Буріння артезіанських свердловин

артезіанська свердловина

При будівництві приватного будинку не завжди є можливість провести центральне водопостачання в зв'язку з віддаленістю комунікацій. Але навіть якщо і існує така можливість, багато власників приватних будинків намагаються замовити буріння артезіанських свердловин на ділянці, так як якість водопровідної води не найкраще.

артезіанська свердловина
Схема пристрою артезіанської свердловини

Облаштування джерела води самостійно не вимагає великого вкладення коштів, і може забезпечити всіх мешканців будинку якісної, смачної питною водою. Що таке артезіанська свердловина? Як облаштувати таке джерело води своїми руками? Скільки часу і коштів піде на буріння? Як грамотно скласти проект артезіанської свердловини? Розберемо всі ці питання докладніше.

Свердловина-буріння

Артезіанська свердловина своїми руками може бути зроблена різними способами. Вирішити який метод вибрати може тільки фахівець, якщо ви не маєте уявлення про буріння, то краще звернутися у фірму, яка виконує даний вид робіт.

конструкція артезіанська свердловина
Креслення і конструкція артезіанської свердловини

Час експлуатації артезіанської свердловини залежить від того, наскільки якісно були виконані зварні шви на трубах, тому зверніть особливу увагу на кваліфікацію зварника.

У разі якщо хорошого зварювальника знайти не вдалося, варто розглянути варіант з'єднання труб за допомогою різьблення. Воно набагато надійніше, хоча і дорожче.

Класичний варіант свердловини-стовбур, спеціальна обсадна труба з оцинкованого або чорнового металу покликана зміцнити стінки свердловини. Хід проведення робіт:

 • труби заглиблюються в стовбур з поступовим з'єднанням різьбленням або зварюванням, труба для опади, так само нарощується в міру потреби;
 • для правильної установки насоса потрібно опустити спеціальну пластикову вставку, що пролягає в середній частині осадової труби. Вставку потрібно встановити нижче рівня стовбура - це буде ізоляція насоса від води;

  насос артезіанська свердловина
  Розміщення насоса в артезіанської свердловини

 • для запобігання попаданню в свердловину води з поверхні, потрібно добре загерметизувати простір між стовбуром і обсадної трубою. Зазвичай використовується компактнонітовая глина, при цьому потрібно зацементувати простір між стінками свердловини і обсадної трубою.

Важливо: такий спосіб облаштування набагато краще, в порівнянні з іншими, збільшується термін служби артезіанської свердловини до 60 років, і у води не буде присмаку металу. Не потрібно забувати, що після облаштування потрібна реєстрація артезіанської свердловини, в відповідних органах.

Застосування труб ПВХ

Застосування пластикових труб при спорудженні джерела води цілком виправдано, тому що цей матеріал міцний і екологічно чистий. Зазвичай встановлюють труби малого тиску з поліетилену або ПВХ.
труби пвх
Ці матеріали не піддаються гниттю і корозії, вони не окислюються і не розкладаються з часом. Крім цього, вони мають малу питому вагу в порівнянні з нержавіючими трубами і коштують дешевше. Завдяки невеликій вазі, виключається можливість розриву цілісності різьбових з'єднань під власною вагою конструкції.

Вартість артезіанської свердловини

Розглянемо, скільки коштів потребує артезіанська свердловина під ключ. Основний вплив на ціну надає глибина джерела води, але є деякі нюанси, які впливають на цей показник:

 • буріння;
 • ціна обсадних труб;
 • вартість виведення свердловинного стовбура;
 • ціна буріння артезіанської свердловини залежить від матеріалів, що встановлюються всередину;
 • відкачка; конструкція артезіанська свердловина
 • проміри водного рівня і її витрата;
 • транспортні витрати;
 • лабораторне дослідження води на придатність.

Аналіз води робити обов'язково, так як знаходження у воді шкідливих домішок може нашкодити здоров'ю. Лабораторне дослідження коштує дорого, але від цього залежить здоров'я, тому економити на цьому не варто. З цих складових і складається вартість артезіанської свердловини.

Якість води залежить від джерела і якщо трапитися, що воно не відповідає загальноприйнятим нормам, то потрібно буде встановлювати спеціальну очисну систему.

Буріння артезіанської свердловини

Облаштування артезіанської свердловини можливо виконати самостійно, або запросити компанію. Самостійне буріння може викликати деякі труднощі, але можна добре заощадити.

буріння свердловини
Процес буріння артезіанської свердловини

Варто відзначити, що пробурити собі джерело води не вийти, у вас повинна бути ліцензія на артезіанську свердловину. Перш ніж почати облаштування, потрібно оформити необхідні документи. Є недоліки і переваги способу буріння свердловини на дачі самому, до позитивних моментів відносяться:

 • прийнятна вартість;
 • не потрібно застосовувати більшу спецтехніку;
 • свердловина не буде затягуватися, так як знаходиться на невеликій глибині, при цьому час на прокачку скорочується в рази;
 • можна використовувати ручний насос, що економить кошти на електрику.

Недоліки у цього методу істотні і про них потрібно знати:

 • маленька глибина, що може позначитися на якості води;
 • проблеми з обслуговуванням джерела води.

Як здешевити роботи по бурінню

Карта глибин артезіанських свердловин в більшості випадків становить 60-120 метрів. Як можна здешевити ці роботи, на чому заощадити, не на шкоду якості:

 • заощадити до 15% можна зробивши цю роботу в зимовий час;
 • не витрачати гроші на накладні витрати можна виконавши земляні роботи самостійно, або найняти для цього окрему бригаду;
 • можна домовитися з сусідами і отримати знижку на колективне замовлення;
 • якщо у когось із сусідів уже є свердловина, поцікавтеся, на якій глибині залягає вода. Чим менше глибина свердловини, тим менше буде ціна виконаних робіт;
 • якщо без бурової установки не обійтися, то можливо вигідніше буде взяти техніку в оренду, а не замовляти цю роботу в фірмі;
 • зона санітарної охорони артезіанської свердловини, облаштовується своїми руками. зона охорони свердловини

Важливо: варто пам'ятати, що роботи з облаштування артезіанської свердловини, дуже ретельні, тому якщо ви не впевнені, що зробите їх правильно, з дотриманням усіх нюансів - зверніться до професіоналів. В іншому, відбудеться ліквідація артезіанської свердловини.

Етапи роботи

Робота з буріння проводиться за певною технологією:

 • облаштовується шурф розміром 1,5х1,5 метра. Робиться опалубка з дощок або фанери, щоб стінки ями не обсипалися при проведенні робіт. Прорити в глибину 1 метр стовбура звичайним буром з калібром 20 см. У цю ямку встановлюється обсадочной труба;
 • над ямкою ставиться тринога з металу або дерева, на якій потрібно закріпити лебідку - це довільна бурова вишка;
 • діаметр майбутньої свердловини, залежить від насоса, його набувають заздалегідь;

  діаметр артезіанська свердловина
  Різні діаметра артезіанських свердловин

 • розбіжність між калібром колонкової труби і діаметром корпусу насоса повинна складати 5-10 мм. Процес буріння - це спуск і підйом штрекбурільного обладнання. Проводиться воно за допомогою штанги, за якою здійснюються удари молотком при одночасному її провертанні. Виробляти цю роботу потрібно з кимось в парі: один б'є по штанзі, щоб зруйнувати породу, інший її повертає;
 • лебідка зробить процес швидше, спускати і піднімати обладнання буде набагато простіше. Кожні півметра потрібно піднімати бур для його очищення, для цього на штанзі потрібно нанести відповідні мітки.

При бурінні свердловини можуть потрапляти різні пласти грунту, для простого їх проходження можна використовувати специфічні бури:

 1. Змійовик або гвинтоподібний бур використовують на глинистих пластах.

  гвинтовий бур
  Існуючі розміри гвинтових бурів для артезіанської свердловини

 2. Бур-долото - на міцних породах, для їх розпушення.
 3. Бур-ложки - на піску.

Грунт на площину піднімають желонкою. В яких випадках застосовується різного виду інструмент при бурінні:

 • піщаник найпростіше пройти, застосувавши бур-ложки, при цьому грунт потрібно постійно зволожувати;
 • якщо при бурінні ви натрапили на тверду породу, то тут без долота не обійтися, вони можуть бути хрестовими або прямими, і ті і інші добре руйнують тверді землі;
 • для глинистих пластів застосовують желонку і змійовик, а піски-пливуни проходять ударним методом із застосуванням обсадних труб.

Увага: щоб буріння проходило набагато простіше, періодично в свердловину заливають воду, для пом'якшення землі. Зазвичай близькість води обумовлюється вологим ґрунтом, що виймається на поверхню.

буріння артезіанської свердловини
Схема буріння артезіанських свердловин

Як тільки ви знайдете водоносний шар, буріння стане набагато легше.

Облаштування свердловини і її розгойдування

Необхідним є момент розгойдування свердловини і її облаштування, навіть якщо ви зробили всю роботу самостійно.

 1. Пробурену свердловину на потрібну глибину потрібно грамотно облаштувати. В першу чергу в неї опускають протівопесочний фільтр, його можна купити, а можна зробити самостійно. Це необхідно для того, щоб погружной насос не вийшов з ладу і не довелося незабаром робити ремонт артезіанських свердловин.
 2. місце за обсадочной трубою засипають піском великої фракції або дрібної щебінкою.
 3. У трубу потрібно залити воду, щоб промити фільтр і засурмили.
 4. Із застосуванням шнекового насоса починають розкачку свердловини. Воду потрібно відкачувати до того моменту, поки вона не стане безбарвною і чистою. буріння свердловини Розкачку простіше проводити електронасосом, так як цей процес іноді займає досить тривалий час. Важливо: застосовуючи відцентровий електронасос можна прискорити процес прокачування, так як він добре справляється з рідинами, щільність яких підвищена. Можна застосувати і простий побутової насос, але в даному випадку прокачування буде займати більше часу.
 5. Як тільки свердловина прокачано, в неї опускають робочий насос, до якого прив'язується страхувальний трос і шланги для води. Діаметр водопроводу буде залежати від потрібної кількості води, планованого отримати з даного джерела.

Важливо: якщо застосовується залізна труба, то насос можна не фіксувати, просто кабель йде від корпуса насоса потрібно закріпити на трубі. Так само важливим моментом є ліцензування артезіанських свердловин, без якого не обійтися, при облаштуванні джерела води.

Як підібрати насос

Конструкція артезіанської свердловини та її робота безпосередньо залежить від якості насоса, купленого для перекачування води. Підбирати насос потрібно грамотно:

 • глибина свердловини безпосередньо впливає на потужність насоса, ніж вона глибше, тим потужніше має бути обладнання;
 • діаметр обсадної труби, теж впливає на потужність;
 • відстань від будинку до свердловини теж варто враховувати при виборі насосного обладнання.

При неглибокій свердловині можна застосувати звичайний поверхневий насос, який стоїть на порядок дешевше погружного. Як бачимо облаштувати свердловину самостійно цілком можливо.
насос артезіанська свердловина
Тільки не забудьте отримати дозвіл на буріння артезіанської свердловини, перед тим як почнете її облаштування. Робіть все грамотно і не поспішаючи, і тоді ваша сім'я буде надовго забезпечена чистою питною водою.

Ліквідація

У разі якщо джерело води виконав своє призначення, або вода в ньому неякісна, то проводиться тампонаж артезіанської свердловини, іншими словами, цементування.

Опубликовано: 28-02-2019, 06:43
0

Похожие статьи


Наверх