19-01-2019, 11:46

Будинок голку зі снігу та льоду

сніговий будинок голку

З давніх-давен люди використовують для будівництва свого житла будь придатний для цього матеріал: хтось деревину різних порід, хтось глину і каміння, а хтось навіть знайшов застосування снігу. Так-так, мова піде про тих самих снігових будинках ескімосів, званих «голку», і таких незвичних для сприйняття більшості людей.

Що таке голку

У перекладі з інуктітут «голку» - «зимове житло ескімосів». Такі будинки є споруди куполоподібної форми, діаметр яких досягає близько 3-4 метрів, а висота - 2-2,5 метра. Основним матеріалом для будівництва голку є крижані або снігові блоки, ущільнені вітром. При великій глибині сніжного покриву вхід в приміщення облаштовують в підлозі, прориваючи до нього невеликий коридор. Якщо сніговий покрив не володіє необхідною глибиною, то вхід облаштовують в стіні, добудовуючи за допомогою снігових блоків додатковий коридор.

сніговий будинок голку

Кожне ескімоське стійбище налічує по кілька будівель, де розташовується до чотирьох споріднених сімей. Житло ескімосів ділиться на два типи: літній і зимовий. Перше представляє собою розташовані на схилі кам'яні споруди, стать яких заглиблений в землю. Знизу до будинку веде довгий прохід з каменів, частково заритий в землю. Остання частина проходу, яка розташовується вище статі, перекривається широкою плитою з каменю, і знаходиться на тій же висоті, що і нари в хатині.

ескімоські будинку зі снігу

Будинок зі снігу має цілком звичайною плануванням: спальні нари розташовуються в глибині приміщення, а по сторонам облаштовані нари для ламп. При зведенні стін над землею використовують камені або китові ребра, чиї дуги розставляються таким чином, що їх кінці перетинаються один з одним (або обидва матеріали). Іноді при зведенні остова даху використовують китові ребра, додаючи до конструкції підпірки. До готового каркасу міцно прив'язують тюленячі шкури (що дозволяє якісно утеплити будинок з льоду), на які потім укладають товстим шаром невеликий вересковий чагарник і ще один додатковий шар шкур.

схема будівництва голку
Схема будівництва та устрою будинку голку

При зведенні голку застосовують снігові або крижані плити. Укладання блоків здійснюється по спіралі, справа наліво. Для цього в першому ряду по діагоналі зрізують два блоку до середини третього, після чого можна починати будівництво другої ряду. Під час робіт кожен ряд злегка нахиляють таким чином, щоб була отримана акуратна сферична форма. Невеликий отвір, яке залишається нагорі, закривають зсередини за допомогою клинообразно обрізаної брили. Потім будівельник, що знаходиться всередині хатини, закладає всі щілини за допомогою снігу.

Вхідний тунель риється крізь замет з зовнішнього боку, закінчуючись люком в підлозі будівлі. У тому випадку, якщо шар снігу неглибокий, то в стіні голку прорізається вхідний отвір, а до нього викладається коридор зі снігових блоків.

На цьому відео можна подивитися процес будівництва снігового будинку голку

Зовнішній вхід в тунель має висотою близько 1,5 метрів, через що йти по ньому можна тільки з нахиленою головою. Вхід в тунель і того менше - опинитися в ньому можна, тільки якщо вповзти на четвереньках. Зате в самій хатині стелі цілком придатні для того, щоб вільно пересуватися по приміщенню - їх висота сягає близько 2 метрів. Великий сніговий будинок ескімоса може досягати в діаметрі 9 метрів, а висота стель в ньому доходить до 3-3,5 метрів. Зазвичай такі великі споруди зводяться набагато рідше і використовуються, в основному, для великих свят.

Щоб провести остаточну обробку житла, всередині приміщення запалюють лампу-миску, наповнену тюленьим жиром. Нагрівається повітря викликає танення снігу, але волога, що утворюється не капає, а вбирається сніговими шарами. Коли внутрішня поверхня хатини досить зволожена, в приміщення впускають холодне повітря, за рахунок чого стіни зсередини покриваються міцним шаром льоду. Такий прийом підвищує безпеку тепла і міцність стін, а також робить перебування в приміщенні більш зручним. У тому випадку, якщо крижана кірка відсутня, досить одного необережного руху, як сніг почне обсипатися.

Щоб міцність житла стала ще більше, воно повинно гарненько вистоятися на морозі. За рахунок прогрівання теплим повітрям, шви в хатині надійно згуртовуються, відбувається усадка снігу, а сама конструкція, виготовлена ​​з декількох блоків, перетворюється в монолітну міцну конструкцію.

Секрети будівництва надійного голку

  1. При роботі з блоками, які розташовуються поруч один з одним, слід уникати дотику їх кутів, інакше конструкція вийде нестійкою. Для зручності в нижній частині стику знаходяться поруч блоків рекомендується залишити трикутний отвір невеликих розмірів (його в подальшому можна буде легко закрити за допомогою снігу).
  2. Блок, встановлений на стіну, вкрай не рекомендується рухати в ту чи іншу сторону, так як це може стати причиною його стирання і втрати первісної форми. Ви можете просто поставити блок, підрізати з одного боку і знизу сильно виступаючі частини, після чого акуратно пересунути його якомога щільніше до сусіднього блоку. Потім, за допомогою пилки, проводиться його остаточна обробка. Плити рекомендується укладати «настовой» стороною всередину споруди, так як вона є більш міцною.
  3. Щоб полегшити процес роботи, верхнє отвір в куполі можна акуратно прикрити однієї з плит. Щілини великих розмірів, які знаходяться між блоками, закладають шматками насту, а дрібні - обробляють за допомогою пухкого снігу. Наскрізні отвори і щілини найлегше розглядати ввечері, при світлі палаючої всередині голку миски з тюленьим жиром. Крім цього, тепле повітря буде трохи підтоплювати стики, що дозволить поліпшити якість обробки отворів і щілин.
  4. Перш ніж розводити всередині голку багаття, необхідно зробити отвір діаметром приблизно 10-15 см. З підвітряного боку у верхній частині купола і приставити до нього трубу для витяжки диму, виготовлену з міцного насту.

Внутрішня обстановка голку

Внутрішній простір голку, як правило, затьмарюється шкурами тварин. Як джерела світла і додаткового тепла виступають традиційні миски-жірнікі. При облаштуванні лежанки ескімоси використовують два шари оленячих шкур, один з яких укладається міздрею вгору, а інший - міздрею вниз. У деяких випадках, крім шкур оленів, використовують стару шкіру з каяка, що дозволяє отримати дуже м'яке і зручне спальне місце.

схема будиночка ескімоса

У денний час в ескімоської хатини настільки ясно, що в ній можна без проблем читати або писати, не вдаючись до допомоги додаткового освітлення. При цьому в сонячну погоду крижані стіни можуть стати причиною такого яскравого світла, який викликає так звану снігову сліпоту. Коли починаються полярні сутінки, ескімоси можуть вставити в стіни хатини вікна з тонкого озерного льоду, вирізаючи для них невеликі отвори над входом. Жірнікі, використовувані для опалення та освітлення простору житла, дають м'який і розсіяне світло, який посилюється за рахунок відображення на крижаному куполі.

Якщо звід від впливу тепла починає підтавати, то із зовнішнього боку купола соскабливают за допомогою ножа 10-15 сантиметровий шар снігу, щоб хатина охолола і припинила танення. Якщо хатина не нагрівається, а на внутрішній стороні зводу з'являється іній, пластівцями падає вниз, на купол слід набрати сніг за допомогою лопат.

схема пристрою голку
Схема пристрою простого будинку голку

Основна частина житлового простору навпроти входу зайнята сніжної лежанкою. При її облаштуванні намагаються використовувати або природний виступ землі, або поверхню замету, на якому відбувалося зведення житла. Якщо і той і інший варіант не можливі, то лежанку слід укладати з використанням декількох снігових брил. У деяких випадках в товщі лежанки можна вирізати невеликі поглиблення, які будуть виступати в якості шафок. Ці ніші затикаються сніговими брилами невеликих розмірів.

З лівого і з правого боку від входу примикають невеликі снігові нари, на яких розташовуються лампи, м'ясо і т.д. У центрі залишають прохід шириною близько 1,5 метра. Сплять ескімоси, як правило, ногами до стіни, поперек нар. Одне житло здатне вмістити в себе відразу 3-4 сім'ї. У кожної сім'ї є власне місце на нарах, яке відокремлювалося від інших за допомогою циновки, сплетеною з трави.

Сучасні будинки з льоду і снігу

Зараз вдома зі снігу зводяться в самих північних районах, і це стало модною фішкою для жителів півночі - мати НЕ заміський дачний будиночок, а власний сніговий будинок для відпочинку і проведення часу.

будинок з льоду
Сучасний приватний будинок з льоду

Деякі ж підприємливі люди пішли далі і зробили цю ідею бізнесом.

готель зі снігу
Міні-готель в стилі будиночків ескімосів зі снігу

Любителям зимового відпочинку і подорожей варто обов'язково зупинитися хоча б на ніч в такому готелі.