Рельєфне різьблення по дереву

рельєфне різьблення

Рельєфне різьблення по дереву може стати не просто захопленням. Освоївши навички володіння інструментів і познайомившись з технологією, майстер зможе отримати хороший і стабільний джерело додаткового доходу. Прикраси з дерева затребувані і в квартирах, і в заміських будинках.

рельєфне різьблення
Приклад картини виконаної рельєфним різьбленням

Типи різьблення по дереву

Різьба по дереву - традиційний промисел багатьох народів. Цей тип прикладного мистецтва має багатовікову історію. І за цей час майстри створили кілька різновидів технологій, таких як:

 • плоскорельефная різьблення;
 • глуха рельєфне різьблення. глуха рельєфне різьблення

До того ж як окрему різновид фахівці виділяють обробку дерева в Кудринская стилі (Кудринская-абрамцевском). Своєю назвою стиль зобов'язаний місцем свого народження - селі Кудрино в Підмосков'ї. Він відрізняється рясними рослинними орнаментами, гірляндами з квітів, в яких поміщені своєрідні тварини і птахи.

Свою назву тип обробки дерева отримав від слова «рельєф», що в нашому випадку розуміється як ділянки, підняті над загальною поверхнею. Плоскорельефная різьблення, в свою чергу, ділиться по способам виконання на:

 • барельєфну;
 • горельєфним.

Перший тип має високий рельєф, другий - нижчий. Ознакою глухий різновиди обробки деревини є суцільна різьблена поверхня фону без рівних поверхонь.

плоскорельефная різьблення
Покрокове виконання плоскорельефной різьблення

У плоскорельефной різьбі фон розташований нижче рівня малюнка, і його вибирають стамескою того чи іншого типу. Одна з різновидів художньої обробки дерева - контурна різьба. Вона відрізняється від рельєфною тим, що на поверхню матеріалу наноситься малюнок, контури якого вибираються спеціальним інструментом.

Виступаюча частина залишається плоскою, і тільки контури підкреслюють зображення, в той час як рельєфно виконана різьба має фігурну поверхню малюнка.

Відзначимо, то прорізна обробка має на увазі повну вибірку фону, тобто малюнок немов висить у повітрі.

Що можна отримати, вирізаючи по дереву

Основним малюнком, який виконується в техніці плоскорельефная різьблення або ж інший його різновиди, є орнамент для різьблення. Це може бути простий геометричний малюнок або ж рослинність, стилізація.

рельєфне різьблення
Приклад шкатулки виконаної рельєфним різьбленням

Більш досвідчені майстри включають в свої роботи зображення тварин, птахів, людей. Присутні як традиційні народні сюжети, так і композиції на теми сучасності. Все впирається в майстерність автора і його вміння перенести на дошку зображення.

Оскільки вихідним матеріалом для такого типу роботи є дерев'яна дошка, то з неї роблять:

 • плити для обробки поверхонь;
 • різьблені лиштви;
 • віконниці;
 • рами для картин і дзеркал; різьблена рама для картини
 • накладні прикраси для меблів;
 • меблі.

Асортимент виробів дуже великий. Рельєфно можна обробити поверхню обробної дошки і підвіконня, в загальному, будь-яку річ в будинку, що має плоску поверхню. Найбільш затребуваними є сувеніри, виконані в стилі рельєфна або контурна різьба.

Зроблена своїми руками річ в традиційному народному дусі стане прекрасним подарунком для рідних і близьких. А ще, освоївши роботу, майстер зможе продавати сувеніри через інтернет. Такі вироби дуже затребувані, особливо за кордоном.

Як вибрати і підготувати дерево для різьблення

Починати тренуватися робити різьблені рельєфні поверхні можна на вже готових дошках. Підійдуть полки зі старих стелажів, деталі, які можна купити за безцінь в будь-якому столярному цеху або на пилорамі. Найбільш відповідною для різьблення вважається деревина липи. З плюсів цієї породи майстри відзначають рівномірну щільність, незначну усадку при сушінні і швидке висихання, крім того, можливість різати рельєфно як уздовж волокон, так і поперек них.

Перед роботою матеріал потрібно просушити. Дерево заготовлюють з листопада по лютий, коли в ньому мало соків. Якщо майстер купує вже готову заготовку, то потрібно уточнити, чи була вона просушена. Якщо робить сам, то процес виглядає наступним чином. Спершу ствол очищається від гілок і кори, потім ріжеться на частини.
деревина для різьблення
Потім дерево для різьблений обробки виварюється в ємності з додаванням солі протягом 4 годин. Це видалить соки і прискорить процес сушіння. Потім заготовки опускають в підвал, де ставлять сторч на бетонну підлогу. Це витягне надлишок вологи, після чого деревину укладають в провітрюваному приміщенні під навісом для сушки. Нормальним вважається вміст вологи в межах 12-10%. Без спеціальних приладів зміст можна дізнатися так. З торця зрізають шматок завдовжки 3 см і шириною 15 см (зайве видаляють).

Фрагмент зважують, після чого сушать 5 годин при температурі + 100 ° С в духовці. Після знову зважують і роблять обчислення. Для цього отриману різницю ділять на 150 і множать на 100. Результат покаже наявну вологість.

Які інструменти будуть потрібні для роботи

Робота з деревом виконується в кілька етапів.

етапи різьблення
Етапи різьблення по дереву

І для кожного з них потрібен свій набір інструментів і приладдя. Перший етап - підготовка матеріалу. Для цього вибирається добре просушена деревина, поверхня якої вирівнюється і шліфується. Початківцям майстрам краще використовувати матеріали з м'яких порід, сосни або липу. Робота з ними не вимагає великих зусиль, а в разі помилки можна взяти нову дошку, тому що ці породи недорогі й доступні.

З ростом рівня майстерності різьбяр перейде на обробку більш красивою деревини, такої як вільха, клен, ясен, а також більш твердої - дуба, бука та ін.

Другий етап - вибір малюнка. Вибравши, майстер робить ескізи для різьблення, тобто переносить зображення на поверхню дерева. Перші кроки в обробці дерева рельєфно досвідчені майстри радять починати з простих геометричних малюнків.

ескіз рельєфне різьблення
Підбірка ескізів та візерунків для рельєфного різьблення

Освоївши техніку і набивши руку, можна переходити до складних рослинним орнаментами.

Для роботи будуть потрібні:

 • стамески;
 • штихеля;
 • ножі-різаки;
 • різці;
 • молоток для стамесок;
 • набір для правлення інструмента.

Фахівці відзначають, що для кожного типу деревини необхідний свій набір інструментів. Для обробки поверхні також потрібна наждачний папір різного розміру і набір для шліфування дерева. Прорізна обробка також вимагає наявності набору надфилей.

Особливості рельєфного різьблення

Фахівці відзначають, що плоскорельефная різьблення і інші різновиди подібної обробки дерева мають ряд особливостей. Технологія унеможливлює полірування деревини. Тому майстри обмежуються тільки чистової обробкою і шліфуванням великих елементів малюнка.

Ескізи робляться в масштабі 1: 1, щоб було зручно переносити малюнок на поверхню. Для цього краще використовувати міліметровий папір і кальку, що спростить перенесення зображення.

рельєфне різьблення ескіз
Ескіз для рельєфного різьблення виконаний самостійно

Виготовляючи рельєфно зображення, контур спершу прорізають, а потім починають обробляти, надаючи опуклість малюнку. Роблячи ескізи, потрібно пам'ятати про це. Відзначимо, що прорізна обробка утворюється з плоскорельефной. Для цього потрібно видалити наявний фон, залишивши тільки опуклий малюнок.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:21
0
Наверх