Стовпчастий фундамент для будинку

стовпчастий фундамент

Найбільш популярним в будівництві приватних будинків є стрічковий фундамент, що відрізняється фортецею, довговічністю і надійністю. Однак не завжди доцільно витрачати великі гроші на закладку стрічкового фундаменту, так як його функції з лишком може виконати дешевший стовпчастий фундамент.

стовпчастий фундамент
Приклад готового стовпчастого фундаменту

Переваги стовпчастого фундаменту

Рекомендується будувати стовпчастий фундамент для каркасного будинку, не важкого дерев'яного та каркасно-щитового, а також при зведенні господарських будівель.

Крім того, пристрій стовпчастого фундаменту робить його незамінним у випадках, коли будівництво планується на болотистій місцевості, на території з падінням рельєфу, а також на грунтах, схильних до активного пученію при промерзанні.

І якщо стрічковий фундамент у всіх перерахованих вище випадках може деформуватися, то стовпчастий проявляє стійкість, надійність і довговічність. Облаштувати стовпчастий фундамент своїми руками можливо за дуже нетривалий час з найменшими фізичними і фінансовими витратами, що також є його плюсом.

опалубка для стовпчастого фундаменту
Монтаж опалубки під заливання стовпчастого фундаменту

Однак, переваги стовпчастого фундаменту частково захмарюються його мінусом: неможливістю обладнання цокольного поверху і підвалу без споруди додаткової спеціальної конструкції.

Альтернативою стовпчастий фундамент виступає гвинтовий. Свайний гвинтовий фундамент також є заглиблення опори, що виступають над поверхнею грунту на 20-30 см. Однак гвинтовий фундамент зарекомендував себе не з кращого боку.

Його мінуси зводяться до того, що палі через нетривалий період часу розхитуються в грунті, що призводить до деформації підстави будівлі і як наслідок, руйнування стін.

Види стовпчастого фундаменту

Класифікація столбчатого підстави грунтується на типі будівельного матеріалу, з якого виготовлені стовпи. Таким чином, виділяють наступні види стовпчастого фундаменту:

 • дерев'яний; стовпчастий фундамент з дерева
 • бетонний;
 • цегляний;
 • з азбестоцементних і сталевих труб;
 • блоковий.

Кожен вид має свої особливості монтажу та розрахунку, на яких ми зупинимося нижче.

Розрахунок стовпчастого фундаменту

У розрахунку стовпчастого фундаменту може допомогти онлайн-калькулятор, а можна зробити його самостійно, спираючись на певні дані з проектної документації будинку.
Щоб використовувати калькулятор, необхідно володіти такою інформацією:

 • тип і параметри ростверку (ширина, довжина, висота, товщина), а також марка використовуваного бетону;
 • основні параметри стовпів (їх кількість, діаметр та висота, а також діаметр і висота їх підстави);
 • довжина стержня арматури;
 • особливості опалубки (ширина, довжина і товщина використовуваної дошки). опалубка для заливки стовпчиків

Як бачите, перш ніж використовувати калькулятор в розрахунках, необхідно заздалегідь визначитися з деякими параметрами підстави.

Наприклад, потрібно прорахувати кількість передбачуваних стовпів під фундамент. Зверніть увагу на той факт, що стовпи закладаються не тільки по периметру будівлі, а й по всій площі його заснування. Відстань між стовпами буде залежати від поверховості і маси будівлі. Оптимальною відстанню при зведенні одноповерхової споруди вважається 1,5 - 2 метри.

В результаті розрахунків калькулятор видасть наступні дані:

 • Основні показники ростверку: загальну його довжину, площі його підошви і зовнішній бічній поверхні, загальний обсяг і вага бетону, який піде на стовпи (в разі зведення бетонних стовпів) і на ростверк;
 • Середнє навантаження на грунт підстави стовпів;
 • Основні параметри арматури ростверку: мінімальний діаметр стрижнів арматури, розташованих поздовжньо; армування стовпчиків фундаментумінімальна кількість рядів арматури (зверху вниз); загальна вага і довжину поздовжньої арматури, а також величину її нахлеста;
 • Основні параметри арматури для стовпів: показники ті ж, що і для ростверку, але з додаванням даних про хомути (їх максимальний діаметр, крок і вага);
 • Дані по опалубці: її периметр, кількість, обсяг і вага необхідних для її облаштування дощок, а також мінімальну їх товщину.

Як видно, онлайн-калькулятор дає можливість швидко провести досить докладний розрахунок стовпчастого фундаменту, що звільняє від необхідності його робити вручну.

Підготовчий етап облаштування фундаменту

Будь-якій роботі передує ряд підготовчих етапів, без виконання яких ніяк не обійтися.

схема стовпчастого фундаменту
Кілька схем різних варіантів стовпчастого фундаменту

Щоб звести стовпчастий фундамент своїми руками необхідно спочатку:

 • Визначити тип майбутнього заснування: опорно-стовпчастий фундамент або опорно-стрічковий;
 • Визначитися з матеріалом для виконання тих стовпів
 • Дерево (стовпчастий дерев'яний фундамент використовується нечасто в зв'язку з низькими показниками міцності і довговічності дерева, але під легкі некапітальні споруди - лазні, сараї, альтанки і т.д. він підходить). Діаметр стовпів повинен бути не менше 0,2 м, а самі стовпи повинні бути оброблені спеціальними розчинами, що перешкоджають гниттю і займання;
 • Цегла (обов'язково обпалений цегла, т.зв. цегла-залізняк) добре підходить, коли будується дрібно заглиблений стовпчастий фундамент. Стовпчастий фундамент з цегли повинен мати ширину стовпа не менше 0,4 м. Ціна його буде вище, ніж у інших типів опорно-стовпчастого фундаменту, що пояснюється більш високою вартістю матеріалу; стовпчастий фундамент з дерева
 • Бетон (використовується для зведення бетонних армованих стовпів) - найбільш доступний і поширений матеріал для облаштування стовпів, які можуть бути виконані монолітними, а можуть складатися з бетонних блоків. Розміри залізобетонного стовпа при цьому повинні бути не менше 0,4 м в ширину;
 • Труби з азбестоцементу та заліза являють собою незнімну опалубку, що заливається цементною сумішшю. Ціна таких стовпів також невисока;
 • Визначитися з глибиною закладки стовпів. Глибина стовпчастого фундаменту буде залежати від декількох факторів:
  • поверховості і маси будівлі;
  • глибини промерзання грунту;
  • глибини залягання ґрунтових вод;
  • особливостей грунту.
  • Виділяють два типи стовпчастого фундаменту по заглиблення: дрібно заглиблений (до 0,4 м) і заглиблений (0,7 м і глибше).

   глибина фундаменту
   Схема глибини закладки стовпчастого фундаменту

   Величина заглиблення другого типу підстави залежить від рівня промерзання грунту і повинна становити не менше 0,15 м нижче цієї межі. Крім того, слід враховувати, що стовпи повинні бути заглиблені нижче рівня грунтових вод.

   Визначитися з висотою ростверку

   Ростверк може лежати на грунті, а може підніматися над нею на різну висоту. Рекомендується облаштовувати ростверк на висоті не нижче 35 см. Від рівня грунту.

   Після того як всі основні розрахунки і планування виконані, можна починати безпосередньо облаштування стовпчастого фундаменту.

   Земельні роботи при зведенні стовпчастого фундаменту

   Зведення стовпчастого фундаменту на першому його етапі вимагає підготовки ділянки. Для цього потрібно спочатку зняти верхній родючий шар землі (в середньому до 20-25 см). Цей шар рекомендується не вивозити, а складувати на ділянці для того, щоб в подальшому використовувати його для благоустрою прибудинкової території.

   стовпчастий фундамент
   Схема для покрокового монтажу стовпчастого фундаменту

   Після зняття верхнього шару грунту, необхідно вирівняти ділянку, зрізуючи височини і засинаючи поглиблення.

   На наступному етапі проводиться розмітка фундаменту на грунті.

   Вона здійснюється за допомогою кілочків, будівельної нитки і піску. Грунтуючись на даних з проектної документації будинку, потрібно окреслити периметр фундаменту за допомогою двох строго паралельних ниток, натягнутих між кілочками, які будуть позначати межі ростверку.

   Важливо стежити, щоб лінії розмітки формували строго прямі кути, інакше фундамент буде ненадійним.

   У кутах розмітки піском відзначаються місця майбутніх стовпів. Аналогічно проводиться розмітка стовпів по всій площі фундаменту.

   Наступним кроком є ​​викопування ям під стовпи розрахованої глибини і ширини.

   креслення ямок
   Чертех пристрої ямок під стовпчики

   Зверніть увагу, якщо дно ями буде представлено грунтом, то необхідно облаштування подушки під основу стовпа.

   Висота подушки становить до 20 см. Сама подушка складається з шару піску (великого річкового) і шару щебеню, що чергуються між собою.

   Зведення опор стовпчастого фундаменту

   Технологія зведення опор стовпчастого фундаменту на цьому етапі будівництва буде відрізнятися в залежності від того, який тип стовпчастого підстави закладається: фундамент з блоків або залізобетонний фундамент з цегли і труб. Розглянемо особливості кожного з них.

   Стовпчастий фундамент з цегли

   Необхідно відразу обмовитися, що коли будується стовпчастий фундамент з цегли, то велике значення приділяється якості матеріалу. Далеко не кожна цеглина підійде для зведення опор.

   Необхідно використовувати повнотіла червоний і обов'язково обпалений цегла. Уважно вивчайте маркування цегли і зверніть увагу на рівень його морозостійкості. Підбирайте ті види цегли, які максимально підходять за своїми характеристиками вашим кліматичних умов.

   Під цегляну опору викопується яма з параметрами 1м х 1м розрахованої глибини. На дні організовується піщано-гравійна подушка, поверх якої укладається гідроізоляційний шар (руберойд). Далі зводиться цегляний стовпчик. Базові несучі опори, розташовані по кутах фундаменту, виконуються кладкою в 2 цегли, а решта в 1,5 цегли.

   стовпчастий фундамент з цегли
   Схема для зведення цегляної стовпчастого фундаменту

   Для надійності можна здійснювати армування стовпчастого фундаменту з цегли за допомогою прокладання армуючої сітки через кожні 4-5 рядів кладки.

   Цегляний стовп викладається висотою в 15-20 см над рівнем грунту. Бічні його поверхні для поліпшення гідроізоляційних властивостей обробляються гарячим бітумом, а верх накривається листом руберойду.
   Між стовпами при необхідності здійснюється забирка стовпчастого фундаменту.

   Ціна фундаментного цегли коливається від 6 до 24 р. / Шт.

   Стовпчастий фундамент з блоків

   Стовпчастий фундамент з блоків 20х20х40 вимагає тієї ж підготовки і виконання тих же етапів при зведенні, що і при закладці цегляного стовпчастого фундаменту. Різниця буде лише в кількості використовуваного для стовпів матеріалу, а також у вартості блоків. Ціна одного блоку становить близько 80 рублів.

   фундамент з блоків

   Однак через те, що блоків 20х20х40 використовується менше, ніж цегли, опорно-стовпчастий фундамент з блоків матиме загальну вартість нижче, ніж цегляний.

   Стовпчастий фундамент з азбестових чи залізних труб

   Технологія підготовчих робіт при зведенні фундаменту з азбестових труб така ж, як і в попередніх випадках.

   Для заливки стовпів використовується цементний розчин, приготовлений за рецептурою: пісок + цемент + вода в співвідношенні 3: 1: 1/2. Розчин повинен мати консистенцію негустий сметани.

   Розчин заливається всередину асбестоцементной або металевої труби. Краї труб служать в якості незнімної опалубки. Після того, як заливається перша порція розчину, трубу необхідно підняти, щоб частина розчину покрила піщану подушку біля її основи. Потім залити всю висоту труби розчином.

   використання азбестових труб
   Приклад фундаменту з азбестових труб

   При необхідності можна провести армування труб. Для цього прути арматури поміщаються впросвет труб при заливці цементом.

   Відстань між трубою і краєм ями потрібно заповнити грунтом, щільно утрамбувати його. Час, необхідний для застигання такого типу підстави, становить 2-3 тижні.

   Якщо замовити виконання робіт, то ціна фундаменту на азбестоцементних стовпах склала б від 850 р. / М2.

   Бетонний монолітний стовпчастий фундамент із знімною опалубкою

   Монолітний стовпчастий фундамент, виконаний з бетону, є більш трудомістким, ніж вищеописані види підстав. Технологія його зведення подібна до описаної вище (з використанням труб), з однією лише різницею: бетонний стовп вимагає монтажу знімною опалубки.

   Розміри ям під стовпи повинні бути на 10 см більше, ніж ширина передбачуваного стовпа. Перш ніж зводити опору, необхідно залити її підставу, а потім, встановивши опалубку, заливати сам стовп.

   стовпчастий фундамент
   Креслення стовпчастого фундаменту

   Залежно від того, якої форми споруджена опалубка, опорні бетонні стовпи в перетині можуть бути круглими, прямокутними, квадратними і ін. Найбільш популярними є круглі бетонні стовпи.
   В процесі заливки бетонної суміші необхідно проводити армування опори.

   Для цього використовуються прути арматури діаметром від 10 - 15 мм, поміщені впросвет опалубки.

   Будівництво стовпчастих фундаментів бетонного типу передбачає гідроізоляцію опор. Для цього всередину опалубки спочатку поміщається скручений шар руберойду, а потім проводиться заливка бетону. Іноді технологія заливки бетонних опор передбачає процес гідроізоляції після застигання стовпів. Тоді стінки готової опори обробляються будівельної мастикою.

   Опалубка для стовпчастого фундаменту знімається після закінчення 7-10 днів після заливки стовпів.

   готовий фундамент
   Варіант готового столбчатого фунамента

   Стовпчасті фундаменти під колони

   Трохи відступивши від дачного будівництва, хотілося б пару слів сказати про промисловому будівництві, в якому використовується колонний каркас будівель. Стовпчастий фундамент під колони може мати різну конструкцію, в залежності від того, залізобетонні або металеві колони до нього кріплять.

   Конструкція стовпчастого фундаменту під металеву колону не припускав того, що опора буде підніматися над поверхнею грунту, на відміну від фундаменту під залізобетонну колону.

   Ростверк, забирка і обв'язка стовпчастого фундаменту

   Ростверк - це базис майбутньої будівлі, розташований і прикріплений до верхніх підстав опорних стовпів. Основна його функція - рівномірно розподілити навантаження будівлі на всі стовпи фундаменту. Ростверк може бути виконаний з бетону, дерева і металу.

   Стовпчастий фундамент з ростверком з бетону монтується за допомогою знімною опалубки.

   фундамент з ростверком
   Схема фундаменту з ростверком

   У разі ж, коли будується стовпчастий фундамент з ростверком з металу або дерева, то вони мають збірну конструкцію.

   Будівництво стовпчастих фундаментів має свої мінуси, головним з яких є неможливість облаштування цоколя і підвалу будівлі. Однак ця проблема вирішується тим, що організовується забирка підстави.

   Вона може бути виконана з різних матеріалів, однак найбільш популярними вважаються облицювальну цеглу і камінь. Не рекомендується забирку з'єднувати з несучими стовпами, тому що через різницю усадки по забирці можуть піти тріщини.

   обробка фундаменту
   Один з варіантів обробки стовпчастого фундаменту

   Обв'язка є найперший шар колод, який надійно кріпиться до основи, він являє собою підставу зводяться стін будинку.

   Обв'язка в основному виготовляється з деревини хвойних порід дерев. Плюси у хвойних порід наступні:

   • низька влагопроницаемость за рахунок того, що деревина просякнута смолами;
   • прямий стовп;
   • підвищена міцність;
   • високий термін служби.

   Найчастіше обв'язка виконується з ялини, модрини, сосни. Однак навіть такий міцний матеріал повинен проходити первинну обробку, яка зводиться до нанесення антисептика і антипірину.
   Технологія укладання обв'язки на стовпчастий фундамент не сильно відрізняється від цього процесу при будівництві інших видів підстав.

   Обв'язка укладається в кілька етапів:

   1. Перевірка готового фундаменту на горизонтальність.
   2. Гідроізоляція обв'язки (за допомогою бітуму, руберойду або будівельної мастики).
   3. Викладання елементів обв'язки і закріплення їх між собою.
   4. Прикріплення обв'язки до фундаменту за допомогою анкерів, цвяхів або клинових болтів.
   5. Перевірка обв'язки на горизонтальність.

   Таким чином, будівництво стовпчастого фундаменту завершується, і після цього починається зведення стін будинку.

   Опубликовано: 13-03-2019, 19:14
   0

   Похожие статьи


   Наверх