Як підтримати газон після важкої зими

газон після зими

Багато власників приватних будинків мріють бачити газон під своїми вікнами вічно зеленим, красивим і доглянутим. На жаль, клімат в нашій країні робить це неможливим: мінімум чотири-п'ять місяців він буде засипаний снігом. І ще не менше місяця точно не буде радувати око власників красою і соковитою зеленню. Щоб скоротити цей проміжок, газону потрібно допомогти. А для цього - знати про догляд за газоном після зими.

газон після зими
Так виглядає весняний газон

Це досить складний комплекс робіт, на виконання яких доведеться витратити чимало часу і сил. Так що варто заздалегідь підготуватися до всього. Робіт може бути менше, якщо ви грамотно підготували і доглядали за газоном взимку.

Позбавляємося від наслідків зими

Настала весна, і сніг всюди почав танути, перетворюючись в весело дзюркотливі струмочки. Значить, прийшла пора приступати до підготовки газону до літа. Переконайтеся, що на ділянці немає великих заметів. Якщо вони є, постарайтеся рівномірно розподілити весь сніг з газону. В іншому випадку через кілька тижнів ви отримаєте зайві проблеми при догляді за ним: в одних місцях грунт вже пересохне, а в інших - утворюються калюжі, які роблять неможливим проведення будь-яких робіт.

Якщо ж сніг розподілений рівномірно, то він розтане і частково вбереться, частково випарується приблизно однаково. Винятком можна назвати лише сильно затінені ділянки, де постарайтеся залишати поменше снігу.

сніг на ділянці

Так, вся територія газону буде готова до початку робіт одночасно. Якщо поверх снігу утворюється крижана кірка, постарайтеся позбутися від неї. Досить просто розбити її лопатою. Ця кірка захищає сніг від сонячних променів і вітру, через що танути замети будуть значно повільніше, ніж хотілося б.
Якщо є спеціальні дренажні канали, обов'язково очистіть їх від бруду і торішнього листя. Це дозволить суттєво прискорити процес осушення газонів.

Початок робіт

Нарешті на газоні розтанув весь сніг, а калюжі випарувалися або вбралися в грунт. Здавалося, сама пора починати роботу, щоб скоріше побачити розкішні, доглянуті газони, вкриті яскравою зеленню. Але поспішати тут не варто. Спочатку переконайтеся, що грунт досить підсохла. Пройшовши по занадто вологій землі, ви залишите помітні вм'ятини, позбутися яких дуже складно. Звичайно, вони завдадуть серйозної шкоди вашому ідеальному газону. Поки газон не просохне, а грунт не стане пружною, краще, взагалі, не ходити по цій ділянці.

сухий газон
Повністю висохлий газон

Коли грунт достатньо підсохне, приходить пора починати сезонні роботи.

Фахівці рекомендують проводити кілька видів обробки газонів: укочення, вичісування, аерація і вертікутація.

Причому всю цю роботу треба виконати в період з середини квітня до початку травня, тобто раніше, ніж почнеться вегетативний період рослин (в цьому випадку зростання трави). Тільки тоді вони допоможуть домогтися бажаного результату. Так як не всі люди добре розбираються в термінах, варто докладніше описати кожен з етапів робіт.

  1. Укочування. Це перший вид робіт, який необхідно виконати на перезимували газонах. Взимку вода накопичується під поверхнею землі, і за кілька циклів заморозки-розморозки просто пошкоджує дерен. Верхній шар його відривається від грунту, утворюючи купини, на яких коріння рослин пошкоджуються, і трава залишається без підгодівлі. В результаті вона або гине, або розвивається вкрай повільно. Щоб цього не сталося, купини притискаються до землі. Купини на газоні Швидко розвиваються коріння за лічені дні проникають в грунт і отримують з нього потрібні поживні речовини. Для укатки краще користуватися спеціальним катком: його рівна поверхня і велика маса дозволяють легко домогтися потрібного результату.
  2. Вичісування. Торішнє листя, а також відмерла, суха трава разом з нагромадженням за зиму сміттям - це справжній бич для цінителів газонів. Тому позбавлятися від них можна відразу після того, як завершена укочення. Раніше робити це небажано: інструменти, використовувані при вичісування, здатні пошкодити купини, тим самим порушуючи цілісність газону. Використовувати для виконання робіт можна звичайні газонні або віялові граблі. Обережно, без зайвого натиску, пройдіться ними по всьому газону, збираючи сміття в одному місці. Після цього листя і трава спалюються або ж відправляються в компостну купу, якщо така є.
  3. Аерація. Рослинам, як і всім іншим живим організмам, потрібен кисень для нормальної життєдіяльності.
    аерація газону
    Схема дії аерації газону

    І навесні з цим виникає проблема. Мороз, тиск снігу - все це ущільнює верхній шар грунту. Потужна коренева система торішньої трави також робить свою справу. Органічні залишки - все ті ж відмерлі коріння - починають гнити, виділяючи вуглекислий газ і збагачуючи їм грунт. Результатом цього стає уповільнення зростання і розвитку злаків або навіть повна зупинка. Щоб вирішити цю проблему, і потрібно проводити аерацію. Найкраще використовувати для цього спеціальні аератори. Їхні потужні, гострі зуби обережно і швидко протикають верхній шар дерну, відкриваючи доступ повітрю. Якщо ж у вас немає аератора, і купувати його, віддаючи при цьому чималі гроші, ви вважаєте зайвим, можна використовувати звичайні вила. Досить проколоти дерен, встромляючи зуби вил сантиметрів на 8-10, щоб провести якісну аерацію.

  4. Вертікутація. Хоча аерація і дозволяє позбутися від надлишку вуглекислого газу в грунті, вона все ж не вирішує повністю задачу забезпечення киснем. Також невирішеною залишається проблема щільної субстанції, утвореної відмерлої кореневою системою старої трави, яку фахівці називають повстю.коренева система газонуВона заважає молодій порослі отримувати поживні речовини з грунту. Крім того, в повсті часто заводяться шкідливі комахи. Ці проблеми вирішує вертікутація. За допомогою спеціальних пристроїв - вертикуттерів - мають гострі пластинчасті ножі, дерен на глибину до 5 см ретельно розпушується. В результаті ви не тільки збагачуєте землю киснем, а й руйнуєте повсть, сприяючи його якнайшвидшому гниття і перетворенню в перегній - натуральне добриво.

Когось може налякати настільки значний список сезонних робіт. Але ж ви хочете отримати ідеальний газон? А якщо так, то доведеться витратити чимало часу. Звичайно, можна запросити фахівців, які виконають всю роботу за вас. Але в цьому випадку вам не тільки доведеться заплатити чималу суму за їхні послуги, а й втратити частину задоволення. Все-таки значно приємніше дивитися на витончений, доглянутий газон, знаючи, що всю цю красу створили своїми руками, ніж бачити такий же газон, вирощений найманими спеціалістами. Втім, цей вибір можете зробити тільки ви.

Використання добрив

Після виконання описаних вище робіт, можна приступати до удобрення грунту. Адже кожен власник газону хоче, щоб трава радувала його густотою, насиченим кольором і чудовим зовнішнім виглядом. А для цього необхідно вносити спеціальні добрива.

В першу чергу - це повинні бути азотні добрива. Вони забезпечують швидке зростання, тому вносити їх потрібно безпосередньо перед вегетаційним періодом.

У більшості випадків на 100 квадратних метрів достатньо від 1 до 1,5 кілограма азотних добрив.

Однак азотні добрива - не єдине, що потрібно вашому газону для якнайшвидшого зростання. Також слід використовувати сечовину і аміачну селітру. Але підібрати підходящу пропорцію досить складно. Потрібно враховувати вид грунту, її природний склад і свіжість. Тому краще всього купувати готові добрива.

добриво газону
Порівняння кількості добрив на рік

У багатьох спеціалізованих магазинах можна побачити комплекс добрив для газонної трави під назвою «Весняне». Так, він коштує трохи дорожче, ніж для інших рослин. Зате тут ретельно збалансовані всі необхідні саме для газонної трави речовини. Використовуючи це добриво, ви в найкоротші терміни отримуєте густий, яскраво-зелений газон, який буде радувати вас до самих холодів.

Добрива вносяться по-різному. Одні потрібно розчиняти у воді і розбризкувати над газоном, в той час як інші вносяться у вигляді капсул за допомогою сівалки або вручну. Капсули розчиняться під першим же дощем, і трава отримає корисні речовини.

Методи боротьби з бур'янами

Ще одна неприємність, яка чекає кожного власника газону, - це бур'яни. Газон після зими ще не прийшов до тями, трава ледь зеленіє, а вже ці непрохані гості вже з комфортом розташувалися в найнеприємніших місцях. Деяких людей вони нітрохи не бентежать: адже це теж зелена трава, так що нехай росте нарівні з газонної.

бур'яни на газоні
Боротьба з бур'янами на газоні

Але варто їх попередити: якщо не боротися з бур'янами, вони досить швидко захоплять всю ділянку, просто вигнавши з нього витончену газонну траву. І навіть до цього будуть псувати ідилію, порушуючи гармонійність газону.

Існує кілька способів боротьби з бур'янами.

Найпростіший з них - прополка. Ви або ваші домочадці вручну вириваєте бур'яни з грунту. Робити це слід обережно, щоб не вирвати заразом і газонну траву.

Врахуйте, що виривати потрібно з коренем. Інакше не мине й двох тижнів, як на місці вирваного бур'яну виросте новий.

Звичайно, це досить важкий і не дуже приємний вигляд роботи. Зате він надійний і безпечний.

Деякі люди вважають за краще інший варіант. Вони застосовують гербіциди. Але їх не рекомендується використовувати, якщо у вашому будинку є тварини - собаки або кішки, які люблять валятися на газоні. Вмиваючись, вони ковтають отрута, який може дуже негативно позначитися на здоров'ї.

Крім того, не всі гербіциди діють вибірково, знищуючи бур'яни і залишаючи тільки газонну траву. Такий отрута потрібно наносити дуже обережно, використовуючи захисне спорядження і покриваючи гербіцидом тільки листя бур'яну. Це забирає дуже багато сил і часу, значно більше, ніж прополка, і не може зрівнятися з нею по безпеці.

Запам'ятавши ці прості правила, ви можете бути впевнені, що ваш газон завжди буде радувати вас чудовим зовнішнім виглядом.

Опубликовано: 16-01-2019, 22:56
0

Похожие статьи


Наверх