Дерев'яні паркани для дачі

дачний паркан з дерева

Протягом багатьох століть і тисячоліть дерево є основним будівельним матеріалом в нашій країні. Істотну роль грала доступність, краса і легкість в обробці. Саме тому, на відміну від інших країн Європи, де практично все будується з каменю, у нас більшість людей віддає перевагу дереву.

дачний паркан з дерева
Один з варіантів дерев'яного паркану на дачі

І тисячі наших співвітчизників вважають, що дерев'яні паркани для дачі або приватного заміського будинку є кращим рішенням. Вони відмовляються від зборів від профлиста, цегли, сітки-рабиці, і багатьох інших матеріалів, вибираючи саме дерево. Що ж, цей вибір складно критикувати. Але все-таки, якщо ви плануєте побудувати паркан з дерева, буде корисно більше дізнатися про цей матеріал. І в першу чергу - про його плюси і мінуси.

Головні переваги та недоліки дерев'яних парканів

Отже, по яких же причин тисячі людей віддають перевагу дерев'яним парканів, а не кам'яним, цегляним або кованим металевим? Таких причин декілька:

 1. Доступна ціна. У більшості регіонів нашої країни можна придбати потрібну кількість матеріалу за порівняно низькими цінами. Звичайно, вартість дощок може значно змінюватися, в залежності від довжини, ширини, товщини, а також деревини. Але все ж найчастіше потрібну кількість дощок можна купити, витративши меншу суму, ніж при покупці цегли та профнастилу. дешевий дерев'яний паркан
 2. Чудовий зовнішній вигляд. Дерев'яний паркан відрізняється привабливістю. Він буде чудово виглядати на будь-якій ділянці, витончено доповнюючи або відтіняючи інші деталі дизайну ділянки. Чудово підходить для огородження ділянок, на яких розташовані будинки з колод, цегли або бетону, а також швидкобудуюємі каркасні котеджі.
 3. Максимально просте виготовлення. Навіть якщо у вас практично немає досвіду роботи в сфері будівництва, заздалегідь склавши план і запасшись потрібними матеріалами і інструментами, ви без зусиль зможете виконати всю роботу самостійно, не залучаючи фахівців з боку, послуги яких будуть коштувати дуже недешево.
 4. Великий простір для фантазії. Неважливо, що ви хочете побудувати: декоративний недорогий паркан заввишки півметра або непрохідну перешкоду висотою в три метри, - ви легко зможете здійснити задумане. Якщо ви не хочете, щоб випадкові перехожі спостерігали за вашим життям, можна звести масивний високий паркан. масивний дерев'яний паркан Ну а якщо вам хочеться, щоб огорожа була легкою і привітною, досить захистити свою ділянку невисоким, привабливим штахетником. До речі, в останньому випадку вашому паркану не загрожуватимуть вітру, так як його опір вітру буде мінімальним, що не може похвалитися суцільний дерев'яний паркан. Цю ж технологію можна використовувати, якщо ви хочете поставити невеликий паркан на кордоні ділянки з сусідами.
 5. Екологічна чистота також є одним з важливих факторів, на який звертають увагу багато власників приватних будинків. Дерево ж на 100% є екологічно чистим матеріалом, з чим не буде сперечатися ні один, навіть самий прискіпливий, користувач.

Звичайно, крім ряду достоїнств, дерево має і певні мінуси. Щоб пізніше вам не довелося пошкодувати про вибір, необхідно дізнатися і про них.

В першу чергу потрібно сказати, що через деякий час після будівництва паркану, дошки змінять колір. З приємного жовтого кольору на невибагливий сірий. Причому з моменту спорудження до цієї метаморфози пройде не більше 5-7 років.

посірілий дерев'яний паркан
так виглядає посірілий від часу паркан

Крім того, якщо будівництво паркану велося з використанням свіжих, погано просушені дощок, їх гладка, рівна поверхня може покритися тріщинами, в тому числі і досить глибокими.

При роботі в складних умовах (висока вологість, часті дощі) дошки можуть почати гнити. На жаль, дерево є природним матеріалом, і схильне до гниття, цвілі і грибків.

Зрозуміло, у більшості читачів в цей момент виникає питання: чи можна боротися з цими недоліками? А якщо можна, то як?

Як позбутися від «мінусів дерева»

Для початку варто розібратися з растрескиванием дощок при висиханні. З цим боротися неможливо, можна лише запобігти таким проблемам. При покупці уточніть, чи є дерево якісно просушеним. Так, така покупка обійдеться дорожче, ніж погано просушений матеріал. Зате ви позбудетеся від серйозної проблеми в майбутньому. Як варіант, можна заздалегідь придбати дошки і скласти їх в сухому теплому місці, де на них не будуть потрапляти сонячні промені.

сушка дров в тіні

За кілька місяців їх вологість досягне оптимальної позначки, і ви зможете зробити дерев'яний паркан, точно знаючи, що тріщини не зіпсують його чудовий зовнішній вигляд.

Фарбування дерев'яної огорожі

Трохи складніше боротися з вицвітанням забору. На жаль, тут доведеться пожертвувати його натуральним зовнішнім виглядом і кольором. Через приблизно 5 років після будівлі забору, його варто пофарбувати. Просто виберіть відповідний колір, який би вдало поєднувався з кольором будинку та інших будівель, що знаходяться на території ділянки, і пофарбуйте дошки. Так, фарбування паркану буде віднімати у вас зайвий час і гроші: підновляти фарбу доведеться кожні кілька років.

До того ж колишній колір повернути вже не вдасться: не будувати ж новий паркан кожні 5 років! Зате ви отримаєте привабливий витончений паркан, який буде чудово виглядати на вашій ділянці. Чим можна пофарбувати дерев'яний паркан? Найкраще використовувати для цього лесировочні фарби.

лесировочні фарби

Вони надають дереву новий колір, але при цьому дозволяють частково зберегти первісну текстуру і візерунок. Якщо дошки сильно пошкоджені (глибокі тріщини), то варто віддати перевагу укривочний складам. Вони повністю приховують колір, текстуру і дефекти поверхні. Так, дошки перестануть бути схожими на дерево, зате ніяких дефектів на їх поверхні більше не залишиться.

Захист від гниття

Звичайно, не варто забувати про гнитті. Після того, як паркан буде пофарбований, небезпека, що він почне гнити, значно знизиться. Але до цієї пори (якщо ви не хочете покрити дошки фарбою або лаком відразу після будівництва) про нього доведеться подбати. Для початку варто звернути особливу увагу на розташування дощок при будівництві. Їх нижня частина не повинна стояти безпосередньо на землі! Дерево буде швидко вбирати вологу з землі, що негативно позначиться на його зовнішньому вигляді і довговічності.
Краще залишити невеликий зазор (не більше 5-7 сантиметрів) між дошками і землею.

паркан не стосується землі
Приклад дощок паркану розташованих над землею

Цей проміжок ніяк не позначиться на безпеці: навіть кішка або маленька собака не зможе протиснутися під парканом. Зате він надійно захистить дошки паркану від контакту з водою і, відповідно, гнилі.

Крім того, якщо біля паркану росте дика трава, намагайтеся викошувати її, коли вона досягне висоти 10-15 сантиметрів.

Вранці на траву випадає роса, яка змочує дерево. Висока вологість негативно позначається на деревині, як і постійні перепади вологості. Дотримуючись цих нехитрих правил, ви зможете значно збільшити термін служби паркану і збережіть його прекрасний зовнішній вигляд на багато років.

Види дерев'яних парканів

Перш ніж починати будувати паркан і навіть купувати матеріали для нього, слід визначитися з вибором забору. Все-таки, використовуючи одні й ті ж дошки, можна створити абсолютно різні паркани, абсолютно не схожі один на одного:

 • Забір класичний. Дошки паркану певної висоти (найчастіше від 1.5 до 2.5 метрів) кріпляться на поздовжні лаги. класичний паркан з дерева Кріпити їх необхідно вертикально, максимально щільно підганяючи один до одного. Забезпечує високу захищеність і не дозволить випадковим перехожим стежити за вашим життям. Однак через високий опору вітрі може бути повалений, а крім того, такий паркан не подобається деяким людям, так як відрізає їх від навколишнього світу;
 • Забір драбинка. На вертикальні лаги, встановлені на близько стоять стовпах, встановлюються горизонтальні дошки. Монтаж дощок відбувається з невеликим нахлестом, в результаті чого паркан нагадує своєрідну драбину. Забір вважається двостороннім, і чудово виглядає як з двору, так і з вулиці. Мінуси ті і плюси ті ж, що у класичного забору;
 • Забір-штахетник. Частково нагадує класичний, але в більшості випадків дерев'яний штахетник для забору має меншу висоту - від 0,5 до 1.5 метрів. При будівництві використовуються вузькі тонкі дошки. Між ними залишається проміжок, ширина якого становить від чверті до однієї ширини дощок. паркан штахетник Може використовуватися як зовнішній паркан, так і як декоративна огорожа на території ділянки, для захисту грядок або саду від тварин. Однак варто пам'ятати, що захисний паркан з паркану виходить не надто надійним: він легко долається або навіть ламається. Зате завдяки щілинах він пропускає пориви вітру і не буде повалений навіть при урагані;
 • Забір-шахи. Має спільні риси як з забором-штахетником, так і з класичним парканом. Дошки кріпляться з одного боку лаги з проміжком, рівним ширині дошки. Після цього дошки кріпляться з іншого боку лаги, якраз на проміжках. В результаті ви отримуєте паркан, який має невисокий опір вітрі, що дозволяє повітряним потокам вільно проходити через ваш двір, і в той же час надійно захищає вас від сторонніх очей.

  паркан-шахи
  Так виглядає горизонтальний паркан-шахи

Звичайно, це далеко не повний перелік зборів. Тут не були згадані дерев'яні паркани під старовину, горизонтальні паркани-шахматки і багато інших. Однак описані вище паркани обходяться порівняно недорого і можуть бути зведені без допомоги фахівців. Саме тому вони є найбільш поширеними і популярними.

Будівництво паркану

Багатьом читачам статті напевно цікаво дізнатися, як зробити паркан своїми руками. Про це зараз і піде мова.

Для початку визначтеся з висотою огорожі. З одного боку, паркан повинен бути досить високим, щоб забезпечити достатній захист вашої ділянки від проникнення, а також просто від цікавих поглядів. З іншого - надто високий паркан створить серйозну затененность ділянки. А в тіні погано ростуть квіти, газон і будь-які інші рослини. Тому краще вибирати висоту забору в проміжку від 1.5 до 2.5 метрів.

Наступний етап - вибір типу паркану. Ви можете вибрати один з вищеописаних або ж віддати перевагу різьблені дерев'яні паркани. Але в останньому випадку, якщо ви не володієте золотими руками, доведеться довірити роботу фахівцям. Їхні послуги обійдуться недешево. Тому такий варіант варто відкласти. Припустимо, що ви віддали перевагу класичному штахетник.

різьблений паркан з дерева
Так виглядає різьблений дерев'яний паркан

Наступний етап - планування на місцевості. Заздалегідь розмітьте місце розташування паркану. На кутах ділянки вбийте в землю не дуже довгі (40-45 сантиметрів) загострені кілочки. Їх потрібно буде з'єднати міцним, добре натягнутим шнуром.

Орієнтуючись по шнуру, вбийте в землю на відстані близько 2-2.5 метра дерев'яні кілочки - ви помічаєте, де пізніше будуть встановлені несучі стовпи. Подібне планування дозволить вам точно визначити, яка кількість матеріалів потрібно буде закуповувати, відправившись в магазині.

Виходячи з зробленого вибору, купіть достатню кількість матеріалів. Це стовпи (краще всього дерев'яні, щоб не порушувати гармонії), лаги (найкраще дерев'яні бруски достатньої довжини і товщини), дошки і витратні матеріали. Для дерев'яних стовпів купите ще і азбестоцементні труби відповідного діаметру.

азбестоцементні труби

Вони захистять дерево від підвищеної вологості. Стовпи повинні бути на 40-60 сантиметрів довше, ніж запланована висота огорожі. Лаги потрібно вибирати відповідно до проміжком між стовпами, передбаченим при плануванні робіт.

Після цього можна приступати до земляних робіт.

На всіх точках, позначених стовпчиками, потрібно викопати неширокі ями глибиною в 40-60 сантиметрів.

Вставте в них азбестоцементні труби, встановіть в них дерев'яні стовпи, засипте гравієм або щебенем, утрамбуйте і засипте землею. Монтаж паркану вступив в активну фазу.

На зовнішній стороні стовпів закріпіть лаги. Робити це найкраще за допомогою цвяхів або довгих саморізів. Перший варіант легше, а другий - надійніше. Тепер приступайте до дощок. Ви можете прибити їх в такому вигляді, в якому придбали на складі або магазині. Але такий паркан виглядає досить грубо і недобірно.

кріплення лаг
Приклад кріплення дерев'яних лаг до труби

А ось якщо надати верхньої межі дошки трикутну або округлу форму, то вийшов паркан значно виграє. Всю роботу можна провести за допомогою електричного лобзика або навіть простий ножівки. Так, можна купити готові дошки заданої форми. Але їх вартість може бути в півтора-два рази вище, ніж вартість звичайних дощок. Чи готові ви переплатити таку значну суму, щоб заощадити кілька годин свого часу?

Прібейте цвяхами або прикрутіть саморізами першу дошку до зовнішньої сторони лаги. Використовуючи який-небудь підручний предмет (наприклад, сірникову коробку) відміряйте потрібну відстань від першої дошки і закріпіть другу. Так продовжуйте до тих пір, поки установка дерев'яного паркану не буде завершено процес. Так, на це піде чимало часу. Однак відмова від допомоги фахівців дозволить вам заощадити досить велику суму (кілька десятків тисяч рублів).

До того ж, тепер ви отримали унікальні навички і можете похвалитися своїм знайомим, що звели на заміській ділянці дерев'яний паркан своїми руками. А це, погодьтеся, багато чого варте!

Опубликовано: 25-03-2019, 09:05
0

Похожие статьи


Наверх