Ліани для садової ділянки

оформлення саду ліана

Ліани для саду - це в'юнкі рослини, які використовують для вертикального озеленення дачного або садового ділянки. Вони здатні надати саду об'ємність і додаткову красу. Ліани швидко ростуть, не вимагають ніякого особливого догляду. З їх допомогою можна втілити в життя будь-які задуми господаря ділянки.

оформлення саду ліана
Оформлення арки в саду кучерявими ліанами

Для чого потрібні ліани

Величезний вибір ліан допомагає вирішити в саду і на ділянці безліч найрізноманітніших завдань, і виконати наступні функції:

 1. Прикраса і оформлення забору, стіни або веранди будинку, альтанки на ділянці.
 2. Додання саду неповторної краси і привабливості.
 3. Поділ ділянки на окремі зони.
 4. Підтримка оптимального клімату для зростання деяких видів рослин, а також і для самої людини.
 5. Укриття ділянки від сторонніх очей.
 6. Залучення комах для запилення квітучих рослин в саду.
 7. Швидке створення вертикальних живоплотів за допомогою однорічних сортів ліан.
 8. Вирощування ліан для збору їстівних і корисних для здоров'я плодів.
 9. Створення на ділянці особливих тінистих куточків для відпочинку в літню спеку.

  ліани тінь на ділянці
  Створення тіні на ділянці ліанами

Однорічні сорти ліан

Всі ліани можна розділити на два види: однорічні та багаторічні. Вибір садівників між цими двома видами часто падає на однорічні сорти ліан. Серед них особливою популярністю у садівників користуються такі сорти: запашний горошок, іпомея, декоративна квасоля, Кобе.

Все однолетники відрізняються недовгим терміном життя і швидким зростанням. Вони відносяться до невибагливим рослинам і не вимагають особливого догляду. Але в той же час вони мають потребу у великій кількості світла.

Тому для посадки краще вибирати добре освітлені сонячним місцям. Щоб виростити у себе в саду однорічну ліану потрібно всього лише купити і посіяти насіння. Всім без винятку однолітникам потрібна опора. Вона може бути абсолютно будь-якої форми. Головне закріпити проклюнулися рослини на ній тоді, коли вони ще зовсім невеликі, щоб уникнути в подальшому змішування рослин між собою.
однорічні ліани
Після повного процвітання однолітник, ліану зовсім видаляють з відведеного їй місця. На наступний рік на цьому місці знову садять будь-яку вподобану рослину. Найчастіше однорічними ліанами засаджують щойно придбані ділянки землі, для швидкого надання їм живого виду. Це є найбільш простим і дієвим способом - поставити будь-які опори і пустити по ним ліани.

Багаторічні ліани

При бажанні перетворити свій сад або ділянку на довгий термін вибір краще робити на користь багаторічних сортів ліан. Але не всі багаторічні сорти ліан для саду відразу після їх посадки здатні перетворити належним чином ділянку. Іноді треба чекати кілька років. До найбільш швидкозростаючим багатолітникам відносяться різні види клематисів, дівочого винограду, хмелю, гортензії черешкова, кучерявих жимолостей, плющів, кірказону, Бріоні, горця Ауберт.

багаторічна ліана
Приклад багаторічної ліани на ділянці

Майже всі багаторічні сорти відносяться до досить невибагливим і невибагливим до відходу рослинам, але все ж є і відмінні риси. Всі багаторічні ліани бувають двох типів:

 • Деревні ліани. Ростуть вони також як і звичайні посаджені біля хати дерева або чагарники. Навесні вони починають рости звідти, де їх зростання завершився з настанням холодів. Їх поділяють на такі види:
 • Морозостійкі. Вони добре переносять зимові холоди. Їм не потрібно ніякого додаткового укриття, можна навіть не прибирати їх з опор. До таких сортів ліан відносяться жимолость каприфоль, дівочий виноград, актинідія;

  морозостійкі ліани
  Морозостійкі плетуться ліани для саду

 • Чи не зимостійкі сорти. Їх необхідно кожен сезон знімати з опори і вкривати. Для укриття коренів добре підходять тирсу, а для стебел нетканий покривний матеріал. До них відносяться клематиси, плетисті троянди;
 • Трав'янисті види ліан. Ці ліани відмирають з настанням осені і проростають знову з настанням тепла прямо від коріння. Їх не приховують на зиму, а просто обрізають під корінь.
 • Серед усіх видів багаторічних ліан для саду можна особливо виділити такі як: плодоносні ліани з їстівними плодами і плодоносні декоративні ліани.

  Плодоносні ліани з їстівними плодами

  До плодоносним ліанах з плодами придатними для вживання в їжу відносяться такі сорти садових ліан: червоний огірок, актинідія, китайський лимонник, жимолость, декоративний гарбуз, виноград.

  У цих ліанах поєднуються одразу два властивості - це зовнішня краса рослини і наявність плодів придатних для вживання в їжу. Їх плоди містять багато корисних вітамінів і мінералів, а також надають лікувальну дію на організм людини. Найоптимальніший варіант для посадки плодоносних ліан - це невеликий за площею ділянку.

  Плодоносні декоративні ліани

  До плодоносним декоративним ліанах відносяться: момордика, ехіноцістіс, кардіоспермум, кірказон, Бріоні, хміль. Плоди з ліан декоративного типу не можна вживати в їжу, вони просто є додатковим прикрасою в саду.

  плодоносні ліани
  Так виглядає плодоносна ліана китайський лимонник

  Їх добре висаджувати на такій ділянці, де можна розмістити абсолютно всі види ліан, як з плодами, так і декоративні, і зовсім звичайні, що радують око тільки своїми листами і квітами.

  Опори для садових ліан

  Ліани для саду відносяться до кучерявим рослинам і тому всі вони потребують надійної опори. Для багаторічних трав'янистих ліан підійдуть звичайні пластикові сітки або натягнута мотузка. Для ліан деревних видів потрібна опора міцніше, наприклад, з дерева або металу.

  Металева опора є просто ідеальним варіантом. Вона легка, але в той же час міцна, здатна утримати вагу зростаючої ліани на собі.

  При виборі такої опори варто врахувати той факт, що не всі ліани здатні перебувати поруч з металом особливо в холодну пору, так як він замерзає. Ліана може просто загинути від морозу. Щоб уникнути цього доводиться знімати щоосені все ліани з опор.

  опора садові ліана
  Приклад дерев'яних грат для садової ліани

  Дерев'яна опора або перлоги - це решітка відповідного розміру, по якій в'ються стебла ліан. Опори з дерева, на відміну від опор з металу, взимку не промерзають. Саме тому ліани на таких опорах взимку відчувають себе більш комфортно.

  Основні правила посадки

  Для того щоб виростити у себе на садовій ділянці ліани слід знати і дотримуватися деяких правил їх посадки. Всю технологію вирощування можна розділити на наступні етапи:

  1. Вибір місця посадки. Важливо вирішити постійним місцем буде обрана ділянка для посадки того чи іншого виду ліани або це буде тимчасове її розміщення.
  2. Освітленість ділянки. Вибираючи місце для висадки, слід пам'ятати, що ліани діляться на два види: світлолюбні і тіньовитривалі. Виходячи з цих двох фактів, в кожному конкретному випадку підбирається відповідний варіант з усіх сортів ліан.

   схема посадки ліан
   Схема з розмірами посадки ліан в саду

  3. Вибір саджанців. Найкраще вибирати для посадки молоді саджанці з місцевих розплідників. Їх вік не повинен перевищувати чотирьох років. А також при виборі слід враховувати всі кліматичні особливості регіону проживання і брати тільки районовані сорти ліан.
  4. Час для посадки. Найбільш підходящим часом для посадки саджанців або насіння ліан є весна або осінь. Теплолюбні ліани для їх адаптації на новому місці краще висадити ранньою весною.
  5. Грунт. Майже всім ліанах підходить родюча слабокисла грунт. При цьому місце посадки повинно добре прогріватися сонцем і бути захищеним від сильних вітрів.

   посадка ліан
   Процес посадки ліан

  6. Розміщення ліан біля будинку. При такій посадці, лунки для саджанців необхідно робити подалі від стін, щоб уникнути попадання води під фундамент будинку під час поливу рослин.
  7. Установка опор для ліан. Опори треба ставити ще до посадки рослини. Якщо поставити їх пізніше, то є ймовірність пошкодження кореневої системи саджанця. Опори повинні добре витримувати не тільки сама рослина, але і всі природні умови, наприклад, такі як сильний вітер, злива або снігопад.

  Догляд за садовими ліанами

  Всім без винятку ліанах для саду, як втім, і іншим рослинам, потрібен правильний і своєчасний догляд. Він включає в себе такі обов'язкові етапи:

  • Підв'язка кучерявих ліан. Як неї використовую, як правило, мочало або сизальовий шнур. Підв'язку роблять відразу ж, як тільки рослина висадили в грунт. Після того як ліана своїми втечами добре зачепиться за постійну опору і почне по ній витися, підв'язку прибирають;
  • Полив. При поливі струмінь води направляють безпосередньо на коріння рослини. Полив повинен бути рясним. Поливають рослини тільки в спеку, а також протягом усього періоду цвітіння ліани;

   полив ліан
   Схема пристрою дренажних колодязів для поливу ліан

  • Садова обрізка. В її потребують майже всі види багаторічників. Її проводять регулярно, обрізаючи непотрібні стебла. Вона допомагає ліанах якнайкраще і рясніше цвісти протягом усього теплого сезону. Наприклад, такі ліани як жимолость і кампсис слід обрізати навесні, а гліцинію і Акебія після їх повного процвітання;
  • Підживлення добривами. Для неї використовують як мінеральні, так і калійно-фосфорні добавки. Мінеральні вносять в грунт на початку весни, а калій і фосфор в кінці літа або восени;
  • Утеплення ліан. Деякі види ліан треба обов'язково вкривати на зиму. Для цього спочатку обрізають всі пагони, залишаючи тільки основну гілку. Її притискають до грунту і засипають землею. Потім зверху закривають лапником або спеціальним матеріалом.

   утеплення ліан
   Утеплення ліан на зимовий період

  Дотримуючись всіх цих нескладних правил і враховуючи всі нюанси по вирощуванню ліан, можна з їх допомогою на будь-якій ділянці або в саду втілити в життя найоригінальніші ідеї - зробити їх більш живими, свіжими і затишними. Це під силу навіть початківцям садівникам.

  Опубликовано: 19-04-2019, 22:28
  0

  Похожие статьи


  Наверх