Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)

При виборі місця розташування приміщення теплиці потрібно враховувати освітленість агроучастка. Садівники знають, що «правильний» світло має величезне значення в розвитку рослинності і є гарантією відмінного врожаю. Перед установкою штучного освітлення в теплиці слід все продумати і зробити правильний вибір світильників, а також знати основні вимоги до установки електроприладів.

1. Для чого рослинам світло?

Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Світло - це своєрідна їжа для рослин, необхідна для росту, розвитку, і підвищення їх маси. Це здійснюється за рахунок фотосинтезу - фізіологічного процесу поглинання світлової енергії зеленим листям. В результаті даного фізіологічного процесу виділяється кисень в атмосферу. Активність фотосинтезу безпосередньо залежить від сонячного світла. Велике значення має температура навколишнього середовища і полив. Предопределяющим фактором в цій справі є спектральний склад світла, а також інтервали його відсутності.

 • Всі рослини по-різному споживають світло. Крім цього, їх «апетит» змінюється протягом життя. Рослинність може бути так званого «Довгого дня». В цьому випадку, збільшується подача штучного «сонця» за допомогою елетросветільніков, і таке пролонговану освітлення покращує ріст і цвітіння рослинності. До даної групи флори відносяться такі культури, як капуста, цибуля, часник, різні коренеплоди. Дані рослини «хочуть» близько 12-ї години сонця.
 • для рослин «Короткого дня» довга світлова подача швидше нашкодить і повинна здійснюватися строго зазначений час. Для даних культур вистачить і 8-10 годин. Сюди відносяться огірки, помідори, болгарський перець, баклажани, салат, кабачки, квасоля. Але з настанням холодів можуть бути проблеми з нестачею світла. Для цього встановлюється додаткове спеціальне освітлення в теплицях взимку, яке заповнить нестачу світла і благотворно позначиться на розвитку культур.
 • Також є і група «Нейтральних рослин», наприклад, троянда, - на її квіти фази світла і темряви не впливають. Однак зростання і висота культури все ж залежать від схеми подачі світла - створюється спеціальний запрограмований графік подачі.

В середньому, норми електроосвітлення теплиць на увазі, що рослинної культурі потрібно десь 12-16 годин на добу бути під «сонцем». Але 6 годин через 24-х рослинам потрібен «сон».

2. Види штучного освітлення теплиць

Перший світловий режим включає експлуатацію електроламп для рослинності в необхідному для них кількості світлового потоку. Щільність світлового потоку складає близько 400-1000 ммоль / м².

Інший спосіб освітлення - подача променів світла періодично. Така ілюмінація проводиться в нічний час доби, тим самим штучно подовжуючи день. Застосування такої ілюмінації дозволяє сповільнити або прискорити час цвітіння. Витрата світлової енергії набагато нижче - від 5 до 10 ммоль / м².

3. Денне і нічне освітлення в теплиці

Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Під час природного освітлення використовуються тепличні лампи, щільністю 400-1000 ммоль / м². Для продовження нічного світіння практикують фотоперіодічность штучне освітлення теплиць з дозою енергії в 5-10 ммоль / м2.

Виконуючи розрахунок освітлення теплиці, позначаються рослини з різною потребою в світлі. У висвітленні парників даний фактор теж розглядається. Поширені конструкції з ефективним вбудованим методом управління процесами цвітіння і зростання флори - циклічна светоподача. Суть роботи такої системи полягає в короткостроковій підсвічуванні регламентований проміжок часу.

Рівномірне світло має величезний вплив на розвиток культур. За цю функцію відповідають численні світильники в теплицях. тут використовуються спеціальні рефлектори з функцією відбиття світла. З їх допомогою виконується однакова подача світла рослинним культурам, які ростуть під ними.

4. Світлові діапазони, вплив їх на рослини

Плануючи придбати освітлення для теплиці або парника необхідно враховувати також і ці показники:

 • 280-320 нм - шкідливий інтервал для флори;
 • 320-400 нм - мають регуляторне значення, необхідно всього лише кілька відсотків;
 • 400-500 нм - «синій», потрібен для регуляції і фотосинтезу;
 • 500-600 нм - «зелений», вважається корисним для фотосинтезу нижніх основних щільних листя;
 • 600-700 нм - «червоний», значуща функція в фотосинтезі, регуляції, і розвитку рослин;
 • 700-750 нм - по-іншому «дальній червоний», в загальному світловому спектрі вистачить кількох% для регуляторного впливу;
 • 1200-1600 нм - можна помітити збільшення швидкості всіх біохімічних фотореакцій.

Після будівництва тепличного приміщення, потрібно вибрати освітлення з урахуванням перерахованих вище параметрів.

Вся суть спектрального освітлення в теплиці з полікарбонату полягає в тому, щоб на певному рівні розвитку культури піддавати її впливу якого-небудь типу випромінювання. Однак, яким би не був геніальним цей задум, в ньому є і слабкі сторони. При такому «ідеальному» освітленні рослинність переживає стрес, і в підсумку плоди дозрівають раніше терміну. Якщо дивитися на продуктивність, то ця подія, звичайно, радує, але за якістю і смакових особливостей такі «ранні» плоди програють вирощеним в природних умовах.

5. Особливості вибору освітлення в теплиці

 • Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Для установки штучного освітлення в теплиці проводиться монтаж проводки. Перш за все, робиться розрахунок плану ілюмінації з урахуванням необхідної кількості витрати електроенергії.
 • Проводиться основний кабель до приміщення теплиці. Це можливо двома шляхами: підземним або підвісним. Варіант перший - підземна проводка прокладається не звичайним кабелем, а використовується дорогий провід зі спеціальним захисним екраном.
 • Потім здійснюється проводка в теплиці. Загальна безпеку і покращена якість роботи всієї системи вимагають використовувати заземлений кабель.
 • Важливо знати, що перетин дроту не повинно бути впритул, необхідний зазор в сторону підвищення потужності близько 20%. Найбільша витрата електрики - при його включенні. Внаслідок цього і потрібно перетин проводки брати більше.
 • Всередині теплиці дроти бажано помістити в спецгофру, вільно продається на ринку.
 • Основний кабель потрібно підключити до щитка, а потім робити розводку. Оснастіть щиток рубильником, який допоможе, при необхідності, моментально знеструмити всю електролінію.
 • Всі роботи, пов'язані з проведенням, необхідно виконувати при строгому дотриманні загальних правил пожежної безпеки. Потрібно пам'ятати, що в тепличних приміщеннях висока вологість повітря. Проводьте точно все з'єднання проводів. Доцільніше використовувати спеціальні клемники, за допомогою яких буде забезпечено надійне кріплення. Старанно ізолюйте місця кріплень проводів.
 • Для роботи в теплиці купуйте прилади, які відповідають нормативам вологостійкості.

6. Лампи для освітлення теплиці

Детальніше зупинимося на популярних лампах для теплиць, вільно продаються у великій кількості. Кожне окреме господарство купує освітлювальні електроприлади з урахуванням потреб своєї теплиці або парника.

Цілком можливо зробити світильники і взагалі все освітлення для теплиці своїми руками. Враховуйте, що такий процес зажадає хорошої підготовки, знань і досвіду. При підборі ламп необхідно приділити увагу компанії-виробнику, а також технічним особливостям. Рекомендується віддавати перевагу товарам авторитетних торгових марок. Бажано мати пускорегулюючі апарати, з функцією розподілу світла по світильники з контролем їх вкл / викл.

Якщо ви не бажаєте заморочуватися з тривалим і досить скрупульозним процесом облаштування світильників, то в таких випадках зазвичай використовуються готові. Електролампи можуть бути вбудованими в світильник або виконані окремим блоком. Така системи забезпечить рівномірний потік світла. Виконати точні підрахунки електросвітильників для певної теплиці допоможе консультант. Важливо підібрати лампи з відповідною потужністю.

Лампи розжарювання для теплиць

Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Ці лампи прекрасно освітлюють теплицю, плюс ще підігрівають повітря. основним недоліком є ​​високе споживання електричної енергії. Електролампи розжарювання мають світловим спектром в 600 нм. Це не зовсім корисно для рослин, але і не критично.

Ці світильники в надмірній кількості «постачають» червоне, помаранчеве, інфрачервоне тепловипромінювання. Тривала робота такого спектру світла впливає на пагони ростуть рослин, вони інтенсивно подовжуються, збільшується зелена маса і деформується листя. Стебла можуть отримати опік або перегрів.

Дане освітлення в теплиці не можна використовувати для розсадного матеріалу. Не рекомендується для плодових рослин, наприклад, огірків, помідорів та інших.

Лампи розжарювання відмінно походять для вигонки зелених рослин - цибулі, петрушки. Подібний джерело світла розміщують на відстані близько 50-ти см від флори. У відсутності сонця виконується досвечивание в межах 6-18 годин.

Ртутні лампи високого тиску для теплиць

Ртутна лампа високого тиску відмінно підійде в якості продуктивного освітлення в теплиці взимку. Даний джерело світла відноситься до альтернативних, відмітними його рисами є економічність, висока ефективність, широке застосування і легкий монтаж.

Деякі моделі світильників спеціально купуються для створення штучного освітлення теплиці. Лампи (ДРЛФ) мають корисною дією фотосинтезу і створюють оптимальний повітрообмін.

Ртутні світильники сильно гріються і характеризуються високим рівнем ультрафіолетового фотоізлученія, яке уповільнює розвиток рослин. Така їх особливість потрібна при переростання розсади або надмірному витягуванні.

Головний недолік таких ламп - це присутність ртуті, тому необхідно обов'язково виконувати всі правила поводження і зберігання з нею. Утилізація даної лампи - складне питання. Викидати світильник в сміттєвий контейнер категорично забороняється. Потрібно також знати, що при механічному пошкодженні, або якщо лампа розбилася, то зібрати всю ртуть буде майже неможливо, через це доведеться позбутися від рослинності і всіх предметів, на які могло потрапити речовина.

Люмінесцентні лампи для теплиць

Джерело світла характеризується набором позитивних якостей: невисокою вартістю, практичністю, довговічністю і чудово справляється з поставленими перед ним завданнями.

До основного мінуса відносяться значні габарити таких конструкцій і при цьому низька світловіддача. Яскравість лампи повністю залежить від напруги, що подається. При його недоліку - лампа можливо не включиться.

Конкуренція за економічність створили енергозберігаючі світильники. Монтаж звичайних люмінесцентних ламп трохи складний і виконується із застосуванням додаткового обладнання: в одних випадках монтаж виконується горизонтально з прямокутною арматурою, в інших - вертикально із застосуванням спецкорпусів, це залежить від потреб вирощуваних зелених «жителів». Такий вид світильника буде прийнятний для власників маленьких парників і тепличок.

Лампи натрієві високого тиску для теплиць

Досить економний варіант підсвічування. Світильників властива висока світловіддача зі споживанням 400 Вт. При ілюмінації теплиці утворюється світлове монохроматическое світлове поле, з жовто-помаранчевим потоком. Спеціальні натрієві лампи найбільше підходять для великих промислових теплиць. Крім економії електроенергії, світильники славляться довгим терміном служби.

Світловий спектр ламп дуже схожий на природне сонячне світіння і це плідно впливає на рослини теплиці. У той же час, електролампи слабкі в синьому спектрі, що має велике значення в вегетативному зростанні зелених культур.

Дзеркальні натрієві світильники випущені спеціально для тепличної середовища. Дзеркальна поверхня відбиває світло і це призводить до збільшення ККД, а обертовий цоколь правильно розподіляє світловий потік. Лампи натрієві регулюються за допомогою пускорегулюючий апарату.

Даний світильник досить просто встановлювати. Його монтаж здійснюється шляхом підключення ПРА. Потім світильник включається, і світлові промені направляються в необхідному напрямку. Щоб виконати освітлення в теплиці, слід грамотно вибрати пускорегулюючі апарати, імпульсно-запалюючий пристрій.

Однак такий тип підключення можна віднести і до недоліків. При підключенні необхідно наявність в ланцюзі деяких елементів - Ізу, а також пускорегулирующий механізм, це може бути єдиною перешкодою в створенні освітлення теплиці своїми руками.

Металогалогенні лампи для теплиць

Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Оснащені досить широким спектром світла і регульованим діапазоном потужності. Потужні лампи популярні в освітленні тепличних господарств і вважаються оптимальними для них. Випромінювання ламп максимально близько до природного сонячного світла.

Використовуючи таке джерело світла, рослини гарантовано отримають хороше харчування і розвиток. Освітлювальні пристрої такого типу відрізняються недовговічністю і чималою вартістю. Часто бувають обмеження, пов'язані з положенням горіння - це викликає незручність їх експлуатації.

Підбір і установка фотоісточніков в теплиці обумовлені багатьма показниками: «апетитом» вирощуваних рослин, площею приміщення парника або теплиці, кліматичного поясу. Широкий асортимент можливих освітлювальних пристроїв та грамотна їх експлуатація дозволять організувати оптимальні умови для всіх видів рослин.

Світлодіодні лампи для теплиць

Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Освітлення теплиці світлодіодними лампами вважається особливо чутливим серед аналогів. Головна перевага цієї підсвічування полягає в можливості висвітлювати рослини конкретним типом світлового потоку - червоним або синім, а також підлаштовуватися до необхідного спектру в залежності від умов і комбінувати світло. Така світлодіодна ілюмінація теплиці допускає посилення або послаблення кількості світлових променів різної довжини.

Світлодіоди дарують багато світла при досить низькій напрузі і випускаються під всі наявні види цоколів. Можна придбати готові світлодіодні прилади, що складаються з лампи з попередньо створеним для неї міцним корпусом і драйвера.

Світлодіодні лампочки славляться стійкістю до різноманітних механічних дефектів, довговічністю і економністю щодо витрачається електричної енергії. Час експлуатації світильника становить приблизно 3000-5000 годин, потім його повністю замінюють.

Монтаж світлодіодних світильників і електроламп здійснюється традиційним шляхом - в лінійних системах, які встановлюються за допомогою гнучкого троса. Це дозволяє в потрібний час коригувати орієнтацію і висоту електросвітильників.

Єдиний негативний момент світлодіодних світильників - досить висока вартість. Рекомендується купувати світильники не китайської зборки, а фіто-лампи вітчизняного виробництва, тому що спектр випромінювання в даних пристроях вже змінено відповідно наші широти. З використанням світлодіодних пристроїв в промислових тепличних господарствах менше застосовуються хімікати, що впливають на зростання рослин.

7. Що ще врахувати при висвітленні теплиці?

Є кілька важливих моментів, які необхідно знати і враховувати при створенні освітлення в теплиці:

 • Поради та рекомендації щодо вибору та монтажу освітлення теплиці (6 варіантів ламп)Зелена рослинність вловлює світло, хвилі якого мають довжину 400-700 нм. При цьому необхідно розуміти, що інфрачервоне і ультрафіолетове фотоізлученіе також впливає на зростання культур в теплиці.
 • виділяють два типи підсвічування: Фотоперіодичну і підсвічування постійного типу. Їх застосування обумовлено культурами, які вирощуються.
 • Натрієві електролампи високого тиску не самий ідеальний джерело світла в приміщенні парника або теплиці. Підбирайте різні освітлювальні прилади, враховуючи тип вирощуваних рослин.
 • Не потрібно економити на якісному світі, адже гідне обладнання - запорука створення найкращих тепличних умов, а також рівномірного освітлення рослинності.
 • При монтажі світильників потрібно беззаперечно дотримуватися всіх правил техніки безпеки, а також виконувати норми охорони праці.
 • Підсвічування для парника використовується фактично така ж, як і освітлення для тепличних приміщень. Не ігноруйте якість освітлювальних приладів - вам буде забезпечений великий урожай.
Опубликовано: 19-04-2019, 22:27
0

Похожие статьи


Наверх