6 Порад, як правильно вибрати будівельний пісок

Пісок в принципі, а тим більше в будівництві, вельми універсальний "інструмент". Він відноситься до категорії осадових порід і видобувається різними способами: як природними, так і штучними, шляхом дроблення щебеню або гравію. Пісок дійсно грає важливу роль, будучи частиною всіляких складів і сумішей, а від його якості може залежати якість будівництва в цілому.

Вибір

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокДля різного виду і етапу проведення будівельних робіт потрібні різні види піску з різним розміром частинок і, як наслідок, своїми унікальними властивостями, які будуть корисні в тій чи іншій сфері застосування. І, природно, вибираючи пісок для цих справ варто звернути увагу на масу критеріїв, які ми і перерахуємо нижче.

Так що, якщо ви вирішили зайнятися ремонтом або ж будівництвом і не знаєте, який пісок потрібен для ваших планів, то варто прочитати цю статтю, в якій ми більш детально розберемо всі тонкощі, зазначені вище, і наведемо кілька корисних порад щодо вибору піску для будівництва.

Види піску

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокПерш ніж перейти до безпосереднього вибору піску для початку було б логічно розглянути кілька критеріїв, які впливають на його використання і якість. Почати краще всього з класифікації його за типом, і в основному, найчастіше виділяють три види:

  • яружний (або ж кар'єрний);
  • річковий;
  • кварцовий.

Всі ці види піску мають різні особливості і якості і так чи інакше знаходять собі місце в застосуванні при будівництві.

Кар'єрний пісок

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокДаний вид піску, мабуть, найпоширеніший в будівництві і може використовуватися на всіх його етапах. Він є досить хорошим конкурентом інших видів, так як ідеально поєднує в собі такі показники, як ціна і якість. При чому властивості його практично не поступаються іншим видам, за винятком, напевно, одного єдиного мінуса. У цього піску дуже великі показники домішок, на зразок глини та інших можливих порід, в залежності від місця видобутку. І незважаючи на це, він залишається одним з найпопулярніших, використовуваним багатьма.

За рахунок цього він не рекомендується для використання при зведенні важливих елементів, основними якостями яких є міцність. Однак, такий пісок відмінно підійде для підсипки фундаменту або ж споруди навісу, а також інших різних цілей на кшталт бетонування доріжок або дренажу і так далі. В середньому розмір часток (так званих фракцій) становить 0.7 мм. Даний показник також може відрізнятися, враховуючи область добування, як і в випадку з домішками.

Є також, якщо можна так сказати, поліпшень підвид кар'єрного піску, а саме митий. Це все той же пісок, тільки більш якісно промитий від різних домішок, але це не означає того, що він став абсолютно чистим. Його міцність якщо і збільшилася, то не настільки, щоб його можна було використовувати для відповідальних будівель. В цьому випадку вам краще буде доплатити понад певної суми і купити більш надійний пісок.

Такий пісок, в залежності від видобутку, переробки і самого решета, встановленого на переробної техніки, може бути, як дрібним, так і середнім або ж навіть великим. Варто звернути увагу на ГОСТ, згідно з яким в даному піску може бути не більше 10% гравію і до 5% інших домішок.

Річковий пісок

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокЯк можна зрозуміти з назви цього виду, даний пісок видобувається з дна річок. При цьому його додатково промивають, а основним його перевагою є практично повна відсутність будь-яких домішок і високий рівень фільтрації. Також це означає, що фундамент, виготовлений з додаванням даного виду піску має меншу просідання і активно усуває воду зі своєї структури.

Для спорудження стін, зведення колон та заливки фундаменту під несучими частинами будівлі найкраще використовувати пісок з великими фракціями. Зазвичай він видобувається в річках з швидкою течією, яке якісно вимиває домішки за короткий часовий проміжок. А пропускна здатність води, в порівнянні з кар'єрним варіантом, вище аж в 2 рази.

Чи не обійдеться тут і без недоліків. Найголовнішими мінусами даного виду піску є його більш висока вартість в порівнянні з попереднім варіантом, а також "складність" видобутку. Останній недолік полягає не в складності самого процесу, а скоріше в тому, що, природно, не в кожному населеному пункті або поблизу є річки, а вартість пересилання часом теж може обійтися в чималу суму.

Кварцевий пісок

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокПоки одні ресурси та знавці класифікують кварцовий пісок як абсолютно непотрібний для будівництва, інші дослідним шляхом на практиці доводять, що це зовсім не так. Однак, варто зазначити, що даний вид піску - це здобуті механічним шляхом і роздроблені шматки гірських порід. Наслідком цього є те, що кожна така піщинка має підвищену, тим більше в порівнянні з іншими видами, міцністю, а також самим мчервоним коефіцієнтом домішок.

З цього можна зробити наступні висновки. По-перше, даний пісок найкраще підійде для побудови і зведення конструкцій, головним параметром яких повинна бути міцність. Не має значення, будь то фундамент, бетонні блоки або інші види будівель, кварцовий пісок здатний зробити їх міцніше. Другим важливим показником може стати велика пористість на відміну від річкового піску, що дозволяє ще швидше усунути з бетону воду.

З огляду на той факт, що даний пісок є продуктом подрібнених гірських порід, він може мати різний колір, завдяки чому досить часто використовується як "барвник" для виготовлення бетонних блоків. мінусом стає дуже висока вартість, оскільки витрати на видобуток досить високі, а компаній, що займаються цим, не так вже й багато.

Розміри частинок

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокПоказник розміру часток позначається на міцності, якості і виведенні вологи з суміші. Зазвичай, при покупці того чи іншого виду піску крупність зерен вказується в документах, або ж описі продукту. В основному ж за даним критерієм виділяють наступні групи:

  • дрібний пісок: діаметром до 0.2 см;
  • середній пісок: від 0.2 до 0.25 см;
  • крупний пісок: від 0.25 до 0.5 см.

Сфера застосування

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокЗ вищеописаного уважному читачеві, як і більш досвідченому в даному питанні користувачеві вже має бути зрозуміло, що для різних видів будівельних робіт найкраще підбирати найбільш підходящий вид і тип піску, так як якихось універсальних рішень в даному питанні в принципі немає. Давайте ж розглянемо три найбільш класичних випадку, і визначимо, який пісок підійде для кожного з них найкраще.

Пісок для будівництва

Якщо ви збираєтеся купувати більшість будматеріалів у надійній та перевіреної компанії все ж на забувайте і перевіряти, так як на одному довірі ділові взаємини не побудуєш. А так як процес побудови дуже важливий, то і пісок для нього повинен бути відповідним.

Перш за все він повинен бути сухим і якісно очищеною, а щільність його повинна досягати приблизно 1.3 тонни на кубометр. Якщо цей показник значним чином перевищує дану позначку, це може сказати нам про те, що або там велика кількість сторонніх домішок, або він надто вологий.

Пісок для цегляної кладки та оздоблювальних робіт

Так як для розчину, використовуваного при кладці потрібен якісний пісок, здатний швидко виводити вологу, то найчастіше в замісі використовують річковий варіант. Як ми пам'ятаємо, такий вид піску коштує трохи дорожче кар'єрного, в зв'язку з чим загальні витрати можуть підвищитися, а й застосування його робить суміш більш міцною, а разом з тим і еластичною.

Розчин для оздоблювальних робіт, а конкретніше штукатурних, найкраще робити на основі кар'єрного піску, що забезпечить хорошу адгезію з робочою поверхнею завдяки гострим краях дрібних піщинок. Також позитивно впливає і наявність в домішках глини, яка виступає добре зв'язуючим елементом.

Пісок для фундаменту

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокТак як про важливість наявності фундаменту і його стресостійкості до різних умов багато говорити не потрібно, варто відзначити, що найкраще для нього підійде кар'єрний пісок із зернами середнього розміру. Серед усіх можливих варіантів він володіє поєднанням всіх необхідних показників і при цьому вельми доступний в плані вартості.

Визначення якості

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокБагато фахівців рекомендують самостійно, при чому найкраще перед покупкою або вже по факту доставки, визначити якість піску. І за їхніми заявами зробити це можна двома способами: візуально і тактильно, кажучи простою мовою - подивитися і помацати.

Візуальний спосіб визначення якості піску включає в себе наявність компактного сита, через яке можливо буде цей самий пісок просіяти. За рештою можливим домішок і розміром фракцій ви за умови вже отриманої вищеописаної інформації зможете без праці визначити і вид, і тип піску.

Наприклад, якщо його частки будуть максимально великими і практично не мають сторонніх домішок, то, відповідно це буде кварцовий пісок, а якщо в ситі, скажімо, залишиться глина, то це самий звичайний кар'єрний варіант.

тактильний спосіб ще простіший, ніж попередній і, як можна здогадатися, все, що вам потрібно зробити, це взяти трохи піску в долоню, і стиснути його в кулаку. Природно, якщо після цієї процедури у вас вийшло зліпити з такого піску грудку, то це все той же кар'єрний пісок і не варто вірити словам, що він просто мокрий. Будь це пісок будь-якого іншого виду, навіть в мокрому стані він залишився б вельми розсипчастим.

Існує також і третій спосіб визначення якості піску і для цього вам знадобиться прозора ємність, на роль якої найкраще згодиться звичайна пластикова пляшка. Далі варто виконати лише кілька простих кроків:

  • налити чисту воду в пляшку;
  • слідом туди ж висипати невелику кількість піску;
  • збовтати вміст і залишити приблизно на добу.

Через 24 години ви зможете зрозуміти, наскільки якісний пісок, лише поглянувши на цю саму пляшку. Вся справа в тому, що якщо пісок толком не оброблявся, то вода в пляшці помутніє. У той час як якісний очищений пісок буде лежати на дні, практично не пофарбувавши воду. Так, такий спосіб також має місце бути, але в більших масштабах він просто не вигідний через кількість витраченого на перевірку часу.

Постачальник

6 порад, як правильно вибрати будівельний пісокПерейшовши до безпосереднє замовлення, покупці піску важливо вибрати якісного і надійного постачальника, який здатний буде запропонувати чистий, наскільки це можливо, необхідний вид піску за адекватною і відповідної вартості.

відносно ціни, перш за все краще ознайомитися з прайс-листом, щоб зрозуміти, з чим доведеться мати справу. Звичайно, цілком природно, що якісно відфільтрований пісок може коштувати дорожче звичайного, непросіяного.

Також будь-який постачальник зобов'язаний надати супровідну документацію, повідомляє про характеристиках даного виду будматеріалу, при оформленні та підписанні договору. Ця інформація повинна бути максимально доступною навіть для людини, який може бути не дуже знайомий з цією сферою діяльності. Перш за все це буде знаком того, що постачальник максимально відкритий і чесний.

Наявність в компанії менеджера, оперативно консультує по всіх можливих виникаючих питань щодо піску, також говорить про серйозність і репутації компанії. Вас завжди повинен обслуговувати тлумачний фахівець, який в разі помилки допоможе роз'яснити для вас ту чи іншу ситуацію.

І якщо вже ми заговорили про фахівців, кожна серйозна компанія-постачальник повинна надавати максимально комфортні послуги з доставки піску, володіючи власним вантажним транспортом, а також здатним обслуговувати його персоналом.