Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформити

Для багатьох жителів міст колодязь вже став чимось архаїчним, навіть предметом фольклору, з яким пов'язано безліч легенд, казок і прийме. Але колодязь продовжує залишатися надійним джерелом автономного водопостачання. Його присутність необхідна навіть на тих ділянках, де є центральне водопостачання, просто криниця вже став справжнім атрибутом заміської та дачного життя. У порівнянні із свердловинами це дуже просте споруда, яка має свої плюси: свіжу воду звідти можна дістати, навіть якщо немає електроенергії, яка так необхідна для роботи насоса в свердловинах. Але облаштування колодязя, незважаючи на відносну простоту, також вимагає дотримання деяких правил і вимог.

Де копати колодязь на дачі?

Напевно, першим питанням при бажанні облаштувати на своїй території колодязь, стає саме питання про те, де ж його краще викопати, щоб отримати воду необхідної якості і в необхідній кількості, щоб вписати майбутню споруду в ландшафтний дизайн ділянки і т.д.

Існує цілий ряд способів виявити на своїй ділянці те саме місце, де повинен розташовуватися колодязь:

  1. Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформитинауковий. Найкраще запросити на ділянку професіоналів-гідрогеологів, які досліджують територію, проведуть розвідувальне буріння, проаналізують безліч факторів, і в підсумку нададуть максимально повну картину. Вони розкажуть не тільки про те, де краще розташувати колодязь, але підкажуть, який тип краще вибрати, як краще побудувати і зміцнити, і скільки це буде коштувати. Професіонал також повинен провести аналіз якості грунтових вод і виявити вплив на них зовнішніх факторів, та ще й порадити, як краще вписати таке просте інженерна споруда в ландшафт. При виборі місця під колодязь враховуються такі чинники, як висота території, розташування поруч небезпечних місць і т.д. Так, якщо викопати колодязь в низинній частині ділянки, то вартість робіт буде невисока, але при цьому є ймовірність, що в воду потраплятиме вода від танення снігу, дощу і т.д., висотні частини ділянки більш захищені, але оптимальним стає місце залягання міжпластовому вод. Краще копати колодязь в максимальному видаленні від можливого забруднення: звалищ, зливних ям, басейнів, лазень і т.д., а процес розвідки проводити в суху погоду. Все це і не тільки повинен знати гідрогеолог, який максимально точно визначить найкраще місце для розташування колодязя.
  2. Популярний народний спосіб - лозоходство. Пояснень природі цього методу ще поки не дали, але, тим не менш, він дає стабільно правильні результати. Найпростіший варіант - використовувати гілочку калини, верби або ліщини, при цьому вона повинна мати V-подібну форму, а кут становити не менше 150 градусів. Гілку беруть в руки за два кінця і повільно обходять з нею ділянку, спостерігаючи за поведінкою. У тому місці, де гілка нахиляється до землі, швидше за все, і знаходиться вода. Більш сучасний метод - використання алюмінієвих рамок.Алюмініевую дріт довжиною до 1м згинають під прямим кутом, щоб довжина кінця була 10-15 см, його краще вставити в трубку з деревоподібних бузини. Тримаючи в руках ці рамки, розгорнуті один від одного на 180 градусів, не поспішаючи обходять ділянку, і дивляться, де ці рамки розгортають один до одного, - саме в цьому місці є вода. Поворот їх одночасно в одну зі сторін є ознакою напрямку протікання води в певному місці. Місце зіткнення двох дротів вкаже на те місце, де потрібно копати колодязь. У більшості випадків цей спосіб працює, а якщо гілка не опускається або рамки не стикаються, значить, шукати воду потрібно в іншому місці.
  3. Биоиндикация - ще один спосіб знайти воду на ділянці, варто лише придивитися уважніше до рослинного і тваринного світу. Є деякі типи рослин, які обожнюють вологу і ростуть тільки в місцях, де ґрунтові води залягають неглибоко. До таких рослин належать верба, мати-й-мачуха, осока, очерет, кропива, наперстянка, кінський щавель, вечірній туман і т.д. Якщо їх листя має насичено-зелений колір, то вода точно залягає неглибоко. Також свідченням наявності водоносного горизонту є стовпи мошок, велика кількість комарів, а ось велика кількість мурашників і наявність рудих мурах в них говорять про те, що тут воду краще не шукати. Яблуні, вишні, сливи рости на занадто вологому грунті не будуть, так що якщо вони хворіють і висихають, то, швидше за все, під ними є вода, і саме в цьому місці можна спробувати облаштувати колодязь.Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформити
  4. інші методи також відносяться до ненаукових і грунтуються спостереженнях. Так, якщо перевернути банку або склянку, то на ній може з'явитися роса, якщо під землею неглибоко присутня вода. Вранці над такими місцями низько стелиться туман, взимку присутні проталини снігу, а в суху погоду може трохи намокнути сіль. Всі ці ознаки в сукупності з описаними вище допоможуть вам більш-менш точно визначити місце для колодязя на ділянці, але все ж гидрогеологическое дослідження зробить це зі стовідсотковою точністю, паралельно даючи інформацію про якість і глибину залягання води.

Вибираючи місце під колодязь, потрібно врахувати також, що відстань від нього до туалетів, смітників, місць утримання тварин повинно бути не менше 30 метрів. Врахувати потрібно і ті споруди, які можуть з'явитися на дачній ділянці в майбутньому, а також розташування особистого будиночка, адже колодязь для зручності використання повинен розташовуватися якомога ближче до дому.Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформити

Як зміцнити колодязь

Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформитиКоли місце для колодязя визначено, приступають до його безпосереднього облаштування, яке починається з риття. Тут можна покладатися на власні сили, можна найняти бригаду помічників, а можна використовувати механізований спосіб. У будь-якому випадку, в результаті виходить глибока шахта круглої або квадратної форми, яка впирається в підземні води, придатні за складом для використання людиною. Глибина колодязя в кожному випадку різна, що залежить від безлічі факторів, але в середньому вона становить 5-10 метрів, і лише в деяких випадках може досягати 25-30 метрів.

Конструкція колодязя складається з оголовка - це надземна частина, шахти - це основа колодязя, найдовша його частина, і водоприймача - це місце, де накопичуються підземні води. дно колодязя обов'язково потрібно забезпечити фільтром для очищення вод, який зазвичай складається з декількох шарів гравію і щебеню, розмір фракції яких збільшується від низу до верху. Якщо грунт в'язка, то перед облаштуванням фільтра укладають ще і дощату підлогу.Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформити

Шахта колодязя може бути з каменю, цегли, дерева або бетону, але сьогодні найчастіше використовують готові бетонні кільця. При цьому надійність колодязя буде залежати не тільки від професіоналізму та дотримання всіх необхідних правил, а й від якості ЗБВ виробів. Так, наприклад, завод «Молодий ударник» спеціалізується на виробництві бетонних виробів, в тому числі кілець, які витримують вплив зовнішнього середовища на протязі неймовірно довгого часу, що особливо важливо в таких складних умовах, які створюються в колодязях. Висока якість продукції пояснюється дотриманням всіх вимог і використанням найсучаснішого обладнання.

Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформитиЄ два основні підходи до зміцнення колодязя бетонними кільцями. перший спосіб застосуємо, коли води залягають неглибоко, приблизно на рівні 5-8 метрів. При цьому перше кільце встановлюють на місце майбутнього колодязя так, щоб воно на кілька сантиметрів було вище рівня грунту, а потім проводять виїмку залишився грунту з-під нього: м'який грунт спочатку прибирають з середини колодязя, твердий - по його периметру. Коли перше кільце опуститися під землю, на нього встановлюють друге кільце, і процедуру повторюють. Дуже важливо в цей момент переконатися в абсолютній вертикальності знаходження перших трьох кілець, що перевіряють рівнем. Далі весь процес повторюється, поки не буде досягнута потрібна глибина колодязя, а кільця скріплюються скобами в трьох місцях і бетонуються. При цьому працювати краще не поодинці: одна людина буде наповнювати відро землею, а другий на поверхні піднімати наповнені відра. Потрібно враховувати, що виїмку ґрунту потрібно проводити так, щоб кільця не перекосилися, а зберігали своє рівне становище. При підрахунку кількості необхідних кілець легко помилитися, тому краще придбати на одне-два більше, ніж потрібно. Коли на дні почне з'являтися вода, нарощування кілець припиняють, і залишають колодязь на 12 годин, потім дно знову очищають, поки не стануть видні водні жили. Колодязь залишають на добу, накривають кришкою - в ньому повинна набратися вода. Дно облаштовують з гравійно-щебеневої суміші: спочатку дрібні фракції, а потім крупніше.

Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформитиУ самих неглибоких колодязях взагалі можна використовувати бетонні труби, але все ж частіше використовуються саме кільця. Важливо, щоб вони чітко і щільно прилягали один до одного, що не відхилялися, що може стати причиною порушення герметичності всієї конструкції. Іноді при облаштуванні колодязів використовують кільця з пазами, призначені для септиків, але їх використання не завжди доцільно: вони коштують дорожче, та й не до всіх ґрунтових умов підходять. У будь-якому випадку, описаний метод максимально безпечний і відмінно підходить для самостійного будівництва колодязів, будучи одним з найпопулярніших.

якщо глибина водоносного шару більше 6-8 метрів, то використовують дещо інший спосіб облаштування колодязя. Спочатку копають шахту до досягнення води, а тільки потім зміцнюють стінки. Якщо стінки починають сипатися, то переходять до першого способу. Якщо ж все йде нормально, то в міру досягнення водоносного горизонту в колодязь опускають бетонні кільця, використовуючи при цьому кран-маніпулятор або лебідку. Часто, після опускання останнього кільця, колодязь поглиблюється ще на 1-2 кільця за першим способом. Цей варіант має свої особливості: потрібно стежити за рівністю стінок шахти, і за тим, щоб їх ширина не перевищувала 120-125 см, та й завжди існує ймовірність обвалення стінок. Зате даний спосіб може похвалитися швидкістю і зручністю.

Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформитиЯкий би варіант не був обраний, важливо враховувати деякі тонкощі. наприклад, діаметр шахти повинен бути на 10 см більше діаметру бетонного кільця, а потім зазор між грунтом і бетоном засипають щебенем, а вгорі утрамбовують глиною. Вважається, що рівень води в колодязі 1,5 метра нормальний - це приблизно 1,5 кільця.

У місцях з високим рівнем грунтових вод на рівні верхніх трьох кілець краще зробити замок з глини. Така гідроізоляція захистить воду в колодязі від попадання забруднень разом з талими і дощовими водами.

Раніше наші предки робили колодязі з дерева: Зараз цей спосіб вважається особливим шиком, і до нього вдаються рідко. Плюс такого колодязя в тому, що багато порід дерев мають антисептичний властивості, а вода, перебуваючи в них, знешкоджується, набуває нового приємний присмак. У плані екологічності дерев'яний колодязь набагато краще бетонного, тільки ось його облаштування варто в два рази дорожче, та й ремонт буде дорогим. Найчастіше використовують такі породи дерев, як осика, модрина, дуб, верба, береза.

Оформлення колодязя

Коли основна частина колодязя готова, можна приступати до його оформлення. Верхня частина, оголовок, видно майже з будь-якого кінця ділянки, тому вона повинна відповідати обраному ландшафтного дизайну і бути естетично привабливою. Криничний будиночок необхідний також і для того, щоб убезпечити воду від попадання всякого роду забруднень.

Колодязь на дачі: де копати, ніж зміцнити, як оформитиНайчастіше при будівництві колодязя використовуються бетонні кільця, одне з яких вінчає всю конструкцію і знаходиться на самому верху. Сірий і непривабливий вигляд бетону може зіпсувати будь-яку ділянку, тому найпростіший спосіб - пофарбувати колодязь: можна використовувати один колір, комбінувати кілька, створювати візерунки, використовуючи при цьому власні художні таланти або трафарету. Фантазії тут не може бути кордонів, так як за допомогою фарб і пензлів свій колодязь можна перетворити в щось споконвіку російське або ж, навпаки, японське, середземноморське або альпійське. Замість фарб можна використовувати будь-який обробний матеріал, і тоді варіантів облаштування з'являється взагалі безліч.

Єдино правило, яке потрібно дотримуватися, - це гармонія колодязя з ландшафтом і іншими спорудами на території.

Оформлення колодязя багато в чому залежить ще і від того, яка конструкція була обрана. так, російська колодязь комплектується двома стовпами, на якому зафіксовано барабан: до нього кріпиться ланцюг з відром, намотування і розмотування якої регулюються за допомогою ручки, що знаходиться збоку. шадуф більше підходить для дуже неглибоких колодязів: тут для отримання відра з водою використовується конструкція журавля. Хоч зараз такі колодязі дуже незвичні на дачних ділянках, але раніше вони прикрашали майже кожен двір, та й до їх дизайну можна знайти дуже цікавий підхід.

Перетворити свій колодязь можна як завгодно, але ось кілька вдалих прикладів для натхнення:

  • сільський стиль. Сільський стиль використовує, в основному, дерево і камінь, тому відмінно підходить, якщо будинок також побудований з дерева. Оголовок можна прикрасити зрубом, навіс також зробити з дерева, а ось дах зробити такий же, як і дах у будинку. Якщо будинок оформлений в стилі терема, з різьбленими віконницями, то і колодязь повинен отримати відтінок казковості: його можна прикрасити цікавою різьбою, фігурками тварин, а оголовок може бути виконаний з дерева або навіть цегляної кладки. Навколо колодязя в сільському стилі можна висадити побільше яскравих кольорів, щоб остаточно вписати його в створений ландшафт, але при цьому необхідно залишити доріжку до нього для зручного доступу;
  • східний стиль прижився в ландшафтному дизайні, оскільки його простота і мінімалізм імпонують відпочинку на природі. Криниці в культурі східних країн приділяють особливу увагу, охороняючи його від пилу, бруду і лихого ока і накриваючи для цього дахом. Колодязь може бути виконаний з дерева або каменю, з використанням зображень міфічних істот, богів і т.д., а дах при цьому буде трохи підійнятою по кутах. Для її облаштування найчастіше використовують м'яку черепицю, яка прекрасно приймає задану форму. Розташувалися по сусідству сад каменів, сухий струмок, зарості ялівцю відмінно впишуться в ландшафт;
  • морський стиль. Якщо трохи напружити свою фантазію, то можна створити колодязь в будь-якому стилі, наприклад, в морському. Оголовок потрібно обробити штучно постареним деревом, прикрасити морськими фігурками, тваринами, черепашками, канатами і т.д. Замість ручки прикріпити штурвал, а замість відра використовувати пивну бочку, і все - колодязь перетворюється в оригінальний елемент ландшафтного дизайну;
  • криниці можна надати форму млини або навіть мініатюрного будиночка: Так і вода буде максимально захищена від зовнішніх впливів, і ділянка буде прикрашений цікавим елементом, вдало гармонує, наприклад, з зоною барбекю, де наявність свіжої води не завадить;
  • сучасний колодязь. Якщо дача виконана в сучасному стилі, з використанням штукатурки, сайдингу і т.д., то немає сенсу декорувати колодязь під старовину. В цьому випадку його краще оформити за допомогою кування або червоної цегли, а в якості навісу використовувати лист полікарбонату.

В оформленні колодязя можна і потрібно використовувати будь-які залишилися будівельні матеріали, і тоді його перетворення не відніме багато коштів. Так, з мішка цементу можна приготувати розчин, обмазати оголовок, і по свіжому вирізати цегляну кладку, після чого пофарбувати - колодязь в середньовічному стилі готовий. Частину, що залишилася керамічну плитку також можна задіяти: розбити на дрібні шматочки і створити мозаїку, в результаті вийде цікава еклектика.

Облицювання каменем, використання зрубу, прикраса квітами і камінням, різними фігурами, використання відер різного дизайну вітається, і в підсумку самий звичайний колодязь може перетворитися на справжній шедевр.

На завершення

Колодязь - щодо просте інженерна споруда, облаштування якого, проте, вимагає ретельного і уважного підходу. Важливо чітко визначити, де на ділянці він буде розташовуватися, для чого можна користуватися послугами професіоналів або народними способами. Не менш важливо його правильно викопати і зміцнити, для чого найчастіше використовують бетонні кільця, а оформлення - це найприємніший процес, що розкриває творчий потенціал кожного і перетворює колодязь в унікальне прикраса ділянки.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:27
0

Похожие статьи


Наверх