Декоративні дерев'яні наличники

декоративні наличники

При слові «лиштви» перед очима у багатьох виникне російська хата з вікнами і дверима, окантованими різьбленими дерев'яними планками нагадують мереживо. З давніх-давен повелося, що найбільш затребуваним матеріалом для виготовлення лиштв є деревина, і так залишається донині. Красива ажурна окантовка з дерева на вікнах і дверях надають будинку особливий шарм і неповторність, будучи помітною декоративною деталлю стильного фасаду будинку.

декоративні наличники
Різні типи і візерунки декоративних наличників

Для чого призначені лиштви

Лиштви - важлива деталь архітектурного будови. Це обрамлення для дверей або вікна, яке приховує монтажні щілини між дверною або віконною коробкою і стіною. На сьогоднішній день лиштви можуть бути виконані не тільки з деревини.

В основному декоративне оздоблення вікон і дверей виконується з фанери, ПВХ, металу або МДФ. З цих матеріалів ламінована фанера використовуються тільки для декорування вікна чи двері всередині приміщення.

Традиційні різьблені прикраси та елементи з дерева все частіше можна побачити в сучасному декорі. Лиштва для вікна або двері виконує важливі функції і має такі переваги:

 1. Привабливість. Декоративні віконні лиштви дуже красиві і є справжнім витвором мистецтва.
 2. Екологічність. Різьблені лиштви виготовляються з натуральної деревини і дають відчуття близькості до природи.

  різьблений наличник
  Різьблений лиштва з дерева

 3. Підкреслена індивідуальність будови. Різьблені лиштви можуть бути прикрашені авторським унікальний візерунком, який зроблять вікна і фасад неповторними.
 4. Зміна візуального сприйняття вікна або фасаду. За допомогою лиштв можна зробити маленькі або вузькі вікна більше, візуально витягнути або розширити будівлю.
 5. Створення загального стилю. За допомогою лиштв житловий будинок, паркан і інші елементи на ділянці можна об'єднати в єдиний архітектурний задум. Наприклад, якщо ділянка оточують різьблені штакетіни, будинкова різьблення по дереву на фасаді буде як не можна до речі.
 6. Декоративний лиштва для вікна або двері зменшує втрати тепла з приміщення і забезпечує додаткову звукоізоляцію.
 7. Лиштва захищає щілини між коробкою і стіною отвору від попадання опадів, пилу та бруду.
 8. Різьблені лиштви оберігають утеплювач, розташований між коробкою і стіною від пошкоджень ультрафіолетом і опадами.

  лиштва на вікно
  Різьблені лиштви для пластикових вікон

Також слід враховувати, що дерев'яні лиштви, особливо з різьбленою обробкою мають ряд недоліків:

 1. Щоб різьблені деталі і елементи виглядали на фасаді гармонійно, будова має бути витримано у відповідному стилі. Будинок повинен бути виконаний з колоди, бруса, обшитий дерев'яною вагонкою або її імітацією.
 2. Складно поєднувати різьблені дерев'яні елементи з сучасними вікнами з пластика. Не завжди декоративний лиштва підходить до готового вікна або двері. Щоб обробка відповідала можна встановити пластикові склопакети, ламіновані під дерево або пофарбувати лиштва в білий колір.
 3. Дерев'яні вироби нестійкі до факторів зовнішнього середовища: опадам, вологості, перепадів температур, грибкових уражень, комах.
 4. Декоративний лиштва з дерева потребує якісної обробці і регулярного догляду. Без спеціальних захисних засобів дерево швидко втрачає свої зовнішні та експлуатаційні характеристики.

  дерев'яні лиштви
  Підбірка декоративних наличників з дерева

Однак при правильному догляді можна не побоюватися за схоронність виробів з деревини. Є безліч антисептичних просочень для обробки дерев'яного будинку, які збережуть навіть найскладніші різьблені вироби.

Яку деревину вибрати для лиштви

Для виробництва наличників можна використовувати різні сорти деревини - дуб, модрину, сосну, липу, вільху, горіх і навіть березу або фруктові породи. Найкраще використовувати міцну атмосферостойкую деревину твердих порід. Однак тверді сорти дерева складніше піддаються обробці, тому така обробка для дверей і вікон буде коштувати дорожче.

 1. Тверді породи деревини - дуб, ясен, бук - дуже міцні і довговічні, стійкі до вологи і гниття. Щоб виготовити декоративні різьблені вироби з цих сортів, буде потрібно більше часу і зусиль. Таку деревину доцільно вибирати в регіонах з дуже сухим кліматом або, навпаки, при підвищеній вологості. Сильні перепади температур також вимагають вибору більш надійних матеріалів для вуличних наличників.

  дубовий лиштва
  Приклад різьбленого дубового лиштви

 2. Листування м'які сорти деревини - липа, осика, вільха. Прекрасно підходять для різьблених наличників, обробка такого матеріалу не представляє складності. Але така деревина дуже гігроскопічна і вимагає якісної обробки.
 3. Береза ​​- має середню жорсткість, добре обробляється, зрізи виробів виходять рівними і акуратними.
 4. Деревина хвойних порід - переважно це доступна і поширена сосна. Матеріал досить простий в обробці, недорогий, володіє непоганими експлуатаційними властивостями.
 5. Такі дерева як яблуня, вишня можуть використовуватися для створення невеликих різьблених деталей. Окремі прикраси використовуються як декоративне оздоблення на основному полотні лиштви.

Види дерев'яних наличників

Розрізняють такі лиштви з дерева:

 • Плоский лиштва. Найпростіший вид лиштви, який не потребує складного технологічного процесу і високих витрат при виготовленні. Вартість таких наличників невисока;
 • Стандартний лиштва. Дерев'яні вироби з фасонної злегка випуклою поверхнею. Декоративний рельєф на таких виробах може бути розташований довільно і не завжди симетричний. Технологія виготовлення відрізняється більшою складністю, і вартість таких наличників буде відповідно вище плоских;
 • Фігурний лиштва. Самий декоративний і дорогий вид дерев'яних наличників. Виробництво виробів з фігурною поверхнею здійснюється на спеціальних верстатах з вертикальними фрезами. Верстати управляються за допомогою комп'ютерної програми.

Декоративні віконні та дверні лиштви розрізняються також залежно від способу установки і кріплення, вони можуть бути:

види наличників
Підбірка видів дерев'яних наличників
 • Накладними. Лиштва закріплюється на поверхню за допомогою клейового складу, цвяхів або саморезов;
 • Телескопічними. Вироби забезпечені спеціальними пазовими кріпленнями з Г-подібними виступами. Лиштви з таким кріпленням виглядають більш привабливо і коштують трохи дорожче накладних. Найчастіше таким способом здійснюється обробка дверних прорізів.

Який буває різьблення на лиштви

За типом різьблення можна виділити чотири основні техніки, які використовуються для обробки лиштв:

Плосковиемчатая різьблення

Дерев'яні лиштви з таким типом різьблення виконується за допомогою контурних прорізів по лініях нанесеного малюнка. Плосковиемчатая обробка наличників найчастіше комбінується з іншими видами різьблення і буває двох різновидів:

 • геометрична різьблення - надрізи на полотні лиштви мають строгі геометричні лінії;
 • контурна різьба - обробка лиштви по нанесеним контурних лініях.

  різьба по дереву
  Покрокове виконання різьблення по дереву

Плоскорельефная різьблення

Складніша декоративне оздоблення деревини, при якій краю візерунка обробляються особливим способом для перекази малюнку об'ємності. При цьому фон і малюнок знаходяться в одній площині. Така різьблення вважається однією з найскладніших і трудомістких. Розрізняють три види плоскорельефной різьблення:

 • з заоваленной контурами - контур малюнка закруглюється, з боку фону візерунка робиться сильніше заоваліваніе, ніж з боку канавки;
 • з підібраним фоном - фон покривається різними профільними різанням для посилення візуального ефекту;
 • з подушкові фоном - фон малюнка при даному типі різьблення не повинен бути плоским і за формою нагадує подушечки. плоскорельефная різьблення

Прорізна різьблення

Різьблені лиштви, виконані по пропильной технології дуже красиві і різноманітні. При такому типі різьблення візерунок прорізається наскрізь через лиштва, завдяки чому отримана планка нагадує мережива. Віконний наличник кріпиться або безпосередньо на стіну, або більш тонка різьблена планка закріплюється на плоску основу.

Цей спосіб різьблення називається накладним. За допомогою таких накладок з різьбленого дерева можна перетворити прості лиштви в декоративні. Для більшого візуального ефекту накладної лиштва потрібно кріпити на поверхню контрастного кольору.

Вартість дерев'яних наличників

Дерев'яний лиштва, по суті, накладна декоративна планка з масиву дерева, його відносять до одного з видів погонажних виробів. Залежно від сорту дерева і складності робіт одні погонний метр різьбленого лиштви можна купити в середньому від 500 до 1500 рублів.

Накладні прорізні лиштви з клеєної сосни можна купити за 500-800 рублів за погонний метр. До речі, клеєний масив - дуже правильний вибір. Такий матеріал менше схильний до розтріскування і температурних розширень завдяки зниженню напруги всередині деревини.

Різьблені вироби з простим симетричним візерунком, виготовлені на фрезерувальних верстатах, можна купити за ціною від 300 рублів за погонний метр. Зазвичай такі вироби не оброблені і виготовлені з масиву хвойних порід деревини класу А або В.

Різьблені лиштви з цінних порід деревини ручної роботи, виконані за індивідуальними замовленнями, коштують дуже дорого - від 8000 рублів за квадратний метр.

дорогі лиштви
Приклад дорогих різьблених наличників

Крім цього за окрему плату вироби повністю підготують: оброблять захисними складами, пофарбують у потрібний колір або покриють лаком. Вартість установки і зборки наличників зазвичай становить приблизно 15% від загальної вартості виробів.

Все більше майстерень пропонують свої послуги з виготовлення різьблених наличників і інших виробів з натурального дерева. Це говорить про те, що попит на древнє зодчество і інтерес до традицій предків відроджується і набирає обертів. В епоху типових забудов і стандартів різьблене мистецтво - це прагнення зробити своє житло унікальним, неповторним і колоритним.