Будівництво дерев'яного будинку взимку

Екологічно чистий район

Кількість людей, які вирішили придбати заміський будинок для постійного або сезонного проживання, з кожним роком зростає. Що й не дивно: кожному городянину хочеться мати можливість відпочити від суєти і отруєного повітря мегаполісу, провівши кілька днів або навіть тижнів в екологічно чистих районах.

Екологічно чистий район

Який матеріал вибрати

При виборі матеріалу, придатного для будівництва будинку, багато хто віддає перевагу дерев'яного брусу. І не випадково, адже використання цього матеріалу дозволяє отримати витончений, теплий, затишний і порівняно недорогий будинок. Але нерідко у потенційних власників будинку виникає питання: чи можна побудувати такий будинок в холодну пору року?

Про будівництво будинку з бруса взимку ходить чимало домислів. Одні з них стверджують, що саме зима найкраще підходить для будівництва, в той час, як інші вкрай не рекомендують йти на настільки необачний крок. Саме тому буде корисно детально розібрати кожен етап будівництва, щоб однозначно відповісти на це питання.

Існує багато різних думок, коли краще займатися будівництвом дерев'яного будинку. Багато хто віддає перевагу займатися будівництвом взимку, так як в цей час ціна споруди набагато дешевше, а хтось зводить будинок влітку, щоб трохи пізніше можна було вирішити всі питання, пов'язані з обробкою будівлі і переїздом. Природно, мороз, вітер і сніг можуть значно ускладнити процес багатьох оздоблювальних робіт, але все ж, якщо кліматичні умови дозволяють почати будівництво будинку взимку, то краще не відкладати справу на потім.

будівництво будинку взимку

Плюси і мінуси будівництва дерев'яного будинку взимку

 1. Знижена ціна на будівельні матеріали (так як падає попит), яка дозволяє істотно заощадити свої деньгі.Древесіна (якщо пощастить придбати таку), зрубана і оброблена в першій половині зими, сохне рівномірніше і швидше, а також дає менше усадки і тріщин.
 2. Взимку багато будівельних компаній і бригади готові працювати за зниженими розцінками.
 3. Необхідність в опаленні битовки, в якій взимку мешкатимуть будівельники. Потрібно обов'язково зробити нехай невелику, але справжню цегляну піч у хаті, так як з «буржуйкою» зможе перезимувати тільки сторож. Крім цього, буде потрібно установка газової плити і балонів з газом.

  зимова побутівка для будівельників
  вам обов'язково потрібно продумати, як опалювати і обладнати зимову битовку для будівельників

 4. Зведення фундаменту, який найкраще будувати восени, коли перші морози ще не почалися.

Як вже було сказано вище, кожна пора року має свої певні переваги і недоліки. Для більш раціонального планування майбутнього будівництва, потрібно чітко знати хімічні та фізичні властивості, а також особливості будівельних технологій в той чи інший час року.

При зведенні малоповерхового дерев'яного будинку можна використовувати наступну схему проведення робіт:

 • Осінь - фундаментні роботи;
 • Зима - монтаж технічної покрівлі та силової частини;
 • Літо - інженерія;
 • Весна - остаточні оздоблювальні роботи.

Одним з важливих моментів при зимовому будівництві дерев'яного будинку є виникнення активної усушки силової частини дерев'яної споруди в літню пору року. Цей процес викликає внутрішні напруги, які призводять до викривлення вінців і появи тріщин. У зимовий час такого практично не відбувається.

Будівництво будинку з бруса

Якщо будівництво будинку починається в зимову пору року, то працювати слід якісно і ретельно, так як зайва квапливість може тільки нашкодити. Зведення дерев'яного будинку потрібно здійснювати з дотриманням всіх правил і максимальною точністю вимірювань.

На цьому відео можете подивитися, як відбувалося будівництво дерев'яного будинку з бруса в зимову пору року.

Науково доведено, що взимку дерево не росте, тому воно не відчуває потреби в отриманні поживних речовин і рух соків, природно, припиняється. З літньої деревиною справа йде з точністю до навпаки, через що вона володіє великим рівнем вологи. В результаті підвищеної вологості створюється сприятлива атмосфера для розвитку різноманітних бактерій, гнилі, розривів і тріщин.

Відповідно, дерево, яке було зрубано взимку, один пропонує кращі якості, а зруб дає більш рівномірну усадку.

Заготівля, транспортування, зберігання і обробка зимового лісу здійснюється в природних умовах, що дозволяє якомога довше зберігати його стійкість до гнилі, жучкам і бактеріям. Деревина відома своєю слабкою стійкістю до гниття в умовах підвищеної вологості, тепла і кисню, але мінусова температура дозволяє звести подібні неприємності до мінімуму. Взимку можна спокійно займатися будівництвом, не турбуючись про проведення зайвих робіт по захисту матеріалу.

дерев'яний брус взимку
але довго так матеріал все одно краще не зберігати біля будинку

При виборі матеріалу для будівництва слід звертати особливу увагу на його якість. Якісна деревина виготовляється з здорового лісу, у неї відсутні ознаки червоточини і гнилі. Крім цього, матеріал повинен бути акуратно оброблений і ретельно просушений.

Багато будівельників навесні і влітку стикаються з проблемою підвезення на ділянку будівельних матеріалів (так як дорога нерідко в цей час стає справжньою смугою бруду). Зимовий грунт, в свою чергу, відмінно промерзає, стає більш твердим і покривається шаром снігу, який укочується в найкоротші терміни, дозволяючи без проблем доставити будматеріали на місце. Єдиною неприємністю можуть бути снігові замети, хоча їх легко розчистити за допомогою трактора.

чистка снігу трактором взимку
взимку завжди можна очистити дорогу і під'їхати до своєї ділянки на відміну від сильно дощової весни або літа - в цьому випадку будівництво може несподівано зупиниться ...

Відповідно, можна сказати, що найбільш прийнятний час для будівництва дерев'яної споруди пізня осінь і зима. Восени здійснюється зведення фундаменту, а взимку - будівництво крокв, стін і покрівлі.

Заливка фундаменту

Перший етап будь-якого будівництва - заливка фундаменту. Багато людей відразу ж вирішать: викопати відповідний котлован для будівництва в замерзлій як камінь землі просто неможливо. Однак насправді це не так. Адже для зведення дерев'яних будинків в більшості випадків використовується стрічковий фундамент.

стрічковий фундамент
Приклад стрічкового фундаменту

Він порівняно недорогий, дозволяє зробити в будинку підвал або підвал і при цьому забезпечує достатній рівень надійності для всієї конструкції. Звичайно, його будівництво займає набагато менше часу, ніж заливка монолітного фундаменту.

Фундамент, який зводився в зимовий час і знаходиться під навантаженням силової частини будівлі, пученію грунту піддається в найменшій мірі. Завдяки цьому ризики деформації будівельних конструкцій можна звести до мінімуму.
Ось як відбувається зведення фундаменту на початку зими.

Копати котлован, а, точніше, траншею, досить легко в холодну пору року, особливо при використанні спеціалізованої техніки.

Якщо температура не опускається надовго нижче -20 градусів за Цельсієм, то земля промерзає не більш ніж на 20 см.

Нижче цього рівня грунт не промерзають, і копати його зовсім не так складно, як може здатися на перший погляд. Зазвичай глибина траншеї для фундаменту дерев'яних будинків має глибину від 70 до 90 см. Коли траншея викопана, в неї встановлюється опалубка.
Сама заливка відбувається точно так само, як в теплу пору року. Готовий бетон заливається в траншею, після чого залишається на кілька днів, поки він не затвердіє.

заливка бетоном

Якщо температура в ці дні не опускається нижче -10 ... -15 градусів за Цельсієм, то достатньо залишити фундамент на 2-3 доби, щоб він схопився. Через 10-15 днів, можна приступати до будівництва. У випадках, коли температура повітря нижче -15 градусів, при виготовленні бетону використовуються спеціальні добавки, що дозволяють отримати якісний фундамент при низьких температурах. Тому будівництво фундаменту взимку точно не завдасть вам зайвого клопоту.

Додатковий плюс будівництва в холодну пору року - це мінімальні пошкодження ділянки.

Якщо важка техніка (трактор, екскаватор, вантажівка) проїжджає по грунту влітку або, тим більше восени або навесні, на вологій і м'якій землі залишаються глибокі борозни. На їх усунення доведеться витратити чимало часу і сил. Взимку ж, коли верхній шар грунту перетворюється в кам'яно-тверду кірку, важка техніка не залишає жодних слідів. А, значить, не доведеться витрачати свій час на усунення наслідків.

Як отримати якісний будівельний матеріал

Починаючи будувати брусової будинок, кожен власник всерйоз замислюється про якість основного будівельного матеріалу. Все-таки від того, наскільки якісною буде деревина, залежить і те, наскільки комфортним буде життя в будинку і скільки років він зможе прослужити своїм власникам. Так ось, в холодну пору року ви зможете отримати найбільш якісну деревину. Чому? Це легко пояснити.

Використання вологої деревини при будівництві неможливо. При цьому підвищується небезпека появи цвілі і гниття матеріалу.

Крім того, висихаючи, деревина може змінювати форму: її «веде», через що вся конструкція будинку опиняється в небезпеці - цілком може перекосити дверні та віконні прорізи, і відкрити двері або вікно буде просто неможливо.

Тому деревину доводиться сушити. У теплу пору року це завдає чимало проблем. Температура повітря досить висока, через що верхній шар деревини досить швидко втрачає вологу, зменшуючись в об'ємі.

сушка колод
Примусова сушка колод в печі

Серцевина ж не встигає висохнути, зберігаючи свій обсяг. В результаті такого перепаду колода може просто тріснути по всій довжині. Це не тільки знижує зовнішню привабливість матеріалу, а й погіршує його теплоізоляційні якості. Якщо ж заготовлювати деревину взимку і відразу використовувати її при будівництві, проблем буде значно менше.

Почати з того, що взимку вологість деревини значно менше, ніж влітку. Адже в холодну пору року дерево не тягне вологу з землі, щоб живити листя. Через це вологість деревини мінімальна. Отже, не потрібно витрачати час на додаткову сушку, використовуючи деревину природної вологості. Додатковий плюс - відсутність взимку різних бактерій і грибків, здатних знизити якість деревини.

Будинок будується з бруса, який буде сохнути вкрай повільно, в міру підвищення температури повітря. Тому повністю виключається ймовірність того, що деревина покриється тріщинами.

тріщини в колодах

Якщо в процесі будівництва вологість повітря була мінімальною, то і усадка будинку буде мінімальною. Практично повністю виключається можливість перекосів дверних і віконних прорізів. Багатьом власникам будинків подобається, що зимова деревина має більш світлий відтінок, ніж літня. Але це можна назвати скоріше додатковим плюсом, ніж основним.

Якщо підсумувати все вищесказане, то можна сказати наступне: починаючи будівництво в грудні-січні, вже до травня-червня ви отримуєте зруб, що дав повну усадку і відповідний для проведення основних оздоблювальних робіт. Так що до середини або до кінця літа ви зможете в'їхати в нове житло - тепле, затишне та надійне.

Якщо ж ви починаєте будівництво влітку, то до обробки приступити зможете тільки взимку (це небажано через особливості багатьох оздоблювальних матеріалів).

В результаті ви втрачаєте цілий рік.

будівництво взимку
Будівництво брусового будинку взимку

До речі, варто відзначити, що доставляти матеріал до місця будівництва також значно легше в холодну пору року. Адже деревину нерідко возять по ненадійних грунтових дорогах, які в теплу пору року можуть розкисати, з-за чого вантажівка з причепом може просто застрягти, тим самим зриваючи терміни доставки, а, значить, і всього будівництва. Взимку ж цього гарантовано не станеться.

Економія грошей на матеріалах і будівництві

Далеко не остання причина, по якій багато людей віддають перевагу будівництву дерев'яного будинку взимку, - це економія. Так, в деяких випадках вона може досягати 10-15%. Якщо врахувати, що будівництво будинку є дуже витратною справою, то варто визнати, що економія в 10% - це дуже приємний сюрприз.

Чому будувати будинок взимку дешевше? На це впливає кілька чинників:

 1. Дешевизна будівельного матеріалу. Деревина піддається мінімальній обробці: не потрібно очищати її антисептиками від цвілі, грибка і комах, а також сушити, витрачаючи час і ресурси. Тому сам дерев'яний брус обходиться взимку помітно дешевше, ніж влітку.

  брусовий будинок
  Готовий брусовий будинок

 2. Пік будівельних робіт припадає на період з кінця весни до середини літа. Звичайно, в цей час всі будівельні компанії піднімають тарифи до максимуму. При цьому, поспішаючи виконати одне замовлення, щоб приступити до іншого, фахівці нерідко допускають дрібні огріхи, які з часом можуть перетворитися у великі проблеми для вас. Взимку ж в сфері будівництва спостерігається затишшя. Вартість послуг знижується, а фахівці нікуди не поспішають, тому що замовлення досить рідкісні. Отже, підхід до виконання робіт буде максимально серйозним. Так що ймовірність допущення браку зводиться до мінімуму. А хіба не про це мріє кожен майбутній власник будинку?

Отже, якщо ви вирішили побудувати власний дерев'яний будинок, то саме зима може стати найбільш підходящим часом для втілення вашої мрії в реальність. Так, тут можуть виникати певні мінуси. Наприклад, якщо температура опускається нижче -30 градусів за Цельсієм, волога деревина може просто тріснути.

Також при дуже низьких температурах, посилених вітром, будівельники можуть відмовитися від роботи, через що збільшаться терміни будівництва. Але це скоріше форс-мажорні обставини, які можуть виникнути на будь-якій складній роботі. У звичайному ж режимі будівництво дерев'яних будинків взимку явно має більше плюсів, ніж мінусів.

Опубликовано: 21-01-2019, 22:57
0
Наверх