Пристрій фундаменту на ділянці з ухилом

фундамент на схилі

Ідеально рівні майданчики для будівництва будинків зустрічаються досить рідко, нову ділянку, відданий під забудову, може бути відзначений ямами, узгір'ями, перепадами висот. Але якщо відносно незначні похибки можна вирівняти і підсипати невеликим працею і витратами, то на ділянці з великим ухилом зведення будинку вимагає зусиль серйозніше.

фундамент на схилі
Типовий столбчато-стрічковий фундамент побудований на схилі

Особливості закладки фундаменту на схилі

Перші значні труднощі виникають на стадії закладки фундаменту. Постамент для міцного і надійного будинку повинен теж бути грунтовним, не руйнуватися під впливом грунтових вод і не піддатися осипання грунту. Ці проблеми значно ускладнюють зміцнення подстенка саме на схилах.

Проте, якщо правильно розрахувати свої матеріальні можливості, технічні характеристики, вид грунту та вибрати правильний вид підстави, то будинок, красиво прибудований на ухилі пагорба, порадує господарів своїми перевагами: красивими пейзажами з вікон; можливістю обладнати в одному приміщенні і будинок, і гараж, і баню; чудовим природним ландшафтом.

Для зміцнення споруди на ухилі найчастіше застосовують такі різновиди фундаменту:

 • стрічковий прямий; стрічковий прямий фундамент
 • стрічковий ступінчастий;
 • фундамент;
 • стовпчастий.

Пристрій будь-якого з цих різновидів постаменту має ряд своїх переваг і недоліків, тому однозначного ради, який саме вибрати бути не може. Все залежить від конкретного місця і можливостей власника території.

Плитковий фундамент на ділянці з ухилом не використовується, так як вимагає дуже великого масштабу земляних і укріплювальних робіт з вирівнювання майданчика.

На цьому відео можете подивитися покрокову інструкцію будівництва фундаменту на схилі.

Стрічковий фундамент на схилі

Стрічковий фундамент - найзвичніша різновид зводяться підстав при будівництві будівель, який споруджують самостійно. Його можна залити і на ухилі, але необхідно врахувати такий нюанс: висота цоколя в найнижчій його точці не повинна перевищувати чотирьох значень його ширини. Чим ухил крутіше, тим вище буде підстава, тим воно повинно бути ширше, і тим більше витрат на опалубку і бетонування.

фундамент ділянку з ухилом
Пристрій конструкції фундаменту на ділянці з ухилом

Відносну простоту споруди цього виду подстенка можна віднести до переваг. З невеликими витратами такий вид підстави можна спорудити на ділянці з невеликим ухилом, під гараж або фундамент для лазні. При значному крутому схилі такий пристрій буде пов'язано зі значними труднощами.

 • великі витрати на опалубку і заливку: вже метрова висота підстави для будинку призведе до подорожчання будівництва майже вдвічі;
 • значний обсяг земляних робіт;
 • мелкозаглубленние конструкції використовувати дуже важко, а часом просто неможливо.

Виправдовують себе ці витрати, якщо високі стіни заливки планується використовуватися для того, щоб в підвальному приміщенні обладнати майстерню, гараж, лазню. В цьому випадку економиться місце і засоби для спорудження цих або інших підсобних приміщень.

схема стрічкового фундаменту
Схема для побудови стрічкового фундаменту на ділянці з ухилом

Особливості зведення стрічкового прямого фундаменту під ухилом:

 1. Частина схилу для верху подстенка зрізається рівно під прямим кутом і облаштовується підпірна стінка, яка буде верхньою частиною периметра майбутнього цоколя.
 2. Звичайним способом монтується опалубка, нижня частина якої різницею у висоті горизонтально зрівнюється з підпірною стінкою.
 3. Закладка арматури, заливка бетоном не відрізняється від аналогічного процесу на рівній місцевості.
 4. Для повного застигання і усадки фундаменту відводиться приблизно місяць, після по ухилу під нижньою стінкою споруджують опорну насип для вирівнювання різниці висот.

Ступінчастий фундамент на схилі

Для будівель на схилах із значним градусом простіше і економічніше використовувати ступінчастий стрічковий фундамент.
Ступінчастий фундамент, на відміну від прямого, не має рівного периметра, а розташовується уступами в деяких варіаціях:

 • Верхня частина пряма, щаблі знаходяться в нижній частині, біля основи пагорба;
 • Ступінчастою монтується верхня частина, відповідно і стіни, а нижня частина заливається як простий стрічковий фундамент;
 • Щаблі розташовуються по всій довжині, ступінчастими будуть і стіни будинку.

Якщо перший спосіб є найпростішим варіантом, і можливий для самостійної заливки, то другий і третій мають складний пристрій конструкцій опалубки, і вимагають певних інженерних знань і навичок.
ступінчастий фундамент
Складність стрічкового ступеневої фундаменту посилюється тим, що арматуру для заливки потрібно теж укладати ступенями, зате вартість опалубки і заливання значно здешевлюється, та й земляних робіт в порівнянні з прямим значно менше. Пристрій такого виду підстави для будинку можна поєднувати із загальним терасуванням і облаштуванням території на ділянці.

Розміщувати господарські будівлі в підвальному приміщенні при такого різновиду конструкції також можливо, але тільки на нижніх секторах. Верхня частина будинку більше використовується для житлових приміщень.

Фундамент палі

Якщо розміщувати баню і інші підсобні приміщення під одним дахом з будинком не є істотним, слід звернути увагу на фундамент палі. Цей різновид - найвдаліший варіант для ділянок з ухилом.

 1. Трудомісткі і витратні земляні роботи зводяться до мінімуму.

  фундамент земляні роботи
  Земляні роботи по підготовці до заливання фундаменту на схилі

 2. Запобігає загроза руйнування будівлі при осипання верхніх шарів грунту - палі досягають глибинних шарів грунту.
 3. Споруді також не загрожуватимуть зливові і грунтові води - проблема всіх територій на схилах.
 4. У місцевості з важкими видами грунтів, великим промерзанням грунту фундамент палі залишається єдиним правильним рішенням для спорудження надійних і довговічних конструкцій.
 5. Фундамент палі може бути використаний під будь-які види будівель - від легких дачних дерев'яних будиночків до важких і високих споруд.

Пальові конструкції розрізняються за різними параметрами: за способом занурення, по несучих навантажень, за формою перетину, по різновиду підстави.

Залежно від потреби зміцнення фундамент палі буває декількох видів:

 1. Фундамент палі по периметру будинку, поєднаний з стрічковим, являє собою протяжну конструкцію по всій довжині периметра.

  фундамент палі
  Схема пристрою пальового фундаменту на ділянці з ухилом

 2. Поодинокі палі застосовуються для підтримки окремих елементів, наприклад, колон.
 3. Свайний кущ - палі сконцентровані для зміцнення одного, найважчого ділянки. Наприклад, будинок вписується в схил трьома кутами, а четвертий необхідно підтримати підпорою.
 4. На ділянці з ухилом найбільш поширене застосування пальового поля, коли конструкції розташовуються під всією площею майбутньої споруди.

Необхідною елементом зведення основи із застосуванням паль є ростверк. Це конструкції, які об'єднують палі. Бувають монолітними або збірними.

Залежно від виду грунту і необхідного ступеня зміцнення палі можуть укладатися одним з декількох способів:

 • Забивання в грунт залізобетонних, металевих або дерев'яних конструкцій. Земляні роботи тут виключаються взагалі;

  фундамент палі
  Конструкція пальового фундаменту на схилі

 • Заливка бетонних сумішей і установка залізобетонних стовпів вимагає незначних робіт в землі, які полягають в підготовці траншей;
 • Вгвинчування гвинтових паль за допомогою спеціальної техніки. Розкопок земляного шару також не потрібно.

Пристрій основи під будинок на палях зводиться до наступних етапів:

 1. Перші елементи пальового фундаменту вгвинчуються, забиваються або заливаються в найвищій точці майбутнього підстави. Глибина з входження в грунт буде найбільшою, і надземна частина дорівнює найменшої висоти цоколя.
 2. Наступною монтують ту частину, яка буде найвищою. Між низьким і високим краєм простягають мотузку, і за допомогою рівня вони вирівнюються строго по горизонтальних лініях.
 3. Наступні палі забиваються в необхідних місцях між наріжними з вирівнюванням по необхідному горизонтальному рівні.

  фундамент палі
  Готовий проект двоповерхового будинку з бруса на пальовій фундаменті

 4. Останній етап - це заливка монолітного ростверку або монтування збірної його конструкції.

Стовпчастий фундамент

Стовпчастий фундамент являє собою опори зі стовпів, облаштовані в спеціальних шурфах, поглиблених до стійкого грунту. Верхня і нижня частини цоколя є своєрідною опорною стінкою. Спорудження такого подстенка доцільно під спорудження на вже готових терасах або на ділянці між двома схилами.

Стовпчастий і фундамент палі відрізняє те, що стовпи, залиті в поглиблення, витримують значно менші навантаження, ніж вбиті палі. Після вирівнювання і зміцнення майданчики за допомогою стовпчастого фундаменту, подальший монтаж аналогічний роботам на рівній поверхні.

Зміцнення схилу під фундамент

Загальні вимоги до будь-якого виду цоколя на території з ухилом, це надійне закріплення ґрунту. Основні загрози становлять: по-перше, потоки дощової і талої води, які підмивають ґрунт навколо будинку і скупчуються у верхній частині фундаменту, поступово руйнуючи його; по-друге, можливі осипання і зсуву грунту.

Для безпеки будівель на такому своєрідному ділянці необхідно обов'язкове проведення ряду заходів:

 • Обов'язкове пристрій дренажної системи з каналами, що відводять зливові потоки від фундаменту;

  дренаж на ділянці
  Пристрій дренажу навколо будинку

 • Підпірні плити, тераси, посадки дерев і чагарників з потужною розгалуженою кореневою системою - це не тільки дизайнерські прийоми, а методи зміцнення грунту і запобігання його зсуву;
 • Особливо схильний до осипання грунт під майданчиком, на встановлених палях. У цьому місці немає посадок, не росте трава і чагарники. Такі площі особливо захищаються від потрапляння дощової води. Талі і підземні води потрібно відводити з-під паль за допомогою дренажних пристроїв.
Опубликовано: 28-02-2019, 09:05
0

Похожие статьи


Наверх