8-02-2019, 06:51

Будівництво даху приватного будинку

конструкція даху

Перш ніж говорити про те, як зводиться дах будинку своїми руками, зупинимося трохи на існуючих видах дахів.

конструкція даху
Схема конструкції двосхилим даху для будинку

Види дахів приватного будинку

Всі дахи приватних будівель підрозділяються на дві великі групи: плоскі дахи і скатні. Останні, в свою чергу, діляться на одно-, дво- і чотирьохскатні, а також ламані і багатощипцеві. Зупинимося на кожній окремо.

Плоский дах

До її незаперечних переваг можна віднести такі:

 • Побудувати можна досить просто і швидко;
 • Надійність і міцність конструкції;
 • Тривалий термін експлуатації;
 • Оригінальний зовнішній вигляд (хоча з цим твердженням, заявленим фахівцями, багато обивателі намагаються сперечатися);
 • Можливість додаткової функціонального навантаження на дах (облаштування оглядового майданчика, місця для відпочинку і прийняття сонячних ванн, річного міні-саду і т. Д.).

Однак, незважаючи на всі переваги плоских дахів, існує і кілька вагомих недоліків. По-перше, на таких дахах скупчуються опади у вигляді снігу, які вимагають регулярного чищення.

види дахів
Існуючі варіанти дахів для приватного будинку

А, по-друге, волога від атмосферних опадів, що скупчилася на даху, нерідко знаходить в покрівлі щілини і утворює течі, тому покриття таких дахів повинно бути без вад.

Односхилі даху

Односхилий дах - це найбільш простий варіант облаштування даху приватного будинку. Хоча для житлових будівель такий тип даху застосовується вкрай рідко, частіше він затребуваний для покриття господарських будівель.

Односхилий дах має такі переваги, як простота конструкції, а також економічність при зведенні. Та я не привабливий зовнішній вигляд покрівлі, а також те, що скат тут спрямована в одну сторону, що вимагає спорудження надійної системи водовідливу, робить такі даху не затребуваними для житлових будівель.

односхилий дах
Конструкція і пристрій односхилого даху для котеджу

Крім того, на таких дахах практично неможливо зробити горищне приміщення.

Подвійні даху

Двосхилий дах дуже часто використовується для покриття приватних будинків. Особливо вона актуальна для невеликих дачних будиночків. Це пов'язано з її перевагами, до яких можна віднести наступні:

 • Двосхилий дах має меншу вагу, ніж, наприклад, ламана або чотирьохскатний;
 • Побудувати її досить просто і доступно;
 • Двосхилий дах дає можливість облаштування повноцінного горищного приміщення (а іноді і мансарди); двосхилий дах
 • Приміщення під дахом досить тепле за рахунок рівномірного прогрівання даху з двох сторін;
 • Привабливий зовнішній вигляд даху.

Серед недоліків таких дахів можна виділити необхідність облаштування коника, а також двох ліній водовідведення. Крім того, якщо порівнювати двосхилі дахи з односхилими, то вага їх буде більше, що вимагає коригування в розрахунку і будівництві фундаменту. Крім того, зробити такий дах своїми руками набагато складніше, ніж односхилий.

Чотирьохскатні даху

У проектах будинків чотирьохскатні даху зустрічається не так часто, як двосхилим, хоча і має більш привабливий вигляд. Пов'язано це з тим, що така конструкція даху дуже складна у виконанні та вага її дуже великий.
Але такі дахи дозволяють зробити всередині більш просторе і світле горищне приміщення, яке буде завжди теплим за рахунок того, що обігріватися воно буде з чотирьох сторін.

чотирьохскатний дах
Кроквяна система четирехскатной даху

Ламані дахи

Ламані дахи - найбільш затребуваний тип покрівлі в приватному будівництві. Це пов'язано з тим, що, якщо правильно її побудувати, то такий дах практично позбавлена ​​недоліків. Зате переваг у неї маса:

 • Можливість розширення житлової площі приміщення за рахунок мансарди, обладнаної в ламаної даху;
 • Знижений рівень тепловтрат через дах;
 • Надає оригінальність зовнішнього вигляду будинку;
 • Під склепінням такого даху можна зробити дворівневу мансарду.

Є й недоліки, які легко усунути при правильному облаштуванні покрівлі. До таких «мінусів» відносяться:

 • Зниження висоти основних стін будинку за рахунок облаштування скошених стель;
 • Складність у забезпеченні тепло- і гідроізоляції ламаного даху;
 • Зменшення освітленості в приміщенні мансарди в сніжні дні за рахунок того, що на мансардних вікнах відбувається накопичення снігового покриву.
  пристрій даху
  Схема пристрою ламаного даху для мансарди

  Самі мансардні вікна є більш дорогими у порівнянні зі звичайними, що також не можна віднести до переваг ламаних дахів.

Багатощипцеві даху

Будинки з багатощипцевих дахом оригінальні в своєму дизайні і підходять для приватних будинків будь-якої архітектурної форми. Але крім цього, вони володіють і такими перевагами:

 • Надійністю і довговічністю, яка забезпечується спеціальною кроквяної конструкцією;
 • Під склепінням такого даху можливо обладнати простору комфортну мансарду, що дозволить істотно збільшити площу житлових приміщень в будинку;
 • Атмосферні опади не скупчуються на даху, а стікають з неї по складній системі жолобів за рахунок крутого кута падіння скатів даху.

Однак є у такого даху і недоліки, які зводяться до складності зведення кроквяної системи під щипковий дах, збільшеній кількості будівельного матеріалу, а також складності облаштування водовідливів.

Багатощипцовий дах
Готовий проект двоповерхового будинку з багатощипцевих дахом

Такий тип даху вам навряд чи вдасться побудувати самостійно, а тому в нашій статті ми не будемо на ньому зупинятися, як, власне, і на рідко затребуваною - четирехскатной.
Розглянемо докладно технологію зведення таких дахів, як односхилий і двосхилий, т. К. Саме вони є найбільш популярними в приватному будівництві.

Односхилий дах своїми руками

Перш ніж приступати до будівництва односхилого даху, необхідно визначитися в декількох моментах.

Особливості монтажу односхилих дахів

По-перше, потрібно розуміти, куди буде спрямований єдиний скат даху. Фахівці рекомендують не вітряну сторону вважати орієнтиром для направлення ската даху. По-друге, потрібно визначитися з кутом нахилу даху. Тут варто дотримуватися наступної закономірності: чим більше у вашому районі випадає опадів, тим крутіший потрібно зробити односхилий дах.

односхилий дах
Монтаж лаг каркаса односхилого даху

Але не варто перестаратися, т. К., Підвищуючи кут нахилу даху, ви збільшуєте парусність конструкції. По-третє, в залежності від обраного кута нахилу покрівлі, необхідно визначитися з видом покрівельного матеріалу. Так, для різних кутів нахилу покрівлі рекомендуються різноманітні покрівельні матеріали:

Кут нахилу, градусТіп покрівельного матеріала5 ... 10рулонний покрівельний матеріалот 20шіфер (хвилястою або плоскою конфігурації) 18 ... 35металліческая покрівля з фальцевим механізмом соедіненія25 ... 35черепіца керамічна або металева

Визначившись з усіма вищевказаними параметрами, можна приступати до будівництва односхилого даху.

Матеріали та інструменти, необхідні для будівництва

Будівництво односхилого даху зажадає від вас закупівлі наступних будматеріалів. По-перше, потрібно запастися дерев'яним брусом для кроквяної системи, дошками і цвяхами для монтажу конструкції.
укладка шиферу на дах
По-друге, не забудьте придбати антисептик для деревини, захищає її від комах, вологи, цвілі і грибка. По-третє, купіть необхідну кількість рулонів паро-, гідро- і теплоізоляції, покрівельного матеріалу, а також кріплення для того, щоб виробляти монтаж покрівлі.
Що стосується інструментів, то тут вам не знадобиться будь-якої спеціалізований інструмент, досить мати молоток, ножівку, сокира, степлер, вимірювальну рулетку, а також будівельний рівень. Крім цього, вам знадобляться ніж, олівець і пензель для обробки деревини.

Етапи зведення односхилим даху

Будівництво односхилого даху зводиться до кількох етапів.

Етап 1 - Кріплення мауерлата

Мауерлат - це брус, який є самою нижньою частиною конструкції покрівлі. Він монтується на стіну будинку і виконує функцію опори для крокв.

кріплення мауерлата
Приклад кріплення мауерлата односхилого даху

Його можна зробити з бруса 10 х 15 см, який кріпиться до стіни одним із таких способів: за допомогою дроту, із застосуванням будівельних шпильок або анкерів. Послідовність монтажу мауерлата така. В першу чергу для забезпечення довговічності покрівлі мауерлат необхідно гідроізолювати від стіни будинку за допомогою листа руберойду або поліетилену, який прокладається між ними.

Далі дії будуть різнитися залежно від обраного вами методу кріплення. Якщо ви вирішили скористатися анкерами або шпильками, то необхідно зробити отвори в стіні і в мауерлат, збігаються між собою по кроку.

Для полегшення цього процесу використовують дошку з відмітками для отворів. Як варіант, шпильки можна закріпити в стіні під час кладки останнього ряду цегли (блоку).
В отвори в стіні необхідно вставити болти, а мауерлат згодом просто на них насадити.

конструкція односхилого даху
Назва елементів конструкції односхилим даху

Залишається тільки зробити затяжку за допомогою гайок і з застосуванням шайб кріплення мауерлата.
Якщо мауерлат планується монтувати за допомогою дроту, завбачливо вмонтованою в верхній ряд кладки стіни, то процес істотно полегшується. Тоді в мауерлат на відстані не менше 25 мм від краю необхідно просвердлити наскрізний отвір, паралельне межі бруса. Через нього пропускаються кінці дроту і туго затягуються.

Етап 2 - Монтаж кроквяної системи

Односхилий дах має досить просту по конструкції кроквяну систему.

кроквяна система
Кроквяна система односхилого даху

Як крокв використовують або брус меншого перетину (до 50 мм), або дошку (5 х 15 см). Необхідно врахувати той нюанс, що крокви повинна виступати за рівень стіни як мінімум на 30 см. Це необхідно для того, щоб забезпечити захист стін приватного будинку від дощу та інших атмосферних опадів.
Для щільного прилягання крокв до мауерлату, в кроквах необхідно зробити вирізи під брус підстави. Крок для розміщення крокв вибирають, грунтуючись на ширині рулону утеплювача. Кріплять крокви цвяхами (10 см).

Етап 3 - Монтаж обрешітки

Тепер необхідно поперек крокв набити дошки обрешітки. Для неї, як правило, використовують бруси невеликого перерізу (до 5 см). Крок обрешітки залежить від типу обраного вами покрівельного матеріалу. Наприклад, при використанні рулонних покрівельних матеріалів, обрешітку рекомендують зробити суцільний. Монтаж обрешітки також виконується із застосуванням цвяхів (10 см).

Етап 4 - Створення покрівельного пирога

На цьому етапі головне - правильно дотримати послідовність укладання гідро-, паро- та теплоізолюючих матеріалів. Так, на обрешітку укладається гідроізолюючий шар, а паро- та утеплювачі монтуються з внутрішньої сторони даху (до обрешітки примикає теплоізоляція, яка зверху покривається гідроізолюючим матеріалом). Виходить, що теплоізоляція виявляється замкнутою між шарами паро- та Гідроізолятор.

гідроізоляція односхилого даху
Схема гідроізоляції і утеплення односхилого даху

Послідовність виконуваних робіт рекомендується наступна. В першу чергу укладається утеплювач, в якості якого найчастіше використовують мінеральну вату. Закладка утеплювача проводиться між крокв. Іноді доцільно використовувати двошарову ятати утеплювача, створивши при цьому теплоізоляційний шар товщиною близько 10 см. Це дозволить зробити ступінь тепло- і звукоізоляції горищного приміщення більше. На другому етапі проводять монтаж пароізоляційної плівки.

Розміщують її з боку внутрішнього приміщення і, натягуючи, кріплять будівельними скобами за допомогою степлера до крокв.

Такий шар буде перешкоджати проникненню пара на теплоізоляційний шар, зберігаючи його при цьому завжди сухим. Це допоможе продовжити термін служби утеплювача і не змінить його теплоізоляційних характеристик. Далі, всі роботи з укладання покрівлі будуть здійснюватися із зовнішнього боку приватного будинку.

монтаж профнастилу
Монтаж профнастилу на односхилий дах

Приступаємо до укладання гідроізолюючої мембрани. Особливості її будови такі, що вона не дозволить волозі ззовні потрапити на шар утеплювача, але при цьому пари від теплоізоляційного шару будуть виходити назовні. Кріпиться гідроізоляція аналогічно пароізолірующую плівці. На завершення односхилий дах вимагає монтажу фінішного покриття і водостоку.