовуватися на власній земельній ділянці, дачі, родючих садах з підвищеною вологістю.

Пристрій закритої дренажної системи

 • Дренажний колодязь - це спеціальна ємність, за допомогою якої накопичується зайва вода, що стікає з трубопроводу. Але також за допомогою колодязів перевіряється забруднення дренажного трубопроводу і рівень грунтових вод;
 • Трубопровідна система, монтаж якої починається від фундаменту споруди або з того місця, де найбільш високий рівень грунтових вод;
 • Спеціальний резервуар, який називається водоприймачем, може служити тимчасовим сховищем для стічних вод. Водоприймач необов'язковий, якщо поблизу ділянки є озера або яри, куди можна зливати накопичилася рідина.

  цегляний водоприймач
  Приклад пристрою водоприймача з цегли

Різновиди колодязів для дренажу

Встановлюються кілька різновидів дренажних колодязів. Все залежить від конкретної ділянки і планованої системи. Слід розглянути найпоширеніші типи. Вони відрізняються конкретними завданнями і встановлюються різними способами.

Оглядовий

Даний вид колодязів встановлюється для контролю рівня грунтових і стічних вод в дрен системи.

Після закінчення часу трубопровід покривається нальотом у вигляді мулу, а також може бути засмічений грунтом, піском, гравієм або дрібними каменями. Такі колодязі допомагають вчасно помітити засмічення і провести своєчасну очистку труб.

Ревізійні колодязі допустимо встановлювати на схрещуванні дрен, вигинах, вертикальних переходах і інших звивистих з'єднаннях. На стиках і поворотах дренажних труб можуть з'являтися скупчення мулу та інших часток ґрунту.

оглядовий колодязь
Схема пристрою оглядового колодязя

Своєчасна очищення стиків, розгалужень і магістральних вигинів виключить гальмування потоку води. На замітку: колодязі оглядового типу бувають звичайні або поворотні, які можуть служити соединителями в кутах і поворотах трубопроводу.

Пристрій оглядового колодязя

Зробити колодязь оглядового типу досить просто. Він зручний в установці і подальшої експлуатації. Зазвичай встановлюються пластикові гофровані або гладко стінні ємності. З'єднання з трубами відбувається за допомогою встановлених заздалегідь фітингів, що істотно полегшує будівництво. Розміри такого виду колодязів варіюють і залежать від діаметра стічної магістральної системи. Ходовими розмірами можна назвати 34 і 46 сантиметрів. При використанні габаритних систем застосовуються колодязі, діаметр яких сягає півтора метра.
схема оглядовий колодязь
Габарити, як правило, залежать від обсягів рідини біля поверхні грунту. Потрібно розрахувати приблизні обсяги підземних вод, і відштовхуючись від цієї інформації, розраховується діаметр труб магістральної конструкції. На ширину колодязів впливає перехресна і кутова стикування трубопроводу. Початкові точки конструкції є найбільш швидко наповнюється. У зв'язку з цим на даних точках слід встановлювати колодязі більшого діаметра. Це допоможе збільшити швидкість відтоку води. Відстань між установкою ревізійних колодязів складає приблизно 25-30 метрів. Слід брати до уваги кути і розгалуження магістралі.

Поглинають, фільтруючі

Поглинювальні дренажні колодязі використовуються як фільтр підземної вологи з подальшим виведенням її в грунт.

фільтруючий колодязь
Схема пристрою фільтруючого дренажного колодязя

Фільтраційний колодязь для дренажу монтується в місцях, де відсутні водойми, яри, системи каналізації, або на інших ділянках, де відсутні точки для збору рідини. Порада: поглинювальні типи колодязів добре підходять для відводу невеликого обсягу води, що не перевищує 1.2 кубометра на добу.

Збірні дренажні колодязі відрізняються за формою і діаметру. Вони бувають циліндричної форми, у вигляді конуса, а також прямокутної форми. Глибина закладки поглотительной конструкції повинна бути, як мінімум, два метри. Дно на них відсутній через функціональних властивостей фільтрації. Перш ніж починати монтаж дренажних колодязів на дні, викопаної вигрібної ями, потрібно зробити подушку з щебеню, що зробить фільтрацію на порядок ефективніше і буде відповідати нормам СНИП. Також слід враховувати кількість колодязів і відстань між ними.

система багато колодязів
Приклад пристрою дренажної системи з декількох колодязів

Накопичувальний

Конструкція дренажного колодязя використовується як резервуар або септик на дачі, куди стікають зливові каналізації. До їх різновидам ставляться збірний і колекторний колодязі. Обидва варіанти мають міцні стінки і дно. Для того щоб монтаж таких колодязів був правильним, їх обкладають зовні геотекстилем. На дно, де буде проводитися монтаж, засипається пісок або щебінь. Після установки дренажної конструкції зовнішні стінки ємності потрібно обсипати піском, що зробить її нерухомою.

Колекторний колодязь зазвичай продається з повністю герметичним дном і заздалегідь прикріпленими відводами для підключення трубопроводу. Для викачування води, як правило, використовується дренажний насос для колодязя. Відкочений воду можна використовувати як добриво для ґрунту, якщо додати в неї корисні бактерії, а можна зливати в яри або інші місця в міру наповнення резервуара.

накопичувальний колодязь
Креслення у масштабі накопичувального дренажного колодязя

Монтаж дренажних колодязів накопичувального виду зазвичай виробляють в скелястих, кам'янистих або глинистих ґрунтах. У пристрій колодязя входить верхня кришка, корпус у формі циліндра (гофрований), шланг, і дренажний насос. Дно не пропускає вологу, не вимагає окремої установки нижньої частини, а гофрована структура дозволяє ємності розтягуватися при переповненні. А також можна купити колодязь для дренажу з електричним датчиком на поплавці. Він подає сигнал при переповненій ємності.

Порада: дренажний насос для колодязя - це одна зі складових системи. Слід правильно вибирати насос, так як за допомогою нього буде проводитися чистка та відкачка води.

Матеріали виготовлення

Поширеною різновидом дренажної системи до недавнього часу вважався дренажний колодязь з бетонних кілець.

колодязь бетонні кільця
Варіант пристрою дренажного колодязя з бетонних кілець

Однак з розвитком технологій такий матеріал став використовуватися все рідше. У сучасних системах досить часто монтуються ємності з морозостійкого пластика.

Пластикові колодязі існують досить давно, але будівельники в основному воліли використовувати бетонні кільця. Причиною цього була нестійкість пластмаси до промерзання грунту, вона руйнувалася. Однак з часом пластик вдосконалили, і він спокійно експлуатується при низьких температурах. Ємність для дренажного колодязя із пластику легше зібрати і встановити, більш зручно використовувати і демонтувати.

Монтаж своїми руками

Правильно встановити дренажний колодязь своїми руками можна, якщо зроблена схема розміщення трубопроводу і колодязів. Далі слід купити весь потрібний матеріал. Необхідні матеріали для монтажу:

 • В першу чергу потрібно купити труби.
  пластикові труби колодязь
  Різні варіанти пластикових труб для монтажу дренажного колодязя

  Можна придбати Вавин або інші пластикові гофровані труби для дренажної конструкції. Розмір труб підбирається виходячи з обсягів підземних вод і типу колодязя. Наприклад, для ревізійних видів підійде ширина від 34 до 46 сантиметрів. Від ширини ємності залежить прохідність рідини. Не потрібно забувати, що система вимагає періодичне очищення від нальоту та інших забруднень. Діаметр повинен бути оптимальним, щоб очищення засмічень не викликала незручностей. Якщо стоїть завдання встановити накопичувальний або фільтруючий колодязь, то труби для них купуються гофровані. Їх діаметр може варіювати від 57,5 ​​до 92,5 сантиметрів. Гофровані труби більшого діаметру використовують через більш складної системи очищення. Зазвичай засмічення прочищають дренажні насоси для відкачування води з колодязя, але при необхідності людина може спуститися всередину, і очищення системи буде проводитися вручну; ручна очистка дренажного колодязя

 • Слід придбати нижню кришку з пластика. Дно для колодязя повинне підбиратися за розміром труби;
 • Гумові ущільнювачі відповідної товщини і розміру;
 • Кришки можна купити трохи більшого розміру. Однак люк можна виготовити самому. Наприклад, збити дерев'яний щит.

Порада: для гарної дренажної системи, в незалежності на дачі чи іншій ділянці, обов'язково робиться схема майбутнього трубопроводу з розташуванням всіх точок. Крок і відстань повинні бути рівномірними і відповідати СНИП.

Інструкція по установці колодязя

Для якісної системи і швидкого монтажу потрібно дотримуватися певного порядку дій і не забувати про раніше підготовлені схеми з урахуванням загальноприйнятих нормативів (СНИП), обсягів води на високих ділянках грунту. Від усіх цих факторів буде залежати кількість колодязів і їх відстань між собою.

Інструкція:

 1. Відрізається гофрована труба. Розмір залежить від висоти колодязя. Далі слід зробити отвори відповідно до діаметра застосованого дренажних труб. Отвори робляться на рівні 0,6-0,7 метрів від нижньої частини кільця. Однак бувають нетипові схеми і отвори робляться вище. В пророблені отвори встановлюються гумові манжети для герметизації. гумові манжети
 2. Далі слід змонтувати дно колодязя. Приставляє його до нижньої частини колодязя, обмазавши попередньо всі стики бітумною мастикою. Далі, дно щільно притискається до гофрованої труби, і контрольно обмащуються мастикою всі щілини і виїмки. Нижня кришка колодязя повинна вийти герметичній і не пропускати рідину.
 3. Потім розробляємо котлован. Викопується яма, глибина якої залежить від висоти колодязя. Колодязь не повинен виступати з площини землі більш ніж на одну третину своєї довжини. У підготовлене місце засипається підставу, їм послужить пісок, щебінь і земля. Основу слід добре утрамбувати і залити цементно-піщаною сумішшю. котлован дренажний колодязь
 4. Перед установкою колодязя на бетонну стяжку слід встановити геотекстиль.
 5. Наступний крок - це установка колодязя. Далі до нього кріплять дренажні труби. Дренажний насос підключається при необхідності відкачування води.

  установка кілець
  Процес установки бетонних кілець в котлован колодязя

 6. Для стійкості колодязя слід обсипати його гравієм або подібним матеріалом. Однак варто враховувати структуру обсипання. Вона не повинна бути грубою, щоб конструкція дренажного колодязя не зашкодить.
 7. І останнім етапом вважається установка кришки. З міркувань безпеки та естетики, краще купувати готові пластикові люки, вони щільно закривають кільця і ​​не заважають.

За вищеописаної інструкції можна встановлювати водоприймальні і фільтруючі конструкції. Однак розробка котлованів і підстав для колодязів буде залежати від ділянки і схеми всієї системи.

Порада: для того щоб дренажна система працювала справно, слід обов'язково розробити проект по СНИП з урахуванням всіх норм і правил конструкції, особливостей планування дачної ділянки і сусідніх будівель.

Дренажний колодязь з бетонних кілець

Власноручний установка дренажного колодязя з бетонних кілець залежить від типу дренажної конструкції. Крім литих кілець, також використовуються перфоровані кільця. Наприклад, при установці фільтруючого колодязя литі кільця слід укладати на будівельну підсипку, зроблену з щебеню і піску. Товщина такої подушки повинна складати мінімум півметра, тоді конструкція буде виконувати фільтраційну функцію.

На замітку: обов'язково потрібно зробити подушку, в яку входить гравій з піском, навіть якщо у бетонного кільця є готове підставу.

При будівництві водоприемной конструкції можна застосовувати кільця з готовим дном. У разі їх відсутності, кільця встановлюються на заздалегідь залиту бетонну стяжку.

колодязь бетонні кільця
Приклад пристрою дренажного колодязя з бетонних кілець

Для того, щоб приєднати трубопровід до колодязя, на верхньому відсіку кільця робляться отвори по діаметру, труби вставляються в них і герметизуються бітумною мастикою. Після складання бетонних кілець, в незалежності від типу колодязя, всі шви повинні бути добре ізольовані. Це потрібно за нормами СНИП і для позитивної функціональності в цілому. Ні в якому разі не слід допускати витоків вологи, так як це негативно позначиться на дачних будівлях.

дренаж бетонні кільця
Варіант конструкції дренажної системи з бетонних кілець

Для того щоб якісно і безпечно встановити бетонний дренажний колодязь своїми руками, найкраще скористатися лебідкою, так як кільця досить важкий.

Якщо стоїть завдання зробити дренажний колодязь для каналізації, то слід продумати пристрій кришки останнього бетонного кільця. Герметичність люків може залежати від різновидів каналізації, зливової або грунтовій. Якщо каналізаційні колодязі використовуються для зливової системи, то можна застосовувати пластикові або дерев'яні люки.

Прийнятний дренажний насос для дачі і ділянки

Як вибрати дренажний насос для колодязів? Досить актуальне питання, однак відповісти на нього можна досить просто.

 • Насос, що має датчик виключення, коли вода досягає дна, пропрацює набагато довше;
 • Невеликий по габаритах насос може бути вельми функціональним;
 • Універсальність насоса дозволить відкачувати воду з колодязів, басейнів для дачі або ж збільшувати тиск водопроводу.
Опубликовано: 9-03-2019, 12:27
0

Похожие статьи


Наверх