Ремонт і зміцнення фундаменту старого будинку

ремонт фундаменту

Будинок, на жаль, старіє швидше, ніж нам того хотілося б. І якщо ви відчуваєте, що підлоги стали просідати під вашими кроками, помітили, що між підлогою та стінами утворилися щілини, а у вашого дерев'яного будинку з'явився невеликий перекіс, значить, намітилися проблеми з фундаментом.

ремонт фундаменту
Приклад зміцнення старого фундаменту

Це свідчить про необхідність ремонту фундаменту. І з цим краще не затягувати. Тут ми розглянемо, як зміцнити фундамент під старий дерев'яний будинок своїми руками.

Вивчення проблем з фундаментом

Перш ніж приступати до ремонту, необхідно провести найпростіший аналіз стану фундаменту старого будинку, результати якого дозволять визначитися зі способом його відновлення. Для цього викопується рів вздовж всієї стрічки фундаменту.

Рів повинен мати ширину 70-90 см і розташовуватися максимально близько до основи будинку, щоб була можливість розкрити всі дефекти старої підстави.

Після цього необхідно ретельно вивчити стан фундаменту, звернувши увагу на наступні його характеристики: матеріал, з якого виконано підставу, технологія зведення фундаменту, а також кількість і якість ушкоджень підстав. зруйнований фундамент Виходячи з результатів цього простого аналізу, вибирають технологію ремонту та відновлення фундаменту.

Ремонт фундаменту, виконаного з бутового суміші

Якщо вироблений аналіз стану старого фундаменту показав, що основу вашого будинку виконано з бутового суміші і має задовільний стан (пошкодження і руйнування мають точковий характер), то підлив фундаменту - це вірне рішення вашої проблеми. Укріпити фундамент даними способом досить легко і доступно. І хоча зазначений спосіб відновлення фундаменту не є найнадійнішим, зате він легко виконаємо своїми руками.

Складається даний метод з кількох етапів:

 1. Старе основу зачищається за допомогою щітки по металу або болгарки зі спеціальною насадкою.
 2. Проводять армування старого фундаменту, для чого в нього дуже акуратно, щоб остаточно не зруйнувати старий фундамент, заганяють арматурні прути.

  армування фундаменту
  Приклад армування зруйнованого фундаменту

 3. Із загальної стрічки фундаменту видаляються проблемні фрагменти зруйнованого підстави.
 4. Проводять підлив фундаменту худої сумішшю бетону. Заливають суміш не всю відразу, а порційно. Це дасть можливість бетонної суміші просочити все порожнечі старого фундаменту, зміцнити його і зробити монолітним. Щоб суміш не вбиралася в навколишній грунт, роблять опалубку і поперечні перегородки.

Повторимося, що даний вид відновлення фундаменту не є найнадійнішим, а тому для досягнення міцності підстави вашого будинку, варто скористатися одним з нижчеописаних способів.

Ремонт фундаменту з цегли

У разі, коли аналіз наявного фундаменту показав, що виготовлений він повністю або частково з цегли, то можна скористатися методом відновлення старого фундаменту, в основі якого лежить принцип розширення старого підстави шляхом створення додаткового залізобетонного пояса.

зміцнення фундаменту з цегли

Однак цей спосіб не варто застосовувати, якщо спостерігається явний перекіс будівлі.
Процес відновлення старого фундаменту шляхом створення додаткового пояса має низку особливостей:

 1. На початковому етапі відновлення основи необхідно видалити з кладки всі проблемні ділянки.
 2. Потім всю ширину кладки фундаменту необхідно зміцнити анкерами, розташовуючи їх хаотично (впорядковане розташування анкерів, збудованих в одну лінію, не зроблять нову підставу міцним і надійним). Вихідні назовні торці анкерів необхідно пов'язати один з одним за допомогою дроту або точкового зварювання.
 3. На наступному етапі конструюється опалубка, розташована з зовнішнього боку старого фундаменту.опалубка нового фундаменту
 4. На дні опалубки влаштовується піщано-гравійна подушка висотою до 20 см.
 5. Заливають новий фундамент бетонної сумішшю: заливку виробляють пошарово, але по всьому периметру опалубки одночасно.
 6. Проводять армування фундаменту металевою сіткою.
 7. Заливають другий шар фундаменту.

Залитий таким чином додатковий пояс фундаменту робить старе основу міцніше і надійніше. Це відбувається за рахунок його розширення, а також за рахунок зв'язку старого фундаменту за допомогою анкерів з залізобетонним поясом.

Однак ще раз наголошуємо, що посилити старий фундамент даним методом не вдасться в тому випадку, коли будинок має явні перекоси.

Повна заміна фундаменту

Якщо ви виявили, що ваш будинок дав крен, то будьте готові до більш складного і трудомісткого процесу відновлення старого фундаменту - повної його заміни.

Перш, ніж посилити фундамент, визначитеся з причинами, що викликали ці проблеми. Найчастіше він псується під впливом грунтових вод або внаслідок осідання грунту. У будь-якому випадку необхідно врахувати ці причини і надалі убезпечити підставу свого будинку від їх впливу.

Якщо причиною руйнування стали ґрунтові води, але необхідно фундамент заливати в більш високих грунтових горизонтах і забезпечити в ньому хороший гідроізоляційний шар. Якщо причиною руйнування стало осідання грунту, то потрібно зміцнити грунт будь-яким доступним для цього методом.

Отже, для початку необхідно підняти будинок над старим фундаментом. Зробити це можна за допомогою спецтехніки, а можна і своїми руками.

зміцнення фундаменту
Схема зміцнення старого фундаменту

Для цього вам знадобиться будівельний домкрат-пятитонними. Домкрати встановлюються по кутах будівлі на будь-які плоскі підстави, що запобіжить вдавлення домкратів в грунт.

Домкрати черзі піднімаються на висоту до 1,5 - 2 см. Не варто піднімати кути різко (більш ніж на 2 см. За один раз).

Це може привести до руйнування конструкції будинку. Будівля необхідно підняти плавно, без додаткових перекосів, що дозволить зберегти його цілісність. Однак в процесі підняття всього будинку необхідно стежити за станом серединних стін будинку. Найкраще під них після часткового підняття будинку підвести металеві опори.

По завершенні підняття будинку на необхідну висоту, кути будівлі необхідно закріпити в такому положенні. Для цього можна використовувати металеві швелери або звичайні дерев'яні бруси. Основне на що варто звернути увагу при підборі швелерів, це їх надійність і міцність.

підняття будинку
Приклад підняття старого будинку для монтажу нового фундаменту

В результаті всіх цих маніпуляцій будинок виявляється як би ширяє над своїм старим фундаментом.

Розглядаємо стан фундаменту. Якщо відсоток порушень цілісності фундаменту становить понад 50%, то така підстава вимагає повної своєї заміни.

Робиться це своїми руками в такий спосіб:

 1. Стара кладка з цегли (або бутового каменю) повністю демонтується.
 2. На місці старого підстави облаштовують знімну опалубку. Робиться це за тією ж схемою, що і при заливці нового стрічкового фундаменту.
 3. На дні опалубки організовують піщано-гравійну подушку.
 4. Формують шару не шляхом зварювання арматури всередині опалубки.
 5. Далі виробляємо заливку опалубки бетонної сумішшю. Тут, як і в попередньому методі, виробляють пошарове заливання фундаменту.
 6. Необхідно дати фундаменту відстоятися і затвердіти.
 7. Можна приступати до опускання будівлі на новий міцний фундамент із залізобетону. опускання будинку на новий фундамент Проводиться це так само акуратно, як і підняття будинку. Здійснюють ті ж операції, що і при піднятті будинку, тільки в зворотному порядку. І знову нагадуємо, що не варто опускати один кут щодо інших відразу більш ніж на 2 см.

Якщо ж при наявності просадок ви все ж не готові міняти фундамент повністю, то можна вдатися до облаштування додаткового залізобетонного пояса, з'єднавши його зі старим фундаментом за допомогою анкерів. Але цей захід дозволить лише тимчасово вирішити проблему з руйнуванням фундаменту.

Ремонт пальового дерев'яного фундаменту

Даний ремонт проводиться в тих випадках, коли фундаментом є так звані «стільці», або іншими словами колод палі.

фундамент палі
Повна заміна пальового фундаменту з дерева

Яким би чином не були оброблені дерев'яні опори, вони рано чи пізно під впливом вологи починають гнити і руйнуватися.

В даному випадку можливо кілька варіантів ремонту фундаменту своїми руками:

 • заміна паль на такі ж дерев'яні опори;
 • заміна гнилих дерев'яних опор на кам'яні, цегляні або залізобетонні;
 • заміна стовпчастого фундаменту на стрічковий.

Роботу по ремонту пальового фундаменту можна поділити на кілька основних етапів. Зупинимося на кожному з них докладніше.

Етап 1 - Розбирання цоколя і зачистка старого фундаменту

На даному етапі розбирають частину цоколя так, щоб забезпечити вільний доступ до фундаменту. демонтаж старого фундаменту З цією ж метою проводять звільнення підстави від лагів, дощок і ін.

Етап 2 - Монтаж тимчасової опори

Монтаж тимчасової опори виробляють на віддалі в 50-110 см. Від старого згнилі підстави. Монтують врем'янку під нижнім вінцем будинку з двох сторін від стільця.

За допомогою домкратів необхідно підняти будинок над зруйнувати фундаментом. І знову звертаємо увагу на те, що проробляти це необхідно дуже обережно, по черзі піднімаючи кожен кут будинку не більше ніж на 1,5-2 см. За один раз. По завершенні цього етапу під нижні вінці будинку необхідно підвести тимчасові опори, расклінівая їх.

Етап 3 - Заміна старого стільця на новий

Тепер виробляють демонтаж старих опор і установку на їх місці нових стільців. При цьому необхідно стежити, щоб нові опори чітко увійшли в пази старого стільця. На даному етапі можливе виникнення деяких проблем. Зупинимося на них більш докладно.

 1. Ймовірно порушення цілісності штукатурення: можлива поява тріщин і навіть відшарування шарів штукатурки на стінах. Це незначна проблема, яка легко вирішується після установки будинку на новий стійкий і міцний фундамент.
 2. Можливі появи перекосів внутрішніх прорізів дверей і вікон. Цю проблему можна уникнути, якщо замість дерев'яних опор встановити більш міцні залізобетонні або кам'яні стовпи.

Ми розглянули алгоритм ремонту своїми руками стовпчастого фундаменту, пов'язаного із заміною старих стовпів-підстав на нові.

заміна фундаменту
заміна старих стовпів фундаменту

Якщо ж ви вирішили старий, стовпчастий фундамент замінити на більш міцний і надійний стрічковий, то слід дотримуватися наступного алгоритму дій:

 • Замість кожного дерев'яного стовпа необхідно звести нову опору, виконану з цегли, залізобетону або каменю (алгоритм зведення нових опор був нами розглянутий вище);
 • Будинок потрібно підняти і переставити на нові опори;
 • Між новими стовпами необхідно прорити траншею глибиною не менше, ніж глибина промерзання грунту (крім цього необхідно стежити за рівнем грунтових вод, і якщо вони розташовуються високо, то обов'язково потрібно обладнати потужний гідроізоляційний шар в фундаменті);
 • На дні траншеї сформувати піщано-гравійну подушку товщиною не менше 20 см, це створить хороший дренаж для фундаменту будинку;
 • Далі потрібно встановити в траншею знімну опалубку; траншея для нового фундаменту
 • Поверх піщано-гравійної подушки сформувати армирующий каркас;
 • Після чого необхідно провести заливку фундаменту бетонною сумішшю;
 • Підвести новий фундамент під старий будинок.

Зверніть увагу на те, що в разі, коли стара будівля стояло на фундаменті з малим рівнем заглиблення, то після облаштування нового підстави необхідно забезпечити хороший дренаж і спорудити вимощення.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:28
0

Похожие статьи


Наверх