Як зробити електропроводку в квартирі

Заміна електропроводки - одна з найскладніших стадій ремонту, яку зазвичай довіряють професіоналам. Їх послуги не найдешевші, тому якщо ви сильно обмежені в засобах, то можна спробувати впоратися з цим завданням самостійно.

На що звернути увагу?

До заміни проводки вдаються, як правило, в тих випадках, коли стара була прокладена ще в радянські часи і повністю себе зжила. Раніше були зовсім інші стандартні проведення подібних робіт, тому сьогодні потрібно звертати увагу на такі основні моменти:

 1. Алюмінієві дроти необхідно міняти на мідні. Справа в тому, що раніше виробництво алюмінію було дешевим і екологічним, на відміну від міді. Тепер все змінилося: отримувати мідь стало безпечно, а за роки експлуатації з'ясувалося, що алюміній був абсолютно непридатний для організації електропроводки. Через деяких хімічних і фізичних особливостей після кількох десятків років експлуатації алюміній в проводах стає дуже крихким, і в підсумку пошкодити його можна найменших дотиком. Крім того, алюміній ще і дуже боїться корозії, тому навіть найменша краплина води здатна сильно истончить провід і привести в підсумку до аварій, хоч на вигляд кабель буде цілісним. Алюміній складно спаяти, а контакти виходять ненадійні, та й подібні роботи сильно шкодять здоров'ю. Цей метал все ще використовується для ЛЕП, але там дроти оновлюють раз в 20 років і частіше, тому всі негативні сторони не встигають проявитися. У квартирах же алюміній зараз заборонений, і використовується мідь.
 2. Раніше використовувалася система електропостачання типу TN-C, так як потрібно було швидко забезпечити всіх електрикою, а ресурси були обмежені. Зараз подібна система заборонена, і використовується більш безпечна TN-C-S, але все ж у багатьох багатоповерхівках радянська система збереглася, тому проблему потрібно вирішувати самостійно.
 3. Як зробити електропроводку в квартиріРозводка проводів розгалуженням - ще один привіт з минулого, а використовувалася подібна система все з тих же причин, що і TN-C. Суть її в тому, що до більш потужному кабелю, який входив в квартиру, групами підключалися інші дроти, а відгалуження були в розподільних коробках. При цьому кожне зроблене відгалуження означало зняту ізоляцію, наявність скрутки або клеми. У той же час при використанні розводки гілками подібних недоліків можна уникнути, так як до кожної групи підходить свій окремий цілісний шматок кабелю в надійній ізоляції.

Основні етапи електромонтажних робіт

Отже, ми виділили ті проблеми, на які варто звернути увагу, і які вирішуються шляхом заміни електропроводки. Для того щоб чітко організувати свою роботу, виділимо основні етапи цього заходу:

 • складання схеми електропостачання;
 • розробка системи електропроводки, її узгодження і реєстрація спільно зі схемою електропостачання;
 • облаштування тимчасового електропостачання;
 • прокладання проводки;
 • підключення всіх необхідних приладів, розеток, вимикачів.

До початку робіт бажано подбати про облаштування захисного заземлення, щоб забезпечити собі максимальну безпеку.

Тепер розглянемо всі наведені етапи робіт більш детально.

Складання схеми електропостачання

Для початку потрібно добре оглянути квартиру і зрозуміти, де будуть перебувати електроприлади, розетки, вимикачі і т.д. Потім продумуємо, де будуть проходити дроти, і якими вони будуть: двофазними, трифазними. На схемі їх позначають перекресленою лінією: кількість рисок означає кількість фаз, захисний провід, як правильно, йде окремо і не перекреслюється на схемі. Дивлячись на приклад, легко зрозуміти принцип складання подібних схем і накидати щось подібне для своєї квартири.

Як зробити електропроводку в квартирі

Приклад схеми електропостачання

Якщо у вас не сильно вийшов креслення, то свої начерки можна віддати, наприклад, студенту чи пенсіонеру-електрикові, які за невелику оплату і в короткі терміни зроблять покладений креслення. Звернення до фахівця - дороге задоволення, а проблем від цього менше не стане, тому що йому потрібні будуть всі вихідні дані.

Оцінка енергоспоживання

Для того, щоб правильно організувати електропроводку та накреслити необхідну схему, потрібно відразу ж знати обсяги електроспоживання в квартирі. Якщо раніше лімітом були 1,3, максимум 2 кВт на квартиру, то зараз при великій кількості сучасної техніки цього може не вистачати, тому сміливо закладаємо значення на рівні 4,3 кВт. Але навіть при таких умовах користуватися одночасно пральною машинкою, бойлером та кондиціонером буде неможливо, але в багатоквартирних будинках доведеться з цим змиритися.

Складаючи схему для середньої міської квартири площею 40-100 квадратних метрів, потрібно врахувати такі нюанси:

 • головний автомат вибирають на 25-32 А в залежності від площі квартири;
 • пристрій захисного відключення (УЗО) передбачають на 50 А;
 • на кухню прокладають дві лінії проводки по 4 мм 2 з автоматом на 25 А і УЗО на 30 А;
 • якщо є кондиціонер, то для нього передбачають кабель 2,5 мм 2 з автоматом на 16 А і УЗО на 20 А;
 • в кожній кімнаті треба передбачити розеткові ланцюга і ланцюга для освітлення, в ванну кімнату і санвузол можна провести тільки гілка освітлення. Необхідна перетин проводів - 2,5 мм 2, автоматика тут не потрібно, можна скористатися общеквартірной.
Як зробити електропроводку в квартирі

Схема енергопостачання квартири

Такого набору вихідних даних повинно вистачити, щоб скласти адекватну схему електропостачання.

Як накреслити схему?

Якщо ви все-таки вирішили накреслити схему енергоспоживання самостійно, то за основу можна взяти приклад на зображенні. Верх схеми можна сміливо копіювати в свій варіант, а далі якщо ви не впевнені в своїх знаннях і діях, можна ознайомитися з нормативними документами на дану тематику. це додаток до Правил улаштування електроустановок споживачів і ГОСТ 2.755-87.

До підготовки креслення потрібно підходити дуже уважно, і людина з інженерною освітою впоратися з подібним завданням досить просто. Так, наприклад, якщо електричний конденсатор прийнято позначати двома паралельними лініями довжиною в 10 мм і товщиною 0,5 мм, то саме такими їх і потрібно креслити, навіть якщо ви використовуєте для цього величезний ватман А0.

Складаємо план електропроводки

Схема, складена на попередньому етапі, стає основою для складання детального плану електропроводки в масштабі з масою необхідних позначень і їх експлікацією.

Приклад такого докладного плану наведено на малюнку. При складанні власного плану звертайте увагу на такі речі:

 • для кожної кімнати передбачають як мінімум дві гілки проводки від лічильника: Одна для освітлення, інша - для розеток;
 • для ванної в залежності від ваших планів передбачають певну кількість точок освітлення і виводять проводку для бойлера, якщо він буде там перебувати;
 • на плані потрібно позначати тільки гілки, що ведуть до стаціонарних електроприладів і розеток. Причому стаціонарними в даному сенсі прийнято вважати ті прилади, які жорстко прикріплені до свого місця і харчуються не через роз'ємне з'єднання. Тому тепла підлога і бойлер ми відносимо до стаціонарних приладів, а пральну машину і холодильник - немає;
 • хоч на схемі повинні відображатися всі елементи, все ж такі дрібниці, як подовжувач, провідний на балкон, або світлодіодне підсвічування робочої зони кухні, можна не позначати. Такі подробиці часто тільки нервують інспекторів. І навіть сама грамотно складена схема може не пройти перевірку;
 • балкон і лоджія - це взагалі окрема тема. Туди не повинні бути прокладені окремі гілки, і всі прилади, що знаходяться там, повинні харчуватися від розеток, розташованих в кімнаті. Якщо все ж така організація проводки необхідна, їх не потрібно позначати на схемі, так як це порушення вищезазначених Правил.

Щоб спростити собі весь процес зі складання плану, можна взяти за основу план квартири, який розробляє БТІ або ДЕЗ. Його можна відсканувати: якщо він великий, то відсканувати частинами і склеїти в Photoshop. Якщо на ньому була позначена стара проводка і місця розташування електроприладів, то акуратно прибираємо все це тим же фотошопом, а нові позначення найкраще малювати за допомогою векторного графічного редактора, наприклад, Corel Draw. Важливий момент: зберегти векторний файл, так як створений план можуть повернути на доопрацювання. Тепер залишається розділити зображення в тому ж фотошопі на кілька частин, роздрукувати і склеїти, якщо план великий.

Як зробити електропроводку в квартирі

Приклад плану електропроводки

Крім того, працюючи над своїм планом, візьміть до уваги і деякі хитрощі. Так, наприклад, в суміжних кімнатах розетки можна влаштовувати на одному рівні: так можна буде заощадити кабель і трубу, і дві кімнати живити однією гілкою. Якщо квартира має планування «трамвайчиком», то в кімнаті, яка розташована найдалі від лічильника допустимо живити одну групу розеток від іншого - так можна заощадити трохи кабелю. Світильники типу бра можна живити від розеток, а ось для стельових обов'язково потрібно передбачити окрему гілку. Якщо інтер'єрне рішення передбачає наявність точкового освітлення, то на плані воно позначається як люстра, а проводка для нього виводиться в центр стелі, а далі вже при монтажі вирішується, як буде зручніше організувати всі деталі.

Коли схема і план готові, можна нести їх на перевірку до органів енергослужби, які повинні перевірити створені креслення і затвердити їх.

Електричне обладнання в кімнатах

Щоб ваш план вийшов максимально точним, потрібно ретельно обміркувати всі місця розташування електричних приладів, щоб кожному користувачеві в будь-якій кімнаті було зручно, і щоб в результаті не руйнувати чистову обробку, виправляючи власні промахи. Так як смаки, вимоги і планування квартири у всіх нас різна, то якихось універсальних норм і правил бути не може. Але по кожному приміщенню є кілька порад, які допоможуть вам правильно організувати простір.

Ванна кімната

Як зробити електропроводку в квартиріСаме ванній кімнаті при прокладанні електропроводки потрібно приділити особливу увагу. По-перше, тут постійно спостерігається підвищена вологість, тому ризик удару електрострумом зростає, а, по-друге, опір тіла распаренного людини після прийняття душу знижується, тому наслідки удару струмом стають більш значними. Плюс до всього саме у ванній найчастіше розташовуються такі потужні електроприлади, як бойлер і пральна машина, вони працюють в умовах підвищеної температури і вологості, і ризик виникнення неполадок і удару струмом знову-таки зростає.

Для того щоб знизити можливість непередбачених наслідків, розетки в ванну встановлюють через УЗО, але і в цьому випадку немає стовідсоткової гарантії, що воно спрацює відразу після виникнення неполадки. Втім, установка розділового трансформатора не дасть кращих результатів, крім того, це ще й досить складна справа.

Щоб знизити ризик ураження електричним струмом у ванній, Правила рекомендують використовувати тільки світильник, і то у вологозахищеному корпусі. За такою логікою, нескладно зробити і наступні висновки з приводу організації електропроводки у ванній:

 • шнур бойлера потрібно замінити на такий, щоб він діставав до розетки в сусідній кімнаті;
 • можна використовувати подовжувач на три гнізда з фігурним отвором для настінної установки і заземлюючими контактами. Його постачають трижильним шнуром;
 • дроти подовжувача виводять в сусідню кімнату, постачають євровилками, укладають в короб, який розташовують у самого плінтуса, щоб він не впадав в очі;
 • сам подовжувач можна підвісити на саморіз або дюбель, час знаходження вилки бойлера в розетки ніякими правилами не регулюється, так що, якщо вона буде там постійно, то фактично ви нічого не порушуєте, а у ванній у вас не небезпечна розетка, а всього лише подовжувач;
 • інші два гнізда подовжувача можна використовувати для пральної машини, фену або інших пристроїв;
 • вилка подовжувача включається в розетку в сусідній кімнаті і може відключатися при необхідності.

За допомогою таких нескладних маніпуляцій можна домогтися того, що в ванній не будуть постійно оголені кінці проводів під напругою. Якщо ж ще й дотримуватися найпростіші правила безпеки, то ризик ураження струмом буде зведений до нуля.

Туалет

Якщо санвузол в квартирі суміщений, то в туалет можна провести тільки гілка для харчування одного стельового світильника. Якщо світильники у ванній і туалеті будуть харчуватися по одній гілці послідовно, то ніяких проблем з електриками виникати в цьому випадку не повинно.

Кухня

Якщо кухня і ванна розташовані поруч, то сюди проводять дві гілки проводки: для самої кухні і для ванної. Якщо ж кухня і ванна віддалені один від одного, то другу гілку проводки проводимо в суміжну з санвузлом кімнату. Але так як найчастіше ці два приміщення сусідять, то будемо розглядати той варіант, що дві гілки проводки заходять саме в кухню.

Як зробити електропроводку в квартиріДля власних потреб кухонного приміщення найкраще передбачити не одну, а дві потрійні розетки, так як тут багато електричних приладів. Майже в кожній кухні доведеться забезпечувати електрикою духовку, комбайн, точкове освітлення, а іноді ще й посудомийну машину. До речі, точкове освітлення іноді рекомендують виносити на окрему гілку, але це не економно, та й згаданим вище Правил не відповідає. Використання іншим розеток також можна знайти: від них буде харчуватися холодильник, мікрохвильова піч, а також подовжувач, який необхідний для тимчасового підключення пилососа, тостера, міксера, блендера і т.д. Подовжувач для зручності використання підвішують на стінку або ж на шафу.

Коридор і передпокій

У передпокій і коридор передбачають дві гілки проводки: для розеток і для освітлення. Маленька хитрість: якщо коридор дуже довгий, то в його початку можна використовувати бра, який буде живитися від розетки, а в кінці вже підвісити світильник, приєднаний до своєї гілки.

Дитячі та інші кімнати

У дитячих установах прийнято все розетки і вимикачі обладнати на висоті не менше 1,8 м. Але так як дитяча кімната - це все-таки не зовсім дитячий заклад, тим більше дитина виросте, а розташування розеток залишиться тим же, тому оптимальним варіантом буде тимчасово використовувати розетку з захисним диском, щоб уберегти чадо від можливих експериментів.

В інші житлові кімнати виводять все ті ж дві гілки для заживлення розеток і освітлення, а також одну додаткову. В цілому, щоб зрозуміти, скільки гілок проводки потрібно буде для всіх кімнат, потрібно кількість кімнат помножити на два і додати один. Так, припустимо, у вас трикімнатна квартира: в вітальню освітлювальна, додаткова гілка і гілка освітлення, в спальні додаткова гілка може харчуватися від додаткової гілки в вітальні, те ж саме стосується і дитячої. Додаткова гілка кухні харчується від спальні або дитячої залежно від особливостей планування квартири.

Визначаємо висоту розеток

Як зробити електропроводку в квартиріВисота розміщення розеток ніякими документами не регламентується, але все ж найзручніше розташувати всіх їх на висоті 25-30 см: так і користуватися зручно, і в очі вони не впадають. Єдиний виняток - розетка для кондиціонера, яку можна зробити трохи вище, щоб провід не тягнувся через всю стіну. І ще одне: не намагайтеся зробити занадто багато розеток, двох груп на одну кімнату цілком вистачить, якщо використовувати потрійні розетки та подовжувачі.

Необхідні інструменти та матеріали

Необхідні інструменти

 • перфоратор з необхідними насадками: долото по бетону, корончаті свердло, бур по бетону і т.д .;
 • паяльник;
 • тест-мультиметр і індикатор-Фазопокажчики;
 • болгарка;
 • ліхтарик;
 • переносна електролампа;
 • пасатижі і викрутки (наявність ізольованих рукояток обов'язково);
 • монтажний ніж;
 • рівень;
 • шнур для створення маршруту штроби, шпатель;

Необхідні матеріали

 • клеммники. Наш спосіб прокладки електропроводки виключає споювання проводів і знижує ризик короткого замикання. Тут все з'єднання виконуються у вступному щитку на Клемники, яких потрібно придбати в кількості 3-4 секцій (у кожній секції по 10 контактів). Зверніть увагу на матеріал виготовлення: поліетилен не дуже підходить, а всі інші можна сміливо використовувати;
 • підрозетники. Тут перед вами просто для вибору, так як підійдуть будь-які коробки, правда, зверніть увагу на наявність виступів на зовнішній стороні, щоб можна було утримати їх в алебастр;
 • кабель. З метою економії краще вибрати одножильний кабель, причому розрекламований NYM не відповідає своїй високій ціні і просто протипоказаний до використання в сирому бетоні, а гарантії того, що стіни ніколи не промокнути, немає. Тому краще придбати вітчизняні ВВГ або ПУНП;
 • гофрошланг: їм краще замінити старі труби. Останні краще виривати без жалю, оскільки повторно використовувати їх майже неможливо: кабель з подвійною ізоляцією туди не поміститься, часто в кутах труба сильно зігнута і сплющена. Тому краще здати все це на металобрухт і частково окупити покупку гофрошланг. Як матеріал краще вибрати метал: гофр з ПВХ, розкладаючись, виділяє токсичні гази, а якщо заземлити металевий, то недоліків він взагалі не має;
 • вступний щит повинен бути таким, щоб вмістити в собі потрібну кількість автоматів, УЗО, клемників і проводів;
 • алебастр;
 • х / б изолента;
 • струмопровідна паста.

Заміна електропроводки

Ремонтна времянка

Під час заміни електропроводки головне - подбати про те, щоб можна було забезпечувати електрикою всі необхідні інструменти. Для цього нам знадобиться шматок дерев'яної дощечки або пінопласту, куди кріпиться розетка на два-три гнізда, автомат на 16 А і провід з перетином 4 мм. Потрібно подбати і про наявність подовжувача з довгим шнуром, щоб його вистачало на все кімнати.

Тепер найвідповідальніший етап: після того, як квартира знеструмлена, потрібно обдолбился дозу близько лічильника, зняти її і вивести назовні всі дроти, до яких і підключається времянка. Все потрібно ретельно ізолювати, потім тимчасова будівля кріпиться до стіни, і вже з цього часу можна приступати до роботи.

Для цього етапу робіт краще запросити електрика. Але якщо ви впевнені, що можете впоратися самостійно, то дотримуйтесь правил безпеки, беріть інструменти тільки за ізольовані виступи, не торкайтеся частинами тіла оголених проводів.

Штроблення стін і кріплення підрозетників

Як зробити електропроводку в квартиріДля того щоб акуратно заховати дроти, в стінах необхідно зробити невеликі поглиблення - штроби. Вони повинні бути строго вертикальними або горизонтальними, так як похилі - причина аварій і травматизму. Горизонтальну штробу роблять майже під стелею, за 1 м від нього.

Виконувати штроблення стін найкраще, стоячи на будівельних козлах. Підійде і драбина, але обов'язковими стають бічні упори, щоб при роботі і нахилі в сторону не було шансів впасти разом з важким постійно обертається інструментом. Сам процес дуже галасливий, брудний і запорошений, тому час його проведення найкраще узгодити з сусідами і призначити на першу половину робочого дня. Штроблення проводиться строго по створеному плану.

Штроби роблять спочатку болгаркою на глибину гофра, товщина при цьому дорівнює ширині долота перфоратора. Потім необхідна товщина компенсується за рахунок вибивання долотом канавки. Потім болгаркою трохи зрізають кути всередині і створюють лунку для того, щоб гофр вписувався максимально і плавно згинався.

Тепер справа за підрозетників: якщо стіни цегляні, то лунки для них можна створити за допомогою коронки, а для бетонних стін більш ефективним буде долото. Долото використовують і для створення потрібної виїмки для вступного щита.

Деякі під вимикачі вибивають подвійну штробу, але без цього можна обійтися, якщо використовувати гофрошланг, куди поміщаються два дроти.

Прокладання кабелю

Як зробити електропроводку в квартиріНайважливіший і кульмінаційний етап в заміні електропроводки - це укладання кабелю. Для цього потрібно відміряти необхідну кількість кабелю і затягнути його в підготовлений відміряний і відрізаний шматок гофрошланг. Потім підготовлений провід з гофром маємо в штроби, а кінці кабелю потрібно підвести в підрозетник, який ставиться на алебастр. Після того, як дроти заведені, подрозетник домазивается алебастром до необхідного рівня. Алебастр використовується і для того, щоб через кожен метр замазати штроби з гофром.

Коли роботи по всіх кімнатах завершені, можна приєднувати кінці гофров до вступного щитка і змастити їх токопроводящей пастою. Тепер їх можна схопити за допомогою бляшаного хомута на гвинті. А останній потрібно з'єднати з заземлительного клемою щитка обрізком захисного проводу.

Тепер потрібно докласти щиток до стіни і намітити місця кріплення: вони свердлити, а потім туди вставляються дюбелі. Потім від'єднуємо врем'янку, попередньо знеструмивши квартиру. Потім слід ввести в щиток дроти лічильника і захисний провід квартири, сам же захисний провід з'єднуємо з корпусом щитка. І тільки тепер можна поставити щиток на місце і прикріпити до стіни, дроти лічильника не забудьте ретельно заізольовані, а потім укласти в корпус щитка.

Поки квартира знеструмлена, можна зайнятися оштукатурюванням, щоб зробити місця штробления майже непомітними.

Кольори проводів

Для зручності всі дроти відрізняються за кольором: нуль позначають синім або блакитним кольором, фазу - коричневим, червоним, чорним або білим, а захисний провід - жовтим із зеленою смугою. Пам'ятайте просту істину: можна з'єднувати між собою тільки одноколірні дроти. Щоб уникнути вкрай сумних наслідків не створюйте переходів фази на фазу, фази на нуль і включення вимикача в розрив нуля.

Штукатурні роботи

Коли всі роботи виконані, настає час для того, щоб привести все в порядок: заштукатурити, пофарбувати стіни, поклеїти шпалери і т.д. Але не забудьте, що подрозетники повинні бути на одному рівні зі стіною, тому, швидше за все, доведеться набити в них папір, поролону або ганчірок. Щиток і лічильник потрібно прикрити поліетиленовою плівкою, закріпивши її за краями обрамлення.

На завершення

Якщо ви вибрали в якості обробки шпалери, то після їх поклейки все подрозетники виявляться заклеєними. Після того, як обробка стін буде закінчена, нескладно намацати ці місця і акуратно вирізати по контуру. Потім залишається тільки поставити відповідні вимикачі і розетки.

Тепер настав час зібрати схему електроживлення на Клемники в щитку, але поки не варто підключати введення від лічильника. Перед тим, як кожну гілку завести в клеммник, її потрібно перевірити тестером на коротке замикання. На деякий час потрібно включити харчування квартири і знайти за допомогою індикатора нуль і фазу, які йдуть від лічильника. Коли все з'ясувалося, можна вимкнути живлення і розвести по Клемники дроти відповідних кольорів.

Потрібно здійснити повторну перевірку на можливість короткого замикання при працюючих автоматах: вимкнути автомат, подати електрику в квартиру і включити автомат. Якщо все в порядку, то роботи виконані правильно, і можна продовжувати ремонт.

Не намагайтеся провести всі роботи без попередньо узгоджених планів і схем: при першій же перевірки все з'ясується і доведеться все одно узаконювати ваші переробки, але вже по факту.

Пам'ятайте, що самостійно братися за заміну електропроводки можуть тільки люди, які досить розбираються в цій справі, зможуть самостійно скласти схему проводки і енергоспоживання. В іншому випадку дешевше все ж вийде звернення до фахівців.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:21
0

Похожие статьи


Наверх