7 Порад щодо вибору меблевих болтів

Раніше меблі збирали за допомогою дерев'яних шкантів і куточків. Тепер же з'явилися більш зручні та міцні елементи кріплення. Поряд з Конфірмат і ексцентриковими стяжками широко використовуються меблеві болти. Вони дещо відрізняються від звичайних будівельних болтів з шестигранними головками, забезпечують надійне скріплення частин меблів і не псують її зовнішній вигляд. Звичайно, коли купується вже готовий стіл або ліжко, мало хто цікавиться типом використовуваних кріпильних елементів, але якщо ви вирішили зібрати меблі будинку або відремонтувати фабричний виріб, то доведеться розібратися, як правильно вибрати меблеві болти, яких видів і розмірів вони бувають, з яких матеріалів і за якими стандартами виготовляються.7 порад щодо вибору меблевих болтів

№1. Відмінні риси меблевих болтів

Болт відноситься до найпоширеніших кріпильних елементів. Всі знають, що складається він з головки і стержня циліндричної форми. На стрижні присутній різьблення, на яку накручується гайка. Найпоширеніші будівельні болти мають капелюшок шестигранною форми, використовуються як в приватному будівництві, так і при зведенні промислових об'єктів. Є ще особливо міцні машинобудівні і дорожні болти, лемішні болти з потайними головками (використовуються в сільському господарстві), а також більш рідкісні залізничні й елеваторні.

Меблевий болт навіть на вигляд відрізняється від звичайного будівельного. Перш за все, його «видає» напівкругла капелюшок. Стрижень може мати повну або неповну різьблення. Під голівкою знаходиться вус або квадратний подголовок. Цей елемент необхідний для того, щоб при закручуванні гайки болт НЕ провертався, а кріплення - не послаблює. Підголівник або ус впираються в дерев'яну деталь меблів і запобігає непотрібні обертання.

7 порад щодо вибору меблевих болтів

Меблевий болт з вусом

Напівкругла головка за рахунок відсутності гострих граней і будь-яких виступів забезпечує максимальну безпеку експлуатації меблів з таким кріпленням. За меблевий болт неможливо зачепитися, він не псує зовнішній вигляд виробу, так як після монтажу над деталлю буде підніматися лише гладка поверхня капелюшки. Такі болти є в кожному сучасному кріслі, дивані і ліжка.

Для виробництва використовують, в основному, нержавіючу сталь з оцинкованим покриттям. Рідше зустрічаються болти з твердих пластиків і алюмінію. По міцності меблеві болти поступаються, наприклад, машинобудівним, а й коштують в рази дешевше. Так, на меблевий кріплення немає такої сильної навантаження, але це не означає, що можна купити перші-ліпші болти. Краще уточнити у продавця наявність сертифіката відповідності і якості - це гарантія того, що виконаний кріплення буде надійним і міцним. Якісну і сертифіковану продукцію реалізує магазин «Русметіз»: меблеві болти, представлені на сторінці https://rus-metiz.com/categories/bolty, продаються в різних розмірах, а при виникненні труднощів з вибором, фахівці завжди дадуть кваліфіковану консультацію.

7 порад щодо вибору меблевих болтів

Меблевий болт з підголовником

№2. Сфера застосування меблевих болтів

Де б ще використовуватися меблевим болтів, як ні в меблевій промисловості? Все вірно. Основне призначення даного кріплення - це з'єднання деталей меблів, але зручна конструкція з напівкруглої голівкою була високо оцінена будівельниками і почала застосовуватися в інших сферах.

На даний момент меблеві болти використовуються в таких цілях:

 • при виробництві столів, стільців, диванів, ліжок, шаф, комодів, кухонних гарнітурів та інших меблів;
 • при ремонті меблів, коли потрібна заміна старих болтів. До речі, при переїзді меблі можна розібрати, викрутивши частина кріплень, а на новому місці зібрати, використовуючи вже наявні болти, адже вони не одноразові;
 • для з'єднання дерев'яних деталей в приватному будівництві і ремонті, наприклад, при створенні сходів і альтанок;
 • в деяких інших сферах (машинобудування, дорожні роботи, спорудження мостів, виробництво дверних замків), коли треба, щоб висота капелюшки була мінімальною, а сама ділянка - не відповідальний.7 порад щодо вибору меблевих болтів

№3. Стандарти виробництва і розмір меблевих болтів

Якісний меблевий болт - той, що зроблений в повній відповідності до стандарту. Залишилося розібратися, що ж за стандарти використовуються, адже їх кілька:

 • ГОСТ 7801-81 присвячений болтів з вусом і збільшеною напівкруглою головкою. Згідно з ним випускаються болти з різьбленням перетином від 6 до 20 мм (в маркуванні М6-М20). Висота головки коливається від 3 мм для М6 до 10 мм для М20, перетин головки - від 14 до 44 мм відповідно. Довжина болта може бути від 25 до 200 мм, довжина різьблення - від 18 до 46 мм, висота вуса - від 3 до 9 мм. За даним стандартом не випускаються болти деяких довжин. Вага 1000 штук самих маленьких болтів (М6, довжина 25 мм) - 6,5 кг, а найбільших (М20, довжина 200 мм) - 484,3 кг;
 • ГОСТ 7802-81 регулює геометрію болтів з квадратними підголовка. Перетин різьблення таких болтів складає від 5 до 24 мм (М5-М24), а перетин головки - від 11 до 52 мм. Залежно від розміру висота головки складає 2,5-12 мм, подголовка - від 3 до 15 мм, розмір подголовка з кожного боку - від 5 до 24 мм. Довжина різьби від 16 до 60 мм, довжина всього кріплення - 12-260 мм. Вага найменших болтів 2,7 кг / 1000 штук, найбільших - 911 кг / 1000 штук.
 • DIN 603 - німецький стандарт, аналог нашого ГОСТ 7802-81, але за деякими параметрами трохи від нього відрізняється. Стандарт допускає виробляти болти М6-М8 з твердих пластиків, для болтів М10-М20 обов'язково використовувати нержавіючу сталь (А4 або А2), а також латунні композиції. Болти стандарту отримують головку діаметром 12,45-46,8 мм і висотою 2,7-11,05 мм. Висота подголовка 2,9-14,1 мм, довжина різьблення - 16-65 мм, довжина кріплення - 16-200 мм, подголовок з кожного боку виступає на 4,52-20,84 мм. Маса 1000 штук виробів від 4 до 597 кг.

Точні розміри, якими повинен володіти той чи інший кріплення краще шукати в офіційних стандартах і при покупці орієнтуватися на ці показники. Гайки підбираються відповідно до розміру болта.

Не плутайте меблеві болти з меблевими гвинтами. Останні отримують шестигранную головку, яка при монтажі повністю топиться в виріб. Гвинти випускають по DIN 912 і нашим стандартом 11738.

№4. Матеріал виконання меблевих болтів

Побічно цієї теми ми вже торкнулися, розглядаючи різні стандарти, але тепер розглянемо докладніше. Раніше меблеві болти виготовляли з металу, що не захищеного від корозії. Навіть якщо в експлуатується приміщенні рівень вологості нормальний і річки не течуть, кріплення все одно з часом починало іржавіти. Всьому виною - природна вологість. Мало того, що поступово такий метиз втрачає міцність, так ще при необхідності розібрати якийсь предмет меблів і зняти гайку з болта виникають складності - вона намертво «вцепляется» в різьбу, і зняти її, та ще в важкодоступному місці, майже нереально. Дана проблема вже давно усунена - сьогоднішні болти не отруйні, так як виготовляються з наступних матеріалів:

 • нержавіюча сталь з оцинкованим покриттям білого або жовтого кольору, рідше зустрічаються болти з додатковим хромованим покриттям;
 • латунні і мідні болти зустрічаються рідше, коштують дорожче;
 • тверді пластики.7 порад щодо вибору меблевих болтів

Абсолютна більшість меблевих болтів виготовляють з нержавіючої сталі з оцинкуванням. У маркуванні виробник повинен вказати використану марку стали:

 • А2 (вітчизняний аналог - 08Х18Н10) - відмінний матеріал, який не схильний до корозії, майже не магнітиться, витримує температури від -200 до + 4250С;
 • сталь А4 (10Х17Н13М2) в складі має 2-3% молібдену, за рахунок чого вона ще більш стійка до вологи і кислот, тому кріплення з такого матеріалу використовують навіть в агресивних середовищах. З стали класу А2 і А4 виходять болти класу точності А (про це трохи нижче);
 • у виробництві використовують і інші види сталей, наприклад, 38ХА, 30ХГСА, 10КП, 20КП, 10КП, 20Г2Р, 10, 35 та інші. Інформація про марках стали і міцності зібрана в таблиці.7 порад щодо вибору меблевих болтів

№5. Клас міцності

Маркою стали і особливостями її обробки визначається клас міцності готового виробу. Згідно з нормативними документами, визначають 11 класів міцності, ось деякі з них: 3.6, 4.6, 5.6, ..., 10.9, 12.9. Розшифрувати ці числа нескладно:

 • число до коми (крапки) вказує на межу міцності на розтяг, Н / мм 2. Точне значення ми отримаємо, якщо помножимо число на 100. Для болта класу міцності 4.6 це буде 4 * 100 = 400 Н / мм 2;
 • число після коми - це співвідношення моменту текучості до межі міцності на розтяг, виражене у відсотках. Для того ж болта 4.6 цей параметр складе 60%. Межею плинності прийнято вважати таке навантаження, яка викликає незворотні деформації вироби.

У меблевій промисловості використовують болти від класу 4.6 до 12.9. Найбільшу популярність придбали металовироби класів 4.6, 5.6, 5.8, 6.6 і 6.8. Однак, якщо має бути скріпити відповідальні деталі, то треба використовувати болти 8.8. Їх називають високоміцними. Взагалі все кріплення, який витримує 800 Н / мм 2 і більше, називають високоміцним. Меблеві болти ще більш високої міцності зустрічаються в продажу набагато рідше і коштують дорожче.

Болти невисокою міцності виготовляють, як правило, методом точіння. Для більш міцних виробів використовують об'ємну штампування, а найміцніші піддаються ще й загартуванню.7 порад щодо вибору меблевих болтів

№6. Клас точності

Стандартами визначено три класи точності: А, В і С. Для кожного класу є свої допуски виготовлення, кожен клас відрізняється шорсткістю різьблення, різницею в діаметрі стрижня і опорної поверхні головки.

 • болти класу С використовуються при виконанні з'єднань, які не потребують розрахунків. Це найпопулярніший тип болтів в меблевій промисловості. Таке кріплення встановлюють в отвір, яке на 2-3 мм більше діаметру стрижня. Якщо прикласти деякі зусилля до з'єднаних таким чином деталей, то можна помітити невеликі зрушення, викликані різницею діаметром.
 • болти класу В ставлять в отвори на 1-1,5 мм більше діаметра стрижня, тому при розрахунку і створення отворів потрібно більш серйозний підхід;
 • болти класу А виконуються з максимально точною геометрією і встановлюються в отвори, створені точно під їх діаметр (всього на 0,25-0,3 мм більше). Такого роду кріплення створюється тільки методом точіння, завдяки чому забезпечується і висока міцність, і відмінна точність. Мінус тільки один - вартість.7 порад щодо вибору меблевих болтів

№7. Що ще врахувати при покупці?

Напевно, не потрібно пояснювати, що від якості болтів буде залежати довговічність і надійність виготовленої меблів. Нікому не хочеться опинитися на підлозі посеред ночі через те, що ліжко було зібрано за допомогою поганих болтів. Та й зі стільця або сходи впасти не побажаєш нікому. На 100% переконатися в надійності майбутнього кріплення неможливо, але можна оцінити деякі параметри болта, які будуть вказувати на його якість:

 • кріплення, який не схильний до корозії, виготовляється завдяки цинкуванню. Якщо покриття такої метиз в руках і трохи подряпати покриття, на руках не залишиться жодних слідів. Якщо виробник схитрував і покрив виріб сріблястою фарбою (під оцинковку), то на руках залишаться сліди покриття;
 • підберіть гайку необхідного розміру і спробуйте накрутити її на болт. Якщо процес пройшов без будь-яких ускладнень, то виробник випустив якісний виріб з хорошою геометрією;
 • вибирайте тільки надійні і зарекомендували себе магазини, які не ризикуватимуть репутацією. Запитуйте сертифікати відповідності на товар - у нормального виробника будуть всі документи.

Наостанок зазначимо, що якщо ви не зовсім впевнені, що самостійно зможете вибрати відповідні меблеві болти, то має сенс скористатися допомогою професіонала, а в майбутньому ви і самі зможете відрізняти якісні металовироби від неякісних.

Опубликовано: 11-02-2019, 09:54
0

Похожие статьи


Наверх