Столбчато-стрічковий фундамент

Столбчато-стрічковий фундамент

Міцний, надійний фундамент - запорука багаторічної експлуатації будь-якої будівлі, незалежно від його розмірів і призначення. Саме тому кожен досвідчений будівельник намагається приділити максимум уваги проектування і влаштування фундаменту.
При приватному будівництві столбчато-стрічковий фундамент залишається одним з найбільш затребуваних.

Столбчато-стрічковий фундамент
Так виглядає столбчато-стрічковий фундамент з спроектованими отворами під комунікації

З одного боку його пристрій обходиться порівняно недорого і забирає мінімум часу. З іншого боку - він досить міцний і довговічний, щоб витримати значні навантаження і прослужити власникам багато десятків років, звичайно, якщо кожен етап будівництва було проведено дійсно якісно.

Саме цей вид фундаменту фахівці рекомендують використовувати на проблемних грунтах - болотистих, торф'яних і піщаних. І найчастіше власники будинку, розташованого в таким місцях, дають цьому фундаменту тільки позитивні відгуки, що може стати індикатором якості і зручності.

Закуповуємо матеріал для будівництва

Стовпи є однією з найважливіших складових фундаменту. Тому до вибору матеріалу, з якого вони будуть побудовані, слід підходити максимально серйозно. На сьогоднішній день фахівці використовують для цього різні види матеріалів.

Стовпи фундаменту палі
Схема монтажу стовпів для свайно-стрічкового фундаменту

Кожен з них має ряд переваг і недоліків, про які потрібно знати, перш ніж приступати до будівництва.

  1. Дерево. Сьогодні використовується досить рідко через порівняно низьку міцності і довговічності. Втім, якщо вас влаштовує фундамент, здатний прослужити 10-15 років, цілком можна використовувати і дерево. Краще вибирати цей матеріал, якщо вас цікавить пристрій фундаменту під терасою або іншої легкої дерев'яною спорудою. Діаметр стовпів повинен становити не менше 20 сантиметрів. Перш ніж заглиблювати стовпи, необхідно покрити їх спеціальним просоченням, що дозволяє запобігти розвитку грибків і гниття. Нерідко для цього використовуються бітумні мастики - досить дешевий, довговічний і надійний матеріал.
  2. Цегла. Часто використовується при будівництві незаглибленного або дрібно заглибленого фундаменту. Діаметр стовпів не повинна бути менше 40 сантиметрів.
    Стовпи з цегли
    Схема побудови стовпів з цегли для фундаменту

    До плюсів можна віднести високу міцність таких стовпів. На жаль, при високій вологості цегла працює не так добре, як хотілося б - порівняно низька морозостійкість досить швидко руйнує стовпи.

  3. Залізобетонні стовпи. Кращий вибір, якщо вас цікавить будівництво будинку, здатного прослужити багато десятиліть. Придбати стовпи можна в будь-якому будівельному магазині. Висока міцність і морозостійкість роблять цей матеріал дійсно вдалим рішенням. У продажу можна побачити як монолітні бетонні стовпи, так і складові - збираються з бетонних блоків.
  4. Азбестоцементні труби. Досить вдале рішення, що дозволяє заощадити гроші і отримати дійсно надійний і довговічний фундамент. Однак при цьому доведеться витратити чимало часу. Труби заглиблюються в призначених місцях, після чого наповнюються бетоном, який армується металевими прутами. заливка бетоном азбестових труб Якщо ви маєте в своєму розпорядженні великою кількістю вільного часу і хочете заощадити, цей варіант можна назвати найвдалішим.

Певну увагу слід приділити і ростверку. Адже саме він передає все навантаження від конструкції на стовпи. Тут може бути два варіанти - дерев'яний брус або бетонні конструкції. Перший варіант обійдеться вам значно дешевше, а крім того, дозволить знизити навантаження на стовпи фундаменту. Другий варіант відрізняється довговічністю і можливістю без шкоди для себе переносити величезні навантаження на стиск.

Тепер, знаючи про основні переваги і недоліки різних матеріалів, ви зможете вибрати той варіант, при якому зробити якісний фундамент буде максимально легко.

Пара слів про пальовій фундаменті

При приватному будівництві сьогодні дуже часто використовується технологія пальового фундаменту. Так, свайно-стрічковий фундамент має ряд переваг.

столбчато-стрічковий фундамент
Схема столбчато-стрічкового фундаменту

Правда підходить він тільки при будівництві порівняно невеликих дерев'яних будинків, так як площа опор не надто велика. Відразу варто сказати, що свайно-стрічковий фундамент своїми руками побудувати значно складніше - найчастіше доводиться використовувати спеціальну техніку.

Головною відмінністю від описаного вище фундаменту, є той факт, що при будівництві вдаються до допомоги не стовпів, які встановлюють в підготовлені ями, а спеціальних буронабивних паль.

Завдяки цьому економиться чимало часу. Звичайно, палі повинні спиратися на грунт, розташований нижче рівня промерзання. Але при використанні спеціальної техніки (навіть ручний) заглибити палю на потрібну глибину можна протягом лічених хвилин.

Порівняйте це з копанням ям для установки стовпів - без використання дорогого бура на це йде до декількох годин. Тому вартість установки гвинтових паль, які виступають в якості основної опори, значно знижується.

ямка під стовпчики

Варто відзначити, що монолітна паля легко може витримувати величезні навантаження на стиск, розтяг і вигин без шкоди для себе. Саме тому дана технологія залишається на сьогоднішній день однією з найбільш затребуваних при будівництві порівняно невеликих житлових будинків.

Варто відзначити, що свайно-ростверкових фундамент прекрасно зарекомендував себе при використанні на самих різних типах грунтів, в тому числі рухливих, болотистих і піщаних, на яких інші види фундаменту не завжди можуть прослужити настільки довго, як того хотілося б їх власникам. Будівництво будинку на палях є для цих місць одним з кращих варіантів зведення приватного житла.
Єдиним же мінусом пальового фундаменту є необхідність використання спеціального обладнання для вкручування паль в землю.

Проектування фундаменту

Звичайно, починати будівництво фундаменту, не провівши необхідних розрахунків, не слід. Адже досить невеликий перевантаження, щоб фундамент був пошкоджений вагою будинку, що нерідко призводить до повного руйнування будівлі.

проект фундаменту
Готовий проект столбчато-стрічкового фундаменту

Взагалі, краще всього довірити таку непросту роботу, як складання проекту фундаменту, фахівцям. Вони зможуть зробити все дійсно якісно - підберуть оптимальне кількість і діаметр стовпів, їх розташування, розрахують товщину і міцність ростверку і багато інших даних. При цьому вони врахують глибину залягання грунтових вод, матеріал конструкції, її поверховість і площа, глибину промерзання грунту, навантаження в ключових точках, тип ґрунту і багато інших даних.

Але, зрозуміло, за роботу доведеться заплатити. Причому в деяких випадках вартість проекту вимірюється десятками тисяч рублів.

поперечний переріз фундаменту
Схема поперечного перерізу свайно-стрічкового фундаменту

Тому багато людей вважають за краще скористатися спеціальними онлайн-калькуляторами, які легко можна знайти на спеціалізованих сайтах. Що ж, при серйозному підході і правильному зборі інформації можна отримати досить точний результат. Важливо, що в цьому випадку ви зможете заощадити значну суму, якої напевно зможете знайти більш розумне застосування. Тепер можна починати будувати столбчато-стрічковий фундамент своїми руками.

Підготовка до будівництва

Пристрій фундаменту починається з земляних робіт. Виконуватися може як при використанні спеціальної техніки (швидший варіант) або вручну (дешевший варіант).

З ділянки, де буде вестися будівництво, потрібно зняти зайвий грунт на глибину в 10-15 сантиметрів.
Наступний етап - розмітка ділянки. Для цього можна використовувати складаний метр, кілька кілочків і тонкий капроновий шнур. Використовуючи підготовлений проект, зробити це нескладно.

Необхідно помітити ті ділянки, де буде розташовуватися фундамент. Досить увіткнути кілочки в вивірених місцях і натягнути між ними шнур. Відстань між парними кілочками має бути таким же, який буде ширина фундаменту. Помічаємо місця перетинів ростверку (саме тут будуть розташовуватися стовпи), а також залишаємо позначки, за якими ви зможете визначити, звідки потрібно буде витягти землю.

розмітка території

Після розмітки можна приступати до основного об'єму земляних робіт. По всій довжині потрібно витягти грунт на глибину в 30-40 сантиметрів. Причому ширина канави повинна бути на 5-10 сантиметрів більше, ніж ширина фундаменту - враховуйте, що ви будете використовувати ще і опалубку.

Тепер доведеться озброїтися ручним буром - його можна взяти напрокат у багатьох будівельних компаніях. У місцях, які розмічені для установки стовпів, необхідно зробити поглиблення потрібного діаметру. Глибина залежить від рівня промерзання грунту в даному регіоні. Фахівці рекомендують копати отвори завглибшки на 20-30 сантиметрів більше, ніж глибина промерзання грунту.

На дно отворів засипається пісок. Він повинен покривати дно приблизно на 10 сантиметрів. Пісок розрівнюється і трамбується.

Монтаж стовпів і ростверку

У підготовлені отвори потрібно встановити стовпи. Тут вибрати можете тільки ви - вище описані основні плюси і мінуси різних будівельних матеріалів.

види стовпів фундаменту
Існуючі види стовпів свайно-стрічкового фундаменту

Встановіть підготовлені стовпи в отвори. Висота стовпів може бути різною. В порівняно сухих регіонах ростверк може лежати прямо на грунті. Тоді стовпи не повинні виступати з грунту. Якщо ж часто йдуть дощі, осінь і весна в регіоні затяжні, то краще зробити високий ростверк. В цьому випадку стовпи фундаменту повинні виступати з грунту на 30-50 сантиметрів. Звичайно, пристрій фундаменту в другому випадку буде складніше. Зате це дозволить уникнути швидкого руйнування фундаменту з-за високої вологості. Для простоти вивчимо перший варіант фундаменту.

Коли стовпи встановлені у відповідних місцях, бетон (якщо він використовувався) набрав достатню міцність, можна приступати до будівництва ростверку.

Для цього з арматури зварюється і в'яжеться каркас фундаменту.
Навколо стовпів монтується опалубка. Для цього можна використовувати жерсть, дошки, фанеру, ДСП і інші матеріали. Головне, щоб вони були досить міцними і зручними у використанні.
На стовпи укладається готовий каркас з арматури.

монтаж стовпів фундаменту
Приклад покрокового виготовлення стовпів для фундаменту

Внутрішня поверхня опалубки закривається щільним будівельним поліетиленом - він буде перешкоджати виливання рідкого бетону крізь щілини в опалубці. Можна використовувати руберойд, але поліетилен не тільки коштує набагато дешевше, але і значно зручніше у використанні. З його використанням зробити гідроізоляційний шар значно легше.

Тепер можна приступати до заливання бетону. Відразу варто сказати - вам знадобитися дуже велика кількість бетону. Змішувати його вручну, лопатою в кориті просто неможливо. Небажано і заливати бетон в кілька етапів - засихаючи, він утворює кілька погано зчеплених між собою шарів. Тому багато людей, які мають пристрій фундаменту, вважають за краще орендувати спеціальну техніку. Так, доведеться витратити зайві гроші. Зате ви заощадите чимало часу і отримаєте дійсно міцний фундамент.

Коли опалубка заповнена бетоном, потрібно використовувати вібратор, щоб якісно утрясти його, уникаючи виникнення пустот в фундаменті.

Завершальний етап будівництва

Бетон залишається на 20-25 днів (в залежності від вологості і температури повітря). Коли він набере достатню міцність, опалубка знімається. Пристрій фундаменту завершено. Але тепер потрібно забезпечити йому надійний захист від вологи - підвищена вологість, в сумі з частими перепадами температури, може легко зруйнувати бетон.

Для гідроізоляції фундаменту найкраще використовувати спеціальну мастику - вона продається в будівельних магазинах. Щоб використовувати її, не потрібно мати спеціальну техніку або володіти якимись певними навичками. Мастика просто розігрівається, доки не стане рідкою, після чого наноситься за допомогою пензля на всю поверхню фундаменту. Головне тут бути уважним - бетон ніде не повинен залишатися голим.

нанесення мастики на фундамент

Тільки в цьому випадку ви можете бути впевнені, що фундамент прослужить вам багато десятиліть.
Коли мастика затвердіє, роботу можна вважати завершеною. Так, фундамент готовий, і тепер можна починати будівництво будинку.

Опубликовано: 19-04-2019, 22:22
0

Похожие статьи


Наверх