Установка дерев'яних балясин

монтаж балясин

Дерев'яні балясини - це декоративно-захисний елемент сходової конструкції. Без сумніву, саме стійки огорожі задають стиль і роблять сходи привабливою і оригінальної.

монтаж балясин
Змонтовані балясини і перила дерев'яних сходів

На балясини покладаються такі завдання:

 • огорожу сходового маршу;
 • забезпечення комфортного і безпечного пересування;
 • виконання функції опори для поручнів і перил;
 • надання зовнішньої і стилістичної завершеності конструкції.

Вимоги до сходових поручнів

Проект сходової конструкції протяжністю більше п'яти ступенів повинна мати огорожу. Існують будівельні норми і вимоги, дотримання яких зроблять сходи безпечними і захистять від випадкового падіння:

 1. Просвіти між балясинами повинні бути не менше 15 см.
 2. Якщо в будинку є маленькі діти бажано зменшити відстань між балясинами до 10 см.

  креслення балясин
  Креслення у масштабі для установки балясин

 3. Кріплення стійок потрібно здійснювати в двох місцях - до поручнів і сходах.
 4. Оптимальна висота перил повинна бути не менше 0,9 м.
 5. Якщо не виходить дотримати рекомендоване відстань між балясинами, розташованими по одній на ступені, потрібно встановити по дві стійки на одному щаблі.
 6. Поручні повинні бути зручними для експлуатації - мати гладку поверхню, але не бути слизькими.
 7. Поручень на початку і кінці потрібно кріпити на більш масивні бічні стійки-опори.

Конструктивні особливості балясин

Дерев'яну балясину умовно ділять на три частини:

 1. Підстава. Нижня опорна частина стійки, виготовляється з запасом довжини, для підгонки і кріплення вироби.
 2. Центральна частина. Найкрасивіша складова балясини, несуча декоративно-естетичну функцію. Часто прикрашається різьбленням від простих візерунків до скульптурних форм.

  схема балясин
  Схема для монтажу балясин

 3. Опора для поручня і перил. Ця частина стійок кріпитися на подперільнік і перила.

Дерев'яні балясини виробляють з різних сортів деревини, і вони можуть мати саму фантазійну форму, різний перетин і товщину.
Перш за все можна виділити наступні види балясин:

 1. Плоскі - виготовляються з дошки або фанери.
 2. Прості стійки - відрізки певного розміру з круглим або квадратним перетином.
 3. Фігурні і точені - обробка дерев'яних стійок здійснюється за шаблоном на верстатах.
 4. Різьблені - є найскладнішими і декоративними різьбленими балясинами, нерідко ручної роботи.

Вибір деревини для балясин

Щоб в майбутньому сходова конструкція не деформувалася, всі її елементи слід виконувати з однієї деревини, бажано твердих сортів. Для балясин використовують такі породи дерева:

 1. Модрина. балясини з модрини З цієї міцної деревини виходять дуже надійні вироби не піддаються гниттю і стійкі до вологи. Однак потрібно дотримуватися обережності під час сушки можлива поява тріщин.
 2. Сосна. Деревина прекрасно ріжеться і шліфується, стійка до грибкових захворювань і температурних перепадів. Вартість дерев'яних виробів з сосни дуже демократична.
 3. Ясень. Дерево прекрасно гнеться і практично не деформується. Ясень дуже міцний і довговічний, витримує значні навантаження.
 4. Бук. Деревина має красивий малюнок і прекрасно піддається обробці.
 5. Дуб. Дерев'яні сходи з дуба відрізняє міцність, довговічність і розкішний зовнішній вигляд. Вироби з дуба стійкі до вологи, не коробляться і не тріскаються. Сходи з дуба прикрашена такими ж балясинами може пережити не одне покоління.

  дубові балясини
  Так виглядають балясини з дуба

Кріплення балясин до сходів

Установка балясин своїми руками може здійснюватися на наступні конструктивні елементи сходів:

 • на сходову площадку;
 • на тятиву або на косоур;
 • на ступені.

Тятива і косоур - несучі похилі балки і основні елементи сходів. Тятива - це похила дошка, встановлена ​​з боків ступенів. В спеціальні пази тятиви встановлюються і утримуються сходинки.

Встановити стійки на таку конструкцію можна безпосередньо на тятиву. Якщо розміри тятиви не підходять для заснування балясин використовується спеціальна дошка - подбалясіна. З її допомогою збільшують ширину тятиви.

схема кріплення балясин
Детальна схема для кріплення балясин до сходів

Сходи на тятивах зазвичай використовують у великих приміщеннях, тому що вона масивна і займає досить багато місця. Більш компактними є сходи на косоурах. У цьому випадку монтаж ступенів сходів здійснюється поверх балки на Гребньова кріпленні. Торцеві краї сходинок при цьому вільні і видно.

Для надійності косоур потрібно закріпити не тільки по краях, але і посередині сходів. Дерев'яні балясини в цьому випадку можна кріпити в косоур прямо через щаблі.

Найпростіше встановлювати балясини своїми руками На площадці або ступені. У першому випадку кріплення здійснюється на подбалясную дошку за допомогою шпильок. Провести монтаж на ступені можна декількома способами.

Способи кріплення балясин

Монтаж балясин своїми руками - процес досить відповідальний. Від надійності та правильності установки буде залежати безпека експлуатації сходів. Особливу увагу потрібно приділити верхнім і нижнім опорних стійок, а також надійно закріпити проміжні балясини. Варто враховувати, що люди можуть спиратися на поручні, тому огорожа сходів повинно бути зафіксовано міцно.
Кріплення балясин здійснюють:

 • на шпильках;
 • на шкантах;
 • на саморезах.

Монтаж на шпильки

Встановлювати балясини своїми руками можна на сталеві шпильки. Кріпити стійки на дерев'яні сходи бажано на оцинковані вироби довжиною близько 10 см і товщиною 8 мм.

підготовка балясин

Підготовчий процес установки дерев'яних балясин включає наступні пункти:
кріплення балясин

 1. Сходи разом з перилами, балясинами і іншими деталями шліфують, шпаклюють і просочують дерев'яну поверхню спеціалізованими захисними засобами.
 2. На балясинах і крайніх опорах строго по центру і під прямим кутом дрилем висвердлюють осьові отвори завглибшки 6-8 см. Для точного центрування можна використовувати направляючий брусок з розмірами під нижній торець балясини. У центрі бруска наскрізь просверливается отвір.
 3. Направляючий брусок надівається на свердло і разом з дрилем жорстко фіксується на тверду горизонтальну поверхню, наприклад на дошку або лист ДСП. Балясини рухають до свердла, і отримані отвори будуть розташовуватися рівно по осьовій лінії.
 4. У підготовлені отвори потрібно встановити шпильки, для надійності їх можна кріпити на клей. Зовні має залишитися приблизно 5-7 см шпильки.

Кріплення балясин до східців

кріплення балясин до шканту
Кріплення балясин до східців на шканти

Установка стійок до ступенями сходи буде здійснюватися в такий спосіб:

 1. У верхню і нижню ступінь вкручується саморіз, між ними туго натягується монтажна нитка. За нитки, за допомогою кутника і урахуванням рекомендованого відстані між балясинами, на кожному ступені відзначається осьової центр установки шпильок.
 2. Висвердлюють неглибокі отвори для шпильок свердлом 5 мм. Щоб отвори були строго вертикальними бажано скористатися спеціальною насадкою для дрилі, яка призначена для свердління перпендикулярних отворів.
 3. Підготовлені балясини вкручуються в щабель до повної стійкості.
 4. Вертикальність стійок перевіряють за допомогою рівня.
 5. До крайніх стійок на потрібній висоті і паралельно сходовому марші скотчем кріпитися рейка. На верхніх частинах балясин по рейці прочерчиваются лінії олівцем або маркером. відзначаємо по рейці
 6. Все балясини підрізають за відмітками.
 7. Коли стійки сходи зрізано під потрібним кутом, можна встановити подперільную рейку. Кріпити її потрібно до кожної балясині на саморізи по дереву.
 8. На завершення проводиться монтаж поручня.

Кріплення балясин до косоурам і тятиві

Установка балясин на косоури схожа з попереднім методом, крім деяких етапів:

 • Готуються отвори в щаблях прямо над опорною балкою, так щоб просвердлити щабель і дістати до косоура;
 • Підготовлені балясини зі шпильками потрібно встановити в косоур приблизно посередині. В іншому випадку кріплення близько до краю балки може пошкодити дерево;
 • Далі проводитися кріплення стійок до подперільніку і встановлюється поручень.

Якщо монтаж буде здійснюватися на тятиву, підстава балясин спиливается відповідно до кута нахилу сходів.

кріплення балясин
Приклад кріплення балясин під нахилом до сходів

Кріплення на тятиву здійснюється шпильками на шарнірах (ввертними петлями) щоб не виникло проблем з кутом нахилу кріплення.

Кріплення на шканти

Так як вага перил доводиться в основному на опорні стійки, проміжні балясини також можна встановлювати на шканти - округлі дерев'яні шипи.
Монтаж на шканти включає наступні дії:

 1. Розмітка ступенів і підстави балясин.
 2. Просвердлення отворів під половину довжини шканта в ступені і торці балясини.
 3. Отвори заповнюються клеєм ПВА.
 4. Установка шипів в отвори ступені і кріплення стійок на шканти.
 5. Після закінчення 2 - 3 годин клей схопиться і можна встановлювати поручні.
 6. Поручні до балясин також можна кріпити на шканти аналогічним чином.

  кріплення на шканти
  Приклад кріплення балясин на шканти

Установка на саморізи

Найпростіший спосіб встановити стійки сходи своїми руками - використовувати саморізи по дереву. Конструкція виходить досить надійної і довговічною.

 1. Спочатку потрібно підготувати балясини, для цього в стійки вкручуються саморізи під кутом, поки не здасться стирчить гострий кінчик шурупа на кілька міліметрів.
 2. Балясини встановлюються по розмітці на ступені, і саморіз угвинчується до кінця.
 3. Кріпити саморіз потрібно до утапливания капелюшки, а вийшло поглиблення замазують шпаклівкою по дереву.

Кріплення крайніх опорних стійок

Надійна фіксація особливо важлива для крайніх опор, саме на них припадає основна вага конструкції перил. Їх установка може проводитися двома відомими способами:

 • «Глухар». Для даного способу кріплення в опорній частині стовпа збоку вирізується паз особливої ​​форми, в який вкручується «глухар» - різновид болта. Товщина «глухаря» буде залежати від масивності опори. Трудомісткість такого кріплення полягає в виготовленні виїмки з косим кутом, яка не повинна вплинути на міцність опори;
 • Байонетною гайкою. У нижній частині опори готуватися невеликий виріз, і стійка прикручується до ступеня або підлоги за допомогою байонетною гайки, яка загвинчується спеціальним ключам. байонетна гайка

Встановлювати опорні стовпи обома способами досить трудомістким, буде потрібно терпіння, так як робота практично ювелірна. Закріпити балясини на дерев'яні сходи своїми руками не так вже й складно. Головне відповідально підійти до монтажних робіт і тоді сходи буде виглядати чудово, і відповідати всім вимогам безпеки.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:21
0
Наверх