10 Порад по утепленню цоколя будинку зовні

Ще зовсім недавно, в 80-х роках минулого століття, оплата комунальних послуг становила всього 3-4% від загального доходу сім'ї. Сьогодні ж частка комуналки в середньому досягає вже 10-15% від сімейних доходів, а оплата за опалення - 30% від цієї суми. Не дивно, що більшість громадян Росії вважають за краще уважно стежити за витратами, а особливо за витоками тепла в будинках. Встановлено, що на цоколь і фундамент доводиться близько 20% тепловтрат, тому утеплення цоколя будинку так само важливо і потрібно, як і теплоізоляція стін. Правильно виконане утеплення дозволить не просто зберегти дороге тепло, а й уникнути конденсації вологи на стінках цоколя, освіти і розвитку цвілі, а також захистить конструкцію від промерзання.

№1. Утеплення цоколя: зовні або зсередини?

Цоколь називають однією з найбільш вразливих частин будинку, адже на нього покладається не тільки велике навантаження у вигляді ваги всіх стін і перекриттів, а й часто підвищена вологість. Цоколем називають продовження фундаменту, яке підноситься над рівнем землі і переходить в зовнішні стіни будинку. Простіше кажучи, це початковий елемент фундаменту і стін будівлі, що починаються від рівня підлоги першого поверху. Він захищає будинок від проникнення вологи та холоду, а також відіграє декоративну роль, так як будинок без цоколя виглядає якось приземкуваті.

10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

Теоретично утеплити цоколь фундаменту можна як зсередини, так і зовні, але ефективність буде сильно відрізнятися. якщо проводити внутрішнє утеплення, то в певній мірі вдасться досягти ізоляції приміщення від низьких температур, але між стіною і утеплювачем буде накопичуватися конденсат, від якого постраждає цоколь. Крім того, останній не буде захищений від згубного впливу холоду. Результат не змусить себе чекати - поява мікротріщин від замерзання, їх розширення, постійне намокання, а пізніше деформація і подрібнення, зниження міцності.

Зовнішнє утеплення дозволяє захистити від холоду і приміщення, і матеріал цоколя, а точка роси зміщується в бік утеплювача, який набагато більш стійкий до вологи і низьких температур, ніж цоколь. У підсумку отримуємо тепле приміщення і продовження терміну служби конструкції. Теплоізоляційні роботи найкраще проводити на етапі будівництва будинку, але і після його зведення ефективне утеплення виконати можливо, хоч і зробити це буде трохи складніше.

10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

№2. Чи обов'язково утеплювати цоколь будинку?

Особливість вітчизняного менталітету така, що хочеться на всьому зекономити. Звідси і популярне питання: чи завжди необхідно утеплювати цоколь приватного будинку? Теплоізоляція може дійсно не знадобитися в таких випадках:

 • якщо будинок призначений тільки для літнього проживання;
 • якщо в будинку немає підвалу, а цоколь невеликий (0,5 м) і влаштовується з метою уникнути підтоплення;
 • якщо будинок знаходиться в місцевості, де немає суворої зими.

У всіх цих випадках можна обійтися утепленою підлогою. Якщо ж клімат в регіоні суворий, будинок використовується для постійного проживання, а в підвалі передбачається зберігати продукти, облаштувати гараж, бойлерну або інші господарські приміщення, то без утеплення не обійтися.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

№3. Матеріали для утеплення цоколя

Для утеплення цоколя фундаменту в недалекому минулому використовувалася суміш глини з соломою. За кілька останніх десятиліть з'явилося багато нових, більш досконалих і зручних способів виконати теплоізоляцію. До них висувається ряд вимог:

 • низька теплопровідність. Теплоізоляційні властивості краще у тих будівельних матеріалів, у яких коефіцієнт теплопровідності менше;
 • низькі показники водопоглинання. Коли утеплювач вбирає вологу, він втрачає частину важливих експлуатаційних якостей. Накопичення вологи особливо небезпечно в період заморозків, коли вода збільшується в об'ємі і може порушувати структуру утеплювача;
 • висока міцність на стиск, адже матеріал повинен витримувати тиск грунту.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

Крім того, утеплювач повинен бути довговічним, паропроникним, стійким до цвілі і гризунам.

Сьогодні для утеплення використовуються такі матеріали:

 • теплоізоляційні плити (пінопласт, екструдований пінополістирол, мінеральна вата);
 • пінополіуретан, який наноситься завдяки покриттю;
 • керамзит - найпопулярніший варіант насипний теплоізоляції;
 • тепла штукатурка;
 • термопанелі;
 • грунт.

№4. Утеплення цоколя екструдованим пінополістиролом

Екструдований пінополістирол - найпопулярніший матеріал для утеплення цоколя фундаменту. Часто його також називають Піноплекс по імені компанії, яка випускає матеріал під однойменною торговою маркою. Утеплювач нагадує знайомий всім нам пінопласт, але більш жорсткий і міцний, добре витримує тиск грунту, не мнеться і не просідає.

переваги:

 • відмінні теплоізоляційні якості і низький коефіцієнт теплопровідності;
 • стійкість до вологи і нездатність її вбирати, що пояснюється закритою комірчастою структурою;
 • достатня міцність на стиск;
 • висока довговічність, яка досягає 50 років і більше;
 • матеріал не пошкоджується гризунами і не уражається цвіллю;
 • простота монтажу і обробки, можливість провести роботи з утеплення власними силами і без застосування механічних кріплень;
 • доступна ціна.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

Більш того, Піноплекс має шумоизолирующими властивостями, а завдяки просоченню антипіренами отримує стійкість до вогню. До недоліків відносять велику кількість стиків - мінус всіх плиткових матеріалів. Навіть найбільші листи пінополістиролу не дозволяють створити монолітну конструкцію утеплення, а стики доведеться ретельно замазувати або запінювати. Краще брати листи з замком, завдяки якому вони щільніше стикуються, зменшуючи ризик появи містків холоду. У регіонах з суворим кліматом може знадобитися монтаж пеноплекса в два шари, причому плити другого шару повинні закривати шви між плитами першого.

Крім того, матеріал хоч і не такий крихкий, як пінопласт, витримує пристойні навантаження, але при розрізанні кришиться. Монтаж нескладний, але вимагає акуратності і уважності, займає багато часу. Краще займатися цим влітку, в теплу суху погоду.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

Більш доступний аналог матеріалу - полістирол пінопласт, який отримують не екструзівний шляхом. Він добре тримає тепло, але має масу недоліків. По-перше, це крихкість, тому для захисту матеріалу від тиску грунту вибудовують стіну товщиною в половину цегли. По-друге, він пошкоджується гризунами. Більш того, матеріал здатний поглинати вологу, тому без якісної рулонної або бітумно-полімерної гідроізоляції не обійтися, а необхідність проведення всіх цих робіт зводить нанівець всю вигоду від покупки пінопласту, тому матеріал все рідше і рідше використовується для утеплення стін і цоколя.

№5. Спінений пінополіуретан для утеплення цоколя

Спінений пінополіуретан можна сміливо називати ідеальним за експлуатаційними якостями утеплювачем. Нанесення матеріалу здійснюється спеціальними установками, в яких під тиском змішуються поліол і Ізоціонат, що призводить до синтезу полімеру і утворення вуглекислого газу. Останній створює ізольовані один від одного бульбашки. Напилення здійснюється тонким шаром на заздалегідь підготовлений цоколь.

переваги:

 • високі теплоізоляційні властивості, які забезпечуються зокрема завдяки бульбашок вуглекислого газу, адже коефіцієнт його теплопровідності нижче, ніж у повітря;
 • стійкість до цвілі і грибка;
 • монолітність шару утеплювача, заповнення всіх тріщин і дефектів, відсутність швів;
 • міцність, жорсткість, еластичність і легкість матеріалу;
 • високий ступінь ремонтопридатності. У разі чого пошкоджену ділянку можна закрити новою порцією полімеру;
 • висока швидкість проведення робіт - теплоізоляція цоколя виконується протягом одного дня.

серед недоліків висока ціна матеріалу і неможливість самостійного виконання робіт - необхідно спеціальне обладнання, реагенти і уіменіе з ними звертатися. Крім того, утеплювач боїться сонячних променів, тому краще постаратися якомога швидше виконати фінішну обробку фасаду.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

№6. Мінеральна вата для утеплення цоколя

Під мінеральною ватою розуміють цілий ряд матеріалів, але для утеплення цоколя фундаменту застосовують зазвичай базальтову вату. В якості сировини використовують гірські породи, які розплавляють і витягають в тонкі нитки, з них і створюють утеплювач. Він проводиться в рулонах і плитах, застосовувати можна і те, і інше: рулони дозволяють отримати мінімальну кількість швів, а плити відрізняються підвищеною міцністю.

переваги:

 • невисокий коефіцієнт теплопровідності, що досягається за рахунок волокнистої структури;
 • звукоізоляція;
 • вогнестійкість, так як в основі - мінеральні речовини;
 • високі показники паропроникності;
 • міцність і стійкість до механічних пошкоджень;
 • стійкість до цвілі;
 • висока довговічність;
 • нескладний монтаж.

Виробники говорять про те, що мінеральна вата добре пропускає воду і не вбирає її в себе, але все ж це не зовсім так. Матеріал має властивість накопичувати вологу, яка значно знижує його теплоізоляційні властивості, тому в нього стали додавати спеціальні гідрофобізуючі речовини. Але навіть це не звільняє від необхідності влаштовувати потужну гідроізоляцію, а це втомлює, занадто багато роботи і дорого, тому мінеральну вату для утеплення цоколя використовують дуже нечасто - зате для стін і балконів вона прекрасно підходить.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

№7. утеплення керамзитом

Керамзит - легкий матеріал, який має вигляд досить великих гранул. Проводиться він з легкоплавких глин в барабанних установках, в яких відбувається спучування і загартовування. Виходить екологічний і повністю безпечний матеріал, який називають одним з найбільш бюджетних утеплювачів. Застосовують його зазвичай для теплоізоляції цоколя фундаменту в будинках, які не використовуються для постійного проживання.

переваги:

 • пориста структура забезпечує хорошу теплоізоляцію і шумоізоляцію;
 • низька вага;
 • вогнетривкість, адже в основі - глина, і морозостійкість;
 • екологічність;
 • невисока ціна.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

Пориста структура призводить до здатності вбирати вологу, що для цоколя якраз-таки не рекомендується. Втім, якщо постаратися і виконати теплоізоляцію з науки, то вплив цієї властивості можна буде звести нанівець. Утеплення керамзитом вимагає обов'язкового облаштування дренажу: Рів копають глибше фундаменту, на одне укладають геотекстиль, насипають щебінь і монтують трубу з отворами для відведення вологи. Зверху насипають щебінь, знову настилають геотекстиль і засипають піском. Після підготовчих робіт на глибину цоколя встановлюють дерев'яну опалубку на відстані близько 1 м, настилають руберойд так, щоб він покривав і стіни будинку, і стінку траншеї, шви проклеюються. Керамзит насипають неоднорідною фракції, у міру засипання його трамбують. Після того, як опалубка буде повністю наповнена керамзитом, її закривають кришкою під нахилом не менше 45 градусів - це робиться для захисту цоколя від скупчення опадів.

№8. утеплення термопанелями

Термопанелі - німецьке винахід, в основі якого - жорсткий пінополіуретан з уже знайомими нам властивостями, поверх якого змонтовані декоративні накладки, що імітують будь-якій благородний матеріал: камінь, цегла, плитку і т.д. Виходить найнатуральніша сендвіч-панель, яка значно спрощує монтаж і справляється відразу з декількома функціями.

переваги:

 • хороша теплоізоляція і вологостійкість;
 • відмінний зовнішній вигляд;
 • стійкість до цвілі і гризунам.

Сучасний і, здавалося б, досконалий матеріал має деякі недоліки, і справа не тільки у високій ціні. По-перше, потрібна особлива ретельність і педантичність при монтажі: слід гарненько кріпити панелі міцним клеєм, деякі для гарантії також використовують дюбеля. По-друге, термопанелі можуть бути змонтовані тільки на ідеально рівну цоколь, а в іншому випадку знадобиться облаштування обрешітки. Але всі ці складності з лишком компенсуються відмінною енергоефективністю.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

№9. Утеплення теплою штукатуркою

Теплої штукатуркою називають сухі клеючі суміші, які мають мало спільного з декоративним аналогом. До складу утеплювача можуть входити тирса, вермикуліт або пенополістрол.

переваги:

 • монолітність теплоізоляції;
 • простота монтажу, адже приступати до нанесення теплої штукатурки можна відразу ж після того, як підсохне шар попередньої грунтовки. Якщо планується нанести теплоізоляцію в один шар, можна обійтися навіть без армуючої сітки;
 • відносно невелика ціна.

недоліків чимало:

 • водопоглинання, тому необхідна ретельна гідроізоляція;
 • неможливо зробити шар завтовшки 5 см, в іншому випадку доведеться наносити утеплювач не тільки зовні, але і всередині;
 • велика вага;
 • тепла штукатурка не може виконувати роль оздоблювального матеріалу.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

№10. Утеплення цоколя грунтом

Земля або пісок також можуть бути використані в якості утеплювачів, але це варіант на той випадок, коли коштів зовсім мало, або необхідно з мінімальними вкладеннями облаштувати тимчасове утеплення. Суть методу проста: цоколь засипають товстим шаром грунту, який утворює вал висотою до підлоги першого поверху. Подібним способом можна досягти непоганих результатів, але все ж коефіцієнт теплопровідності землі далекий від ідеалу, тому підвальне приміщення все одно буде пропускати холод, хоч і в меншій кількості. До інших недоліків відноситься необхідність великого обсягу грунту, залучення допомоги сторонніх людей, так як в поодинці з такою фізично важкою роботою не впоратися. Більш того, якщо планується зробити цокольний поверх житловим, то виконати вікна не вийде, а вентиляційні канали доведеться виводити вище земляного валу.10 порад по утепленню цоколя будинку зовні

Найкращими варіантами утеплення, звичайно ж, вважаються Ектрудірованний пінополістирол і спінений пінополіуретан, але, як бачимо, за певних обставин і інші теплоізоляційні матеріали мають право на використання.

джерело

Опубликовано: 19-04-2019, 22:28
0

Похожие статьи


Наверх