Як накреслити план евакуації

план евакуації людей при пожежі

Напевно, кожен підприємець стикався з необхідністю зробити план евакуації будівлі при пожежі. Він затверджується начальником пожежної частини міста.

Звичайно, можна замовити виготовлення такого плану спеціалізованій фірмі. Але вам все одно доведеться малювати ескіз, план будівлі, місця розміщення телефонів і вогнегасників. А якщо піонери напишуть на ньому три веселих букви, доведеться повторно звертатися в цю фірму.

Це завдання цілком вирішується власними силами. Досить один раз скласти детальний план евакуації своїми руками. Потім в будь-який час можна буде зробити його копію або доопрацювати трохи в майбутньому.

план евакуації людей при пожежі
Типовий план евакуації людей при пожежі

План-схема евакуації при пожежі обов'язково повинен бути присутнім в будь-якому громадському будинку, незалежно від того, яким профілем воно володіє. На плані вказані телефонні номери аварійних служб, а також шляхи, по яких можна залишити приміщення в разі виникнення пожежі.

Як правильно зробити план евакуації людей при пожежі

При складанні слід враховувати надійність використовуваних шляхів евакуації, об'ємно-планувальні параметри будівлі, а також особливості поведінки людей в момент пожежонебезпеки. Обов'язково беріть до уваги те, з якою силою і швидкістю рухатимуться людські потоки. Також необхідно пам'ятати про наявність пасивних і активних систем пожежної безпеки та режимі експлуатації будівлі, актуальному на даний момент. Організацію пожежної безпеки завжди слід починати з виготовлення якомога більш докладного і чіткого плану.

У план евакуації включений документ, в якому міститься докладна інформація і правила поведінки в разі виникнення пожежі, а також вказані всі можливі виходи і шляхи, що дозволяють покинути будівлю. Крім цього, в ньому має бути присутня інструкція, завдяки якій можна контролювати послідовність і порядок дій людей на об'єкті. Цей схематичний план дозволяє істотно полегшити організоване і самостійний рух робочого персоналу в безпечну зону. План-схема евакуації в громадських місцях повинна бути вивішена на видних місцях таким чином, щоб її бачили всі люди.

план евакуації в будівлі
План евакуації завжди повинен висіти в будівлі на видному місці

Розробка плану евакуації здійснюється відповідно до норм ГОСТ Р 12.2.143-2002. Необхідність виготовлення планів евакуації та їх подальшого розміщення в будівлях та установах різного призначення регламентується переліком правил і стандартів пожежної безпеки, а також ряду інших нормативних документів.

Вимоги при складанні плану евакуації

Відповідно до правил пожежної безпеки, які діють на території нашої країни, план-схему евакуації слід використовувати кожні півроку, як наочний інструмент під час практичних тренувань обслуговуючого персоналу. На об'єктах, де мається на увазі нічна зміна роботи, план евакуації повинен включати варіанти дій, як в денний, так і в нічний час доби.

Співробітники Держпожнагляду ретельно перевіряють план евакуації в будівлі. Тому стежте за тим, щоб він був складений правильно. Вимоги, які пред'являються до оформлення план-схеми, включають в себе наступні пункти:

 • Графічна частина плану, яка повинна відповідати всім нормам. Це означає, що на кресленні повинні бути відсутніми непотрібні деталі, що відволікають від основної інформації. Головні шляхи позначаються зеленим кольором (суцільними стрілками), запасні шляхи - пунктирними стрілками.
 • Схема пожежної евакуації повинна містити інформацію про місця розміщення вогнегасників, телефонів, пожежних кранів, місць включення систем пожежної автоматики (робляться за допомогою спеціальних умовних позначень).

  умовні позначення на плані евакуації
  Приклад плану евакуації з усіма необхідними умовними позначеннями

 • Текстова інформація повинна бути вписана в таблицю, яка включає в себе певні пункти: виконавець, а також перелік і порядок його дій. Текст, при необхідності, можна оформити в якості пам'яток або інструкцій щодо дій під час пожежі.

  зразок плану евакуації людей при пожежі
  Зразок простого плану евакуації людей при пожежі

 • План евакуації повинен включати в себе наступні пункти: оповіщення про пожежу; організація евакуації; перевірка того, чи всі покинули небезпечну зону; перевірку працездатності систем пожежної автоматики; гасіння пожежі та евакуацію майна в разі неспрацьовування систем.

Внизу таблиці повинні бути підписи всіх людей, яких займалися складанням плану, а також людей, які з ним ознайомилися. Крім текстової та графічної складових, план евакуації людей при пожежі включає в себе журнал відпрацювання плану евакуації. В процесі відпрацювання плану необхідно проводити хронометраж з подальшим занесенням в журнал дати його проведення та імені відповідальної особи.

Як накреслити своїми руками план евакуації

Способи виготовлення планів евакуації людей при пожежі залежать від необхідної кількості готових примірників креслення. Наприклад, в невеликих організаціях, де досить одного примірника, можна обмежитися простим листком паперу і фломастерами чорного і червоного кольорів. У великих установах, де потрібно відразу кілька копій документа, можна вдатися до допомоги принтера і комп'ютера (принтер обов'язково повинен бути кольоровим, так як певні частини плану повинні бути позначені червоним кольором).

Якщо вам необхідно виготовити один екземпляр плану евакуації для коридору і кілька невеликих для кабінету, то перший можна виготовити від руки, а решта - на комп'ютері. На цьому відео можете подивитися, як зробити великий фотолюмінесцентного план евакуації на кольоровому принтері.

При розробці плану слід користуватися тільки щільною і якісної папером, незалежно від того, який спосіб виготовлення обраний. Для багатоповерхових будинків слід підготувати кілька креслень, по одному на кожен поверх.

план евакуації поверху
На кожен поверх повинен бути зроблений окремий план евакуації

Підготовка креслення починається з того, що на папір переносять схему поверху. Вам необхідно дізнатися, в якому з підрозділів він зберігається, після чого попросити надати вам його копію. Зверніться до людини, який відповідальний за пожежну безпеку, і дізнайтеся то, як вони повинні виглядати. Самостійно визначати ці шляхи не можна, так як ви не можете в точності знати, які них можна використовувати, а які - ні.

Шляхи евакуації наносяться на план яскравими, червоними лініями. Обов'язкові стрілки, які вказують, як і куди слід переміщатися при виникненні пожежі, так само позначають червоним кольором.

Після цього на плані слід акуратно виділити місце розташування пожежних гідрантів (вогнегасників, електрощитів, умивальників, стаціонарних телефонів, протипожежного інвентарю). Внизу плану евакуації вказуються телефонні номери аварійних служб (для стаціонарних і мобільних телефонів). На завершення на плані необхідно підставити всі необхідні підписи і розмістити листи на видних місцях, ретельно прикривши їх оргстеклом.

приклад плану евакуації першого поверху
Приклад докладного і правильно складеного плану евакуації першого поверху в будівлі

Програма для складання простих планів і креслень

Програма для складання плану евакуації та інших подібних простих креслень і планів дуже проста у вивченні і використанні. Інтерфейс орієнтований на стандартні клавіатурні скорочення Windows. Освоїти програму для креслення можна за один вечір.

Я можу показати вам цю програму в дії. До речі, в подальшому вам знадобляться навички роботи в цій програмі при розстановці меблів або обладнання.

У цій програмі можна створювати перелік завдань, креслити структурні схеми, робити різні креслення і навіть малювати веселі картинки. Найцінніше, що її можна носити з собою всюди на флешці. Дистрибутив важить всього близько 5 МБ. А додаткова програма для друку дозволяє роздрукувати готову схему на будь-якому комп'ютері.

Для невеликих завдань немає необхідності вивчати таких монстрів, як AutoCAD (яка потрібна, перш за все, для того, щоб накреслити план і проект цілого будинку) або Photoshop. Інакше це все одно, що забивати цвяхи мікроскопом. А я пропоную вам молоток. Точніше олівець з лінійкою в сучасній оболонці.

Зараз за одну хвилину я намалюю простенький план евакуації - дивіться, як це зробити в цьому відео

Ось так, нічого складного. Ви теж так зможете, якщо використовуєте програму для складання креслень Splan. Також можете використовувати нову розробку - спеціалізовану програму, яка так і називається «План Евакуації».