Будівництво кам'яної огорожі

кам'яний паркан

Забір на сучасному заміському ділянці виконує не просто функцію огорожі території, а виступає в якості декоративного елемента, органічно вписаного в загальну концепцію приватного будинку. Кам'яний паркан, крім того, що він досить декоративний, відрізняється ще деякими перевагами в порівнянні з іншими видами огорожі дачі.

кам'яний паркан

Види зборів

Найбільш популярними на сьогоднішній день є наступні види зборів:

 • з дерева;
 • з профнастилу;
 • з каменю;
 • з бетонних панелей;
 • з цегли;
 • з сітки-рабиці;
 • з елементами ковки;
 • з живих зелених рослин.

Характеристика кам'яних парканів

Кам'яні огорожі відомі ще з давніх часів і мають на сьогоднішній день ряд переваг, які виділяють їх в лінійці інших зборів. До основних переваг відносяться наступні:

 • Довговічність. Термін його експлуатації обмежується складом розчину, застосовуваного при зведенні огорожі;
 • Екологічність і не токсичність. Камінь є натуральним природним матеріалом;
 • Широкий розкид цін на кам'яні паркани. Є варіанти від бюджетних економних до елітних дорогих зборів;

  паркан з кругляка
  Один з варіантів паркану зробленого з кругляка

 • Пожежна безпека. Огорожа з каменю, на відміну від такого з дерева, є прекрасним штучним бар'єром, що захищає ділянку від пожежі ззовні;
 • Простота зведення. Споруда доступна навіть починаючому будівельнику;
 • Універсальність. Огорожа з каменю гармонійно впишеться в будь-яку дизайнерську ідею оформлення будинку і ділянки.

Матеріал для кам'яних огорож

 1. Кругляк, або валунний камінь.
  Цей природний матеріал є найбільш бюджетним варіантом. Ціна кілограма кругляків становить 4 рубля. Однак його можна і не купувати, а самостійно відшукати в полях, що дозволить заощадити навіть ці невеликі гроші. Але будьте готові до того, що ваше огорожу з цього каменю не буде яскравим. Вона буде буденного сірого кольору з шорсткою або гладкою поверхнею, в залежності від обробки матеріалу. Якщо ж придбати валунний камінь червоного кольору, то це додасть готовому забору яскравості і колоритності за невеликі гроші.паркан з кругляка
 2. Гравій.
  Гравій і галька - це найбільш дрібні з використовуваних для будівництва парканів каменів. Саме через їх розмірів фракцій дані камені не знаходять частого застосування в будівництві. Якщо ж сам паркан проводиться з гравію, то опорні стовпи зазвичай роблять з цегли, для додання огорожі міцності. Вартість 1 кг гальки (гравію) становить близько 10-15 руб.
 3. Доломіт.
  Доломітний камінь зовні відрізняється тим, що він плоский. Його добувають з кар'єрів в результаті вибухових робіт. Використовується доломіт в якості облицювального каменю. Ціна варіює від 200 до 3000 руб. / М2 (в середньому близько 600 руб. / М2). Вартість доломітного каменю залежить від розміру фракції і його форми.паркан з доломіту
 4. Вапняк (черепашник, мшанковий, мармуроподібний).
  Цей матеріал популярний завдяки своїй м'якості і податливості до обробки. В основному вапняк застосовується для облицювання заборів. Середня ціна матеріалу складає 250-300 руб. / М2.
  паркан з вапняку
  паркан з вапняку

  Вапняк має свої недоліки: він має пористу структуру, через що має підвищену влагоемкость. Волога, що накопичується в порах матеріалу, руйнує вапняки зсередини, роблячи покриття в сирому кліматі недовговічним. Щоб уникнути руйнування вапняки піддаються додатковій обробці гидрофобизаторами, що збільшує вартість цього матеріалу.

 5. Пісковик.
  Дуже популярний матеріал, що використовується як при будівництві парканів, так і будинків. Він відрізняється підвищеною волого-і морозостійкістю, довгим терміном експлуатації без втрати своїх характеристик. Завдяки своїй міцності, високим декоративним і практичним якостям, довговічності піщаник відносять до матеріалів елітної категорії. Ціна на камінь становить 2,5 - 7 тис. Руб. / М3, а за піщану плитку - 350 - 1100 руб. / М2. піщаник
 6. Бутовий камінь.
  Цей матеріал, що отримується з доломіту, вапняків і пісковиків, добре проявив себе як в якості будівельного матеріалу для заборів, так і в якості декоративного елемента при облицюванні. Ціна на бутовий камінь починається від 250 руб. / Кг.

  паркан з бутового каменю
  паркан з бутового каменю

 7. Штучний камінь.
  Останнім часом все більшою популярністю користується штучний камінь. За своєю природою він є не чим іншим, як бетонним масивом, обробленим і пофарбованим під той чи інший вид природного каменю. Природно, що вартість паркану з штучного каменю менше, ніж з натурального, при цьому зовні він нічим не поступається оригіналу.

  паркан зі штучного каменю
  паркан зі штучного каменю

Крім матеріалу каменю варто звернути увагу на його форму і текстуру. Камінь може бути колотий, рваний, шорсткий, гладкий.

Технологія будівництва огорож з каменю

Зробити паркан з каменю своїми руками непросто: це досить трудомісткий і материалоемкий процес, який займає чимало часу і сил.
Весь процес будівництва можна розбити на кілька етапів:

 1. Визначення та нанесення на грунт контурів майбутнього паркану.
 2. Закладка фундаменту під майбутню споруду.
 3. Підготовка матеріалу під будівництво паркану з каменю.
 4. Закладання і зведення стовпів.
 5. Зведення полотна забору.
 6. Проведення розшивки швів.

Розглянемо всі моменти, необхідні для того, щоб зробити паркан з каменю своїми руками.

Розмітка кордонів забору

Цей етап є універсальним при зведенні огорож з будь-якого будівельного матеріалу: каменю, цегли, дерева та ін. Для розрахунку кількості необхідного будівельного матеріалу потрібно:

 • Розрахувати довжину передбачуваного паркану;

  креслення паркану
  Докладний креслення кам'яної огорожі

 • Визначитися з рівнями висот його огороджувальних полотен з усіх боків ділянки;
 • Спланувати ширину забору.

Закладка фундаменту

При будівництві кам'яних парканів закладається стрічковий фундамент з обладнанням гідроізоляційного шару.
В першу чергу, по розмічених лініях уздовж передбачуваних стін забору копається траншея глибиною до 80 см. І шириною до 60 см. І заливається бетонним розчином.

Важливо, що фундамент повинен бути цілісний, без просвітів. Тобто навіть там, де планується монтаж воріт, фундамент заливається.

У центрі траншеї на відстані 25-30 см. Один від одного, щоб уникнути подальшого розтріскування кам'яної огорожі ставляться арматурні прути. Також для зміцнення огорожі рекомендується обладнати так звані фундаментні стакани, які є порожніми бетонними кубами.

бетонні кубики
Схема установки забору з бетонними кубиками

Їх можна купити готовими, але вартість їх досить велика. Тому можна зробити їх самостійно за допомогою кубічної опалубки.
Фундамент повинен вистоятися 2-3 тижні, під час яких рекомендується його періодично зволожувати, поливаючи водою.

Підготовка матеріалу під будівництво паркану

У той час, поки фундамент вистоюється, необхідно провести підготовку каменю до будівництва паркану. Для цього необхідно провести його первинну сортування, розділивши по фракціям. Надалі це спростить пошуки фрагментів необхідної величини.

Великі камені рекомендується по можливості роздрібнити на більш дрібні, тому що в будівництві забору великі фракції зазвичай застосування не знаходять. Всі камені необхідно очистити від бруду і добре просушити.

Закладання і зведення стовпів

Опорні стовпи - дуже важливий елемент кам'яної огорожі, так як надають загальної конструкції жорсткість і надійність.

монтаж стовпчика для забору
Армування і заливка забірного стовпа

Встановлюють опорні стовпи на раніше обладнані фундаментні стакани. Також за допомогою опалубки зводяться ряд за рядом стінки стовпа, але центр не залишається порожнім, а закладається каменем і заливається розчином. Можна для заповнення внутрішньої порожнечі використовувати некондиційний камінь або купити дешевший природний або штучний камінь. Опорні стовпи по висоті можуть трохи підніматися над основною частиною полотна для додання декоративного виду кам'яного паркану.

Стовпи, так само як і фундамент, повинні вистоятися протягом 1-2 тижнів, після чого приступають до будівництва полотна забору.

Зведення полотна забору

На даному етапі включається фантазія дизайнера. Є кілька варіантів оформлення основного полотна забору:

 • Зробити кам'яний цоколь, а основне полотно забору виготовити з дерева, з сітки-рабиці, з профнастилу і т.д .; готовий цоколь для забору
 • Чи не обладнавши цоколя, заповнити простір між опорними стовпами цегляною кладкою або готовими декоративними бетонними елементами;
 • Зробити огорожу повністю з каменю.

Щоб звести кам'яний паркан, для початку необхідно виготовити опалубку. Оптимальна висота опалубки повинна бути не більше однієї третини висоти всього забірного полотна, а довжина дорівнювати відстані між сусідніми опорними стовпами.
Отже, встановлюється опалубка, заповнюється щільно каменем і заливається бетонною сумішшю.

Кожен шар повинен вистоятися не менше 24 годин, тому до закладці наступного шару приступають після закінчення доби.

Зводячи другий шар кам'яної кладки, опалубка з першого шару не знімається. Її можна буде прибрати лише при переході до укладання третього шару.
Полотно забору після повного завершення його будівництва також має вистоятися не менше 1-2 тижнів. І лише потім можна приступати до декорування забору.

Розшивання швів

В першу чергу, декорування передбачає очищення каменів від розчину, а також розшивку швів. Для очищення каменів використовується жорстка металева щітка, встановлена ​​на дриль. Не рекомендується для цього застосовувати воду, так як багато природні камені під впливом цементу з водою можуть поміняти свій колір на непривабливий тьмяно-сірий.

Розшивку швів виробляють на глибину 1-1,5 см. З допомогою шпателя з вузьким лезом. Розшивання швів робить паркан з природного каменю більш фактурним і рельєфним.

Різні варіанти декорування кам'яних парканів

 1. Огорожа з дикого каменю з елементами ковки - це приголомшливий варіант поєднання матеріалів і фактур при будівництві огорожі. В даному випадку огорожа буде виглядати більш повітряно і легко, в порівнянні з грунтовним огорожею, виконаним повністю з каменю. паркан з кованими елементами
 2. Огорожа з бутового каменю сам по собі є декоративним і часто не потребує додаткового декорі. Але якщо верхню частину такого огородження вдіяти не класично рівною, а, наприклад, хвилеподібною, то зовнішній вигляд при цьому тільки виграє.
 3. Огорожа з каменю і цегли - також класичний варіант поєднання матеріалів. В даному випадку зовнішній вигляд виграє від контрасту фактур об'ємного каменю і плоского цегли.
 4. Дуже добре кам'яна кладка поєднується з деревом. Таке огородження виглядає затишно і не масивно.
 5. У декоруванні кам'яних парканів часто застосовується рваний камінь. Він може бути виготовлений зі штучних матеріалів і з природного каменю. У першому випадку він не що інше, як імітація природного каменю з рівними контурами, але рваною зовнішньою поверхнею. У другому випадку фактурність рваного каменю досягається за рахунок спеціальної обробки поверхні природного каменю (піщаника, доломіту і ін.).
  паркан з природного каменю
  Зразок забору, обробленого рваним каменем

  Потрібно відзначити, що обробка зборів рваним каменем на порядок покращує зовнішній вигляд огорожі.

І наостанок кілька порад:

 • Звести кам'яний паркан поодинці практично неможливо, тому знайдіть помічників;
 • Огорожа з штучного каменю обійдеться в будівництві дешевше і сил відніме менше, а зовні при цьому нічим не буде відрізнятися від аналогічного огорожі з природного каменю;
 • Будівництво паркану з каменю найкраще робити в теплу пору року, так як необхідна постійна просушка шарів укладання; оригінальний кам'яний паркан
 • Розшивку швів при обробці забору зі штучного каменю необхідно проводити через 3-4 години після закінчення укладання поки розчин остаточно не схопився.
Опубликовано: 15-02-2019, 22:18
0

Похожие статьи


Наверх