Який фундамент найкраще побудувати на болотистому ґрунті

монолітний фундамент

Будівництво фундаменту завжди пов'язане з труднощами і серйозними фінансовими витратами. У деяких випадках власники будинків віддають за фундамент до чверті від вартості всієї будівлі будинку. І все ж, економити на фундаменті ні в якому разі не можна. Все-таки саме на нього припадає навантаження від всієї конструкції. Так що будь-яка спроба заощадити на якості може привести до найсумніших наслідків.

монолітний фундамент
Приклад готового монолітного фундаменту

Однак в деяких випадках будівництво фундаменту доставляє ще більше проблем, ніж зазвичай. Звичайно, мова йде про фундамент на болотистому ґрунті. Ця грунт має ряд недоліків. По-перше, це мала несуча здатність - при значних навантаженнях грунт просто розступається, і конструкція провалюється.

По-друге, це сезонні коливання рівня грунту. Найчастіше відбувається це навесні, коли з-за танення великої кількості снігу рівень грунтових вод значно піднімається.
У зв'язку з цим до фундаменту на болотах пред'являються особливі вимоги. Далеко не всі види фундаменту можуть відповідати їм.

Який фундамент підійде

Саме ряд недоліків грунту змушують багатьох серйозно задуматися - який фундамент в болотистій місцевості дозволить найкраще вирішити всі проблеми? Адже якщо фундамент був обраний неправильно, після зміни рівня грунту споруда може бути просто зруйнована.

монолітний фундамент
Приклад монолітного фундаменту в болотистій місцевості

Крім того, через кілька років, споруда може почати просто йти під землю від власної тяжкості. Тому підходити до вирішення даної проблеми слід максимально серйозно і відповідально.

На щастя, на сьогоднішній день існує декілька варіантів вирішення даної проблеми. Так, ви можете самостійно вирішити, який фундамент на болоті найкраще відповідає вашим вимогам і фінансовим можливостям.

 1. Фундамент палі. Це прекрасне рішення, якщо вам потрібно завершити влаштування фундаменту в мінімальні терміни. В якості основних елементів виступають палі - залізобетонні або буронабивні. За допомогою спеціального обладнання вони закладаються на велику глибину - найчастіше близько 10-12 метрів, але в районах з особливо складними типами ґрунту ця глибину може досягати 20 і навіть 25 метрів! Пройшовши на таку глибину, паля просто протикає болотистий шар грунту, спираючись на міцну основу.
  фундамент палі
  Схема монтажу пальового фундаменту

  Це робить фундамент і всю конструкцію будинку абсолютно несприйнятливим до сезонних коливань рівня грунту - в якості опори для паль виступає підстава, рівень якого не змінюється в залежності від сезону або опадів. Важливо, що вся робота може бути виконана за два - три дні. Вартість установки порівняно невелика. Встановлювати такий фундамент можна як влітку, так і взимку. Пальові фундаменти на болотах прекрасно себе зарекомендували - надійні, довговічні і невибагливі, вони зібрали тисячі позитивних відгуків з різних куточків нашої країни.

 2. Монолітний фундамент. Найдорожчий і складний у виготовленні. І все ж, в північних, болотистих регіонах нашої країни саме монолітний або плитний фундамент найчастіше використовується при будівництві приватних і багатоповерхових будинків. Він являє собою одну величезну, монолітну плиту, заглиблені до рівня промерзання грунту.
  монолітний фундамент під котедж
  Один з варіантів монолітного фундаменту

  Навіть якщо грунт навколо сильно безодню, це жодним чином не позначається на надійності і збереження вашого фундаменту. Велика вага плити (десятки тонн!) Виключає можливість підняття фундаменту, що могло б призвести до руйнування будинку. Висока міцність дозволяє монолітному фундаменту витримувати без шкоди для себе величезні навантаження на стиск, вигин і розтягнення. Тому саме його найчастіше використовують при будівництві в болотистих районах нашої країни, незважаючи на його високу вартість.

 3. Дрібно заглиблений фундамент. Займає середню між пальових і монолітним фундаментом нішу, як за вартістю, так і за термінами будівництва. Такий фундамент на болоті також непогано зарекомендував себе.
  мелкозаглубленний фундамент
  Схема пристрою мелкозаглубленного фундаменту

  Однак варто враховувати, що дрібно заглиблений фундамент підходить тільки для будівництва порівняно невеликих будинків - одноповерхових дерев'яних або каркасних. Справа в тому, що порівняно невелика товщина фундаменту не дозволяє йому витримувати значні навантаження на стиск. При цьому він прекрасно протистоїть навантаженням від пученія грунту. Так як він теж є монолітним, при сильних навантаженнях від грунту, він просто злегка піднімається або опускається, як і весь будинок, побудований на ньому. Це, в сумі з низькою вартістю і швидкістю виготовлення, робить досить популярним даний вид фундаменту на болотах.

Як бачите - у людей, які вирішили побудувати будинок навіть на проблемній, болотистому ґрунті, є досить великий вибір. Однак, деякі з них не хочуть витрачати зайвих грошей, вважаючи за краще будувати фундамент на болоті своїми руками. Чи це можливо?

Який фундамент простіше побудувати своїми руками

Багато наших співвітчизників воліють виконувати будівництво будь-якої складності своїми руками. В першу чергу тому, що це дає можливість заощадити чималі гроші. Звичайно, не є винятком і випадки, коли їм потрібно побудувати фундамент на болоті. Так що корисно буде розглянути можливість будівництва різних видів фундаменту своїми силами.

Для початку розглянемо фундамент палі. На жаль, побудувати його своїми силами, без залучення фахівців практично неможливо. Справа в тому, що тільки фахівці мають інформацію про товщину болотистого шару в певній місцевості. Крім того, в їх розпорядженні є важка техніка, що дозволяє легко і швидко вкручувати палі на глибину в 10-20 метрів.

вкручування стовпів

Тому не варто навіть намагатися впоратися з цією роботою самостійно. На щастя, це не стосується монолітного і дрібно заглибленого фундаменту. У цьому випадку робота цілком може бути виконана своїми силами, що дозволить у декілька разів скоротити витрати на будівництво. І навіть, незважаючи на те, що вам знадобиться орендувати бетономішалку і, можливо, скористатися послугами бульдозера, економія буде вельми відчутною.

Щоб не бути голослівними, варто детальніше розповісти, як ведеться будівництво монолітного фундаменту. Технологія зведення дрібно заглибленого фундаменту досить схожа з цієї, але відрізняється деякою простотою.

Будівництво монолітного фундаменту самостійно

Отже, ви вирішили будувати монолітний фундамент. З чого ж все починається?
Звичайно, з розмітки на місцевості. Для будівництва найкраще вибирати другу половину літа - в цей час рівень грунтових вод близький до мінімального, дощі йдуть порівняно рідко, та й тепле повітря дозволить бетону застигнути в мінімальні терміни, без використання спеціальних будівельних добавок, які коштують досить дорого.

Починати будівництво фундаменту можна лише тоді, коли у вас вже є готовий проект будинку.

В цьому випадку ви точно знаєте, якими будуть розміри споруди і, відповідно, розміри фундаменту. Бажано, щоб фундамент з усіх боків виступав за периметр будинку на 30-50 сантиметрів.
За допомогою кілочків і капронової шнура потрібно позначити конкретне місце, де буде розташовуватися фундамент.

розмітка території
Так відбувається розмітка території під фундамент

Тепер необхідно зняти грунт на глибину в 1-1,5 метра. Конкретний рівень залягання фундаменту залежить від глибини промерзання грунту, цей показник можна дізнатися в будь-якої будівельної компанії.

Зрозуміло, при проведенні земляних робіт необхідно діставати багато десятків кубометрів землі. Виконати такий обсяг робіт вручну за допомогою лопати просто неможливо. Тому розумним кроком буде оренда екскаватора і вантажного автомобіля для вивезення всього грунту або його частини. Так, доведеться заплатити чималу суму. Зате ви заощадите кілька тижнів безперервної роботи.

Дно отриманого котловану потрібно засипати щебенем і рівномірно розподілити його. Товщина шару щебеню повинна становити 20-30 сантиметрів. Після цього йде такий же шар піску, який також ретельно розподіляється і утрамбовується.

Цей етап ні в якому разі не можна пропускати.

засипка котловану щебенем

Піщано-щебенева подушка дозволяє вирішити відразу кілька проблем:

 • рівномірний розподіл навантаження від фундаменту і вдома по несе грунту;
 • зниження дії пучения в зимову пору року;
 • швидке відведення вологи після опадів або танення снігу від фундаменту.

Коли піщано-щебенева подушка буде готова, поверх неї необхідно укласти надійну гідроізоляцію. Найкраще для цього підійде руберойд. Так, це значно дорожче, ніж звичайний будівельний поліетилен. Зате він відрізняється більшою довговічністю і ефективністю, а також здатний витримувати значні навантаження на розтягнення і не рватися.

Листи руберойду повинні не тільки покривати все дно котловану, а й стінки на висоту хоча б в 30-50 сантиметрів. Призначення гідроізоляції в цьому випадку подвійне. З одного боку, шар руберойду не дозволяє грунтовим водам контактувати з бетоном, перш ніж він набере достатню міцність.

гідроізоляція фундаменту

З іншого - виключена можливість того, що «бетонне молоко» вбереться в грунт, через що міцність монолітного фундаменту буде знижена.

Наступний етап - підготовка каркаса з арматури. Для цього вам знадобиться арматура і в'язальний дріт або зварювальний апарат. З арматури споруджується каркас відповідних розмірів - він повинен покривати весь обсяг майбутнього фундаменту, тим самим дозволяючи бетону витримувати значні навантаження на вигин і розтягнення.

Монтаж каркаса можна виконати і вручну, але в цьому випадку на роботу піде досить багато часу.

Тому краще скористатися спеціальним в'язальним пістолетом або зварювальним апаратом - ви заощадите не менше одного робочого дня.

При створенні каркаса враховуйте той факт, що арматура повинна бути не тільки в нижній частині фундаменту, але і у верхній. Стінки котловану потрібно покрити опалубкою - підійде звичайна тонка жерсть чи фанера.

опалубка для фундаменту
Приклад монтажу опалубки під монолітний фундамент

Головне забезпечити надійну ізоляцію рідкого бетону від грунту, з якого він може забирати воду.
Після цього настає черга бетону. Найкраще для цього використовувати бетон марки М400 або М500. Так, доведеться переплатити мінімум кілька тисяч рублів. Зате ви будете впевнені, що фундамент зможе витримати величезні навантаження без найменшої шкоди для себе і, відповідно, для будинку, який буде на ньому побудований.

Варто нагадати, що для заливки фундаменту вам знадобляться десятки тонн бетону. Так що, є сенс витратитися і орендувати бетономішалку. В цьому випадку ви зможете отримати велику кількість бетону в малі терміни. Не варто заливати бетон в кілька прийомів, коли нижній шар вже схопився - фундамент не вийти монолітним, а навіть невеликі щілини в його структурі приведуть до того, що його технічні характеристики значно знизяться.

заливка фундаменту

Коли котлован заповнений бетоном, його потрібно піддати утрамбування за допомогою спеціального обладнання - постійна вібрація дозволяє заповнити бетоном будь-які щілини і позбутися від пухирців повітря в структурі фундаменту. Такі бульбашки можуть значно знизити міцність бетону.

Після утрамбовки бетону, потрібно залишити його на три - чотири тижні, щоб він схопився і набрав достатню міцність. Терміни схоплювання залежать від безлічі факторів - вологість повітря, температура навколишнього середовища, товщина фундаменту і інших.

Як би там не було, через місяць ви отримаєте монолітний фундамент, який зможе без праці прослужити вам багато десятків років, витримуючи будь-які види навантажень і не втрачаючи початкової міцності.

готовий фундамент

От і все. Тепер ви не тільки знаєте, який фундамент краще всього підійде для будівництва будинків на болотистій місцевості, а й, при необхідності, зможете виконати всі необхідні роботи своїми руками.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:28
0

Похожие статьи


Наверх