Усадка дерев'яного будинку

усадка будинку з дерева

Проекти дерев'яних будинків з профільованого і клеєного бруса економ-класу є на сьогоднішній день одним з найбільш популярних видів жител. Вони входять в моду, і дуже багато людей зводять їх не тільки для літнього відпочинку, але і для цілорічної експлуатації.

усадка будинку з дерева
Приблизний відсоток усадки дерев'яного будинку

Не важливо, в яку пору року, за якою технологією і з якого матеріалу буде зводитися дерев'яний будинок, в будь-якому випадку, в процесі будівництва дерев'яного будинку доведеться зустрітися з таким поняттям, як усадка. Її приймають до уваги незалежно від типу будови.

Будівництво дерев'яного будинку під усадку

Усадка будинку з бруса економ класу має на увазі під собою зменшення обсягу і розмірів будинку, що відбувається в силу різних процесів, наприклад, втрати матеріалами вологи, їх ущільнення, збільшення твердості.
В даний час застосовується особлива технологія будівництва дерев'яних будинків з профільованого і клеєного бруса під усадку.
Вона полягає в наступному:

  • установка і будівництво фундаменту;
  • зведення зрубу;
  • очікування усадки дерев'яного будинку;
  • підсумкові будівельні роботи та оздоблення будинку з профільованого і клеєного бруса.
облік усадки будинку
Схема пристрою вікон з урахуванням усадки будівлі

Підготовка до будівництва будинку економ класу починається завчасно в теплу пору року. У цей період монтується фундамент, який, в свою чергу, може бути як стрічковим, так і стовпчастим.
Вибір типу фундаменту залежить від ряду факторів, наприклад, таких як:

  • передбачуваний вага будівлі;
  • кількість поверхів;
  • загальні габарити і тип самої конструкції.

На заздалегідь підготовлений фундамент зводиться котедж з профільованого бруса або клеєного. Подальші будівельні роботи рекомендується проводити в зимову пору року, оскільки тоді дерев'яні будівельні матеріали будуть мати найменший відсоток вологості, а в період весняного потепління пройде процес природної адаптації до природних умов і колоди щільно приляжуть один до одного.
До процесу зведення зрубу також необхідно підготуватися, встановивши тимчасову покрівлю.

тимчасова дах
Процес монтажу тимчасового даху для будинку з бруса

Вона допоможе уникнути згубного впливу атмосферних опадів (у вигляді дощу і снігу) на зруб, а також забезпечить його вентиляційними процесами.
Коли усадка будинку з бруса економ класу підійде до свого завершення, тимчасову покрівлю можна буде демонтувати і перейти до установки остаточного варіанту.

Час, відведений на усадку житлового приміщення

Цей період залежить від обраного тимчасового сезону, коли споруджуються проекти дерев'яних будинків з бруса. Оптимальним буде зимовий період, який дозволить вже влітку перейти до завершальних робіт і обробці будинку, а наступної зими в будинок можна буде вже заселятися.
За зазначений час дерево встигне пройти необхідну усадку. Зазвичай вона становить 5-11%, показник рівня усадки буде залежати від самого бруса - на нього впливає відсоток вологості і тип технології, який застосовувався для сушки. усадка будинку з бруса При будівництві заміського будинку економ класу з профільованого або клеєного бруса під усадку найкраще підійде оциліндрованої колоди, оскільки використання саме такого виду будівельного матеріалу допоможе отримати житло, здатне дати повністю рівномірну усадку, що дозволить в результаті не витрачати час і сили на пошук і усунення щілин .

Однією з причин, по якій не рекомендується будувати проекти подібних будинків в літній період, є необхідність подальшого очікування нового теплого сезону.

При цьому виникне і необхідність обліку весняних і осінніх дощів, які також здатні збільшити терміни усадки. Будівництво в літній період, в середньому, збільшить терміни приблизно на чотири місяці. До того ж початок зведення будинку економ-класу з профільованого або клеєного бруса взимку обійдеться приблизно на 20% дешевше.

пристрій вікон
Приклад пристрою вікон при усадки котеджу

Але в якій би сезон не проходило будівництво будинку з бруса, в літній або зимовий, усадка буде обов'язковим процесом, уникнути якого ніяк не вийде. Саме вона буде характеризувати, і відповідати за підсумкове якість будови.

При будівництві будинку з профільованого або клеєного бруса знадобляться захисні балки, які необхідно буде вставляти у віконні та дверні прорізи, щоб зберегти їх початкову геометрію і уникнути перекосів.

Після того як процес усадки буде вже позаду, захисні балки можна буде акуратно спиляти, а дверних і віконних блоків вже ніщо не завадить розміститися в залишених для них отворах.

Належну увагу необхідно приділити та місцерозташуванням майбутнього житла на ділянці і заздалегідь його підготувати.

усушка колод
Схема пристрою пазів колод при усушку зрубу

Наприклад, поряд не повинно бути великих дерев, які будуть відкидати тінь на будову, оскільки усадка в цій частині буде відбуватися набагато повільніше, ніж на сонячній стороні, що, в свою чергу, позначиться на деформації деревини і наступних перекоси.

Коли процес усадки за своїми термінами підійде до завершення, знадобиться оцінка фахівця. Він повинен буде оцінити ущільнення колод. Що ж стосується того, коли можна буде приступати до подальших робіт - це залежить від позитивної відповіді майстра.

До слова сказати, самостійно оцінити ступінь ущільнення не вийде, оскільки візуального огляду буде недостатньо, для цього також потрібні спеціальні інструменти і лабораторні дослідження.

Ступінь усадки і усунення її негативних наслідків

Найбільш активно процес усадки відбувається в перші три місяці, але остаточно він завершиться не раніше, ніж через три роки після закінчення будівництва. Скільки конкретно потрібно будовою на усадку є, звичайно, важливим питанням, але все ж не основним.

Більш вагомим фактором є проведення будівництва з якісних будматеріалів, а також гранично вірне здійснення збірки конструкції будинку і здійснення невідкладних заходів, які, в свою чергу, допоможуть уникнути негативних наслідків в процесі усадки.

На сьогоднішній день досягнення хімічної промисловості активно використовуються в будівельних і оздоблювальних процесах, додаючи популярності дерев'яних будинків, оскільки вони стають більш довговічними і Пожежостійкість.

деформація зрубу
Деформація зрубу при усушку

Однак якщо планується досягти максимальної екологічної комфортності, це, в свою чергу, принесе і ряд додаткових фінансових витрат. Основна проблема полягає в тому, що в процесі усушки і затвердіння матеріалу, деревина стає нестабільною в своїх габаритах.

Усадка є процесом, від якого нікуди не дітися, вона ніколи не припиниться, навіть через кілька років після завершення будівництва, усадка в цьому випадку стає лише менш інтенсивною і більш непомітною. Це викликає необхідність для застосування ряду заходів щодо усунення негативних наслідків для житла. Дерево є пористим матеріалом, з огляду на це воно постійно або вбирає в себе вологу, або віддає її назад, в навколишнє середовище.

Деревина постійно змінює свої розміри: то в більшу, то в меншу сторони. деформація деревини зрубу Це майже не впливає на довжину колод, метаморфози зазвичай відбувається з їх шириною, причому ці процеси протікають нерівномірно, що може привести до виникнення зазорів і тріщин в стінах, а також до скручування самих колод.

Технологія будівництва є одним з головних факторів, які впливають на усадку. Щоб вона проходила більш сприятливо, брус і будівельні колоди повинні дуже близько прилягати одне до одного. Повністю уникнути наявності швів між ними, звичайно, не вийде, але їх необхідно буде законопатити ущільнювачем, наприклад, джгутом або клоччям.

Якщо для зведення будинку застосовується непрофілірованний брус, то збірка повинна відбуватися на спеціальних стрижнях - нагелях, що забезпечить якісне кріплення колод на своїх позиціях і не дозволить їм крутитися.

Після цього настає процес сушіння зрубу, коли буде потрібно повторно законопатити всі наявні шви.

конопатка зрубу
Інструкція для конопатки дерев'яного зрубу

Це, в свою чергу, дозволить закрити новоутворені після усадки щілини. Використання окосячкі дозволить уникнути неприємностей після висихання верхніх колод, які неминуче почнуть натискати на вікна та двері.

В процесі усадки важливо також використання спеціального інструменту, який називається гвинтовим домкратом, що складається з декількох пластин, регулювального анкера і гайки.

Такі компенсатори повинні бути встановлені на всіх стовпах зрубу, а також прикріплені до балок перекриття. Кріпляться вони зазвичай за допомогою саморізів. Щоб стовпи не зазнали деформацію під тиском балок, і передача тиску йшла через домкрат, їх необхідно зробити трохи коротше. Поступово відбуватиметься висихання і балки почнуть сідати, а це значить, що за компенсатором необхідно буде стежити і регулярно зменшувати його довжину.
компенсатор для зрубу Є ще один спосіб зменшити ступінь усадки при будівництві брусового будинку, для цього в процесі з'єднання вінців потрібно використовувати технологію під назвою «канадська чашка». Її основною відмінністю є клиноподібна форма стику. Подібний стик виключить виникнення зазору і щілин в процесі усушки і ущільнити шов.

Величина усадки також буде залежати і від обраного матеріалу для зведення зрубу. Наприклад, при використанні клеєного бруса усадка буде самої мінімальної, але при цьому подібний матеріал є і досить дорогим. усадка стін котеджу Профільоване колоду буде коштувати набагато дешевше, але і величина усадки тут буде вищою.

Окремо взяті дошки можна склеювати в одну єдину конструкцію. Це є досить поширеною практикою, оскільки не тільки значно зменшує усадку, але і знижує ймовірність довільного крутіння клеєного бруса.

Є й інша технологія, яка дозволяє досягти такого ж ефекту, і при цьому є і найбільш дешевою - нанесення на колоди поздовжніх гребенів і пазів.


При виборі будівельної бригади необхідно пам'ятати, що збирачі повинні бути кваліфікованими і добре знати процеси усадки, а також способи зниження її негативних наслідків. Подібні роботи краще довіряти професійним будівельним компаніям, які почнуть з розробки проекту, а закінчать повної здачею об'єкта власнику.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:28
0
Наверх