7 Порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

Часи, коли проводку просто замуровували в стіну, вже давно пройшли. Це дуже незручно, оскільки в разі чого доступ до кабелю буде утруднений. Про небезпеку такого рішення, напевно, навіть говорити не варто. Підвищити зручність і безпеку допомагає гофротруба, яка захищає кабель від механічних навантажень, вологи і виконує роль діелектрика. У ряді випадків без гофротруби взагалі не обійтися, принаймні, про це сказано в правилах установки електричного обладнання (ПУЕ). Різних варіантів її виконання маса, тому перед покупкою важливо розібратися, як вибрати гофровану трубу для електропроводки, ознайомитися з асортиментом і всіма можливими варіаціями.

№1. Що таке гофротруба і навіщо вона потрібна?

Гофрована труба може бути виготовлена ​​з різних матеріалів, але її будова залишається незмінним. Складається вона з ділянок з різним поперечним перерізом, які закономірно чергуються один з одним. Ділянки меншого діаметру відрізняються більш тонкими стінками і забезпечують трубі відмінну гнучкість і здатність розтягуватися: зігнути гофротрубу можна практично під будь-яким кутом. Ділянки трохи більшого діаметра відрізняються підвищеною товщиною і грають роль ребер жорсткості, на них покладаються всі навантаження і удари.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

Використання пластикових гофрованих труб для електропроводки дозволяє отримати ряд додаткових переваг:

 • захист проводів від механічних пошкоджень і негативного впливу навколишнього середовища;
 • додаткова вологоізоляція, що особливо важливо для приміщень з постійно високим рівнем вологості;
 • забезпечення пожежної безпеки. Гофротруба з самозагасаючого ПВХ не горить і запобігає поширенню вогню;
 • відсутність необхідності виконувати додаткову ізоляцію типу екранування і оплеток;
 • можливість діагностики та швидкої заміни проводки або її частини;
 • довговічність, яка може досягати 50 років.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

№2. Матеріал виконання гофротруби

Для приміщень різного типу і призначення, з різними умовами температури і вологості вибирають гофротруби з різних матеріалів. На даний момент найпопулярнішими рішеннями вважаються:

 • полівінілхлорид (ПВХ), який завдяки спеціальним добавкам має здатність до самозагасання;
 • поліетилен низького тиску (ПНД) дозволяє отримати найбільш гнучкі труби;
 • поліетилен високого тиску (ПВД) використовується для організації прихованої проводки в конструкціях, які не схильні до займання (цегла, піноблок, бетон і т.д.). Матеріал також може бути використаний для створення зовнішнього шару двошарових гофротруб;
 • поліпропілен (ПП) використовується в рідкісних випадках і незамінний тоді, коли облаштовується проводка при будівництві за монолітною технологією;
 • поліамід (ПА) має підвищену гідроізоляцією, так що буде до речі в приміщеннях з високим рівнем вологості.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

Найпопулярніший варіант - ПВХ, також часто використовуються труби з ПНД і ПВД, їх експлуатаційні характеристики відрізняються незначно. Всі вони стійкі до впливу вологи, корозії, не гниють, витримують температури від -25 до + 950С.

Відмітимо, що ПВХ-труби - кращий варіант в плані пожежної безпеки, але у такий гофри є і мінус - невисока стійкість до ультрафіолетових променів, тому труби з ПВХ краще використовувати для організації прихованої електропроводки або розміщувати всередині будівель. труби з ПНД не так бояться ультрафіолету, тому можуть використовуватися і зовні будинків. Вони більш стійкі до холоду і теплу, але менш стійкі до вогню.

Якщо мова йде про прокладання електропроводки в пальному матеріалі (яскравий приклад - дерево), то використовувати найкраще металеву гофротрубу. Коштує вона дорожче всіх пластикових аналогів, тому в інших випадках не застосовується.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

№3. Конструктивні особливості гофротруб

Гофровані труби ділять на:

 • одношарові;
 • двошарові.

З одношаровими трубами все ясно тільки по одній назві. двошарові припускають наявність зовнішнього гофрованого шару і внутрішнього гладкого. Останні використовуються рідше, але дозволяють забезпечити кабелю ще більш високу стійкість до механічних навантажень.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

Усередині гофрованої труби може бути розташований зонд. Це сталевий дріт, яка проходить вздовж всієї труби. Зонд значно полегшує процес затягування проводів в гофру. У продажу можна знайти гофротрубу і без зонда. Вона коштує дешевше, але з затягуванням кабелю в неї доведеться помучитися.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

№4. Легкі і важкі гофротруби

Залежно від умов монтажу та подальшої експлуатації може знадобитися використання гофротруб різного виконання, за яким вони діляться на такі типи:

 • легкі;
 • важкі;
 • надважкі.

легкі гофротруби відрізняються невеликою товщиною, мало важать, дуже добре гнуться, прекрасно приймають необхідну форму, тому в монтажі максимально прості. Мінус - невисока стійкість до механічних навантажень. Такі труби використовують, в основному, для внутрішньої проводки, але можливо їх застосування і для організації зовнішньої проводки, якщо на гофру не здійснюватиметься сильний тиск. Легкі труби можна використовувати під конструкціями з гіпсокартону, над натяжними і підвісними стелями, а також в автомобілі.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

важкі труби мають більш товсті стінки, що дозволяють витримувати вже більш серйозні навантаження як механічного, так і кліматичного характеру. Подібні гофротруби використовують під цементно-бетонну стяжку, штукатурку, для закладки магістралей під землею.

7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

Є ще надважкі труби, які здатні забезпечити максимальний рівень захисту проводки. Такі вироби рекомендується використовувати в медичних і освітніх установах, де безпека стоїть на першому місці.

№5. Діаметр гофротруб для електропроводки і їх колір

Гофротруба випускається в бухтах, довжина може становить 50-100 м для легких гофр і 2-25 м для важких. Бухти упаковують в термоусадочну плівку з поліетилену для зручності транспортування і кращого збереження самої труби. Зовнішній діаметр гофротруб коливається від 16 до 50 мм, внутрішній - від 11 до 40 мм, тут багато що залежить від типу використовуваного матеріалу.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

підбирати діаметр гофри слід, виходячи з того, якого перетину використовується провід, і скільки проводів будуть одночасно перебувати в гофре. Фахівцями на базі величезного досвіду сформовані наступні рекомендації:

 • для підведення тонких кабелів до розеток, монтажу комп'ютерних і телефонних мереж, сигналізацій і приладів освітлення підійде труба із зовнішнім діаметром 16 мм;
 • для підключення електроприладів використовують гофру в 20 мм;
 • між розподільними коробками проводка монтується в гофру діаметром 25 мм;
 • для з'єднання електрощитів краще використовувати трубу в 32 мм;
 • проводку між поверхами краще ховати в трубу діаметром 40-50 мм.

для прокладки проводки під землею використовують двостінні важку гофру, діаметр якої може досягати 200 мм.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

Якщо одного відрізка гофри не вистачило, з'єднання різних частин виконують за допомогою спеціальних муфт, рознімних трійників, відводів і кутників.

У виробництві пластикової гофри допускається використання спеціальних присадок, які дозволяють забарвити матеріал в певний колір, але при цьому ніяк не позначаються на його експлуатаційних якостях. Для зручності можна використовувати для прокладки різних кабелів гофру певного кольору. Щоб не заплутатися, можна орієнтуватися на єдиний європейський стандарт, згідно з яким:

 • сіра гофра використовується для прокладки загальної проводки;
 • біла - для комп'ютерних мереж;
 • чорна і коричнева - для підключення електроприладів;
 • синя - для теплої підлоги;
 • червона - для зовнішньої проводки.

Практика ж підказує, що зазвичай використовується стандартна сіра гофра. Незалежно від того, пофарбована чи труба в якийсь колір чи ні, сторонніх включень в матеріалі бути не повинно, також як тріщин і відколів.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

№6. Виробники гофротруб для електропроводки

При покупці гофротруби не заважає поцікавитися наявністю сертифікатів якості. Це не проста формальність, а важлива вимога безпеки. Чи не заважає подивитися і на ім'я виробника, так як великі компанії не будуть ризикувати своєю репутацією і випускати продукцію неналежної якості. Серед найбільших виробників гофротруб, чия продукція представлена ​​у вітчизняних магазинах, варто відзначити:

 • ТОВ «Компанія«Екопласт»- вітчизняне підприємство, яке займається виробництвом і продажем широкого спектру матеріалів для електропроводки, в т.ч. випускає гофротрубу. В асортименті представлені вироби з ПВХ, ПНД і ПП, легкі і важкі труби, з зондом і без нього, різного діаметру. Виробництво стандартизовано по ISO 9001, а продукція відповідає всім європейським вимогам;7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)
 • ЗАТ «Рувин»- один з найбільших російських виробників електротехнічної продукції. З 1998 року компанія освоїла виробництво величезного виду продукції, використовує сучасні технології та якісна сировина. Компанія випускає гофротруби з ПВХ, ПНД і ПВД діаметром від 16 до 63 мм;
 • компанія «МосЕлектроПласт»- ще одна досить велика вітчизняна компанія, яка випускає солідний перелік електромонтажних виробів. Гофротрубу тут виробляють тільки з ПВХ, діаметр від 16 до 55 мм, є вироби з зондом і без, легкі і важкі;
 • ТОВ «Дельта»Випускає продукцію під торговою маркою« ЕНЕРГОПЛАСТ ». В асортименті є труби ПВХ і ПНД, легкі і важкі, з зондом і без;
 • «Тюменський завод гофротруб» виробляє ПВХ трубу різного діаметра;
 • NASHORN - підприємство, яке сьогодні називають одним з найбільших виробників пластикових труб. Для монтажу електропроводки тут випускають гофротрубу тільки з ПВХ, асортимент не дуже великий.7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)

№7. Особливості роботи з гофротруби

Прокласти кабель в гофре нескладно, по крайней мере, для тих, хто має хоча б мінімальні навички електромонтажних робіт. Підключення та організація електромережі - це вже питання більш складне, тому тут краще скористатися допомогою професіоналів, якщо в своїх силах немає впевненості.

Загальні принципи роботи в гофротруби:

 • затягувати кабель або пучок кабелів в гофру краще разом з ким-то. Спочатку відрізають необхідний по довжині фрагмент труби. Пластикову гофру можна різати звичайним ножем, а зонд в ній - кусачками або бокорезами. Після розрізання сталевий дріт слід утримувати, інакше вона може заскочити всередину. Дріт загинають. Якщо необхідно затягнути пучок проводів, то їх краще в декількох місцях стягнути ізоляційною стрічкою. Отриманий джгут кріплять до зонду за допомогою тієї ж ізоляційної стрічки або завдяки обмотці дротом. Якщо прокладається один кабель, то його можна просто проколоти в місці ізоляції. Перед початком протягування кінець скручування обмотують ізоляційною стрічкою. Заводити кабель в гофру простіше удвох;7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)
 • при зовнішній проводці гофра закріплюється спеціальними кліпсами. При монтажі в штробу можна використовувати спеціальні хомути, також допускається кріплення на швидко застигає розчини (алебастр);
 • підводити гофру до вимикачів, розеток та коробок необхідно так, щоб кромка труби входила в корпус, а зовні не залишалися оголені дроти;7 порад щодо вибору гофрованої труби для електропроводки (кабельної лінії)
 • між гофрой з електропроводкою і елементами опалювальної системи має бути не менше 10 см;
 • якщо прокладка гофри здійснюється в приміщенні з високим рівнем вологості, з'єднання необхідно постачати ущільнювачами.

Гофротруба здатна зробити систему електропроводки в квартирі безпечнішою, знизити вплив на неї зовнішніх чинників, але для цього труба повинна бути обрана і встановлена ​​правильно.

Опубликовано: 22-03-2019, 14:14
0

Похожие статьи


Наверх