Креслення для гвинтових сходів

гвинтові сходи схема

Гвинтові сходи є однією з найпопулярніших на сьогодні сходових конструкцій в будинку, квартирах, заміських котеджах і дачах. Такий попит на неї обумовлений її здатністю істотно заощадити місце в будинку, і одночасно привносить в інтер'єр приміщення деякі особливості.

гвинтові сходи схема
Схема пристрою і розміри гвинтових сходів

Гвинтові сходи - основні види

У приватних будинках найчастіше можна побачити такі гвинтові сходи:

 1. Поворотні або прямі маршові сходи.
 2. Модульні й збірні сходові конструкції.
 3. Сходи, закріплені за допомогою кронштейнів, больцев, косоуров.
 4. Гвинтові сходи-трансформери.
 5. Переносні сходові конструкції.
 6. Сходи всередині приміщення, так і зовні.
 7. Конструкції, що окремо стоять або прикріплені до стіни.
 8. Сходи з різними видами сходинок. Сходи можуть бути як відкритого типу, так і закритого.
 9. Гвинтові сходи з перилами або без них.

  гвинтові сходи перила
  Приклад креслення гвинтових сходів з поручнями

А також за своїм прямим призначенням все гвинтові сходи можна розділити:

 • вхідні;
 • міжповерхові;
 • Для підсобних або підвальних приміщень;
 • Мансардні.

Також сходові конструкції розрізняються між собою за такими ознаками:

 • Матеріал, що використовується при виготовленні сходів;
 • Форма і розміри виробу;
 • Місце встановлення;
 • Стиль оформлення та естетичні якості конструкції.

Переваги та недоліки гвинтових сходів

Гвинтові конструкції, як і інші види сходів, мають як свої переваги, так і недоліки. До основних переваг гвинтових сходів можна віднести наступні плюси:

 1. Компактність складання виробу. Гвинтові конструкції більш компактні в порівнянні зі звичайними видами сходів. Тому вони займають в будинку набагато менше місця. Цей показник особливо важливий для приміщень невеликих розмірів і площі.

  конструкція гвинтові сходи
  Різні варіанти конструкції гвинтових сходів

 2. Естетичні якості. Спіральна гвинтові сходи з боку виглядає дуже красиво. Вона може стати прикрасою будь-якого приміщення.
 3. Невисока ціна виробу. Встановити сходи гвинтового типу в будинку виходить не так дорого, як будівництво звичайної сходи. Щоб заощадити кошти можна зробити її самостійно, не вдаючись до допомоги фахівців.
 4. Місцезнаходження сходи. Її можна встановити біля стіни або по центру будинку.
 5. Сходові прольоти можна зробити вузькою стороною до центру сходи, а широку частину розташувати біля стіни.

До недоліків таких сходів відносяться:

 1. Труднощі при підйомі вантажів наверх. Перешкодами в цій справі служать часті повороти і невеликий простір. Довгі предмети підняти нагору майже неможливо.

  гвинтові сходи
  Зовнішній вигляд зібраної гвинтових сходів

 2. Труднощі, пов'язані з пересуванням по ній людей. За таких сходах набагато складніше спускатися і підніматися, ніж по звичайній. В основному це стосується дітей та літніх людей. Якщо ж при підготовці креслень таких сходів, а також в процесі її монтажу не враховувати всі пропорції і розрахунки, то сходи можуть навіть стати небезпечною.

Варто пам'ятати і про те, що у спіральних сходів є одна особливість - звуження ступенів з одного боку. Якщо сходи зроблена досить круто, то звуження теж представляє певну загрозу при ходьбі по ній. Цей недолік легко можна виправити, якщо зробити надійні перила.

Види матеріалів для виготовлення гвинтових конструкцій

Щоб встановити у себе в будинку дійсно міцну, надійну і в той же час красиву кручені сходи, для початку треба вибрати, з якого матеріалу буде виконана конструкція.

дерев'яна гвинтові сходи
Варіант дизайну і конструкції дерев'яної гвинтових сходів

Матеріал повинен бути обов'язково високої якості і відповідати всім вимогам безпеки. Найчастіше гвинтові сходи бувають дерев'яними або металевими.

 • Дерев'яні сходи. При будівництві використовується тільки деревина. Опору тут роблять з балки. Її перетин має становити 10 см. Сходинки закріплюють до стіни, використовуючи для цього косоури;
 • Сходи, виготовлені з металевих профільних труб із застосуванням зварювальних робіт. Тут використовують швелера, метал і кріпильні кути;
 • Металеві ковані споруди;
 • Комбіновані конструкції. Тут з металу зроблена тільки основа. Інші деталі робляться з деревини, МДФ накладок або фанери. Зустрічається таке поєднання як нержавіюча сталь + МДФ. Перила зазвичай використовують пластикові.

  комбінована гвинтові сходи
  Приклад комбінованої сходи з дерева і металу

Найпростіший варіант для установки спіральних сходів в будинку - це конструкції модульного типу, готові до складання. Сюди входять готові металеві деталі, сходинки, зроблені з натуральної деревини, опори, виготовлені з профільної труби.

Креслення і розрахунки - їх розробка

Мабуть, один з найскладніших моментів у роботі над проектом гвинтових сходів - це створення креслення.
Фахівці радять розробляти креслення гвинтових сходів тільки після створення докладного плану першого поверху.

Там повинно обов'язково бути зазначено місце установки гвинтової конструкції. А також в плані вказуються точні розміри прорізу, при цьому враховується масштаб плану приміщення.

У кресленні гвинтових сходів докладно вказують усі параметри вироби. До них відносяться ширина площині нахилу конструкції, товщина матеріалу.

гвинтові сходи креслення
Креслення у масштабі гвинтових сходів

На їх основі виконуються всі розрахунки, необхідні для подальшої установки і монтажу сходів. Розрахунки деталей потрібно робити уважно, продумуючи все до дрібниць. В іншому випадку помилки можуть привести як до ненадійності вироби, так і до можливості отримання травм при експлуатації сходів.

У розрахунках важливо врахувати наступні моменти:

 1. Вибір підходящої для будівництва сходів площі і розробка креслень. Сходовий вхід на 2 поверх становить не менше 2 кв. метрів. До нього необхідний доступ для проведення збірки конструкції.
 2. Розрахунок кількості і розташування сходинок.
  гвинтові сходи центральна стійка
  Схема пристрою гвинтових сходів з центральною стійкою

  Найчастіше у спіральних сходів немає подступенок. Через це обов'язково роблять невеликий нахлест сходинок один на одного в місцях їх звуження.

 3. Розрахунок найбільш зручною ширини кроку для підйому і спуску по сходах. Це необхідно для виключення заїкання за сусідні сходинки при ходьбі. Як правило, для того, щоб піднятися на другий поверх вистачає всього 12 ступенів.
 4. Збільшення розміру мінімальної сходовій ширини. За стандартом ширина таких сходів становить 120 см. Градус нахилу при цьому становить 45 градусів.

Нормативна документація - її основні вимоги

Працюючи над проектом гвинтових сходів треба дотримуватися вимог нормативних документів, таких, як ГОСТ і СНиП. Зазначені там параметри враховують всі пропорції і особливості будови людини. Тільки вони допомагають створити правильний креслення сходів. А також вони надають допомогу і в установці сходової конструкції.

У документах прописані такі параметри:

 • Розмір ступенів, їх рекомендований діапазон. Тут вказуються точні розміри товщини, висоти, глибини і ширини ступенів;
 • Показники глибини ступені біля центральної опори. Вказані мінімально допустимі значення;
 • Габарити споруди, при яких потрібно встановити додаткові кріплення (центральні косоури, сходові балясини і огорожі, перила);
 • Розміри прольотів сходів.
розмір гвинтові сходи
таблиця різних розмірів гвинтових сходів

Всі вимоги повинні виконуватися неухильно. Ці документи регулюють діяльність як будівельних компаній, так і звичайних людей, які хочуть зробити всі роботи по установці спіральних споруд самостійно.

Етапи установки гвинтових сходів своїми руками

Після проведення всіх розрахунків і виконання креслень сходи, приступають до її встановлення на вибране місце. Можна зробити гвинтові сходи і своїми руками. При цьому необхідно дотримуватися всіх правил її складання. Установка гвинтових сходів включає в себе наступні етапи:

 1. Установка опорної балки для майбутніх сходів. Вона буває з каменю і металу. Якщо сходовий каркас був зроблений із застосуванням профільних труб, то тоді необхідна зварювання. Якщо вибір був зроблений на користь опори з дерева, то її закріплюють за допомогою анкерних болтів.

  збірка гвинтових сходів
  Процес складання модульної гвинтових сходів

 2. Закріплення нижнього опорного фланця і першого ступеня. Все це закріплюється на підлозі.
 3. Перевірка вертикальності розташування кріплення опори за допомогою будівельного рівня.
 4. Закріплення ступенів на сходовому каркасі. Спочатку на каркас накладають втулки, а потім безпосередньо кріплять щаблі. У кресленні вказують місця розташування ступенів.
 5. Закріплення сходів гвинтового типу своїми руками на другому поверсі. Закріплюється вона в отворі до стін або за допомогою верхньої сходинки. При цьому використовуються больци. кріплення гвинтових сходів
 6. Добірка і установка перил або захисних огороджень. Найчастіше перила роблять з тонкої профільної труби. Якщо ж вони будуть з деревини, то в цьому випадку спеціально виготовляють дерев'яні балясини.
 7. Фарбування готового виробу. До фарбування сходи слід добре обробити наждачним папером. Потім її пилососять і наносять на її елементи розчин морилки. Після просушування сходи покривають трьома шарами фарби. Найчастіше вибирають фарбу для дерев'яних поверхонь або паркету. Кожен новий шар фарби наносять на вже висохлий, попередній шар.

  фарбування гвинтових сходів
  Приклад фарбування і оформлення гвинтових сходів з металу з дерев'яними сходинками

При монтажі гвинтових виробів в основну конструкцію іноді додають деталі з іншого виду матеріалу. Наприклад, дерев'яні сходи доповнюють кам'яними або пластиковими елементами. У сталевих конструкціях добре виглядають деталі, виконані з деревини. Це можуть бути ступені або перила.


Щоб зробити вигнуті перила, доводиться довго вимочувати дерево, а потім просушувати його в спеціальних лещатах. Вигідніше застосувати звичайну імітацію дерева або використовувати фанеру. Якщо уважно виконувати всі розрахунки, робити все по розробленими кресленнями, дотримуватися правил монтажу та установки, то можна без проблем зробити гвинтові сходи своїми руками. Якщо ж ця робота здається нездійсненним, то можна звернутися до фахівців.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:27
0
Наверх