Як видалити пні на ділянці

красиво оформлений пень

Ландшафтний дизайн на заміській ділянці з'являється не відразу. Його створення передує довга і копітка робота. І тільки власникам землі з багаторічними насадженнями, в тому числі деревами, відомо, який це величезна праця - підпорядкувати існуючий рельєф.

красиво оформлений пень

Пень на садовій ділянці при певних обставинах може стати заповітним козирем оформлення, а може зіграти з дачниками поганий жарт, що найчастіше і буває. Як позбавиться від небажаних залишків дерев або переманити їх на службу прекрасного розберемося детально.

Яке дерево, такий і пень

Отримуючи в своє володіння ділянку, на якому вже є пні - варіантів вирішення, що з ними робити, залишається не так багато: видаляти чи залишати. Задовольнятися в будь-якому випадку доведеться тим, що є.

Інша справа, коли видаляти старі дерева ви будете самостійно, а, значить, і матеріал для подальшої роботи, будь то корчування або використання пня як декоративний елемент саду, створите з нуля і будете знати про нього все. Дрібниць у цій справі не буває.

Важливу роль відіграє наступна інформація:

 1. Пень якого дерева потрібно видалити.
  Кожен вид дерев володіє особливою структурою кореневої системи. У одних коріння розташовуються на самій поверхні землі, охоплюючи більшу площу. У інших йдуть глибоко вниз, отримуючи поживні речовини із самих надр. Простий спосіб без особливої ​​попередньої підготовки дізнатися, з корінням якого типу доведеться боротися, уявити крону колишнього дерева. Арбористи стверджують, що коренева система - це дзеркальне її відображення, розташоване під землею. Якщо дерево ви спилювати самі, то і з отриманням інформації проблем немає. А ось якщо на ділянці залишився тільки пеньок, який потрібно видалити, то доведеться проявити деяку проникливість. пень з розвиненою кореневою системою
 2. Визначити, яким дереву належить пеньок, можна по корі і структурі деревини. Ідентифікувати залишився стовбур берези, сосни або їли не складе труднощів. Також легко буде впізнати дерево з характерним кольором і структурою кори, наприклад, черемху. В інших випадках варто звернутися за допомогою до досвідчених сусідам-садівникам, фахівцям або покластися на волю випадку.
 3. Який вік дерева.
  Від цього показника залежить розвиненість кореневої системи. Пень дорослого дерева корчувати набагато складніше, ніж молоду поросль. Також має значення і розмір дерева. Так, прибрати 20летній яблуню буде набагато складніше, ніж, наприклад, такого ж віку обліпиху. Коли перед очима все дерево цілком, оцінити вік набагато простіше. Якщо є тільки пеньок, залишається гадати. Можна, звичайно, вважати кільця і ​​прикидати на око, але все це будуть дуже і дуже приблизні дані.
 4. Стан здоров'я дерева.
  Видалити дерево може знадобитися з різних причин. Одна справа, коли це просто бур'ян або старе, изжившее себе рослина, що не вписується в новий ландшафт. І зовсім інша, коли мова заходить про видалення хворих рослин. У першому випадку пень можна залишити і використовувати для декорування ділянки, а в другому - обов'язково видаляти, причому, чим ретельніше виконана робота і менше залишилося від рослини, тим краще. Так як знижується ризик зараження інших дерев і чагарників, які перебувають на території.
  Точно дізнатися цю інформацію, коли на ділянці є тільки пеньок, а дерево було видалено раніше, дуже складно. Тому краще не ризикувати і викорчувати його, ніж згодом лікувати весь сад.
 5. Живу або мертву дерево.
  Це відіграє важливу роль. Деякі небажані рослини настільки живучі, що просто спиляти їх і видалити основний стовбур і корінь недостатньо. Щоб позбутися від нових пагонів в подальшому, необхідно вбити все коріння, навіть незначні. Завдання істотно полегшується, якщо дерево вже мертво і перетворилося в сухарях або Гнилиці. Тоді активна боротьба з кореневою системою не потрібно, достатньо просто розчистити місце від останків.

Займатися формуванням і оформленням ділянки з нуля набагато простіше ще й тому, що навіть спилювати дерева, коріння яких вирішено викорчовувати, потрібно з розумом. Залежить це від того, які способи видалення пнів для вас прийнятні.

Різні методи видалення пнів

Людина з природою давно бореться за право користування землею. Спочатку від лісу очищали поля і ріллі, потім пасовища, пізніше навчилися будувати масивні житлові будівлі.

можна помахати сокирою

А, значить, і варіантів видалення пнів придумано і випробувано безліч. На сьогодні найбільш живучими і ефективними є наступні:

 • Фізичне видалення пнів
 • Ручний, лопатою та сокирою
 • З використанням спец.інструмента
 • З використанням великої будівельної техніки
 • Хімічне видалення пнів
  • З подальшим підпалом
  • без вогню
  • Природні методи видалення пнів.
   • За допомогою грибів
   • За допомогою моху
   • За допомогою мурах
   • У кожного з цих методів є свої недоліки і переваги. Тому вибирати відповідний саме вам спосіб потрібно на місці виходячи з індивідуальних особливостей ділянки, конкретного дерева і подальшого використання місцевості.

    Тотальна очищення території

    Видалення пнів ручним або механічним способом - процедура трудомістка. Але зате результатом можна насолоджуватися безпосередньо після завершення процедури, не потрібно чекати півроку або ще довше.

    Видалення пнів з використанням великої будівельної техніки

    викорчовування великої будівельною технікою

    Використання великої будівельної техніки - найоптимальніший варіант для викорчовування пнів по співвідношенню час / якість. Колісний або гусеничний трактор, в залежності від грунту і місцевості впорається навіть з найбільшими екземплярами.

    Про що відразу варто потурбуватися, так це про утилізацію віддалених пнів. Якщо вони не потрібні для прикраси дачі і виробів, то краще замовити самоскид або іншу спецтехніку, щоб цим же трактором завантажити, а потім вивезти пні на звалище.

    схеми видалення пнів
    схеми видалення пнів великої технікою

    Сьогодні в деяких великих містах на балансі муніципалітету або у спеціалізованих компаній в наявності є професійні насадки на трактори - бури і коронки. Вони допомагають видаляти навіть дуже великі пні, наприклад від півсторічних тополь. Бур просто перемелює пень, перетворюючи його в труху і залишаючи деревину в землі. А за допомогою коронки можна зробити виїмку пня будь-якого обсягу. При необхідності робота проводиться кілька разів, все більше заглиблюючись або розширюючи оброблювану площу.

    Ручний спосіб видалення пнів

    Видаляти пень вручну доцільно, коли скористатися послугами техніки не представляється можливим (наприклад, пень в центрі саду), а також, коли розміри колишнього дерева знаходяться в межах розумного. Для цього приготуйте лопати, ломик, пилу (ножівку або бензо), лебідки (при необхідності).

    Пень обкопується по колу, і оголюються найбільші коріння. Відпилювати їх краще з двох сторін - у самого заснування пня і якщо не виходить відкопати до кінця, то як можна ближче до землі. Таким чином, ви полегшуєте собі доступ до нижньої частини пня, поки що знаходиться під землею.

    якщо зі знанням справи видалити пеньок своїми руками, то вже на наступний рік на його місці можна розбивати грядку

    Коли Надпіли зроблені по всьому периметру, можна чіпляти лебідку і розпочинати витягати пень, одночасно продовжуючи обкопувати його і підпилювати знову відкриваються коріння. Якщо остов дерева починає досить вільно бовтатися, можна спробувати висмикнути його з допомогою троса і машини.

    Ще один ручний спосіб корчування став можливим, коли доступними і поширеними стали побутові автомийки високого тиску. Спочатку пень пропонується також підкопати і відпиляти коріння, які лежать на поверхні. А потім потужним струменем води вимити землю і звільнити приховані кореневища. Чисті і доступні вони стануть легкою здобиччю для пили.

    Сучасні способи видалення пнів

    Сучасний варіант вирішення проблеми - це використання ручної негабаритної спеціалізованої техніки. До них відносяться дробарки і подрібнювачі пнів.

    На відео можна подивитися як працюють такі машини.

    https://www.youtube.com/watch?v=4ApNi0g1nUI

    Принцип дій у цих машин приблизно такий же, як у насадок для трактора. Один просто подрібнює пень, перетворюючи деревину в труху, і залишаючи її прямо в землі. А другий видаляє частину пня на незначну глибину - до півметра.

    Очевидний плюс - можливість використовувати в тих місцях, куди не може добратися повноцінна техніка; мінімальний збиток навколишньому ландшафту, а також мінімальна кількість енергії, що витрачається.

    Мінуси - не для всіх випадків таке поверхове видалення може підійти. Щоб вирівняти ділянку і засіяти газон - цілком вистачить. А для посадки іншого великого дерева або розчищення території для подальшого будівництва - явно недостатньо.

    За механічне видалення пнів говорять не тільки терміни і якісний результат, але висловлюються і екологи.

    Вони вважають ці методи кращими в порівнянні з застосуванням хімпрепаратів. Зберігається природний баланс мінеральних та поживних речовин в грунті, не потрібно тривалий період відновлення, до озеленення можна приступати негайно.

    Хімічне видалення пнів

    Час потрібно для того, щоб препарати глибоко проникли в кореневу систему і почали діяти. Залежно від розмірів пня, для цього потрібно від декількох місяців до року.

    Щоб пень згорів дотла

    Дуже ефективний спосіб, який дозволяє видаляти до 80% пня будь-яких розмірів. Але підходить він не для всіх ділянок. Використовувати його в болотистій місцевості і на торф'яних ділянках категорично заборонено.

    Для початку потрібно спиляти пень якомога ближче до землі. На спилі просвердлити кілька глибоких свердловин. Для цього використовуйте найбільше свердло. У отримані отвори помістіть селітру (калієву або натрієву). Додайте води і укутайте пень, залишивши на кілька місяців. Після закінчення терміну знімаємо поліетилен і, дотримуючись всю техніку безпеки, розводимо прямо на пні багаття. За кілька годин вигорить не тільки надземна частина дерева, а й всі великі коріння, які знаходяться під землею.

    На відео показано, що спалити пень можна і без використання селітри.

    https://www.youtube.com/watch?v=qZ5UXkJOWek

    Деякі дачники обмежуються використанням простих горючих рідин - бензину і гасу. Пень так само готується, як і в випадку з селітрою. Потім ретельно просочується пальним. Для цього після кожного поливу він переховується поліетиленом і залишається на якийсь час. Потім процедура повторюється. Підсумком стає його ритуальне спалення.

    Безпечне руйнування пня

    Хімічне видалення пнів можна здійснювати і без підпалу. Два основних засоби - це сіль і аміачна селітра. Ефективно, безпечно, напевно. Але, як і в будь-якій справі є один мінус - після видалення озеленювати територію, де знаходився пень, не можна. Через велику концентрацію хімічних речовин, земля стає непридатною для рослин. Потрібно або почекати якийсь час, або зробити заміну грунту з повною або частковою виїмкою.

    хімічні способи видалення пнів

    Пень необхідно спиляти якомога ближче до землі і на спилі просвердлити глибокі і часті отвори. Їх заповнити сіллю або селітрою. Сам спіл і остов також можна засипати, а потім ретельно укутати поліетиленом. Періодично препарати можна додавати. Уже через місяць почнеться процес руйнування деревини, а десь через рік на місці пня залишиться одна труха. Її можна перекопати і залишити в землі, або зробити виїмку і заповнити пустоти грунтом.

    Пень руйнує сама природа

    Людина сьогодні навчився використовувати природні процеси саморегуляції в своїх інтересах. У природних умовах вони займають багато часу, тому для застосування в сучасному житті необхідні каталізатори. Ними стають штучно створені сприятливі умови для розкладання деревини.

    Використовуємо мох

    Згубним для будь-якого виду дерева є волога. На болотистому ґрунті дуже важко знайти здорове дерево - в основному стоять одні гнилушки. А саме такого стану нам і потрібно добитися. На сирих поверхнях відмінно ростуть будь-які види мохів. Затягуючи поверхню пня, рослина починає харчуватися деревиною та ще більше прискорювати процес розкладання.

    моховий пень

    Через кілька сезонів від пня залишиться одна труха, видалити яку не складе труднощів. А весь цей час ділянка буде прикрашати яскраво-зелена Мохова шапка. Ефективно і естетично.

    Використовуємо гриби

    Цей спосіб досить молодий і відносно недавно почали застосовувати в Росії. На небажані пні на ділянці наноситься міцелій різних грибів. Посадити можна гливи, опеньки та інші деревні види грибів. Гарненько пролити і створити парниковий ефект - на час укутати плівкою, але не перегрівати.

    видалення пнів грибами

    Коли гриби проростуть, вони будуть отримувати поживні речовини прямо з пня, тим самим руйнуючи його. Через кілька сезонів ви отримаєте довгоочікуваний результат - знищений пень. А до цього власний урожай грибів прямо на ділянці.

    Використовуємо мурах

    Пень потрібно ретельно пролити, а потім укутати темним поліетиленом. Не турбувати його протягом деякого часу. Створені сприятливі умови залучать різних комах, в тому числі мурах. Створений прямо в пні мурашник дуже швидко перетворить деревину в труху.

    мурашник під пнем

    Правда, є один мінус - може виникнути необхідність боротися з мурахами. Тому застосовувати метод варто тільки після ретельного обмірковування і планування ділянки. Якщо в цій зоні не буде житлових будівель і зон відпочинку, а виключно квіти, клумби та інша рослинність, то мурашник може виявитися цілком до речі. В іншому випадку комахи доставлять масу клопоту.

    можна зробити гідністю пень на ділянці

    Перш ніж завзято кидатися на боротьбу з пнями і безжально викорчовувати їх, варто оглянути ділянку критичним поглядом. Можливо, той самий пень, який ви хочете прибрати, стане чудовим елементом декору дачі, перетворившись на живу клумбу, природний стіл або стане основою вашого Рутар. Тим самим заощадивши вам купу сил, енергії і коштів, а також доповнить садову ділянку унікальним елементом.

    Опубликовано: 9-02-2019, 07:26
    0

    Похожие статьи


    Наверх