Стрижка газону: 7 важливих правил

Рівний і доглянутий газон є не тільки головною визначною пам'яткою будь-якої ділянки, але і з порога демонструє, наскільки умілий і акуратний сам господар будинку. Густий трав'яний покрив при належному догляді здатний радувати вас своїм насиченим смарагдовим кольором з початку весни і до кінця осені. Звичайно ж, доведеться докласти певних зусиль, які в першу чергу полягає в своєчасному поливі ділянки і його регулярної стрижці. Якщо ви вважаєте, що підстригати траву за допомогою газонокосарки - це заняття, з яким впорається навіть недосвідчений дачник, то ви сильно помиляєтеся. Мало катати косарку по ділянці взад-вперед, потрібно знати правильний напрямок руху, оптимальну частоту і висоту покосу і безліч інших секретів, з якими ми з радістю з вами поділимося. Отже, навіщо взагалі потрібна стрижка газону, і як її правильно виконувати?

Стрижка газону: 7 важливих правил

Для чого стрижуть газон?

І дійсно, навіщо проводити регулярну стрижку газону, якщо в багатьох джерелах неодноразово зустрічаються твердження, що часта стрижка - стрес для рослин? Дійсно трава зазнає суттєвих навантаження і подальшу втрату вологи в великих кількостях, але так відбувається лише при неправильному догляді. Стрижка може бути досить щадить і йти навіть на користь. Коли стебла рослин занадто довгі, вони вимагають більше вологи, стають менш пружними, стеляться по землі і газон втрачає свою привабливість.

Коли проводитися регулярна мінімальна стрижка, стебла стають більш пружними, а позбавлені верхніх частин, вони починають давати безліч молодих бічних сходів. Внаслідок чого щільність насаджень значно збільшується. Таким чином, можна домогтися рівномірного, щільного зовнішнього вигляду травинок без просвітів і лисин. А адже саме такі газони і демонструють безліч красивих картинок в журналах і в інтернеті.

Коли трав'яний покрив стане густим, це сприятиме зменшення кількості небажаних бур'янів, які раз у раз з'являються на ділянці. Вони просто не зможуть прорости крізь рівномірну кореневу систему. До того ж більш щільний покрив проявляє кращу стійкість до навантажень і менш схильний до витоптування, краще переносить зимівлю і довше утримує вологу. Випаровування відбувається з меншим ступенем, так як сонце не потрапляє на просвіти між рослинами.

Як бачите, стрижка газону не тільки робить його зовнішній вигляд акуратним і доглянутим, а й приносить користь самим рослинам. Тепер розглянемо кілька важливих правил, які досвідчені професіонали радять дотримуватися в обов'язковому порядку. Адже ті, хто вже виконав величезну роботу з облаштування газону самостійно, навряд чи будуть звертатися за допомогою перед його стрижкою.Стрижка газону: 7 важливих правил

Правило №1 - дотримуйтесь щадну висоту покосу

Один з найбільш хвилюючих питань - на яку висоту підстригати газон. Тут важливо розуміти, що найперша стрижка значно відрізняється від всіх наступних. Перша стрижка повинна проводитися на такій висоті, щоб лише зрізати 1-1,5 см від загальної висоти трави, не більше, тобто самі кінчики. Це допоможе рослинам кущитися і зміцнить їх кореневу систему. Висоту всіх наступних стрижок слід вибирати в залежності від типу вашого газону:

 • партерний газон на його батьківщині, Англії, скошують на висоту 1-2 см від землі. Для тамтешнього клімату цей показник вважається оптимальним. Але необхідно відзначити, що наш клімат значно відрізняється від англійського. Тому фахівці рекомендують дотримуватися щадну висоту трави на газоні - від 3 до 4 см. Прагнути зробити висоту покриву мінімальної не варто. Адже занадто короткі травинки швидко стануть надто жорсткими, можуть пожовтіти і утворити лисини, а на грунті можуть з'явитися мохи й бур'яни. І це стосується не тільки партерних газонів.
 • Найбільш поширений тип газону для дачних ділянок - садово-парковий, слід регулярно підстригати на висоту від 4 до 7 см в разі, якщо він виконує здебільшого декоративну функцію. Якщо на зеленій галявині регулярно влаштовуються пікніки або барбекю, тобто по газону регулярно ходять, і він відчуває якісь навантаження, то висоту трохи зменшують - від 4 до 6 см.
 • Спортивні газони, які часто облаштовують для рухливих дитячих ігор турботливі батьки, в силу того, що для їх засівання використовують більш витривалі і стійкі до витоптування злакові, можна косити на висоту 3-4 см.

Стрижка газону: 7 важливих правил

Цими нормами можна і навіть потрібно трохи знехтувати, якщо на вулиці стоїть дуже спекотна погода. Тоді висоту зрізу необхідно збільшити на 1-2 см від встановленої. Також слід трохи збільшити висоту і в тому випадку, якщо вашому газону менше 2 років. Тоді садово-паркові газони підрізають на 5-7 см, а партерні на 4-5 см. По закінченню двох років газон вже вважається сформованим і дорослим, що дає можливість дотримуватися рекомендованої висоти трав'яного покриву без шкоди для рослин.

Правило №2 - вибирайте правильно час для стрижки

Мається на увазі, в який час доби краще проводити дану процедуру. Фахівці рекомендують робити це рано вранці або ввечері. Важливу роль відіграє і погода. найбільш підходящі дні - безхмарні і безвітряні. В обідній час підстригати газон категорично не рекомендується. По-перше, ви самі дуже втомитеся, поки будете працювати під палючим сонцем, адже в залежності від площі ділянки покіс може займати від 1 години і більше. А по-друге, рослини і так піддаються випробуванням високими температурами. Не варто травмувати їх ще більше.

Газон після стрижки втрачає багато вологи, тому після його необхідно полити і заповнити втрати. У нашій статті про те, як правильно поливати газон, ми писали, що робити це в денний час загрожує отриманням опіків. Вранці обов'язково переконайтеся в тому, що трава суха. Крапельки роси можуть ускладнювати стрижку, притупляти ножиці і тоді замість чистого різу ви отримаєте пожувати краю або місцями вирвані з коренем травинки. Такі прогалини доведеться усувати, заново засівання їх насінням. А до моменту їх сходу може пройти близько 3 тижнів. І весь цей час ваш газон «прикрашатимуть» лисі ділянки.

Увечері травинки також можуть покритися конденсатом, який виникає, якщо температура навколишнього середовища знижується значно швидше, ніж встигає охолонути грунт. Одним словом - мокру траву підстригати не можна. Доглядайте за ділянкою вранці перед поливом або ввечері. При цьому розраховуйте, скільки часу піде на сам покіс, на наступний полив і на повне висихання трави. Встигнути все зробити необхідно до заходу сонця.

Безвітряну погоду вважають за краще тому, що під поривами вітру трава може пригинатися або міняти нахил. Якщо в цей момент ви як раз проїхалися газонокосаркою по нахиленому ділянці, то трава може зрізати нерівномірно. Помітити відразу це не завжди виходить, якщо при таких умовах був пострижений весь газон. нерівномірність ви виявите, коли вітер вщухне. І вам заново доведеться братися за газонокосарку, а це повторний стрес для рослин, так як вони не встигли відпочити.Стрижка газону: 7 важливих правил

Правило №3 - часта стрижка травмує рослини, не зловживайте

питання, як часто слід постригати газон, є індивідуальним. Залежно від того, які саме культури ростуть на ділянці і як швидко вони здатні заново відростати, можна косити газон і раз в тиждень, а можна і 2-3. Якщо грунт досить родюча, плюс ви регулярно вносите додаткові добрива, то трава буде активно рости і влітку, і восени. Середнє значення частоти стрижки становить:

 • 1-2 рази на тиждень навесні, коли трава перебувати у фазі активного зростання;
 • 1 раз в 7-10 днів влітку при теплій погоді;
 • 1 раз в 2 тижні в осінній період, коли вдень температура не піднімається вище + 10 ° С.

Якщо дотримуючись вищевказаної частоти, ви бачите, що трава встигає відрости понад 10 см, то частоту стрижки слід збільшити. Ще одне дуже важливе правило, якого слід дотримуватися при будь-яких обставинах, - не зрізати понад 1/3 від загальної довжини стебла. Якщо момент упущений і трава досягла висоти 10-15 см, стрижку слід проводити в декілька заходів, поступово домагаючись необхідної висоти. При такому грамотному підході рослинам буде простіше справлятися з навантаженням, вони будуть правильно розвиватися, і не будуть в'янути.

Проводьте стрижку кожен раз, як висота трави ставати вище на 1,5-2 см, ніж рекомендована для вашого типу газону і ви зрозумієте, яка частота оптимальна саме для вашої галявини.

правильний догляд за газоном, - це коли його висота протягом усіх сезоном приблизно однакова. Винятком можуть стати занадто спекотні літні місяці, в яких допустимо зрізати трохи менше, щоб уберегти газон від посухи. Деякі види газонів, а саме лугові або мавританські, слід підстригати не частіше 1 разу на кілька місяців. Пов'язано це з тим, що більшість квітів, які на ньому ростуть, розмножуються вегетативним способом. Втручаючись в цей процес занадто часто, ви можете перервати процес цвітіння і розростання його мешканців.Стрижка газону: 7 важливих правил

Правило №4 - правильно підготуйте газон до стрижки

Не можна просто дістати з комори косарку і відразу приступати до роботи. Необхідно ретельно підготувати і оглянути як саме обладнання, так і ділянку. Перед стрижкою обов'язково виконайте наступні дії:

 • Видаліть всі зайві предмети з ділянки - палиці, каміння, інше сміття, який може пошкодити інструмент;
 • Для того, щоб досягти найбільш рівномірної висоти трави, попередньо підніміть її. Для цього розчешіть газон рідкісними граблями;
 • Розчісування граблями необхідно виробляти і в тому випадку, якщо на траві є роса. Необхідно збити її на землю і почекати деякий час, поки рослини висохнуть. Можна використовувати м'який віник або мітлу. І не тільки для того, щоб мокру траву НЕ зажовує, а й для того, щоб надто вологий трава не забивала мішок для збирання врожаю;
 • тепер уважно огляньте робочий інструмент. Якщо це газонокосарка, переконайтеся, що обидва її колеса налаштовані на однакову висоту;
 • Ні в якому разі не косите траву тупими лезами. Погано заточені ножі будуть її м'яти;
 • Перед початком роботи подумки продумайте траєкторію свого руху. Рекомендується кожен раз змінювати напрямок. Це допоможе домогтися більш рівною стрижки. Грунт під дією вібрацій від газонокосарки може трохи просідати, і якщо ви кожен раз будете рухатися однаково, в якийсь момент трава на ділянці буде мати різну довжину, а сама ділянка стане хвилястим. Якщо сьогодні ви вирішили косити газон зліва направо, то наступного разу рухайтеся перпендикулярно. Обов'язково стежте за тим, щоб кожна наступна смуга заходила на попередню хоча б на 1/3 ширини різу косарки. По краях іноді залишаються незаймані травинки. Такий прийом дозволить підстригати їх відразу, не повертаючись спеціально в різні куточки газону. Часу на покіс таким чином піде не на багато більше, а результат буде набагато краще.

Стрижка газону: 7 важливих правил

Правило №5 - вибирайте оптимальний вид інструментів в залежності від площі ділянки

чим косити газон? Насправді про це варто задуматися ще до того, як ви приступите до первинного засівання ділянки. Адже на момент перших сходів, ви вже повинні мати весь необхідний набір садового інвентарю. За допомогою однієї коси у вас не вийде добитися акуратного зовнішнього вигляду і однакової довжини травинок. Те, чим саме ви будете працювати, безпосередньо залежить від площі ділянки і від того, чи є на ньому важкодоступні місця. Розглянемо докладніше найбільш відповідні інструменти:

 • Найпростіший інструмент, який, незважаючи на свою невитіюватість, досить часто використовують багато дачники - садові ножиці. Якщо ваш газон зовсім маленький, а трава на ньому росте лише між чагарниками або деревами, то ви цілком зможете обійтися подібним інвентарем. Правда, часу і сил на стрижку при цьому може піти досить багато. Незамінними будуть ножиці і на великих ділянках, де є лавочки, різні клумби та інші місця, де незручно їздити газонокосаркою. Там доведеться підрізати траву вручну. Доповнити доглянутий вигляд газону допоможуть чіткі його кромки. Для їх моделювання теж найкраще використовувати саме ножиці. Стрижка газону: 7 важливих правил
 • Для полегшення процесу стрижки невеликого газону багато хто воліє використовувати садовий тріммер. Їм також дуже зручно косити траву у важкодоступних місцях і по крайках. Більшість триммеров працює від мережі, що може зробити його використання неможливим. На такий випадок існують бензинові моделі, які не відрізняються такою легкістю, як попередні, зате мають мобільністю.Стрижка газону: 7 важливих правил
 • Підстригати траву на ділянках площею 150 м2 найкраще за допомогою газонокосарок. Вибір їх досить широкий залежно від типу двигуна, різального інструменту і наявності або відсутності різноманітних додаткових функцій. Купуючи газонокосарку, радимо не економити. Адже від якості інструменту безпосередньо залежить зовнішній вигляд вашого зеленого ділянки. Звертайте увагу і на Матеріал корпусу. Переважно щоб це був ударостійкий пластик або алюміній. Такий інструмент буде легким і простим у догляді. Ручна механічна газонокосарка - це один з найпоширеніших садових інструментів. Її краса в тому, що ви не залежите від наявності джерела електроживлення. Хоча багато діляться досвідом і стверджують, що працювати нею досить непросто. електричні косарки простіші в експлуатації. Догляд за ними також значно простіше, але для їх роботи потрібна електрика. Перед покупкою звертайте увагу на рівень шуму, який видає прилад. Якщо вона буде торохтеть занадто голосно, то про насолоду від роботи не може йти й мови. Для великих територій найбільш підходящими вважаються бензинові газонокосарки. Вони абсолютно мобільні, але при цьому мають істотну вагою і високим рівнем шуму. Стрижка газону: 7 важливих правил
 • Для догляду за величезними зеленими територіями, де не обійтися навіть найбільшої газонокосаркою, існують спеціальні збиральні машини - садові трактора. Деякі з них не тільки косять траву, але і мають функцію пилососа для збору сміття, листя і тільки що зрізаної трави.

Якщо ви вибрали одну з газонокосарок як робочий інструмент, то врахуйте, що незалежно від типу її двигуна і виду ножів, її необхідно переміщати по ділянці повільно, без ривків і різкої зміни траєкторії. Перед покупкою обов'язково переконайтеся, що прилад має функцію регулювання рівня різу. Якщо такого не виявлено, то в 80% випадків перед вами неякісний інструмент, купувати який не варто.

Якщо косарка має травосборник, що, до речі, дуже зручно, то краще вибирати моделі з тряпчанимі мішками. При необхідності їх можна зняти і випрати, вони не володіють значним вагою, а значить, не обтяжують конструкцію і легше витрушували. При роботі такої косаркою регулярно стежте за рівнем трави в мішку. Не варто допускати того, щоб він забивався до самого верху.Стрижка газону: 7 важливих правил

Правило №6 - не залишайте скошену траву на газоні

Після того, як стрижка закінчена, виникає логічне запитання - що робити зі скошеною травою? Деякі так і залишають її лежати на ділянці поки та не пожовтіє. Деякі настійно рекомендують прибирати її відразу ж після косовиці. Давайте ж розберемося, в яких випадках мають рацію перші або другі порадники:

 • залишати скошену траву на ділянці допустимо лише тоді, коли наступають особливо спекотні літні місяці. У такому випадку вона буде виступати в якості мульчі і сприятиме меншому випаровуванню вологи.
 • В інші пори року траву дійсно потрібно відразу прибирати за допомогою граблів. В іншому випадку вона перекриє доступ повітря до кореневищам, буде абсорбувати вологу і сприяти утворенню грибка і цвілі. І ваш газон просто напросто захворіє.

Стрижка газону: 7 важливих правил

Якщо вирішено прибрати траву, то куди ж її подіти? Не варто відразу позбуватися від неї. Досвідчені дачники використовують її в якості підгодівлі для овочевих грядок. З огляду на те, що правильний догляд за газоном передбачає регулярне його добриво, навіть скошена трава багата різними мінералами. Можна просто розкласти її між грядками і залишити до мимовільного перегнивання, можна скинути в спеціальні компостні ями. Там її необхідно періодично зволожувати, щоб прискорити процес гниття, потім змішати з гноєм і отриманим компостом удобрювати грядки перед наступним посадковим сезоном. Можна розкласти скошену траву під деревами або великими чагарниками, щоб довше утримувати вологу. Але в такому разі її необхідно постійно вспушівать і перевертати граблями, щоб не допустити скупчення вологи і появи шкідливих комах.

Правило № 7 - не затягуйте з останньої стрижкою перед зимівлею

Якщо першу стрижку рекомендують проводити, як тільки висота молодих пагонів досягне 10-12 см, то з останньої стрижкою необхідно бути гранично обережними. Перед тим, як газон відправитися зимувати, необхідно скосити його на звичну висоту не пізніше, ніж в наприкінці вересня. Якщо осінь видалася теплою, і середньодобова температура не опускається нижче + 10 ° С, то слід зробити останню стрижку в середині жовтня. Обов'язково вибирайте безвітряний день. Після стрижки кінчики травинок дуже вразливі і чутливі. Якщо при цьому буде дути холодний вітер, вона можуть обморозитися. Перед зимівлею можна не прибирати скошену траву з ділянки. Вона захистить його від сильних морозів. Не думайте, що довга трава легше переносить холоду. Якщо газон відправитися зимувати з висотою покриву близько 10 см, то обмороження рослини почнуть пригинатися до землі, ще більше охолоджуючи собою грунт і деформуючись. А ще занадто висока трава схильна зараження сніговою пліснявою.Стрижка газону: 7 важливих правил

Типові помилки, які можуть зіпсувати зовнішній вигляд газону

Навіть використовуючи найновіше обладнання, не завжди вдається досягти рівномірної поверхні газону без характерних візерунків і дефектів. Пов'язано це з тим, що косаркою потрібно навчитися правильно керувати, а більшість помилок виходять мимоволі. Розглянемо найпоширеніші з них і виявимо причини їх появи:

 • Трава на височинах і купинах зрізається під самий корінь і утворюється помітне «Лисе» пляма. Пов'язано це з тим, що свого часу ви полінувалися і не вирівняли ділянку перед посадкою як слід. Робити це доведеться зараз шляхом підсипання мульчі. Так само слід збільшити висоту різу і не тиснути на ручку газонокосарки під час роботи. Рухи взад-вперед неприпустимі.
 • Після стрижки кінчики травинок набувають бурий відтінок. До цього може призвести або стрижка мокрої трави, або стрижка затупілась інструментом, який просто м'яв стебла. Такі ж причини можуть викликати і біляві смуги на газоні.
 • ребристий газон після стрижки свідчить про те, що ножі газонокосарки обертаються дуже повільно або їм щось перешкоджає. Це може бути нешкідлива роса. Також таке може виникати, якщо висота стрижки занадто завищена або занижена.
 • Ефект пральної дошки - коли скошені смуги перетинаються широкими хвилями по всій території газону. З'являється, якщо ви не міняєте напрямок руху кожної наступної стрижки. Грунт від вібрацій, що видаються косаркою, поступово ставати хвилястою. Для її вирівнювання підсипати мульчу.

Стрижка газону: 7 важливих правил

Не забувайте про техніку безпеки

У гонитві за вдалим результатом і приголомшливим видом газону не забувайте про власну безпеку. Для цього завжди дотримуйтесь нижчеперелічених правилами:

 • Під час стрижки не дозволяйте дітям перебувати поблизу. Якщо при збиранні газону ви не помітили невеликий камінчик або інший предмет, він може вилетіти з-під косарки на великій швидкості і травмувати когось;
 • Якщо ділянка похилий, косите його поперек, а не вгору і вниз. У будь-який момент ви можете не втримати газонокосарку, вона перекинеться і станеться нещасний випадок;
 • Косити ділянку, коли трава суха, слід не тільки щоб уникнути її заломів. На мокрій траві в незручному взутті ви легко можете посковзнутися;
 • Якщо під час роботи ви помітили, що трава забила ножиці або розвантажувальний жолоб і виникла необхідність її почистити, для початку вимкніть двигун. Тільки після повної зупинки лез можна приступати до їх чищенні;
 • Використовуючи електричну косарку або тріммер, уважно стежте за тим, щоб не наїхати на шнур електроживлення;
 • Переважно під час роботи надягати закритий одяг, особливо низ. Навіть найдрібніший камінчик, який вилетить в вашу сторону, може заподіяти травму.

Стрижка газону: 7 важливих правил

Не переживайте, якщо ваша перша стрижка не принесла бажаного результату навіть після строго проходження всіх наших рекомендацій. Можливо, ви ще не освоїли до кінця обраний збиральний інвентар. Можливо, ваші рухи були швидшими, ніж варто було б. У будь-якому випадку зелений покрив швидко відновиться, а у вас буде час попрацювати над помилками. Адже вміння приходить з практикою!

Опубликовано: 19-04-2019, 22:27
0

Похожие статьи


Наверх