13-04-2019, 12:37

Креслення сходів

креслення сходів

Креслення сходів, представлені в інтернеті, дають можливість легко підібрати підходящий варіант. Але кожен будинок має свої конструктивні особливості. Тому готові рішення можуть не підійти. Та й складений своїми руками креслення, за яким в подальшому встановиться сходи, стане особливим предметом гордості господаря перед родичами, сусідами, друзями.
креслення сходів

Види конструкцій, кріплення - підбір матеріалу

Перед початком проектування слід вирішити питання з видом конструкції. Можна умовно виділити наступні варіанти:

 1. Прямі. Найпростіша модель для розрахунку і монтажу. Та й в експлуатації ці конструкції, якщо дотримані будівельні норми, найзручніші і безпечні. Для їх установки потрібно великий простір.
 2. Поворотні з майданчиком. Ці конструкції встановлюють, щоб частково скоротити займану площу і забезпечити комфортне, безпечне переміщення. Додаткова зручність дає поворотна майданчик, на якій вільно можна розійтися із зустрічним рухом і перепочити при підйомі. Поворот здійснюється на 90˚ або 180˚. Проекти сходів в будинку можуть мати місце два чи три сходових маршу.

  поворотна сходи з майданчиком
  Приклад креслення поворотних сходів з майданчиком

 3. Забіжні поворотні. Різновид попереднього варіанту, тільки замість майданчиків монтуються ступені. Проступи в таких конструкціях мають форму усіченого трикутника. Більш складний варіант для розрахунку і монтажу, але дозволяє заощадити зайві 1,5-2 кв. м.
 4. Гвинтові. Найбільш компактні конструкції. Встановлюються в будинках з маленькою площею. Можуть використовуватися як додатковий пристрій до основних сходів. Рекомендується встановлювати в будинках, де отвір передбачений до 3 000 м. Не самий зручний і безпечний варіант.
 5. Криволінійні, радісно. Більш складні конструкції, розробку і монтаж яких, краще довірити професіоналам.

Важливим для конструювання або вибору креслення є варіант несучої конструкції під сходи:

 1. Больцовое. Від німецького «болти».
  больцовая сходи
  Так виглядає больцовая сходи

  Кріплення здійснюється безпосередньо до стіни (рекомендується цегляну підставу). Такі конструкції виглядають легко, але при цьому витримують необхідне навантаження.

 2. Через стійку. Найчастіше застосовується для гвинтових сходів в якості основної опори. Для поворотних моделей може застосовуватися як додаткова стійка.
 3. Тятива. Складається з двох бічних напрямних профілів, до яких кріпляться ступені. Для цього з внутрішньої частини балок робляться пази під них. У таких конструкціях боковини ступенів закриті напрямними профілями.
 4. Косоур. Схожий на попередній вид конструкції, але профілі по верхній частині мають фігурний гребінь, випиляний під розміри сходинок (висота, глибина). У цих сходах збоку видно торці проступи і подступенка (горизонтальний і вертикальний елемент сходинки). сходи косоур

Матеріал підбирається з урахуванням планованої конструкції і загального дизайну інтер'єру. Обмежень в цій області немає. Часто використовується комбінування: метал, як несуча частина конструкції, і скло, дерево, керамічна плитка, інші в якості ступенів.

Дані для складання креслень

Для початку визначаються з місцем розташування майбутньої конструкції і проводять такі виміри:

 1. Висота прорізу. За основу береться чистову підлогу, першого і другого поверхів. Відстань від одного до іншого - необхідний параметр.
 2. Ширина прорізу. Слід зазначити, що вона може мати різну конфігурацію: від найбільш затребуваною - прямокутної до фігурної (коло, овал або інше нестандартне виконання). Цей параметр істотно впливає на вибір конструкції.
 3. Висота від стелі до підлоги першого поверху. В подальшому дозволить розрахувати висоту проходу і правильно спроектувати і сконструювати сходи в будинку.

  схема сходи з розмірами
  Схема і креслення сходів з розмірами по висоті і ширині

 4. Прокреслюють в масштабі план першого поверху в приватному будинку. Визначається місце початку сходів, розмічається довжина маршу по підлозі. Якщо планування першого поверху в місці розташування конструкції має виступи, дверні та віконні прорізи, ніші, комунікації, то їх прокреслюють на схемі з прив'язкою до несучих конструкцій. Ці запобігти їх перекриття ще на етапі проектування. Чим більше деталей і розмірів в плані, тим менше проблем при монтажі.

До розробки креслення слід уважно вивчити будівельні норми для сходів:

 • Глибина, ширина, висота ступенів по всій довжині конструкції не повинні змінюватися. Це забезпечує зручність і безпеку руху;
 • Ширина сходового отвору для прямих маршів повинна бути від 900 мм, для гвинтових споруд від 800 мм;
 • Висота огорожі 900-1200 мм. Краще якщо воно передбачено по обидва боки сходів;

  висота перил
  Креслення у масштабі висоти перил сходів

 • Глибина прямих ступенів рекомендується від 200 до 400 мм (оптимальна від 250 до 320 мм). Для забежних конструкцій по вузькій частині мінімум 100 мм, по широкій до 400 мм, посередині 200-250 мм. Дозволяється нависання проступей до 50 мм;
 • Висота ступенів повинна бути в діапазоні 100-180 мм;
 • Кут ухилу до 45˚;
 • Якщо сходи виходять безпосередньо до дверей, то обладнується додаткова площадка шириною не менше метра;
 • Рекомендована кількість ступенів для одного маршу - 18 шт. Для забежних сходів -16 шт;
 • Висота проходу не менш 1 900-2 000 мм (мінімальна відстань від ступені до перекриття другого поверху);
 • Товщина матеріалу для конструкції.

Грамотні креслення сходів на другий поверх можна виконати тільки на основі перерахованих параметрів і подальших розрахунків. Кожен вид конструкції має свої особливості.

сходи на другий поверх
Креслення сходів на другий поверх

Методи отримання креслення

Виділити можна кілька способів складання проектної документації:

 • Самостійно. Зробити розрахунок і виконати креслення сходів для нескладних конструкцій (прямих, поворотних з майданчиком) під силу багатьом. Більш складні варіанти краще довірити професіоналам;
 • Програми для проектування сходів. Дозволяють здійснити детальне конструювання, отримати візуалізацію споруди до початку монтажу і внести корективи. За допомогою 3D картинки можна подивитися, як впишеться сходи в навколишній інтер'єр. В цьому випадку може піти кілька днів на освоєння софту;
 • Готові рішення. Креслення сходів, представлених в інтернеті, можуть пропонуватися з докладною деталізацією і без неї. Такі проекти слід перевіряти на відповідність розрахунків і будівельних норм. Для консультації можна звернутися до професіоналів.
  креслення сходів
  Приклад готового креслення сходів

  Це вийде значно дешевше, ніж вносити корективи в момент монтажу. Ще одна тонкість - слід розуміти, наскільки впишеться за параметрами готове рішення в місце установки;

 • Онлайн-калькулятори. Пропонуються деякими розробниками і виробниками. Такі софти можуть розрахувати і автоматично сформувати креслення на основі введених даних. Ці ж програми виводять список рекомендацій зі зміни параметрів, якщо вони не відповідають технічним нормам. Мінус калькуляторів - конструкція не пов'язана з плануванням двоповерхового будинку;
 • Звернення до професіоналів. Такий спосіб вважається найдешевшим. креслення сходів Тому що саме досвід і професійні навички дозволять виконати грамотний розрахунок, креслення сходів з урахуванням особливостей інтер'єру. Представлена ​​деталізація і рекомендації по матеріалу зможуть забезпечити естетичність, надійність, довговічність, комфорт і безпеку готової конструкції.

Кожен сам вибирає спосіб отримання конструкторської документації. Якщо є сили, час, то можна і вручну підготувати схему і деталізацію сходи.

Основні формули для розрахунку

Для отримання додаткових даних при складанні креслення використовують кілька основних формул.

 1. Теорема Піфагора. a ^ 2 + b ^ 2 = c ^ 2. Дозволяє вирахувати довжину сходового прольоту для прямих конструкцій. Де a, b - висота отвору і довжина проекції сходів (відведені метри для конструкції по підлозі), c - довжина сходового прольоту.
 2. Кількість ступенів (K). Розрахунок роблять, відштовхуючись від планованої висоти ступені (h) і висоти отвору (Н): K = H / h. Параметр h вибирається з рекомендованого діапазону з урахуванням власної зручності підйому ноги на потрібну висоту.
 3. Формула комфортного переміщення. За основу береться середньостатистичний крок людини 600-640 мм (P), планована висота подступенка (h) і глибина проступи (t): Р = 2h + t. Цю формулу застосовують для пошуку одного показника габаритів щаблі в зв'язці з іншим.

  габарити ступенів
  Розрахунок габаритів ступенів сходів

 4. Розрахунок довжини прольоту (с) можна здійснити ще одним способом. Визначивши кількість і глибину ступені через множення, отримують необхідний параметр: з = К * t.
 5. Висота проходу - важливий показник для комфортного і безпечного руху. Від висоти отвору віднімається рекомендована цифра (1900-2000 мм). Залишок ділять на плановану висоту подступенка з урахуванням товщини проступи. Отримують кількість ступенів, які можуть перебувати в зоні перекриття другого поверху. Інша кількість має бути розташоване під отвором.

При розрахунках рекомендується звіряти дані з технічними нормативами для сходів. У разі необхідності коригують висоту і глибину ступенів. Але також при розрахунках і складанні креслення конструкції не варто забувати про товщину матеріалу. Інакше виконана робота буде працювати коректно.
технічні нормативи сходів

Креслення сходів

Якщо рішення прийнято самостійно готувати креслення і розрахунок конструкції, то слід розуміти, що кожен вид сходів має свої особливості проектування.

Прямі

Найпростіший вид конструкції, так як зробити креслення і розрахунок не складе труднощів навіть для недосвідченого столяра.
Вираховується довжина прольоту, кількість ступенів, їх глибина і висота. Визначаються з шириною сходів. За кількістю ступенів вирішується - скільки буде маршів. При кількості більше 18 рекомендується облаштування майданчика. Її розміщують посередині, вгорі або внизу сходів.

пряма сходи
Схема і креслення прямих сходів

Крім основних проекцій, слід ретельно розрахувати і прокреслити деталі конструкцій. Для прямих маршів використовуються наступне способи кріплення: косоури, тятива, больцовое.

Поворотні сходи з майданчиками

Сходи такого плану можуть бути двох - або трехмаршевие. Розміщення майданчиків багато в чому залежить від параметрів приміщення і розрахункових даних висоти проходу, ширини отвору. Допускаються конструкції з нижнім розміщенням переходу, посередині і вгорі.

Оптимальними по комфорту і безпеки вважаються перші два варіанти, так як добре проглядаються з різного рівня висоти.

При проектуванні слід розуміти, що габарити майданчики не повинні бути менше ширини подведенного прольоту.
поворотна сходи
Рекомендовані системи кріплення: косоури, тятива, больцовое поєднане з опорною стійкою. Розрахунки ведуться за раніше поданими формулами.

Сходи з забіжними сходинками

Ці конструкції складні для самостійного проектування. Краще довіритися професіоналам. Якщо все ж вирішено застосувати свої сили, то можна скористатися проектними програмами або онлайн-калькулятором, який автоматично видасть креслення і деталізацію. Але доведеться вручну робити прив'язку отриманої схеми до плану приміщень.
Для ручного проектування можна скористатися методом пропорцій. Існує ще три способи (датська, розгортки, підйому ліній), але вони більш складні для сприйняття і конструювання.

сходи забіжні щаблі
Приклад сходів з забіжними ступенями

Основна проблема при конструюванні - розрахувати форму і кількість забежних ступенів. Їх конфігурація іноді відрізняється.
Система кріплень аналогічна попередньому варіанту.

Гвинтові

Як зробити розрахунок даних для спіральних сходів? Так, він ведеться за іншою формулою, але основні вимоги до ергономіки залишаються колишніми. Для зручності розрахунку і проектування скористаємося прикладом. Висота прорізу Н = 2800 мм (2,8 м), ширина сходів S = 1000 мм (1 м), діаметр опорного стовпа d = 200 мм (0,2 м).

 • Вираховується діаметр всієї конструкції (D = 2 * S + d): 1 * 2 + 0,2 = 2.2 м;
 • Креслимо окружність з отриманим діаметром. Розраховуємо радіус R (R = D / 2): 2.2 / 2 = 1.1 м;
 • У центр отриманого кола вписуємо коло з діаметром d = 0,2 м. Розраховуємо її радіус r за попередньою формулою 0,2 / 2 = 0,1 м; радіус гвинтових сходів
 • Прокреслює окружність з радіусом R1. Це середня лінія сходження по сходах. Іншими словами, середина ступенів. R1 = S / 2 + r: 1/2 + 0,1 = 0,6 м. Рекомендована ширина для забежние проступи s на цій відстані 200-250 мм (0,2-0,25 м). Для прикладу виберемо s = 0,25 м;
 • Розрахуємо кількість ступенів n = 2ΠR1 / s: n = 2 * 3,14 * 0,6 / 0,25 = 15,072. Відповідно, 15 ступенів;
 • Коло з радіусом R1 ділимо на 15 рівних частин;
 • Висота проходу (повний виток) Н1. Нормативний діапазон 1900-2000 мм. Для прикладу візьмемо 2000 мм (2 м), товщина ступені 50 мм (0,05 м). Тоді висота повного витка Н1 буде: 2 + 0,05 = 2,05 м; схема гвинтових сходів
 • Висота ступенів h розраховується просто h = H1 / n: 2,05 / 15 = 0,137 м (137 мм). Отримана висота лежить в діапазоні оптимальних нормативних вимог;
 • Загальна кількість ступенів розраховується звичайним методом. Висота прорізу ділиться на висоту ступені: 2,8 / 0,137 = 20,44 шт. Залишок округлюють в будь-яку сторону. Вирівнювання кількості ступенів здійснюється за рахунок зміни висоти першої сходинки. Цей параметр підганяється за місцем в момент монтажу.


Розрахунок даних для проектування та будівельні норми дозволяють найбільш точно розробити креслення і деталювання сходів будь-якого типу. Для складних фігурних конструкцій з забіжними ступенями краще звернутися до професіоналів. Вони підберуть і змонтують найбільш підходящий варіант.